Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi ανακοίνωσε τη σειρά gaming monitors Mi Surface Display


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπεις όλες αυτές τις κακές ips και va οθόνες και μετά ρίχνεις μια ματιά στο μέλλον και λες να πεθάνουν οι edge led 🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, svartevarg είπε

Κατά τη άποψή σου τα premium VA είναι ισάξια με, αν όχι καλύτερα από IPS;

Amen

Κατά την αποψη μου τα Premium VA είναι πλεον πολύ κοντα σε χρωματα με IPS, Με καλυτερα μαυρα , όχι IPS GLOW , όμως παρεμενει το πρόβλημα με τα FALD Που είναι αχρηστο εντελος για παιχνίδια που εχουν ανοιχτα χρωματα, επισης το ghosting υπαρχει . Επισης το κοστος των Premium VA είναι 2.000 και πανω , σε σχεση με ένα καλο IPS στα 1.200 είναι μεγαλη διαφορα.

Η γνωμη μου είναι ένα φτηνο 600-800 euro IPS panel είναι η καλυτερη λυση με Freesync Gsync compatible και εισαι  μια χαρα . 

Δυστηχως και τα VA Και IPS δεν είναι τελεια. Όταν βγουν οθονες OLED με προστασια Burn in , τοτε ναι δεν τίθεται θεμα κουβέντας, Μεχρι τοτε προσωπικα είμαι της αποψης IPS και ας εχουν απαραδεκτο GLOW + Black.

20 λεπτά πριν, music_lover είπε

Βλέπεις όλες αυτές τις κακές ips και va οθόνες και μετά ρίχνεις μια ματιά στο μέλλον και λες να πεθάνουν οι edge led 🤣

Μετα από  τοσα χρονια και τοσες οθονες, πλεον δεν ξανα αγοραζω τιποτα, παρα μονο 34αρι OLED monitor απλα να εχει εγγυηση 3 χρονια burn in 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Agony είπε

Κατά την αποψη μου τα Premium VA είναι πλεον πολύ κοντα σε χρωματα με IPS, Με καλυτερα μαυρα , όχι IPS GLOW , όμως παρεμενει το πρόβλημα με τα FALD Που είναι αχρηστο εντελος για παιχνίδια που εχουν ανοιχτα χρωματα, επισης το ghosting υπαρχει . Επισης το κοστος των Premium VA είναι 2.000 και πανω , σε σχεση με ένα καλο IPS στα 1.200 είναι μεγαλη διαφορα.

Η γνωμη μου είναι ένα φτηνο 600-800 euro IPS panel είναι η καλυτερη λυση με Freesync Gsync compatible και εισαι  μια χαρα . 

Δυστηχως και τα VA Και IPS δεν είναι τελεια. Όταν βγουν οθονες OLED με προστασια Burn in , τοτε ναι δεν τίθεται θεμα κουβέντας, Μεχρι τοτε προσωπικα είμαι της αποψης IPS και ας εχουν απαραδεκτο GLOW + Black.

Μετα από  τοσα χρονια και τοσες οθονες, πλεον δεν ξανα αγοραζω τιποτα, παρα μονο 34αρι OLED monitor απλα να εχει εγγυηση 3 χρονια burn in 

Άσε ρε γμτ, έφαγα και εγω το σκάλωμα με την oled tv και τώρα βλέπω την ips της dell που έχω στο pc και κλαίω (U2515H) με την 1200:1 αντίθεση της (που είναι και πολύ καλή για ips panel), όπως κλαίω και για τις κακές γωνίες θέασης των va που βλέπω στα reviews και λεω και εγώ δεν παίρνω τίποτα. Και άντε, στις va ενώ η αντίθεση του 3000:1 είναι καλή για pc monitor, τα χρώματα υστερούν όλο και λιγότερο στα καλά panel και οι τιμές τους είναι χαμηλότερες σε σχέση με τις ips αλλά αυτές οι κακές γωνίες θέασης, τα curved monitor που μισώ και το ghosting φωνάζουν όχιιιι από απόσταση και δεν είναι της 28ης Οκτωβρίου το ΟΧΙ 🤣

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, BadBoy είπε

Σϊγουρα θα κοστίζει παραπάνω, γιατί στην Κίνα παίζει διαφημίσεις παντού. Όταν την ανοίγεις, όταν αλλάζεις πηγή και στο μενού των ρυθμίσεων. Κάπως θα πρέπει να βγάλουν τα σπασμένα στην Ευρώπη.

Οντος τωρα αυτο ? Η ηταν αστειο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Agony είπε

Οντος τωρα αυτο ? Η ηταν αστειο ?

Όντως, δεν ήταν αστείο. Γενικά στην Κίνα η προστασία του καταναλωτή είναι ανύπαρκτη και οι εταιρίες το εκμεταλλεύονται. Ακόμη και τα κινητά της, αν βάλεις κινέζικη έκδοση λογισμικού έχουν διαφημίσεις στο μενού των ρυθμίσεων. Ευτυχώς στην Ευρώπη υπάρχει έστω ένας ελεγκτικός μηχανισμός, αλλά προφανώς υπάρχει αντίκτυπο στην τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BadBoy είπε

Όντως, δεν ήταν αστείο. Γενικά στην Κίνα η προστασία του καταναλωτή είναι ανύπαρκτη και οι εταιρίες το εκμεταλλεύονται. Ακόμη και τα κινητά της, αν βάλεις κινέζικη έκδοση λογισμικού έχουν διαφημίσεις στο μενού των ρυθμίσεων. Ευτυχώς στην Ευρώπη υπάρχει έστω ένας ελεγκτικός μηχανισμός, αλλά προφανώς υπάρχει αντίκτυπο στην τιμή.

Και τσαμπα να μου έδιναν κατι και να έβλεπα υποχρεωτικά διαφημίσεις που αυτοι θελουν. Δεν θα το αγόραζα.

Ποσο μάλλον οταν πληρώνω.

Απαραδετκο για τα δικα μου θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2019 στις 11:16 ΠΜ, svartevarg είπε

Γι' αυτό και η τιμή, να υποθέσω;

Οι VA είναι πολύ ακριβότερες από τις υπόλοιπες, και το προτιμούν οι γραφίστες λόγω απόδοσης contrast σε σχέση άλλα πάνελ. Η Xiaomi θα τη πουλάει στο κόστος για νάνε τόσο χαμηλή τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, BadBoy είπε

Όντως, δεν ήταν αστείο. Γενικά στην Κίνα η προστασία του καταναλωτή είναι ανύπαρκτη και οι εταιρίες το εκμεταλλεύονται. Ακόμη και τα κινητά της, αν βάλεις κινέζικη έκδοση λογισμικού έχουν διαφημίσεις στο μενού των ρυθμίσεων. Ευτυχώς στην Ευρώπη υπάρχει έστω ένας ελεγκτικός μηχανισμός, αλλά προφανώς υπάρχει αντίκτυπο στην τιμή.

Και να με πλήρωναν για να έχω της συσκευές αυτές δεν θα το δεχόμουν, από μένα αν εχει διαφιμ6no way χίλιες φορές να πλυροσω 3 φορές περρισωτερα και να έχω clean device χωρίς adware και δεν συμμαζεύεται παρά αυτο το πράγμα

1 ώρα πριν, Pokemon640 είπε

Οι VA είναι πολύ ακριβότερες από τις υπόλοιπες, και το προτιμούν οι γραφίστες λόγω απόδοσης contrast σε σχέση άλλα πάνελ. Η Xiaomi θα τη πουλάει στο κόστος για νάνε τόσο χαμηλή τιμή.

Τόσο κάνει στην Κίνα όπου μισή τημη θα την πληρώνεις με διαφημίσεις που θα φας Ευρώπη λογικά κάνα 500 ευρώ (αν έρθει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Black Demis είπε

Και να με πλήρωναν για να έχω της συσκευές αυτές δεν θα το δεχόμουν, από μένα αν εχει διαφιμ6no way χίλιες φορές να πλυροσω 3 φορές περρισωτερα και να έχω clean device χωρίς adware και δεν συμμαζεύεται παρά αυτο το πράγμα

Τόσο κάνει στην Κίνα όπου μισή τημη θα την πληρώνεις με διαφημίσεις που θα φας Ευρώπη λογικά κάνα 500 ευρώ (αν έρθει)

Νο θενξ, θα προτιμήσω πάλι την eizo coloredge που έχει 10πλασια τιμή, θα κρατήσει χρόνια και είναι color accurate για το ατελιέ μου. 🦄

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, Pokemon640 said:

Οι VA είναι πολύ ακριβότερες από τις υπόλοιπες, και το προτιμούν οι γραφίστες λόγω απόδοσης contrast σε σχέση άλλα πάνελ. 

 

1 hour ago, Pokemon640 said:

Νο θενξ, θα προτιμήσω πάλι την eizo coloredge που έχει 10πλασια τιμή, θα κρατήσει χρόνια και είναι color accurate για το ατελιέ μου. 🦄

Τα οποία ColorEdge είναι όλα με IPS. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Pokemon640 said:

Έχω coloredge επί ΠΑΣΟΚ που είναι va 😎

Γιατί τα άλλαξαν κι είναι αποκλειστικά IPS τότε? Noobαδες? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...