Προς το περιεχόμενο

Wind Fiber, έχει διαφορά από το VDSL;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Επιτέλους, στην περιοχή που είμαι ( Ναύπακτο ) έχει κάλυψη για 50 ή 100 όπου και προχώρησα σε αίτηση. Στο site τους, όπως και στο τηλέφωνο που μιλούσα με εκπρόσωπο, δεν αναφέρθηκε πουθενά η λέξη vdsl.Γύρω γύρω που ρώτησα όσους βρήκα με 50ρι είναι σε voda και δεν έχουν πρόβλημα αποσυνδεσεων κλπ, συγχρονίζουν οι 3 από τους 4 που βρήκα στα 50.000. 

Μετέφερα γραμμή από Αθήνα στην οποία είχα 50/5, κλείδωνα μόνιμα στα 50500. Η τιμή ήταν καλή, έκανα ανανέωση το συμβόλαιο προ τετραμήνου και ήρθα εδώ. Το αλλάζουν, με κόστος όσο είχα και κάτω οπότε δεν τίθεται θέμα προς αυτό. 

 Κλειδώνω στα 10.200/1000, κατέβασμα κοντά στο 1mb/s αλλά σε στρίμινγκ η κατάσταση είναι απελπιστική, για αυτό και η αλλαγή. 

 

Το θέμα μου είναι, προτού υπογράψω τα χαρτιά με κούριερ μέσα στην εβδομάδα, θα κλειδώσω έστω στα 40; Υπάρχει περίπτωση ή έστω κάποιος τρόπος να το μαθω αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα είσαι ακριβώς 50/5. Εφόσον και οι γείτονες όπως λες έχουν ήδη VDSL σε τέτοιες ταχύτητες, δεν χρειάζεται κάτι άλλο για να το σιγουρέψεις. Με αυτά που έχεις τώρα σε ADSL, είσαι μακρυά από το αστικό κέντρο, άρα θα πάρεις VDSL από νέα υπαίθρια καμπίνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε απόσταση μεγαλύτερη των 550 μέτρων από το Α/Κ έχουν μπει παντού καμπίνες, οπότε αν δεν μένεις κέντρο θα πρέπει να πιάνεις τα 50 & 100. Ακόμα και στο λιμάνι που είναι αρκετά κοντά στο Α/Κ υπάρχουν καμπίνες. Σε ποια περιοχή είσαι;

Σε κάθε περίπτωση VDSL θα πάρεις, το "fiber" είναι μάρκετινγκ. Μακάρι να είχαμε πραγματικό fiber FTTH Ναύπακτο. 🙂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν 6-7 καμπίνες από το λιμάνι μέχρι τα φανάρια, οπότε θα πρέπει να πιάσεις 50/5. Κράτα μας ενήμερους. 

Τώρα με adsl πιάνεις 10.200 που λες στο πρώτο μήνυμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Update : SMS ότι προχθές, 14/11 θα ενεργοποιηθεί η γραμμή. Πήρα το ρούτερ, με γύρισαν σε VoIP και αφού τα συνδεσα όλα, συγχρονισμός στα 11.000. τους παίρνω τηλέφωνο, δηλώθηκε βλάβη και ότι σε 3 εργάσιμες θα έχει διευθετηθεί το θέμα. 

Συνεχίζω να έχω ίντερνετ, όπου εχθές δε συγχρονίζει καθόλου. Τους παίρνω στο 13700, να τους κατανοήσω κλπ και ότι λόγω ΟΤΕ, υπάρχει πρόβλημα και θα το φτιάξουν σύντομα. 

Μόλις τελειώσει το συμβόλαιο, γεια σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Update vol.2 : 19/11 θα ερχόταν ο ΟΤΕ. Κανονίζω να ανοίξει ένας γείτονας αν χρειαστεί την είσοδο για να έχει πρόσβαση κάπου στην πολυκατοικία και ΟΧΙ στο διαμέρισμα, όπου και δεν ήρθε κανένας. Η γραμμή τα ίδια, δε συγχρονίζει. Καμία ενημέρωση όλη την ημέρα, την επόμενη 20/11 αποφασίζω να τους πάρω εγώ για να με ενημερώσουν ότι θα έρθει τεχνικός τους στο διαμέρισμα για να φτιάξει την βλάβη. 22/11 κανονίζω ρεπό για να έρθει 7-10 το πρωί και με παίρνει στις 12, ότι έρχεται. Άντε λέω, έλα. Μπαίνει μέσα, κοιτάζει το ρούτερ για να με ρωτήσει εαν έκανε τίποτα ο ΟΤΕ. Όχι λέω, έφυγε. 

Παίρνω στο 13700, αναμονή δεν θυμάμαι και εγώ πόση ώρα για να μου πουν 3 εργάσιμες. Σήμερα, πήρα SMS για εργασίες στο δίκτυο και δώστου ξανά εκτιμόμενη ημερομηνία έως 27/11.

Υπάρχει τρόπος/περίπτωση να πατήσω κάπου και να τους στείλω μια ώρα νωρίτερα; @poulinos για δώσε τα φώτα σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
On 24/11/2019 at 20:38, mynam3 said:

Update vol.2 : 19/11 θα ερχόταν ο ΟΤΕ. Κανονίζω να ανοίξει ένας γείτονας αν χρειαστεί την είσοδο για να έχει πρόσβαση κάπου στην πολυκατοικία και ΟΧΙ στο διαμέρισμα, όπου και δεν ήρθε κανένας. Η γραμμή τα ίδια, δε συγχρονίζει. Καμία ενημέρωση όλη την ημέρα, την επόμενη 20/11 αποφασίζω να τους πάρω εγώ για να με ενημερώσουν ότι θα έρθει τεχνικός τους στο διαμέρισμα για να φτιάξει την βλάβη. 22/11 κανονίζω ρεπό για να έρθει 7-10 το πρωί και με παίρνει στις 12, ότι έρχεται. Άντε λέω, έλα. Μπαίνει μέσα, κοιτάζει το ρούτερ για να με ρωτήσει εαν έκανε τίποτα ο ΟΤΕ. Όχι λέω, έφυγε. 

Παίρνω στο 13700, αναμονή δεν θυμάμαι και εγώ πόση ώρα για να μου πουν 3 εργάσιμες. Σήμερα, πήρα SMS για εργασίες στο δίκτυο και δώστου ξανά εκτιμόμενη ημερομηνία έως 27/11.

Υπάρχει τρόπος/περίπτωση να πατήσω κάπου και να τους στείλω μια ώρα νωρίτερα; @poulinos για δώσε τα φώτα σου 

και να τους στειλεις τι θα αλλαξει αν το προβλημα ειναι εξω στο χαλκο?εδω και πανω απο ενα χρονο στις βλαβες που δηλωνονται στον οτε βλεπω συνεχεια καθυστερησεις.καποτε ελεγαν 48 ωρες για να κλεισει η βλαβη και πλεον τα 5ημερα και πανω ειναι καθημερινο θεμα.δεν μιλαω για αλλαγες σε ημερομηνιες.ο οτε θα το δει 20 του μηνος.φτανει 20 και βλεπεις ο οτε θα το δει 22 του μηνος.οτι παροχο και να βαλεις οποιου παροχου και να ειναι το Kv ο χαλκος παραμενει του οτε. οποτε ειτε kv οτε πεφτεις ειτε Kv wind ειτε εχεις wind ειτε forthnet ο χαλκος θα ειναι του οτε και το kv του παροχου που το εβαλε.η βλαβη του χαλκου παλι θα παει οτε γιατι αυτος εναι ο ενδιαμεσος αναμεσα στο Kv(ανεξαρτητος παροχου) kai se sena.μπορει πχ να επεσες σε καλωδιακη οποτε εκει περιμενεις. και στις καλωδιακες πολλες φορες καθυστερουν περισσοτερο ενω αλλες φορες γινονται πιο γρηγορα.

και ναι δεν ειναι ευκολο για βλαβη 5 -10 ημερων να πατησεις για να φυγεις απο ενα παροχο.το adsl δεν ειναι shdl για να εχεις sla κτλ.

αλλωστε αν ειναι καλωδιακη επηρεαζει τους παντες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, με τα πολλά παρακάλια - άσκοπα ραντεβού εκ μέρους τους που δεν τήρησαν ποτέ το ωράριο που είπαν  - συνδέθηκα σήμερα.  

Εδώ είναι τα στατιστικά, νομίζω είναι καλά .

 

Spoiler
Link Status Up 
Modulation Type VDSL2 
Actual Rate(Up/Down) 4998/49998 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 49900/124638 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 41.3/27.1 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 1.7/4 dB 
Output Power(Up/Down) 8.6/12 dBm 
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 1/1325 
Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms 
INP(Up/Down) 0/4.5 symbols 
Profile 17a 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 0/0 
FEC Errors(Up/Down) 0/36

 

Δεν έκοψα κανένα συμβόλαιο, γιατί θεωρώ κοροϊδία τα 76-77€ που ζήτησαν όμως στην λήξη του συμβολαίου θα τους στείλω - μόνο και μόνο για την ταλαιπωρία. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, mynam3 said:

Εντάξει, με τα πολλά παρακάλια - άσκοπα ραντεβού εκ μέρους τους που δεν τήρησαν ποτέ το ωράριο που είπαν  - συνδέθηκα σήμερα.  

Εδώ είναι τα στατιστικά, νομίζω είναι καλά .

  Hide contents
Link Status Up 
Modulation Type VDSL2 
Actual Rate(Up/Down) 4998/49998 kbps 
Attainable Rate(Up/Down) 49900/124638 kbps 
Noise Margin(Up/Down) 41.3/27.1 dB 
Line Attenuation(Up/Down) 1.7/4 dB 
Output Power(Up/Down) 8.6/12 dBm 
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved 
Interleave Depth(Up/Down) 1/1325 
Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms 
INP(Up/Down) 0/4.5 symbols 
Profile 17a 
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM 
CRC Errors(Up/Down) 0/0 
FEC Errors(Up/Down) 0/36

Δεν έκοψα κανένα συμβόλαιο, γιατί θεωρώ κοροϊδία τα 76-77€ που ζήτησαν όμως στην λήξη του συμβολαίου θα τους στείλω - μόνο και μόνο για την ταλαιπωρία. 

μια χαρα παιζεις.

τυπικα φτιαξε και την καλωδιωση σωστα αν και λογικα την εχεις σωστα

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

*για την ακριβεια τελεια παιζεις οχι απλα καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω τσεκαρει ακόμα σε κατέβασμα, σε σερφάρισμα όμως βλέπω τεράστια διαφορά ήδη όλες τις ώρες της ημέρας. 

@poulinos στο speedtest βγαίνει σχεδόν πάντα αυτό, να ανησυχώ; 

 

 

IMG_20191205_110424.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mynam3 είπε

Δεν το έχω τσεκαρει ακόμα σε κατέβασμα, σε σερφάρισμα όμως βλέπω τεράστια διαφορά ήδη όλες τις ώρες της ημέρας. 

@poulinos στο speedtest βγαίνει σχεδόν πάντα αυτό, να ανησυχώ; 

IMG_20191205_110424.jpg

To Speedtest γίνεται μέσω Wifi ή καλωδίου?
Αν είσαι μέσω Wifi τι απόσταση έχεις από το Router? Διαφορετικά θα χρειαστεί να κάνεις αλλαγή στο κανάλι επικοινωνίας του Wifi μέσω του Interface του Router.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...