Προς το περιεχόμενο

Death Stranding [PC]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

TIPS για το παιχνίδι, όπως τα ζήτησε ο λαός, μέσα σε SPOILERS, αν και είναι spoiler free

Τεχνάσματα από τα καλά, τα πραγματικά, που θα σας κάνουν γενναίους και επιτυχημένους porters 😆

 

tips1.png.573ee4c6ac96ff0625d1c91a364e924c.png

tips2.png.25b0962e93e418d65ba44f0a17ec4b48.png

Να με σχωράτε για την αργοπορία, δεν την πάλευα μια βδομάδα

  • Like 3
  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 692
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω οτι εισαι λιγο υπερβολικος στα παραπανω,εκτος αν καποιος θελει να το αντιμετωπισει το DS σαν MMO ενα πραγμα και να παιζει για μηνες.

Προσωπικα ειμαι στο Episode 10(αρα πιθανως κοντα στον τερματισμο)και απο το episode 5 πρεπει να σταματησα να παιρνω σκαλες και σχοινιά λογω των οχηματων.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Νομιζω οτι εισαι λιγο υπερβολικος στα παραπανω,εκτος αν καποιος θελει να το αντιμετωπισει το DS σαν MMO ενα πραγμα και να παιζει για μηνες.

Προσωπικα ειμαι στο Episode 10(αρα πιθανως κοντα στον τερματισμο)και απο το episode 5 πρεπει να σταματησα να παιρνω σκαλες και σχοινιά λογω των οχηματων.

Α τι δεν είναι παιχνίδι MMO για να το παίζουμε μήνες? Θα μπερδεύτηκα. Θεεμ σχωρα με! Γιατί ακόμα 3ο κεφάλαιο είμαι και σουλατσαρω. Τώρα από κει κ πέρα δεν είδα να γράφω παίξτε με σκοινιά και σκάλες όλο το παιχνίδι, αλλά ναι ξέχασα ότι στο insomnia πρέπει να μην αφήνουμε καθόλου κενά στα γραπτά μας γιατί υπάρχουν οι patchers που θα έρθουν να τα μπαλωσουν  όπως πιστεύουν😆😆😆. Αχ βρε fulgore..

Καλή συνέχεια σε όλους και καλά likes!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, xtrmsnpr είπε

Α τι δεν είναι παιχνίδι MMO για να το παίζουμε μήνες? Θα μπερδεύτηκα. Θεεμ σχωρα με! Γιατί ακόμα 3ο κεφάλαιο είμαι και σουλατσαρω. Τώρα από κει κ πέρα δεν είδα να γράφω παίξτε με σκοινιά και σκάλες όλο το παιχνίδι, αλλά ναι ξέχασα ότι στο insomnia πρέπει να μην αφήνουμε καθόλου κενά στα γραπτά μας γιατί υπάρχουν οι patchers που θα έρθουν να τα μπαλωσουν  όπως πιστεύουν😆😆😆. Αχ βρε fulgore..

Καλή συνέχεια σε όλους και καλά likes!

Δεν καταλαβαινω για ποιο λογο γινεσαι ειρωνικος χωρις λογο.

Ημουν ξεκαθαρος σε αυτο που εγραψα και δεν εχει σχεση με το πως θα παιξει ο καθενας το παιχνιδι. 

Καποιοι οντως μπορει να γραψουν και 200 και 300+ωρες και να καθονται συνεχεια να γυρνανε να φτιαχνουν και να επισκευαζουν κτισματα και γεφυρες. Δεν εκανα υποδειξη του πως θα παιξει και τι θα κανει ο καθενας.

Εγω εγραψα την δικη μου προσωπικη εμπειρια που παιζοντας στο Hard εχω φτασει(πιστευω)κοντα στο τελος χωρις να χρειαζεται να κανω πολλα απο τα παραπανω που αναφερεις και ασε που τα περισσοτερα απο αυτα ειναι καλυτερο καποιος να τα ανακαλυψει μονος σου,ετσι δεν ειναι? :)

Με λιγα λογια οτι το παιχνιδι ειναι πολυ πιο βατο στο τι πρεπει να κανεις για να φτασεις μεχρι το τελος του,αρκει να ασχοληθεις μαζι του.

Ασε που το παιχνιδι ουτως ή αλλως εχει Free Roam οταν το τελειωσεις.

Τελος υπαρχει και σχετικος οδηγος για τα achievements/trophies του παιχνιδιου που λεει πανω κατω τα ιδια

https://www.powerpyx.com/death-stranding-trophy-guide-roadmap/

Δυστηχως ειναι ενας τιτλος που δεν προκειται να εχει μεγαλο ενδιαφερον/συμμετοχη στο forum. Οι περισσοτεροι που το προσεγγισαν παλιοτερα ηταν καθαρα λογω τεχνικου τομεα/performance(dlsss καλη ωρα)και παει λεγοντας. 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω περίπου γύρω στις 40 ώρες και είμαι ακόμη στην πρώτο order του weather station (chapter 3). Το πάω αρκετά χαλάρα το game έτσι ώστε να το ευχαριστηθώ. Κάνω όλα τα standard orders και παλεύω με τα mule camps για να πάρω materials ώστε να χτίσω και να αναβαθμίσω αβέρτα. Πιστεύω ότι και αυτός είναι ο σκοπός του παιχνιδιού. Θα γίνω γραφικός αλλά εδώ ισχύει το ''Σημασία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός''. Όσοι το παίζουν ήδη ή θα το παίξουν, τους συμβουλεύω αυτό. Το παιχνίδι δεν θέλει τρέξιμο. Χαλαρά... Το παιχνίδι είναι τόσο όμορφο που θέλεις να τριγυρνάς από εδώ και από εκεί, να βλέπεις τοπία και να βοηθάς χτίζοντας ή αναβαθμίζοντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, liakinen είπε

Εγώ ένα μόνο θέλω να ρωτήσω: Από σενάριο και ατμόσφαιρα λέει; 

Το σενάριο είναι Metal Gear on drugs, σαν να βλέπει εφιάλτη ο Snake. :D Όχι απαραίτητα κακό, αρκεί να μην σε χαλάει το γιαπωνέζικο style. Γενικά πρέπει να το παίξεις το game αλλιώς ότι και να σου πει κάποιος...Από ατμόσφαιρα imho τα σπάει, ειδικά άμα γουστάρεις λίγο γιαπωνέζικο horror.

Όπως και να έχει θα είναι το πιο διαφορετικό open-world που έχεις παίξει ποτε. ;)

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maniacos93 είπε

Εγώ πάντως έχω περίπου γύρω στις 40 ώρες και είμαι ακόμη στην πρώτο order του weather station (chapter 3). Το πάω αρκετά χαλάρα το game έτσι ώστε να το ευχαριστηθώ. Κάνω όλα τα standard orders και παλεύω με τα mule camps για να πάρω materials ώστε να χτίσω και να αναβαθμίσω αβέρτα. Πιστεύω ότι και αυτός είναι ο σκοπός του παιχνιδιού. Θα γίνω γραφικός αλλά εδώ ισχύει το ''Σημασία έχει το ταξίδι και όχι ο προορισμός''. Όσοι το παίζουν ήδη ή θα το παίξουν, τους συμβουλεύω αυτό. Το παιχνίδι δεν θέλει τρέξιμο. Χαλαρά... Το παιχνίδι είναι τόσο όμορφο που θέλεις να τριγυρνάς από εδώ και από εκεί, να βλέπεις τοπία και να βοηθάς χτίζοντας ή αναβαθμίζοντας.

Το παιχνιδι εχει κανονικα ιστορια και χαρακτηρες,και μαλιστα εχει και αναλογο character development για τους περισσοτερους κεντρικους χαρακτηρες. Δεν ειναι δηλαδη μονο deliveries το θεμα,δεν παιζουμε euro track simulator.

Επισης οσο προχωρας πιο κατω εχεις προσβαση σε περισσοτερο εξοπλισμο που σου κανει την ζωη πιο ευκολη. Για παραδειγμα τα mule camps στην αρχη του παιχνιδιου απλα τρεχεις σαν τον Βεγγο για να τα αποφυγεις. Οταν αργοτερα ομως εχεις προσβαση σε ολοκληρο οπλοστασιο,τοτε(ακομα και στο hard)ειναι πολυ πιο ευκολη υποθεση. Μια απο τα ιδια και με τα BTs. Απλα τρεχεις στην αρχη που εισαι χωρις καθολου οπλισμο και αντε αργοτερα που εχεις μονο τις grenades.Ενω αργοτερα εχεις προσβαση σε κανονικο οπλισμο για να σου κανει την ζωη πολυ πιο ευκολη.

Και ζωη πιο ευκολη=πολυ καλυτερη εμπειρια.

Αυτο θα το καταλαβαιτε καλυτερα αργοτερα οταν θα πατε και σε βουνα με χιονια.

Επιπλεον ενα αλλο πολυ σημαντικο πραγμα ειναι οτι φευγεις απο την αρχικη περιοχη με τα πρωτα camps και προχωρας αργοτερα σε αλλες. Αρα δεν εχει και πολυ νοημα να επενδυσεις παρα πολυ χρονο σε καποιες περιοχες αφου αργοτερα δεν θα εχεις προσβαση ουτως ή αλλως(λογω ιστοριας),και λογω του μηχανισμου της βροχης,θα τρωνε φθορες και τα οποια κτισματα. 

Αυτο ειναι και το πραγμα που προσωπικα με προβληματισε περισσοτερο στο παιχνιδι.Ο μηχανισμος της βροχης που καταστρεφει τα κτισματα και αρα δεν αρκει μονο να τα κατασκευασεις,πρεπει να γυρνας πισω να τα συντηρεις κιολας .

Το καλυτερο ειναι καποιος να προχωρησει το story του παιχνιδιου και να το τελειωσει,και αργοτερα που θα εχει ολο τον εξοπλισμο διαθεσιμο και ολες τις περιοχες ξεκλειδωτες,ας το ριξει σε κτίσιμο και deliveries μονο με την ησυχια του,μιας και το παιχνιδι εχει κανονικα Free Roam να κανεις οτι θελεις οταν το τερματισεις.

Ορισμενοι δινετε την εντυπωση ετσι οπως τα γραφετε οτι αν το παιχνιδι το τερματισεις,ολα χανονται μετα και ξεκινας new game απο την αρχη,πραγμα που δεν ισχυει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμίζω για ακόμα μια φορα ότι το side content κάνει refresh μετά από κάποιες ώρες, δηλαδή όλα τα sides είναι repeatable. Αφού φτάσετε τα πέντε αστερια είναι ανούσιο να συνεχίζεται sides από τον συγκεκριμένο άτομο. Εκτος από μερικούς που δίνουν συγκεκριμένα equipment, όπως για παράδειγμα αυτόν που δίνει καλές μπότες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To παιχνίδι υποφέρει κλασσικά, όπως και όλα τα παιχνίδια που είχαν τέτοιο hype στο θεό πριν την κυκλοφορία. Πολλοί, όπως κι εγώ γενικά, προκαταβάλλονται λίγο έως πολύ αρνητικά όταν ακούνε διθυράμβους πριν την κυκλοφορία. Δείτε τί συνέβη ας πούμε με το Valorant, που όλοι ανοίγαν το στόμα τους ασύστολα πριν καν βγει η beta, και πόσο γρήγορα ήρθε η απομυθοποίηση.

Στα του παιχνιδιού, έχω παίξει 20 ώρες και δε βαριέμαι. Η ποιότητα παραγωγής που είναι εξαιρετική μπορεί να σε κρατήσει από μόνη της. Αυτά από τη μεριά ενός super casual gamer που τα μισά παιχνίδια που ξεκινάω δεν τα τελειώνω καν. Έχω ακούσει και άλλους να το αποκαλούν βαρετό, κλεμμένο, παιδικό, και χίλια δύο άλλα. Αναμενόμενα για τοσο controversial τίτλο. Μέχρι στιγμής πάντως η ροή είναι τέτοια που δε σε ξενερώνει και σου δίνει με σταθερό ρυθμό εργαλεία ώστε να σου ανανεώνει το ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω αρκετο καιρο και καθεται στον σκληρο δισκο (PS4). Απο την μια αισθανομαι σχεδον υποχρεωμενος να το παιξω μιας και Kojima ειναι αυτος και απο την αλλη το σκεφτομαι γιατι οτι εχω διαβασει εως τωρα το κανει να φαινεται οτι εχει πολυ grinding που σιχαινομαι.

Με τις οδηγιες του xtrmsnpr μπορει και να κανω μια προσπαθεια να το αρχισω αυτο το ΣΚ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να προχωρήσει η ιστορία δε νομίζω να υπάρχει grind ρε παιδιά. Δηλαδή μέχρι το order 30 όπου βρίσκομαι εγώ είναι πολύ straight τα πράγματα. Τώρα αν κάποιος θέλει να λιώσει στο χτίσιμο και στα standard orders είναι δική του επιλογή. Αλλά για να ρολάρεις το story μέχρι τώρα δε θέλει καθόλου "grind".   Βέβαια από ο,τι λένε όλοι έχει διαφορά αν το παίζεις offline ή online ώστε να έχεις βοήθεια  από τις κατασκευές άλλων παικτών. Στο offline μπορεί να θεωρηθεί πως χρειάζεται αρκετό grind, αλλά στο online, ειδικά τώρα που παίζει πολύς κόσμος έχεις περίσσεια βοήθεια από κατασκευές τρίτων, σε φάση που σε πολλές διαδρομές, τα πάντα τα βρίσκεις έτοιμα(γέφυρες, δρόμους, σκάλες κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παιχνιδι αυτο ειχε hype καθαρα και μονο λογω Kojima(τα MGS παιχνιδια ειχαν μεγαλη αναγνωριση/βραβεια συνολικα),ψιλο γνωστου cast ηθοποιων και γραφικων(με λιγα λογια μεγαλης παραγωγης).

Εκει που οι περισσοτεροι φαγανε την μεγαλη σφαλιαρα ειναι απο το gameplay που το περιμεναν περισσοτερο action/πιστολιδι,παρα να πηγαινεις φορτια απο το ενα μερος στο αλλο.

Βεβαια οταν παιζεις το παιχνιδι και βλεπεις για ποιο λογο το κανεις αυτο και πως κολλαει στον ολο post apocalyptic sci fi κοσμο του,αναθεωρεις.

Το παιχνιδι δεν θελει grinding με την κυριολεκτικη εννοια. Το ιδιο του το gameplay το κανει να το νιωθεις ετσι.

Τελος ας το ξαναπω αλλη μια φορα οτι ειναι απο τα λιγα παιχνιδια σε αυτη την γενια που δικαιολογουν το Open world του θεματος,ακριβως επειδη δενει τελεια λογω gameplay. Ναι ειναι επαναλαμβανομενο και ναι ξαναπηγαινεις μπρος πισω σε περιοχες/camps που εχεις παει ηδη,γιατι ετσι ακριβως ειναι το gameplay.

Αυτο που προσωπικα με χαλαει στο παιχνιδι ως τωρα ειναι

α)η μικρη επαναληψη σε εχθρους(ειδικα σε BT αυτο προφανως)

β)τα boss fights κυριως με τα τερατα.

γ)εξακολουθει να με χαλαει καποιες φορες σαν επιλογη κεντρικου χαρακτηρα ο Norman. Ολο το υπολοιπο cast πχ μου αρεσει παρα πολυ,αλλα με τον Sam ωρες ωρες ειναι που δεν μαρεσει η επιλογη του  ηθοποιου.

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το τελείωσα μεσα σε 6-7 μέρες το game, με μια ανάσα. Πραγματικά το λάτρεψα. Εκει που πήγε να κάνει μια κοιλιά στη μέση, ευτυχώς την προσπέρασε γρήγορα. Φοβερό, μοναδικό σε σχέση με οτιδήποτε άλλο, στα πολύ υψηλά στανταρ του Metal Gear 5.

9/10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τι παιχνιδαρα ειναι αυτη.. (και οταν το πηρα σκεφτομουν οτι μαλλον θα εκλαιγα τα λεφτα αλλα οχι μονο μου αλλαξε γνωμη αλλα εχει γινει ενα απο τα αγαπημενα μου ....

Spoiler

Εφτασα 11 κεφαλαιο λιγο εμεινε ....πεταξε και το ωραιο σχολιο για το Mario....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...