Προς το περιεχόμενο

Death Stranding [PC]


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγωω εχτες το τελειωσα το παιχνιδι και τωρα παιζω μπας και το κανω 100%.

Τι μου αρεσε

+Γραφικα/οπτικος τομεας κλασσικα(ειδικα οι πολεμικες περιοχες).

+Ηχος. Πολυ ωραια μουσικα κομματια/επιλογες. Μου φερνει αρκετα(με την καλη εννοια)σε Nier Automata,μονο που εδω ταιριαζουν ακομα περισσοτερο λογω του delivery/ταξιδιων στην ουσια

+voice acting. Καταπληκτικη δουλεια απο ολους κυριολεκτικα(μονο τον Normal εχω λιγο σιχαθει απο το walking dead).

+Καλη διαρκεια. Προσωπικα μου πηρε γυρω στις 50ωρες αν δεν κανω λαθος,βεβαια παιζει ρολο κλασσικα η δυσκολια και το τι κανεις απο side quests.

+Open world με πραγματικο νοημα. Σε αντιθεση με την πλειοψηφια των σημερινων παιχνιδιων που ειναι open world απλα για να γεμιζεις τσαμπα ωρες.

+Καλη ποικιλια συνολικα σε οπλα/gadgets(αν και πολλα ειναι κλειδωμενα πισω απο level up των facilities)

+Ιστορια(αν και κλασσικα ακομα και μετα τα τελευταια episodes,παλι θα εχει καποιος ερωτηματικα για ορισμενα πραγματα). Κλασσικα σε παιχνιδι του Kojima υπαρχει plot twist και κυριως πολλα WTF πραγματα

+performance(ειδικα για rtx καρτες λογω dlss)

+απο τα ελαχιστα ΑΑΑ  παιχνιδια στο PC με υπαρξη Ελληνικων

+το ολο multiplayer κομματι και η αλληλεπιδραση με τους αλλους παικτες

+το building που ειναι πολυ απλο και ευκολο.

+easter eggs απο horizon zero dawn(με holograms)

Τι δεν μαρεσε

-χειρισμος που καποιες φορες δεν ανταποκρινεται 100%

-τα πρωτα 2 και τελευταια 2 chapters που ειναι παρα πολυ μεγαλα σε διαρκεια και ισως να κουρασουν καποιους(περισσοτερο τα πρωτα που δεν εχεις και οχηματα)

-τα Bosses στην πλειοψηφια τους ειναι ψιλο αδιαφορα εκτος απο ενα που φερνει αρκετα σε metal gear solid

-μικρη ποικιλια εχθρων 

-τα menu/UI ειναι περισσοτερο πολύπλοκα απο οσο χρειαζεται.

-Και τελος φυσικα,το ολο delivery του θεματος ειναι αναποφευκτα επαναλαμβανομενο

-ο ΒΒ με το κλαμα του(ειδικα σε bosses)

Overall μια απο τις σημαντικοτερες κυκλοφοριες του 2020 για το PC,που παρολα αυτα ειναι αρκετα αμφιλεγόμενο παιχνιδι και δεν ειναι για ολους.

8.5/10. Μου αρεσε  περισσοτερο απο οσο περιμενα.

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 692
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως την βρισκει κανεις.

Βεβαια οι δρομοι ειναι άχρηστοι οταν πας μετα στα διπλα βουνα και εκει παιζουν μπαλα μονα τους τα zip lines(ειδικα για το χειροτερο facility του παιχνιδιου τον first prepper).

Επισης μενει να δουμε σε βαθος χρονου ποσοι θα συνεχισουν να ασχολουνται με το παιχνιδι.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Βεβαια οι δρομοι ειναι άχρηστοι οταν πας μετα στα διπλα βουνα και εκει παιζουν μπαλα μονα τους τα zip lines(ειδικα για το χειροτερο facility του παιχνιδιου τον first prepper).

Μονο για εκείνο το μέρος, που δεν είναι και τεράστιο, δεν παίζουν ρολο οι δρόμοι, γενικά με δρόμους είναι άλλο game. Αλλα φυσικά σαν το zip-line fun δεν έχει, μου πήρε μερικές ώρες να φτιάξω σε όλα τα locations αλλα το άξιζε. Ένα mod που αφαιρεί το όριο για να χτίσεις θα είχε φάση. :D

 

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μονο για εκείνο το μέρος, που δεν είναι και τεράστιο, δεν παίζουν ρολο οι δρόμοι, γενικά με δρόμους είναι άλλο game. Αλλα φυσικά σαν το zip-line fun δεν έχει, μου πήρε μερικές ώρες να φτιάξω σε όλα τα locations αλλα το άξιζε. Ένα mod που αφαιρεί το όριο για να χτίσεις θα είχε φάση. :D

Καλά εννοείται ότι οι δρόμοι είναι το παν! Άσε που βοηθάνε τα bots να φτάνουν πιο γρήγορα και να μη διαλύουν τα cargos!  Αλλά δε βαριέσαι ρε dj2k να χαμε να λέγαμε εδώ μέσα 😝 στο ξαναπα.

Τα Zipline τα σπάνε!  Θα ταξιδέψετε βουνά και βουνά.

Tip βάζετε ένα μάρκερ όταν τοποθετείται ένα Zipline ώστε το επόμενο να είστε ακριβώς στο όριο που είναι να το χτίσετε.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Μονο για εκείνο το μέρος, που δεν είναι και τεράστιο, δεν παίζουν ρολο οι δρόμοι, γενικά με δρόμους είναι άλλο game. Αλλα φυσικά σαν το zip-line fun δεν έχει, μου πήρε μερικές ώρες να φτιάξω σε όλα τα locations αλλα το άξιζε.

Καθησες να ασχοληθεις με optional facilities και memory chips για 100%?

Αν ναι σιγουρα θα εβλεπες οτι τα ziplines βοηθανε και σε αυτα παρα πολυ ακριβως επειδη ειναι σε απομακρα/περιεργα σημεια. 

 

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Καθησες να ασχοληθεις με optional facilities και memory chips για 100%?

Γιατί κάθισες εσύ?! :D Ούτε για πλακα εννοείτε, με το που πήρα ότι ήθελα την έκανα με την μια και δεν ξανά κοίταξα ποτε πίσω τα χιονισμένα βουνά. Παρόλα αυτά σαν το κατούρημα στο χιόνι δεν έχει αλλου :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Καθησες να ασχοληθεις με optional facilities και memory chips για 100%?

Αν ναι σιγουρα θα εβλεπες οτι τα ziplines βοηθανε και σε αυτα παρα πολυ ακριβως επειδη ειναι σε απομακρα/περιεργα σημεια. 

Κατα τα αλλα δεν εγραψα καπου οτι οι δρομοι γενικα και αοριστα ειναι αχρηστοι,ουτε ειπα να μην κατσει καποιος να φτιαχνει δρομους(βεβαια κλασσικα εβγαλε αλλα συμπερασματα παλι ο Xtrmsnpr...).

Την προσωπικη μου εμπειρια στο τι μου χρησιμεψε περισσοτερο στο να παω το παιχνιδι 100% ανεφερα....

 

βρε μαν, ούτε καν αναφέρθηκα κάτι προς σε σενα. Τί κακό είναι αυτό να χώνεσαι και να νομίζεις ότι για σένα σχολιάζω.
Να ορίστε θα σε βάλω ignore list να μη βλέπω τι γράφεις για λίγο καιρό να δεις ότι δεν σε σχολιάζω

αλλά όπως λες ναι για ότι δύσβατο υπάρχει, τα ziplines είναι η λύση!

 

Εσείς το τελειώσατε γρήγορα, όπως το πάω θα πιάσω 100 ώρες και θα είμαι στο p4 ακόμα :P

 

πις αουτ πορτερς


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/7/2020 στις 9:37 ΜΜ, Fulgore είπε

Ηχος. Πολυ ωραια μουσικα κομματια/επιλογες. Μου φερνει αρκετα(με την καλη εννοια)σε Nier Automata,μονο που εδω ταιριαζουν ακομα περισσοτερο λογω του delivery/ταξιδιων στην ουσια

Πολύ βαριά κουβέντα. Έχει τόσο καλό ost? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, costacurta είπε

Πολύ βαριά κουβέντα. Έχει τόσο καλό ost? 

Τα κομμάτια τα βρήκα να ταιριάζουν απόλυτα με το mood του παιχνιδιού. Τώρα το αν αρέσουν είναι υποκειμενικό. Εμένα μου άρεσαν αρκετά για να αγοράσω το OST.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, costacurta είπε

Πολύ βαριά κουβέντα. Έχει τόσο καλό ost? 

Ορισμενα απο τα κομματια που εχει προσωπικα μαρεσαν γιατι ταιριαζαν στο ολο ''traveling''.

Υποτιθεται οτι πηρε και βραβειο(οπως και το nier καλη ωρα)στο κομματι της μουσικης περυσι

 

1 ώρα πριν, xtrmsnpr είπε

 

το σβησα το σχολιο στο οποιο αναφερεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2020 στις 4:16 ΜΜ, xtrmsnpr είπε

TIPS για το παιχνίδι, όπως τα ζήτησε ο λαός, μέσα σε SPOILERS, αν και είναι spoiler free

Τεχνάσματα από τα καλά, τα πραγματικά, που θα σας κάνουν γενναίους και επιτυχημένους porters 😆

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

tips1.png.573ee4c6ac96ff0625d1c91a364e924c.png

tips2.png.25b0962e93e418d65ba44f0a17ec4b48.png

Να με σχωράτε για την αργοπορία, δεν την πάλευα μια βδομάδα

Ευχαριστούμε.

Κάποια τα είχα βρει, αλλά όλα μαζί είναι ωραία!

3 ώρες πριν, costacurta είπε

Πολύ βαριά κουβέντα. Έχει τόσο καλό ost? 

Υπέροχο είναι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, dimitriskougou είπε

Κάποια τα είχα βρει, αλλά όλα μαζί είναι ωραία!

Τα περισσοτερα απο αυτα ουτως ή αλλως τα ανακαλυπτεις μονος σου οταν παιζεις το παιχνιδι(αρα δεν ειναι τεχνασματα με την κυριολεκτικη εννοια.

Ακομα και για τους ανθρωπους  στο λεει το παιχνιδι να μην τους σκοτωνεις οταν σου δινει το πρωτο οπλο απεναντι τους το Bola gun οπως και πολυ αργοτερα τα non lethal οπλα.

Χρησιμο τεχνασμα με την κυριολεκτικη εννοια ειναι αυτο που αναφερει περι boss BT αν και στο hard τα bosses αυτα θελουν παρα πολλες σφαιρες,κοινως ειναι μεγαλη σπαταλη χρονου,και αρα καλυτερα να αποφευγονται.

Αλλο πχ παραδειγμα(που δεν αναφερεται)ειναι οτι μπορεις να αλλαξεις οποια ωρα και στιγμη την δυσκολια,αλλα παιζει ομως ρολο στον τελικο βαθμο στα deliveries. Κοινως δεν μπορεις να παρεις το βαθμο Legend Of legends εαν δεν παιξεις στο hard την καθε αποστολη.

Γενικα το μεγαλυτερο θεμα που εχει το παιχνιδι ειναι να κατσεις να ασχοληθεις(γενικα μιλωντας)μαζι του.

Γιαυτο και εγω δεν εχω αναφερθει σε πολλα πραγματα που πετυχα,γιατι δεν βλεπω και κανενα να ρωταει το οτιδηποτε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...