Προς το περιεχόμενο

Αξίζει η αγορα apple υπολογιστη;;;


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tempes είπε

Έχω ένα macbook του 2010 core2duo 2,4ghz με 8gb ram ddr3 , ssd kai nvidia 256mb κάρτα γραφικών ενσωματωμένο . Ανεβάζει θερμοκρασία για πλάκα, και σέρνεται.

Λίγο unfair η παρατήρηση διότι άλλο το MacBook του 2010 και άλλο του 2019! Έχω το MBP 2017 13" wTB και δεν έχει κανένα πρόβλημα. (το χρησιμοποιώ κυρίως για XCode & Final Cut)

όπως είπαν οι παραπάνω, εξαρτάται για τι θέλεις να το χρησιμοποιήσεις.

Για photo/movie/audio editing πετάει. Για iOS development επίσης μόνοδρομος. Για να ζήσεις την Apple Experience και να δώσεις ένα νέο αλλά ακριβό boost στις καθημερινές σου εργασίες, επίσης μια χαρά. Αν το αντέχει η τσέπη σου, τότε go for it. Εξάλλου όλα τα Apple προιόντα έχουν πολύ καλή μεταπωλητική αξία, οπότε αν δείς ότι δεν σου κάνει το πουλάς χάνοντας μικρό μερίδιο χρημάτων.

Επεξ/σία από onelonelystar
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, onelonelystar είπε

Λίγο unfair η παρατήρηση διότι άλλο το MacBook του 2010 και άλλο του 2019!

όπως είπαν οι παραπάνω, εξαρτάται για τι θέλεις να το χρησιμοποιήσεις.

Για photo/movie/audio editing πετάει. Για iOS development επίσης μόνοδρομος. Για να ζήσεις την Apple Experience και να δώσεις ένα νέο αλλά ακριβό boost στις καθημερινές σου εργασίες, επίσης μια χαρά. Αν το αντέχει η τσέπη σου, τότε go for it. Εξάλλου όλα τα Apple προιόντα έχουν πολύ καλή μεταπωλητική αξία, οπότε αν δείς ότι δεν σου κάνει το πουλάς χάνοντας ελάχιστα χρήματα.

Δεν έκανα σύγκριση του δικού μου macbook με κάποιο του 2019. Τα έγραψα αυτά πάνω σε αυτό που αναφέρθηκε ότι αν ψαχτεί κάποιος για μια καλή σύνθεση έχει πολύ καλύτερο και αντάξιο μηχάνημα με τα μισά χρήματα. Και η σύγκριση μου είναι με ένα ίδιο core 2 Duo λαπτοπ ή σταθερό ίδιας ηλικίας που έχω δουλέψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Μεταφορά (cut/paste) στα αρχεία γίνεται με Command+c και μετά command+alt+v
  • Τα mac mini θεωρούνται τα entry level στο οικοσύστημα του macos. Λογικό να μην σηκώνει βαριές εργασίες. Σε παλιό mac mini μου εκανα επεξεργασία εικόνων σε photoshop απλά οχι με την ιδια ταχύτητα που ήταν σε imac. Η δουλειά γινόταν ομως.
  • Θα συμφωνήσω μαζί σου, έχουν αλλάξει ορισμένα πράγματα αλλά έτσι συμβαίνει σε ολες τις εταιρίες. Αντικειμενικά ομως παραμένουν κορυφαία μηχανήματα κ τα προτιμούν αρκετοί επαγγελματίες στον κλάδο φωτογραφίας, γραφιστικής, επεξεργασία βιντεο κτλ.
  • Παλιά υπήρχε μεγάλο κενό στα προγράμματα, πλέον δεν υπάρχει. Δεν εχω αντιμετωπίσει το παραμικρό απο θέμα προγραμμάτων που δεν μπορώ να βρω.
  • Εαν το macbook σου ανεβάζει υπερβολική θερμοκρασία κ δεν μπορείς να κανεις βασικές λειτουργίες θα σε συμβούλευα να το πας για service. Δεν ειναι φυσιολογικό. Εαν το "ανεβάζει θερμοκρασία για πλάκα και σέρνεται" αφορά τα δικά σου κριτήρια τότε ειναι καθαρα υποκειμενικό και δεν χρειάζεται service.
  • Εχω αρκετούς εξωτερικούς σκληρούς και μεταφέρω αρχεία απο τον Finder του macos, χωρις 3rd party προγράμματα. Οι σκληροί ειναι χωρισμένοι τόσο σε FAT32, APFS και NTFS. Διαβάζονται τόσο σε υπολογιστή με windows (εκτός απο τον σκληρο με APFS) όσο και σε macos. Είναι καθαρά επιλογή σου το πως θα τον διαμορφώσεις.
  • Το android κινητό το συνδέω στο usb και βλέπω τα αρχεία που εχει μεσα εφόσον το δηλώσω ως multimedia μεσα απο τις ρυθμίσεις του κινητού.
  • Όπως ανέφερα παραπάνω, εαν θες να έχεις ενα μηχάνημα με τα τελευταία hardware που κυκλοφορούν στην αγορά τότε χτίζεις εναν δικό σου με windows, εαν θες να πάς σε ολοκληρωμένο και σταθερό μηχάνημα τότε μας σε mac. Αυτο μονον όσοι έχουν δουλέψει σε mac θα το καταλάβουν.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αρχικά, θα ήθελα να δώσω λίγο βάση στο θέμα της οθόνης, όπως πολύ σωστά τονίζει ο @atheatos

12 ώρες πριν, atheatos είπε

Αν σε ενδιαφέρει για iMac με τα προγράμματα που λες τότε κοιτάς για 27’ όπως προαναφέρθηκε , μοντέλα 2016 και μετά. Η οθόνη μόνο που έχουν, αξίζουν τα λεφτά τους και με το παραπάνω.

Ειδικότερα, δεν υπάρχει λόγος να συγκρίνουμε laptops και υπολογιστές των 500Ε και 700Ε, τα οποία είναι υπέροχα για να βγάλεις τα μάτια σου. Αν μιλάμε για laptop με καλή οθόνη, τότε ανεβαίνουμε πάνω από τα 1000Ε, ενώ αν μιλάμε για desktop τότε πάλι πρέπει να υπολογίσουμε τουλάχιστον 400Ε σε καλό monitor ενώ φυσικά είναι αρκετά δύσκολο να βρει κανείς 27άρη monitor 5κ σε λογική τιμή ώστε να κρατήσει το κόστος χαμηλό. Συνεπώς, αν θέλουμε να συγκρίνουμε τα μήλα με τα μήλα, ας ανεβάσουμε το κόστος κι ας συγκρίνουμε όμοια μηχανήματα. Για κάποιους η οθόνη δεν έχει σημασία, για εμένα όμως έχει πρωταρχική σημασία και είναι κι ο λόγος που δεν έχω συνδέσει το laptop σε εξωτερικό monitor. Έχω συνηθίσει την ανάλυση του laptop και στα υπόλοιπα monitors βλέπω τα pixels και ξενερώνω, ειδικά να είναι δίπλα δίπλα η retina. 

Παραπέρα, προσωπικά δεν μπορώ να δουλέψω πλέον χωρίς τα gestures του macos τα οποία λειτουργούν Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Α με το trackpad. Έχω γράψει πάλι στο παρελθόν, προσωπικά είμαι άκρως παραγωγικός, λόγω macos. Έχω και windows και δεν μπορώ να δουλέψω γιατί δεν λειτουργεί το spaces και το expose όπως πρέπει κι όπως θέλω.  

Από εκεί κ πέρα, τα τελευταία χρόνια υπάρχουν πολλά θέματα με την apple, με βασικότερο το πληκτρολόγιο στα laptops και το throttling. Εν συντομία λοιπόν.

Αξίζει υπολογιστής mac? Για εμένα, ΝΑΙ.

Τί να πάρεις? Για εμένα, οπωσδήποτε με 16Gb RAM + 256 (τουλάχιστον) SSD 

Laptop vs imac: Αν χρειάζεσαι φορητότητα, laptop αλλά προτίμησε toy 2019. Για 16Gb RAM + 256SSD βολεύει το 15άρι, ειδάλλως 13άρι BTO. Αν δεν σε ενδιαφέρει η φορητότητα, τότε imac είσαι ωραίος. Θα χρειαστείς όμως trackpad εκτός από το ποντίκι (ή και τα δύο) για να μπορείς να χρησιμοποιείς τα gestures με άνεση.

Τέλος, φυσικά μπορείς να φορτώσεις και windows σε έναν εξωτερικό SSD και να τρέχεις κανονικά για να μη νοιώθεις πως δεν έχεις την επιλογή. 

Δυστυχώς, η επιλογή ανάμεσα στα δύο δεν είναι τόσο απλή. Είναι γεγονός πως όσοι δουλεύουν με mac os, δύσκολα θα σου πουν να μην προχωρήσεις και να μην κάνεις τη στροφή από windows. Αν όμως δουλεύεις διαρκώς με προγράμματα τύπου autocad, ή αν ο στόχος σου είναι να αλλάζεις GPUs κλπ κλπ, τότε αλλάζει η κατάστασή σου και χρειάζεσαι desktop. Φυσικά, το κόστος για mac είναι ανεβασμένο, κάτι που μόνο εσύ γνωρίζεις αν θέλεις να διαθέσεις τα χρήματα. Αυτά :)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεμπιπτόντως η ίδια η microsoft πριν απο χρόνια ειχε ομολογήσει πως τα windows τρέχουν καλύτερα σε υπολογιστή mac. 
Μπορείς να τρέχεις κ τα 2 λειτουργικά.
Αμα ομως μπεις στον κοσμο του macos ΔΕΝ πρόκειται να επιστρέψεις πίσω σε windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν θα αγόραζα συσκευή όλα σε ένα (και οθόνη, και υπολογιστής από πίσω). Επίσης, θεωρώ το macOS ότι χειρότερο κυκλοφορεί από άποψη λειτουργικού. Είναι εξαιρετικά κακογραμμένο, με πολλά bugs. Από την πλευρά του προγραμματιστή είναι εφιάλτης. Δεν υπάρχει καν τεκμηρίωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις τί χρήση θες να κάνεις  (μηχάνημα - λειτουργικό - απαιτήσεις).

Εχεις μπλέξει ενα κάρο ειδικότητες και εφαρμογές. Απο επεξεργασία φωτογραφίας και βίντεο μέχρι ... αρχιτεκτονική και κώδικα σε wordpress !!!!

ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ !!!!!

Οπου εχω δεί το μηλαράκι 2 τινά υπάρχουν : α) Ψωνισμένος με το μήλο. β) Επαγγελματίας με συγκεκριμένη κατεύθυνση και χρήση.

Διάλεξε σε ποια περίπτωση ανήκεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λειτουργω 11 χρονια mac...για αυτα που θελεις, εισαι ετοιμος για mac...βεβαια παντα αρκει να τα αγοραζεις ολα αυθεντικα...μην περιμενεις με crack και torrents και τα σχετικα, εκει θα εχεις παλυ θεματα...θα σου θυμιζει windows κολληματα και crasharismata, αν θες mac να εχεις στο μυαλο σου οτι o,ti εχεις μεσα να ειναι και αυθεντικο, αγορασμενο δηλαδη....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι και θα πάρεις απαντήσεις από εκείνους που έχουν και θέλουν να δικαιολογήσουν την αγορά. Σε μία δουλειά μου είχαμε mac, οπότε έχω εμπειρία να σου πω ότι είναι ένα "κλειδωμένο" linux. Δεν βλέπω κανένα λόγο να πάρεις mac πέρα του..κοινωνικού γίγνεσθαι, να το πω ευγενικά. Αν θωρείς ότι η αισθητική, αξίζει την τεράστια οικονομική απόσταση, τότε πάρτο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιω και τα 2 λειτουργικα καθε μερα.

Το mac book air το εχω 6 χρονια και μονο η μπαταρια τα επαιξε. Το μηχανημα δουλευει απροβληματιστα. Εκανα και coding καποια στιγμη και το βρηκα πολυ δυνατο. Ποιοτητατ κατασκευης δεν την βρισκεις πουθενα σαν της Απλ. Ακριβο ναι, αλλα για μενα τα εβγαλε τα λεφτα του.

Τα windows εχεις απειρως πιο πολλες εφαρμογες και τις βρισκεσες ευκολα απ τον "θειο" κατι που με τον μακ ισως σε δυσκολεψει. Αλλα για να βρεις καλο λαπτοπ εφαμιλο πρεπει να τα σκασεις.

Για μενα εαν εχεις το ρευστο παρε το μακ, και να τον βαρεθεις θα τον πουλησεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2) Βασικά τα φορητά MacBook 15" μπορούν να δικαιολογήσουν πιο εύκολα τα λεφτά τους από τα σταθερά (μιλάω για iMac Pro και Μac mini) λόγω του ότι τα base μοντέλα των σταθερών έρχονται με εκνευριστικά μικρή RAM (8GB). Ειδικά το mac mini είναι για κλωτσιές για τα λεφτά που ζητάει στα 8GB RAM και δίσκο 128/256.

Η  "μέση οδός" για αγορά καινούριου, ειδικά για έναν πρωτάρη σε macOS που θέλει video editing, είναι ένα macbook pro 15" που το base μοντέλο του έχει 16GB RAM και άρα μπορείς να πετύχεις καλύτερη τιμή λόγω ανταγωνισμού πολλών καταστημάτων. Για οτιδήποτε άλλο θα πρέπει να πας σε ΒΤΟ λύση που σημαίνει επιπρόσθετο κόστος και συνήθως το προσφέρουν λιγότερα καταστήματα = υψηλότερες τιμές. Αν θες τόσο πολύ να δοκιμάσεις macOS πάρε ένα macbook 15" (το συνδέεις με μια εξωτερική οθόνη για άνετη εργασία και είσαι ΟΚ) να κάνεις μια δοκιμή και αν δεν σε βολέψει ή αν μετά από καιρό δεν σε καλύπτουν τα 16GB το πουλάς και αγοράζεις καλύτερο mac ή αναβαθμίζεις το windows PC με τα λεφτά. Το καλό είναι ότι τα mac έχουν καλή μεταπωλητική αξία. Η λογική πάντως είναι να πάρεις κάτι μέτριο/μέσο για πρώτο μηχάνημα και μετά όταν δεις πώς κουμπώνει σε σένα το όλο apple σκηνικό, τότε αποφασίζεις τι κάνεις. Ό,τι και να σου λέμε εμείς εδώ έχει να κάνει με δικές μας εμπειρίες και δικά μας θέλω, εσύ έχεις τον δικό σου συνδυασμό απαιτήσεων/προσδοκιών -είναι πρακτικά αδύνατο να βρεις κάποιον κάτοχο mac στην ίδια ακριβώς θέση με σένα να σου πει τη γνώμη του.

1) Ναι έχουν ιούς αλλά πολύ λιγότερους από windows (αλλά "περισσότερους" από linux 😛 ). Οπότε ακόμα χρειάζεται προσοχή. Παρεμπιπτόντως υπολόγιζε ότι πολλά  προγράμματα/προγραμματάκια πολύ πιθανόν να έχουν υψηλότερες τιμές από αντίστοιχα για windows ή να μην έχουν αντίστοιχα έμπιστα freeware που έχουν τα windows. Λίγο-λίγο προτού το καταλάβεις αδειάζει η τσέπη. Γενικά οι developers παραδοσιακά βαράνε στο ψαχνό τους apple users. Αν πρόκειται να δουλέψεις και να βγάλεις λεφτά από το μηχάνημα, go for it. Αν όχι, σκέψου το 2 και 3 φορές.

4 ώρες πριν, _filippos_ είπε
  •  
  • Εχω αρκετούς εξωτερικούς σκληρούς και μεταφέρω αρχεία απο τον Finder του macos, χωρις 3rd party προγράμματα. Οι σκληροί ειναι χωρισμένοι τόσο σε FAT32, APFS και NTFS. Διαβάζονται τόσο σε υπολογιστή με windows (εκτός απο τον σκληρο με APFS) όσο και σε macos. Είναι καθαρά επιλογή σου το πως θα τον διαμορφώσεις.

Απ' όσα ξέρω mac δεν μπορεί να γράψει σε NTFS χωρίς 3rd party λύση και τους επικείμενους συμβιβασμούς σε ταχύτητα ή αξιοπιστία. Εκτός αν έγινε κάποια πρόσφατη αλλαγή που θα είναι και καλοδεχούμενη.

Επεξ/σία από paniti
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, paniti είπε

 

Απ' όσα ξέρω mac δεν μπορεί να γράψει σε NTFS χωρίς 3rd party λύση και τους επικείμενους συμβιβασμούς σε ταχύτητα ή αξιοπιστία. Εκτός αν έγινε κάποια πρόσφατη αλλαγή που θα είναι και καλοδεχούμενη.

ετσι ειναι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paniti είπε

Απ' όσα ξέρω mac δεν μπορεί να γράψει σε NTFS χωρίς 3rd party λύση και τους επικείμενους συμβιβασμούς σε ταχύτητα ή αξιοπιστία. Εκτός αν έγινε κάποια πρόσφατη αλλαγή που θα είναι και καλοδεχούμενη.

Δεν εχει αλλάξει κάτι, χρειάζεται 3d party λύση αλλά δεν εχω διαφορά σε ταχυτητα ή αξιοπιστία.
Ειμαι εξίσου παραγωγικός με ή χωρίς ntfs στον imac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, paniti said:

Απ' όσα ξέρω mac δεν μπορεί να γράψει σε NTFS χωρίς 3rd party λύση και τους επικείμενους συμβιβασμούς σε ταχύτητα ή αξιοπιστία. Εκτός αν έγινε κάποια πρόσφατη αλλαγή που θα είναι και καλοδεχούμενη.

 

1 hour ago, tempes said:

ετσι ειναι 

 

12 minutes ago, _filippos_ said:

Δεν εχει αλλάξει κάτι, χρειάζεται 3d party λύση αλλά δεν εχω διαφορά σε ταχυτητα ή αξιοπιστία.
Ειμαι εξίσου παραγωγικός με ή χωρίς ntfs στον imac.

Υπάρχει και το Ex-Fat. Παίζει-γράφει και στα 2 λειτουργικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...