Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για επισκευή υπολογιστή στην Θεσσαλονίκη


jimkotefas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θα ήθελα αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο έμπιστο μαγαζί η κάποιον τεχνικό στην Θεσσαλονίκη για να ελέγξει τον desktop υπολογιστή μου ,να βρούμε τι πρόβλημα έχει. 

Το απόγευμα ενώ έβλεπα YouTube , ξαφνικά ο υπολογιστής έσβησε λες και κόπηκε το ρεύμα. Όταν πάτησα το κουμπί να τον ξανά ανοίξω, δεν γινόταν τίποτα. Ούτε τα ανεμιστηρακια έπαιρναν μπρος. 

Ο υπολογιστής βρίσκετε σε κατάσταση λες και είναι απενεργοποιημένος. Τα μόνα που είναι αναμμένα είναι κάτι φώτα και rgb της μητρικής. Όπως και όταν τον έχω κανονικά απενεργοποιημένο. 

Όταν πατάω το κουμπί για να ανοίξει το πισι, ακούγεται ένα κλικ από το τροφοδοτικό και δεν γίνεται τίποτα άλλο. 

Έβγαλα ότι καλώδιο είναι συνδεδεμένο πίσω ( οθόνη, ποντίκι κτλπ. ) Έβγαλα και τα καλώδια του τροφοδοτικου από την κάρτα γραφικών και το dvd cd player. Έκανα και clear cmos νομίζω. Αλλά τίποτα δεν έγινε. 

Υποπτεύομαι την μητρική η το τροφοδοτικό αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Το pc το είχα χτίσει πριν 3+ χρόνια το καλοκαίρι. Και επίσης πριν 3 μήνες έβαλα καινούργια κάρτα γραφικών. 

CPU : i7 6700k 

Motherboard : Asus Maximus VIII Hero

Τροφοδοτικό : Corsair CX 750M

GPU : MSI RTX 2070 Gaming Z

Ram : G.Skill TridentZ 16GB DDR4-3200MHz

2 SSD , 3 HDD και 1 m.2 

Παρακαλώ ότι συμβουλή έχετε , πείτε.

Και αν ξέρετε κάποιον έμπιστο τεχνικό η μαγαζί στη Θεσσαλονίκη πείτε μου για να πάω να το δουν.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκει που σταματανε οι περισσοτεροι αυτος συνεχιζει ,εχει ιδιαιτερα μηχανηματα στο να επισκευαζει,https://www.facebook.com/PcExpressService/?eid=ARAupxAdoF3ulMbw0BWOAhf2cY4VmHpKvLP1-CnSCJhEghp6nY3ewtAp36D3-gbwvc7DGvdEtHwDDC-X&fref=tag

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα το μαγαζί Smalls team στη Χαρίλαου (απέναντι από το γήπεδο του Αρη). Εγώ έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος με την εξυπηρέτηση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήγα να το δουν και τελικά ταχε φτύσει το τροφοδοτικό μου ,γιατί αυτός έβαλε ένα δικό του και άνοιξε ο υπολογιστής. Είπε μάλλον από το ρεύμα έγινε ζημιά και πως με κάποιο ups η σταθεροποιητή μπορεί να μην γίνει ξανά κάτι τέτοιο. 

Αυτοί είχανε ένα τροφοδοτικό nitrox , αλλά αποφάσισα να ψάξω από ίντερνετ κανένα με όσο πιο καλές κριτικές γίνεται. 

Αν έχετε κάποια πρόταση για τροφοδοτικό από 750w και πάνω , πείτε μου. Και επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποιο ups η σταθεροποιητή , είμαι όλος αυτιά. 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές για τεχνικούς. Το πήγα σε αυτό στην Παπαναστασίου γιατί ήταν πολύ κοντά με το σπίτι μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2019 στις 6:10 ΜΜ, jimkotefas είπε

Αν έχετε κάποια πρόταση για τροφοδοτικό από 750w και πάνω , πείτε μου. Και επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποιο ups η σταθεροποιητή , είμαι όλος αυτιά. 

Αν ενδιαφέρεστε και έχετε χρήματα, τα Super Flower θεωρούνται ότι είναι τα καλύτερα τροφοδοτικά (παρά το αστείο όνομά τους).

π.χ. Αυτό, το οποίο έτσι όπως το βλέπω θα χρησιμοποιηθεί και στο επόμενο σύστημά σας, καθώς διαθέτει την υψηλότερη πιστοποίηση και 5 χρόνια εγγύηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2019 στις 6:10 ΜΜ, jimkotefas είπε

Αν έχετε κάποια πρόταση για τροφοδοτικό από 750w και πάνω , πείτε μου. Και επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποιο ups η σταθεροποιητή , είμαι όλος αυτιά. 

Τροφοδοτικό: https://www.skroutz.gr/s/11452857/Corsair-TX-M-Series-TX750M.html

UPS: https://www.skroutz.gr/s/374109/CyberPower-CP900EPFCLCD.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...