Προς το περιεχόμενο

Αγορά Smartwatch. Samsung Gear/Classic η κατι αλλο?


vadergr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.

Επειδη χρειαζομαι :P ενα smartwatch, θα ηθελα τα φώτα σας με βάση τις παρακάτω απαιτησεις.

1)Κοντά στο 200αρικο
2)Να μετράει συμπαθητικά (αλλα να μετράει) χιλιομετρα, σφυγμούς κλπ. Τονίζω το να μετράει γιατι διαβαζω οτι τα samsung gear (ειδικα το τελευταίο) δεν κανουν καλα επαφή με τον καρπό και σταματούν τη μέτρηση.
3)Να καταγράφει τη διαδρομή στο gps χωρίς να εχω κινητό επάνω μου
4)Εχω μεγάλο χέρι, αρα 44αρι και ανω
5)Ιδανικά να συγχρονίζει με Android και να υποστηριζει strava.

Ιδανικά και λογω design αλλα και κόστους, σκέφτομαι τα gear s3 και gear (το πιο προσφατο). Ποιες είναι οι βασικές διαφορές τους? Ειναι σημαντικο upgrade με βάση αυτα που θελω το active 2?
Θεωρείται ακομα καλή αγορα το πρώτο active?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Επεξ/σία από vadergr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις σκεφτεί το Amazfit Stratos 2? Το έχω και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Δεν κάνω χρήση strava αλλά υπάρχει η δυνατότητα. Έχω δοκιμάσει τις μετρήσεις του με όργανο που μετράει σφυγμούς με τάση ρεύματος και δεν είχε καμία απόκλιση, μόλις άλλαζε το ένα άλλαζε και το άλλο. Το μόνο που δεν με ενθουσιάζει είναι όταν ανεβάζεις απότομα σφυγμούς δεν το πιάνει με την μία και αργεί λίγο.
Βέβαια με την προϋπόθεση οτι το φοράς όπως αναφέρει στις οδηγίες δεν έχεις θέματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/10/2019 στις 2:00 ΜΜ, vadergr είπε

Γεια σας.

Επειδη χρειαζομαι :P ενα smartwatch, θα ηθελα τα φώτα σας με βάση τις παρακάτω απαιτησεις.

1)Κοντά στο 200αρικο
2)Να μετράει συμπαθητικά (αλλα να μετράει) χιλιομετρα, σφυγμούς κλπ. Τονίζω το να μετράει γιατι διαβαζω οτι τα samsung gear (ειδικα το τελευταίο) δεν κανουν καλα επαφή με τον καρπό και σταματούν τη μέτρηση.
3)Να καταγράφει τη διαδρομή στο gps χωρίς να εχω κινητό επάνω μου
4)Εχω μεγάλο χέρι, αρα 44αρι και ανω
5)Ιδανικά να συγχρονίζει με Android και να υποστηριζει strava.

Ιδανικά και λογω design αλλα και κόστους, σκέφτομαι τα gear s3 και gear (το πιο προσφατο). Ποιες είναι οι βασικές διαφορές τους? Ειναι σημαντικο upgrade με βάση αυτα που θελω το active 2?
Θεωρείται ακομα καλή αγορα το πρώτο active?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Καλημέρα.
Ανέφερες ως σημαντικά fitness features κι όχι smartwatch features (π.χ. να εχει πολλές εφαρμογές, να κάνεις παπάδες από το ίδιο το watch, κλπ).
Με βάση αυτό, λοιπόν, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στο Garmin Vivoactive 3, τώρα που έχει πέσει στην χαμηλότερη τιμή του ever (λόγω και της κυκλοφορίας του 4).
Είναι 43,4 mm, είναι αρκετά κομψό και σαν ρολόι (κυρίως σε μαύρο -black / slate- χρώμα, αλλά βγαίνει και σε silver + λευκό) και ως σχετικά παλιό στην αγορά (2+ ετών) έχει αφήσει πίσω του παιδικές ασθένειες και πάνω από όλα ...είναι Garmin. Θα έχεις ακρίβεια στις μετρήσεις, μια εξαιρετική εφαρμογή (Garmin Connect) και φυσικά και sync με Strava.
Έχε υπόψιν σου ότι η οθόνη είναι transflective (δηλαδή όπως αυτή του Stratos) κι όχι amoled (και εντυπωσιακή) οπως των Samsung. Μεγάλη διαφορά εκεί. Και η ανάλυσή της είναι σχετικά χαμηλή, αλλά υπάρχουν αρκετά watchfaces. 
Τα Samsung Gear / Active, κλπ έχουν θέματα τόσο με το HR όσο και με το GPS τους. Θέματα που χρόνια μετά την κυκλοφορία τους δεν έχουν ακόμα διορθωθεί (όσο θα έπρεπε) και αυτό φαίνεται να ισχύει ακόμα και με το νέο Active 2.
Αν όντως σε ενδιαφέρει το fitness κομμάτι (να φανταστώ ότι είτε τρέχεις είτε ποδηλατείς ;  ) θα σε βοηθήσει να δεις στο youTube reviews από αξιόπιστους reviewers όπως ο DC Rainmaker και ο DesFit.
 


 

Επεξ/σία από stark
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tz3s είπε

Βγηκε και το Huawei watch gt 2 τωρα... Ειναι και πανεμορφο.
Εγω για αυτο θα παω

Απλά να τονίσουμε ότι το συγκεκριμένο είναι επιλογή ΜΟΝΟ για όσους δεν ενδιαφέρονται για Strava, Endomodo και άλλες fitness πλατφόρμες, καθότι η εφαρμογή της Huawei δεν επιτρέπει το export των activities σε αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν με ενδιαφερουν οι αθλητικες καταγραφες, οσο η ομορφη εξωτερικη εμφανιση και η καλη αυτονομια μπαταριας. Να φορτιζω οσο πιο αραια γινεται. Οι μετρησεις υγειας ειναι ευπροσδεκτες.

θα ειχατε κατι να προτεινετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

11 ώρες πριν, skiace είπε

Δεν με ενδιαφερουν οι αθλητικες καταγραφες, οσο η ομορφη εξωτερικη εμφανιση και η καλη αυτονομια μπαταριας. Να φορτιζω οσο πιο αραια γινεται. Οι μετρησεις υγειας ειναι ευπροσδεκτες.

θα ειχατε κατι να προτεινετε ;

Huawei gt 2 η αν δεν φτανεις μεχρι τα 250 το gt 1 η το active

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

13 ώρες πριν, skiace είπε

Δεν με ενδιαφερουν οι αθλητικες καταγραφες, οσο η ομορφη εξωτερικη εμφανιση και η καλη αυτονομια μπαταριας. Να φορτιζω οσο πιο αραια γινεται. Οι μετρησεις υγειας ειναι ευπροσδεκτες.

θα ειχατε κατι να προτεινετε ;

Σε οτι αφορα το ομορφη εξωτερικη εμφανιση απλα πας σε SAMSUNG + (πανεμορφα watchfaces), σε οτι αφορα την αυτονομια πας σε HUAWEI, και τ ΔΥΟ μαζι δε νομιζω οτι θα μπορεσεις να τα πετυχεις....οποτε σε καποιο απο τα δυο που ζητας θα πρεπει να κανεις "υποχωρηση"!!!

Επεξ/σία από spinemm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ωρα οι υποψηφιοτητες μου ειναι το gt2 και το aw5 με ακριβως διπλασια ομως τιμη.

δεν ξερω αν αξιζει οντως κατι τοσο ακριβο, απο την αλλη με δελεαζει η μοναδικοτητα του ηλεκτροκαρδιογραφηματος.

εμφανισιακα μου αρεσει περισσοτερο το gt2.

μαλλον την bf θα αποφασισω βλεποντας και τις τυχον προσφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...