Προς το περιεχόμενο

Η Xiaomi θα ανακοινώσει σύντομα το Mi Watch με... οικείο σχεδιασμό


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, seseji είπε

αυτο το κομπλεξ των κινεζων χαλαει σε μεγαλο βαθμο την οποια καλη εικονα κοπιαζουν κοπιάρουν να δημιουργησουν

 

Στο διόρθωσα λίγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, gthe είπε

Και τι σχέση έχει αυτό το τι θα "πατεντάρει η apple"? Εγώ είπα το απλούστατο ... αν πατεντάρεις ένα σχήμα τόσο απλό όσο ένα ορθογώνιο ρολόι, θα έρθει ο άλλος (που ναι θέλει να σε αντιγράψει) και θα βγάλει το ίδιο σχήμα 1χιλιοστό πιο μεγάλο/μικρό για να ξεφύγει από το νομικό κομμάτι της πατέντας. Πολυ απλό

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις με το απλό παράδειγμα που έδωσα ποτέ κάτι είναι κοινό και ποτέ κάτι έχει "προσωπικότητα", ως προς τον σχεδιασμό πάντα μιλάω, τι να πω... μείνε με την δικαιολογία του χιλιοστού... 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Toper Harley είπε

Όσο αφορά το κομμάτι της αντιγραφής προφανώς καταλαβαίνεις ότι είναι σαρκαστικό για κάποιους που θα σκάσουν λόγω της ομοιότητας.. όσο αφορά το οικονομικό κομμάτι για να έχεις Apple Phone προϋποθέτει να έχεις και iPhone άρα απευθύνεται σε αυτούς που έχουν πασταλια ή σε αυτούς που θα κάνουν θυσίες για την απόκτηση του... Πάντως θέλεις τουλάχιστον τα τριπλάσια από συνδυασμό Xiaomi phone+watch...

Τελευταια φορα που κοιταξα,υπαρχουν και πολυ φθηνοτερες προτασεις σε iphone μερια βλεπε Iphone 8/8plus/xr οι οποιες παιζουν λιγο παραπανω απο τις τελευταιες ναυαρχιδες της Xiaomi με 2χρονια εγγυηση.

Το ιδιο ισχυει και στα ρολογια εξου και το παραδειγμα μου με το παλιοτερο αλλα και φθηνοτερο Apple Watch 3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Έπρεπε να πατενταρει η Apple  το σχήμα να δω μετά τι θα έκανε η Xiaomi... Τότε βέβαια θα έβγαιναν κάτι καμμένοι και θα την κράζανε...

 

2 ώρες πριν, AtiX είπε

Έπρεπε να πατενταρει η Apple  το σχήμα να δω μετά τι θα έκανε η Xiaomi... Τότε βέβαια θα έβγαιναν κάτι καμμένοι και θα την κράζανε...

Μερικοί ξεχνάτε 

copying_quote_stevejobs.png

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα γιατί δε μου φέρνει ιδιαίτερα σε Apple Watch; Παραείναι κοφτές οι γραμμές του για να τα μπερδέψω. Όχι ότι δεν αγαπάει η Xiaomi να βάζει μπρος το φωτοτυπικό, αλλά το συγκεκριμένο δε μοιάζει.

Το Amazfit Bip μοιάζει πολύ περισσότερο με Apple Watch - αν εξαιρέσεις ότι δεν έχει digital crown.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Toper Harley είπε

Αν είναι κατάντια να σχολιάζεις με nickname τότε σχολιάζοντας αυτο το σχόλιο σημαίνει ότι αυτό που κάνεις εσύ είναι κατάντια x 2...!!!!

Ή στο τετράγωνο θα έλεγαν οι μαθηματικοί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετυχε και μιλούσα με εναν Κινέζο συναδελφο μου προσφατα εδω στην εταιρια και τον ρωτησα τι μαρκες προτιμάνε οι Κινέζοι στα κινητά και αν αγοράζουν Xiaomi, Huawei etc. Αυτό που μου απάντησε είναι ότι γενικά αν έχεις καλή δουλεια/μισθό στην Κινά παίρνεις iphone / apple watch καθώς αυτά δείχνουν και το στάτους σου και στην Κίνα παίζει πολύ αυτό που λενε το "saving and giving face”  που παίζει μεγάλο ρόλο στις κοινωνικές και επαγγελματικές επαφές. Αντιθέτως οι κινέζικες μάρκες αγοράζονται κυρίως απο χαμηλομισθους που δεν έχουν την αγοραστική δύναμη να αγοράσουν iphone. Αυτό εξηγεί γιατι πολλές μάρκες σαν την Xiaomi δανείζονται σχεδιαστικές γραμμές απο Apple για να είναι αρεστές στο κινέζικο αγοραστικό κοινό πρωτίστως και μετά στο εξωτερικό.

Επίσης εδώ Αμερική τουλάχιστον δεν έχω δει Κινέζο/Ινδο/Ασιατες να χρησιμοποιουν οτιδήποτε άλλο απο Iphone/AppleWatch . Περισσότερους Αμερικάνους θα δεις να έχουν Android (Samung κυριως) παρά Ασιατες γενικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τελευταια φορα που κοιταξα,υπαρχουν και πολυ φθηνοτερες προτασεις σε iphone μερια βλεπε Iphone 8/8plus/xr οι οποιες παιζουν λιγο παραπανω απο τις τελευταιες ναυαρχιδες της Xiaomi με 2χρονια εγγυηση.

Το ιδιο ισχυει και στα ρολογια εξου και το παραδειγμα μου με το παλιοτερο αλλα και φθηνοτερο Apple Watch 3.

Με το ίδιο σκεπτικό υπάρχουν και αρκετές προτάσεις της Xiaomi σε smartphone+watch πολύ πιο φθηνές από τις ναυαρχίδες της. Μιλάμε για το μέσο όρο κ εκεί είναι που η αναλογία φτάνει το 1/3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Τελευταια φορα που κοιταξα,υπαρχουν και πολυ φθηνοτερες προτασεις σε iphone μερια βλεπε Iphone 8/8plus/xr οι οποιες παιζουν λιγο παραπανω απο τις τελευταιες ναυαρχιδες της Xiaomi με 2χρονια εγγυηση.

Το ιδιο ισχυει και στα ρολογια εξου και το παραδειγμα μου με το παλιοτερο αλλα και φθηνοτερο Apple Watch 3.

IPhone 8 όμως είναι πολύ πίσω από mi9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, dr_frozenarm είπε

Ετυχε και μιλούσα με εναν Κινέζο συναδελφο μου προσφατα εδω στην εταιρια και τον ρωτησα τι μαρκες προτιμάνε οι Κινέζοι στα κινητά και αν αγοράζουν Xiaomi, Huawei etc. Αυτό που μου απάντησε είναι ότι γενικά αν έχεις καλή δουλεια/μισθό στην Κινά παίρνεις iphone / apple watch καθώς αυτά δείχνουν και το στάτους σου και στην Κίνα παίζει πολύ αυτό που λενε το "saving and giving face”  που παίζει μεγάλο ρόλο στις κοινωνικές και επαγγελματικές επαφές. Αντιθέτως οι κινέζικες μάρκες αγοράζονται κυρίως απο χαμηλομισθους που δεν έχουν την αγοραστική δύναμη να αγοράσουν iphone. Αυτό εξηγεί γιατι πολλές μάρκες σαν την Xiaomi δανείζονται σχεδιαστικές γραμμές απο Apple για να είναι αρεστές στο κινέζικο αγοραστικό κοινό πρωτίστως και μετά στο εξωτερικό.

Επίσης εδώ Αμερική τουλάχιστον δεν έχω δει Κινέζο/Ινδο/Ασιατες να χρησιμοποιουν οτιδήποτε άλλο απο Iphone/AppleWatch . Περισσότερους Αμερικάνους θα δεις να έχουν Android (Samung κυριως) παρά Ασιατες γενικά.

αυτό γίνεται παντού όχι μόνο στην Κίνα 

από αρχαιοτάτων χρόνων

Επεξ/σία από pao13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, karaLRS είπε

IPhone 8 όμως είναι πολύ πίσω από mi9

Σε hardware προφανως,εγω ουτως ή αλλως το ανεφερα 

α)γιατι ειναι φθηνοτερη προταση απο τα τελευταια η οποια ομως σε αντιθεση με το Mi9 εχει καλυτερη υποστηριξη

β)γιατι αυτο μαζι με το xr ειναι που κοιταζει ο κοσμος περισσοτερο.

8 λεπτά πριν, Toper Harley είπε

Με το ίδιο σκεπτικό υπάρχουν και αρκετές προτάσεις της Xiaomi σε smartphone+watch πολύ πιο φθηνές από τις ναυαρχίδες της. Μιλάμε για το μέσο όρο κ εκεί είναι που η αναλογία φτάνει το 1/3. 

Δες σε επιπεδο ναυαρχιδων πως σκεφτεται ο μεσος ορος που λες και εσυ.

https://www.cnet.com/news/iphone-xr-topped-all-other-phones-in-the-first-half-of-2019-report-says/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Σε hardware προφανως,εγω ουτως ή αλλως το ανεφερα 

α)γιατι ειναι φθηνοτερη προταση απο τα τελευταια η οποια ομως σε αντιθεση με το Mi9 εχει καλυτερη υποστηριξη

β)γιατι αυτο μαζι με το xr ειναι που κοιταζει ο κοσμος περισσοτερο.

Δες σε επιπεδο ναυαρχιδων πως σκεφτεται ο μεσος ορος που λες και εσυ.

https://www.cnet.com/news/iphone-xr-topped-all-other-phones-in-the-first-half-of-2019-report-says/

Εσύ μίλησες πιο πριν για παλιότερα μοντέλα της Apple για να αντισταθμίσεις το κόστος των εν λόγω συσκευών συγκριτικά με την Xiaomi και τώρα μιλάς για μερίδιο ναυαρχίδων..... You confuse me...!!!!!

Επεξ/σία από Toper Harley
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Toper Harley είπε

Εσύ μίλησες ποιο πριν για παλιότερα μοντέλα της Apple για να αντισταθμίσεις το κόστος των εν λόγω συσκευών συγκριτικά με την Xiaomi και τώρα μιλάς για μερίδιο ναυαρχίδων..... You confuse me...!!!!!

Αυτο που ανεφερα ειναι οτι δεν κοιταζουν ολοι να εχουν το νεωτερο και ακριβοτερο''latest and greatest''.

Λογω της τεραστιας χρηματικης διαφορας,κοιταζουν και σε παλιοτερα μοντελα τα οποια λογω της μεγαλης software υποστηριξης και του optimization,παραμενουν σχετικα μεχρι και σημερα.

Αν καποιος θελει να ειναι στο οικοσυστημα της Apple αλλα δεν θελει να δωσει 1000+ευρω για τα νεα Iphone,αντι να αγορασει πχ το Mi9T Pro στα 500ευρω απο καποια αλυσιδα(2χρονια εγγυηση),μπορει να παρει το Iphone xr με 600ευρω(και ας ειναι κατωτερο φυσικα σε καποιους τομεις σε σχεση με το xiaomi). 

Και απο smartwatch,αντι να παρει για παραδειγμα το Xiaomi Stratos των 170+ευρω,μπορει να παρει το Apple Watch series 3 με 230-250ευρω.

Αυτο ακριβως φαινεται στην πραξη απο τις πωλησεις και συγκεκριμενα απο τα μοντελα που κοιταζουν οι περισσοτεροι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...