Προς το περιεχόμενο

Sony WF-1000XM3 Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@billdanos Όλα τα in-ear με το noise cancellation πιστεύω θυσιάζουν την άνεση γιατί αναγκαστικά θα βεντουζάρουν στο αυτί. Δεν γίνεται αλλιώς. Παίζει και στα airpods pro επειδή ακριβώς θα βεντουζάρουν να έχεις αντίστοιχη ενόχληση. Δύσκολο να πετύχουν την άνεση των απλών airpods.

Αν το noise cancelling είναι προτεραιότητα για σένα, πριν αναβαθμιστείς σε prο τσέκαρε μήπως αξίζει να πάρεις ένα ζευγάρι over ear συμπληρωματικά με τα airpods σου, για όταν θες noise cancelling (δλδ μετρό, αεροπλάνα, γραφείο κτλ ... εκεί που έχει μονότονους θορύβους αφού αυτους κόβουν βασικά). Ειδικά τα 1000άρια της Sony τα over-ear είναι απίστευτα στο noise cancelling. Τα φοράς σε πτήση και δεν ακους τίποτα και απίστευτα ξεκούραστα. 

Προσωπικά χρησιμοποιώ τα ταπεινά sony mdr-100abn επί 8 ώρες κάθε μέρα στο γραφείο και δεν έχω ξαναφορέσει πιο ξεκούραστα ακουστικά. Με οποιοδήποτε in-ear έχω ενόχληση σε μια ώρα όπως εσύ.

Επεξ/σία από gthe
Διόρθωση
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, gthe said:

@billdanos Όλα τα in-ear με το noise cancellation πιστεύω θυσιάζουν την άνεση γιατί αναγκαστικά θα βεντουζάρουν στο αυτί. Δεν γίνεται αλλιώς. Παίζει και στα airpods pro επειδή ακριβώς θα βεντουζάρουν να έχεις αντίστοιχη ενόχληση. Δύσκολο να πετύχουν την άνεση των απλών airpods.

Αν το noise cancelling είναι προτεραιότητα για σένα, πριν αναβαθμιστείς σε prο τσέκαρε μήπως αξίζει να πάρεις ένα ζευγάρι over ear συμπληρωματικά με τα airpods σου, για όταν θες noise cancelling (δλδ μετρό, αεροπλάνα, γραφείο κτλ ... εκεί που έχει μονότονους θορύβους αφού αυτους κόβουν βασικά). Ειδικά τα 1000άρια της Sony τα over-ear είναι απίστευτα στο noise cancelling. Τα φοράς σε πτήση και δεν ακους τίποτα και απίστευτα ξεκούραστα. 

Προσωπικά χρησιμοποιώ τα ταπεινά sony mdr-100abn επί 8 ώρες κάθε μέρα στο γραφείο και δεν έχω ξαναφορέσει πιο ξεκούραστα ακουστικά. Με οποιοδήποτε in-ear έχω ενόχληση σε μια ώρα όπως εσύ.

Δυστυχώς δεν αντέχω να φοράω over ear ακουστικά γιατί νιώθω σα να φοράω ...κράνος. Ειδικα όταν κινούμαι έξω δεν τα αντέχω καθόλου! Προφανώς και πρέπει να "βεντουζάρουν" τα in ear για να πετύχουν μείωση θορύβου κλπ αλλά διαβάζω πως η apple πέτυχε στα pro να έχουν μια ροή αέρα μέσα ώστε να μην υπάρχει αυτή η αίσθηση, γι'αυτό και περιμένω αναλυτικά reviews πριν αποφασίσω να αλλάξω τα Sony. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δυστυχώς δεν αντέχω να φοράω over ear ακουστικά γιατί νιώθω σα να φοράω ...κράνος. Ειδικα όταν κινούμαι έξω δεν τα αντέχω καθόλου! Προφανώς και πρέπει να "βεντουζάρουν" τα in ear για να πετύχουν μείωση θορύβου κλπ αλλά διαβάζω πως η apple πέτυχε στα pro να έχουν μια ροή αέρα μέσα ώστε να μην υπάρχει αυτή η αίσθηση, γι'αυτό και περιμένω αναλυτικά reviews πριν αποφασίσω να αλλάξω τα Sony. :) 

Στο εύχομαι να σε βολέψουν (γιατί δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να σε ενοχλούν τα ακουστικά σου :P ) αν και εγώ θα κράταγα μικρο καλάθι για το πόσο καλή ροή αέρα θα μπορούσε να έχει ένα in-ear με silicon tips μπροστά. By the way, τα in-ear ακουστικά δεν μπορείς να τα δοκιμάσεις κιόλας αν δεν κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
42 minutes ago, gthe said:

Στο εύχομαι να σε βολέψουν (γιατί δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να σε ενοχλούν τα ακουστικά σου :P ) αν και εγώ θα κράταγα μικρο καλάθι για το πόσο καλή ροή αέρα θα μπορούσε να έχει ένα in-ear με silicon tips μπροστά. By the way, τα in-ear ακουστικά δεν μπορείς να τα δοκιμάσεις κιόλας αν δεν κάνω λάθος?

Και να μπορούσα, δεν θα το έκανα ποτέ (εκτός κι αν μου έδιναν tips μιας χρήσεως ΣΦΡΑΓΙΣΤΑ)! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Τα πήρα κι εγώ, καλή διάρκεια μπαταρίας, καλός ήχος, ψιλοχάλια ως hands free. Σε σύνδεση με android δουλεύει καλά (αν και με αρκετό lag στον ήχο), ενώ στα Win10 (σε δύο μηχανήματα) αν και φαίνεται στο mixer ότι περνάει σήμα και το pause/resume λειτουργούν, ή δεν βγαίνει ήχος από τα ακουστικά ή βγαίνει απ' το ένα για λίγο και στο επόμενο video δεν ακούγεται τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
On 30/10/2019 at 11:04, billdanos said:

Τα έχω εδώ και ένα μήνα περίπου και τα χρησιμοποιώ με το iphone X.

Σαφώς η ποιότητα του ήχου είναι ανώτερη από αυτή των πρώτων airpods που είχα μέχρι τώρα και ως ένα βαθμό αυτό οφείλεται και στην πολύ καλή ηχομόνωση που έχουν μιας και "βεντουζάρουν" στα αφτιά σε σχέση με τα airpods που απλά στέκονται. Η εξάλειψη του θορύβου λειτουργεί πάρα πολύ καλά, χωρίς όμως να φτάνει τα over ear μεγαλύτερα ακουστικά. Σε συνεχόμενους θορύβους όμως κάνουν εντυπωσιακή δουλειά και δεν θα ξεχάσω την πρώτη φορά που μπήκα με αυτά στο μετρό και με το που ενεργοποιήθηκε αυτόματα το mode για ΜΜΜ, άρχισα να χαμογελάω μόνος μου σα χαζός. Ο ήχος του συρμού (και ήταν από τους παλιούς πορτοκαλί που το apple watch όταν μπαίνω εμφανίζει warning γιατί ο θόρυβος φτάνει μέχρι και τα 100db ορισμένες φορές!) μειώθηκε σχεδόν κατά 80% με αποτέλεσμα να ακούω πεντακάθαρα τη μουσική ακόμη και στο μισό της έντασης. 

Στα αρνητικά τώρα βάζω το μέγεθός τους που δεν είναι τόσο "βολικό" και ξεκούραστο όπως τα airpods και μετά από αρκετή χρήση στο ένα μου αφτί έχω μια ενόχληση από την πίεση στο μέσα μέρος, το μεγάλο μέγεθος της θήκης και το σχετικά μέτριο app της sony που είναι απαραίτητο αν θέλεις να αλλάζεις τις ρυθμίσεις κλπ. Επίσης οι αισθητήρες που έχουν για να καταλαβαίνουν αν τα φοράς ή όχι δεν λειτουργούν πολύ καλά και είναι υπερβολικά ευαίσθητοι με αποτέλεσμα αν βγάλεις το ένα για να μιλήσεις σε κάποιον, η μουσική σταματά αρχικά αλλά όπως το κρατας στο χέρι ενεργοποιείται παλι αυτόματα η μουσική και παίζουν και τα 2! Το ίδιο γίνεται και αν τα βγάλεις και τα αφήσεις το γραφείο εκτός θήκης που αν απλά πλησιάσουν μεταξύ τους ή βρεθεί κάτι δίπλα τους, ενεργοποιούνται πάλι και συνδέονται με το τηλέφωνο, με αποτέλεσμα να μειώνεται η αυτονομία της μπαταρίας χωρίς λόγο. Αυτά δεν γινόταν τόσο συχνά με τα airpods που λειτουργούσαν υποδειγματικά σε αντίστοιχες καταστάσεις.

Αν τα νέα airpods pro τα πάνε καλά στα reviews κλπ, με βλέπω να επιστρέφω και να  πουλάω τα sony... 

Ξεθάβω το νήμα γιατί είμαι στη φάση μετάβασης απο airpods 1st gen σε wf-1000xm3 ή airpods pro. Μπορείς να μου δώσεις τα φώτα σου Πιλ; Tα κράτησες ή τα έδωσες;

Στα + που διαβάζω για τα wf-1000xm3 είναι ποιότητα ήχου σε playback/noise cancelling και στα - η συνδεσιμότητα/ποιότητα ήχου σε κλήση και αντίστοιχα vice versa τα +/- για τα airpods pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, j0hnn1e said:

Ξεθάβω το νήμα γιατί είμαι στη φάση μετάβασης απο airpods 1st gen σε wf-1000xm3 ή airpods pro. Μπορείς να μου δώσεις τα φώτα σου Πιλ; Tα κράτησες ή τα έδωσες;

Στα + που διαβάζω για τα wf-1000xm3 είναι ποιότητα ήχου σε playback/noise cancelling και στα - η συνδεσιμότητα/ποιότητα ήχου σε κλήση και αντίστοιχα vice versa τα +/- για τα airpods pro.

Τα έδωσα και εχω τα airpods pro. Δεν αρκεί τελικά μόνο ο καλος ήχος αλλά και το πόσο εύχρηστα είναι! Με το iphone X είχα καθημερινά διάφορα θεματακια που οσο περνούσε ο καιρός, άρχισα να εκνευρίζομαι... Κάποιες αποσυνδέσεις, κάποια πτώση στην ποιότητα του ήχου σε άσχετες στιγμές, κάποια θέματα συγχρονισμού μεταξύ των ακουστικών όταν τα φορούσα για πρώτη φορά το πρωί, τα 30 σχεδόν λεπτά αναμονής για να περαστεί κάποιο update που έβγαζε η Sony, το προβληματικό app τους για ios και κάποια αλλά λιγότερο σημαντικά, με έκαναν να επιστρέψω στα airpods. 

Τα airpods pro δεν έχουν την ποιότητα στον ήχο των sony (είναι ομως εντυπωσιακά καλύτερα από τα απλα airpods) αλλά έχουν καλύτερη μείωση θορυβου μιας και φαίνεται πως προσαρμόζονται πολύ πιο άμεσα στους εξωτερικούς θορύβους. Ταυτόχρονα είναι πιο άνετα από τα sony, με καλύτερο χειρισμό, προσφέρουν προστασία από βροχή και ιδρώτα και το πιο σημαντικό: συνεργάζονται απόλυτα, πρακτικά, σταθερά και άμεσα με το iphone & το ios! 

Αν είχα android τηλέφωνο, τα Sony θα ήταν η καλύτερη επιλογή!

😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, billdanos said:

Τα έδωσα και εχω τα airpods pro. Δεν αρκεί τελικά μόνο ο καλος ήχος αλλά και το πόσο εύχρηστα είναι! Με το iphone X είχα καθημερινά διάφορα θεματακια που οσο περνούσε ο καιρός, άρχισα να εκνευρίζομαι... Κάποιες αποσυνδέσεις, κάποια πτώση στην ποιότητα του ήχου σε άσχετες στιγμές, κάποια θέματα συγχρονισμού μεταξύ των ακουστικών όταν τα φορούσα για πρώτη φορά το πρωί, τα 30 σχεδόν λεπτά αναμονής για να περαστεί κάποιο update που έβγαζε η Sony, το προβληματικό app τους για ios και κάποια αλλά λιγότερο σημαντικά, με έκαναν να επιστρέψω στα airpods. 

Τα airpods pro δεν έχουν την ποιότητα στον ήχο των sony (είναι ομως εντυπωσιακά καλύτερα από τα απλα airpods) αλλά έχουν καλύτερη μείωση θορυβου μιας και φαίνεται πως προσαρμόζονται πολύ πιο άμεσα στους εξωτερικούς θορύβους. Ταυτόχρονα είναι πιο άνετα από τα sony, με καλύτερο χειρισμό, προσφέρουν προστασία από βροχή και ιδρώτα και το πιο σημαντικό: συνεργάζονται απόλυτα, πρακτικά, σταθερά και άμεσα με το iphone & το ios! 

Αν είχα android τηλέφωνο, τα Sony θα ήταν η καλύτερη επιλογή!

😊

Ευχαριστώ πολύ, με κάλυψες απόλυτα. Είχα προηγουμένως over-ear sony και είχα θέμα με αποσυνδέσεις, το οποίο ήθελα να πιστέψω οτι θα έχουν διορθώσει πλέον. Μπορεί με επόμενα firmware να φτίαξουν τα wf-1000 αλλά διαβάζω αρκετά θεματάκια επ'αυτού στο ιντερνετ. Εφόσον όλο το "οικοσυστημα" μου είναι βασισμένο σε ios/OSX νομίζω τα airpods είναι η πιο συνετή επιλογή. 

 

Καλό 3ημερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

 

Αν είχα android τηλέφωνο, τα Sony θα ήταν η καλύτερη επιλογή!

😊

Σε αυτο να σχολιασω οτι σε s10 plus δεν εχω κανενα θεμα με αποσυνδεσεις κτλ. Οσον αφορα τον ηχο, αν πας σε samsung/lg απο android μερια μιας και εχουν τα καλυτερα dac, δεν εχεις θεμα. Σε Oneplus 3 ο ηχος ηταν αισθητα χαμηλοτερος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

 

Στις 28/2/2020 στις 6:49 ΜΜ, billdanos είπε

Τα έδωσα και εχω τα airpods pro. Δεν αρκεί τελικά μόνο ο καλος ήχος αλλά και το πόσο εύχρηστα είναι! Με το iphone X είχα καθημερινά διάφορα θεματακια που οσο περνούσε ο καιρός, άρχισα να εκνευρίζομαι... Κάποιες αποσυνδέσεις, κάποια πτώση στην ποιότητα του ήχου σε άσχετες στιγμές, κάποια θέματα συγχρονισμού μεταξύ των ακουστικών όταν τα φορούσα για πρώτη φορά το πρωί, τα 30 σχεδόν λεπτά αναμονής για να περαστεί κάποιο update που έβγαζε η Sony, το προβληματικό app τους για ios και κάποια αλλά λιγότερο σημαντικά, με έκαναν να επιστρέψω στα airpods. 

Τα airpods pro δεν έχουν την ποιότητα στον ήχο των sony (είναι ομως εντυπωσιακά καλύτερα από τα απλα airpods) αλλά έχουν καλύτερη μείωση θορυβου μιας και φαίνεται πως προσαρμόζονται πολύ πιο άμεσα στους εξωτερικούς θορύβους. Ταυτόχρονα είναι πιο άνετα από τα sony, με καλύτερο χειρισμό, προσφέρουν προστασία από βροχή και ιδρώτα και το πιο σημαντικό: συνεργάζονται απόλυτα, πρακτικά, σταθερά και άμεσα με το iphone & το ios! 

Αν είχα android τηλέφωνο, τα Sony θα ήταν η καλύτερη επιλογή!

😊

 

να επαναφερω και εγω το θεμα μιας και ειμαι αναμεσα σε αυτα και τα airpods pro.

με δεδομενο το προβλημα rattle που υπαρχει μαλλον σε ολα τα ζευγαρια airpods pro και τo τελευταιο update που εκανε η sony wf-1000xm3 ποια θα επιλεγατε ? @billdanos εσυ που εχεις εμπειρια και με τα 2 ?

επισης στα airpods απο οτι καταλαβα το προβλημα δημιουργειται οταν το anc και το transparency mode λειτουργουν. αξιζει να τα θυσιασω κερδιζοντας το αριστο integration με iphone ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, ritualistic said:

να επαναφερω και εγω το θεμα μιας και ειμαι αναμεσα σε αυτα και τα airpods pro.

με δεδομενο το προβλημα rattle που υπαρχει μαλλον σε ολα τα ζευγαρια airpods pro και τo τελευταιο update που εκανε η sony wf-1000xm3 ποια θα επιλεγατε ? @billdanos εσυ που εχεις εμπειρια και με τα 2 ?

επισης στα airpods απο οτι καταλαβα το προβλημα δημιουργειται οταν το anc και το transparency mode λειτουργουν. αξιζει να τα θυσιασω κερδιζοντας το αριστο integration με iphone ?

Τα προβλήματα στα airpods pro διορθώθηκαν και σε όσα έμεινε μόνιμο το πρόβλημα η Apple τα αντικαθιστά άμεσα. Εγώ δεν θα ξαναγύριζα στα sony παρόλο που ο ήχος τους ήταν ένα κλικ καλύτερος από τα airpods pro μιας και δεν μου ήταν άνετα στα αφτιά και το software τους δεν λειτουργούσε πάντα σωστά. Αν δεν είχα iphone θα τα προτιμούσα αλλά εκτιμώ πως με ios συσκευή, η εμπειρία χρήσης με τα airpods pro είναι σημαντικά καλύτερη. 

Επίσης να αναφέρω πάλι πως αυτό το "κλικι κλικι" ενώ κινείσαι, το ακούς by default και στα sony όταν κινείσαι και έχεις ενεργό το noice canceling χωρίς να ακούς μουσική... Μετά την αντικατάσταση και των 2 airpods  από την Apple, δεν ακούω πλεον τίποτα περίεργο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, billdanos είπε

Τα προβλήματα στα airpods pro διορθώθηκαν και σε όσα έμεινε μόνιμο το πρόβλημα η Apple τα αντικαθιστά άμεσα. Εγώ δεν θα ξαναγύριζα στα sony παρόλο που ο ήχος τους ήταν ένα κλικ καλύτερος από τα airpods pro μιας και δεν μου ήταν άνετα στα αφτιά και το software τους δεν λειτουργούσε πάντα σωστά. Αν δεν είχα iphone θα τα προτιμούσα αλλά εκτιμώ πως με ios συσκευή, η εμπειρία χρήσης με τα airpods pro είναι σημαντικά καλύτερη. 

Επίσης να αναφέρω πάλι πως αυτό το "κλικι κλικι" ενώ κινείσαι, το ακούς by default και στα sony όταν κινείσαι και έχεις ενεργό το noice canceling χωρίς να ακούς μουσική... Μετά την αντικατάσταση και των 2 airpods  από την Apple, δεν ακούω πλεον τίποτα περίεργο!

σε ευχαριστω για το αμεσο feedback αν και στο macrumors οι περισσοτεροι χρηστες λενε πως το προβλημα επιμενει και εχουν προχωρησει σε αντικατασταση πολλες φορες απροβληματιστα οπως αναφερεις. απο την αλλη ποσες φορες να τρεχεις για αντικατασταση ? καπου χανεται κ το νοημα οταν εχεις δωσει 200ε.

αξιζουν τα ακουστικα με το anc και το transparency στο off η ειναι σημαντικα features ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, ritualistic said:

σε ευχαριστω για το αμεσο feedback αν και στο macrumors οι περισσοτεροι χρηστες λενε πως το προβλημα επιμενει και εχουν προχωρησει σε αντικατασταση πολλες φορες απροβληματιστα οπως αναφερεις. απο την αλλη ποσες φορες να τρεχεις για αντικατασταση ? καπου χανεται κ το νοημα οταν εχεις δωσει 200ε.

αξιζουν τα ακουστικα με το anc και το transparency στο off η ειναι σημαντικα features ? 

Μετά την αντικατάστασή τους δεν παρατήρησα κανένα πρόβλημα (πριν μερικές μέρες βγήκε και νέο firmware). Λογικά όσοι χρειάστηκε να τα αντικαταστήσουν πάνω από μια φορά θα πρέπει να τους περάστηκε εκ νέου το προβληματικό firmware.

Το ANC σαφώς και είναι το πιο σημαντικό τους χαρακτηριστικό και προσωπικά επειδή τα ακουστικά τα φοράω κυρίως όταν κινούμαι έξω (ΜΜΜ κλπ), δεν μπορώ να κάνω πλεον χωρίς αυτό. Μέσα στο μετρό για παράδειγμα με τα κλασικά airpods σε συρμούς που έχουν τρελό θόρυβο (το apple watch μετράει μέχρι και 100db!), δεν άκουγα σχεδόν καθόλου τη μουσική με την ένταση στο max. Με τα airpods pro (όπως και με τα sony) και το ANC ανοιχτό, ακούς τα πάντα πεντακάθαρα και με την ένταση κάπου στο 60-70%!

Αμέσως μετά το ANC βάζω στα θετικά τους το μικρότερο μέγεθος σε σχέση με τα απλά, την προστασία από ιδρώτα/βροχή κλπ και τα tips σιλικόνης που τα κάνουν να στερεώνονται καλύτερα μέσα στο αφτί, προσφέροντας και από μόνα τους μια έξτρα μείωση του εξωτερικού θορύβου. Τέλος μη ξεχνάμε και την ασύρματη φόρτιση που προσφέρει η θήκη τους (που δεν έχουν τα sony) καθώς και το σημαντικά μικρότερο μέγεθος που έχει! :) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...