Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia ανακοίνωσε νέα μοντέλα Shield TV και Shield TV Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, imvrios είπε

Με το που βλέπω τον τίτλο της είδησης λέω "ο νέος Plex Server μου".

Αλλά χωρίς usb στο απλό και με μόνο δύο usb στο pro τι να σε κάνω; Να σε βάζω να κοιτάς δικτυακά τον NAS για multimedia; Και γιατί να μη στήσω εκεί πάνω το Plex. 

Δε με πείθουν επίσης οι δυνατότητες transcoding με τα συγκεκριμένα specs.

Εχω θέμα και με το design της. Πως να την κρύψω στο σαλόνι; Θα προτιμούσα διαστάσεις κλασικού tv box για να το κολλούσα πίσω από την τηλεόραση και να το εξαφάνιζα από την κοινή θέα.

Πάντως η τιμή του είναι πολύ προσιτή. Ποιοτική συσκευή για streaming περιεχομένου, συμπεριλαμβανομένων games. 

 

Αναρωτιέμαι, αφού έχεις NAS που υποστηρίζει Plex server γιατί να χρησιμοποιήσεις το shield για αυτήν τη δουλειά;

Επίσης μπορείς να βάλεις τον σκληρό στο USB του router σου να τον διαβάζει το shield από εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, φλερτάρει επικίνδυνα με την λανθασμένη διαφήμιση. Το Netflix στο Shield (κατοχος του τρέχοντος μοντέλου) δεν υποστηρίζει Dolby Atmos. ΝΑΙ, η κονσόλα γενικώς υποστηρίζει, αλλα το app του Netflix στο Shield, OXI. Οπότε οσοι θέλετε το Atmos μεσω Shield, no go.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια ερώτηση. Εγω τσιγκουνεύτηκα να τα δωσω για το shield και πηρα με 60ευρω το xiaomi tv box S.

Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά? Σε τι υπερέχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 29/10/2019 at 19:07, music_lover said:

Τίποτα.. μένω και εγώ με το υπάρχον, δεν βλέπω κανέναν λόγο αναβάθμισης. Καλό το Dolby Vision, έχει το netflix αρκετές σειρές με αυτό αλλά αν θέλω να το δω απλά ανοίγω το app της LG τηλεόρασης και βουαλά Dolby Vision.

Edit: Το χειριστήριο δείχνει βελτιωμένο όμως, θα το θέλαμε η αλήθεια..

Καταλαβαίνεις διαφορά? Έχεις συμβατό ηχοσύστημα?

20 hours ago, panagiotisko said:

Να κανω μια ερώτηση. Εγω τσιγκουνεύτηκα να τα δωσω για το shield και πηρα με 60ευρω το xiaomi tv box S.

Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά? Σε τι υπερέχει?

Παίζει όλα τα 4K άνετα. Δεν ξέρω τι κάνει το mi box s αλλά δεν είχα ακούσει τα καλύτερα για 4Κ. Επίσης είναι σαφώς πιο γρήγορο και έχεις πρόσβαση στο geforce now δωρεάν προς το παρόν.

Τώρα ανάλογα τις ανάγκες και την τσέπη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 hours ago, panagiotisko said:

Να κανω μια ερώτηση. Εγω τσιγκουνεύτηκα να τα δωσω για το shield και πηρα με 60ευρω το xiaomi tv box S.

Υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά? Σε τι υπερέχει?

Θα καταλάβεις τη διαφορά τους αν τα αφήνεις και τα 2 συνεχώς ανοιχτά ή σε sleep mode. Το shield θα λειτουργεί πάντα άψογα και σταθερά ενώ το S έτσι και αρχίσει τα σκαλώματα, θα πρέπει να του κάνεις restart για να "στρώσει"... Επίσης ο επεξεργαστής του shield είναι πολύ καλύτερος από αυτόν του xiaomi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JimGer είπε

Καταλαβαίνεις διαφορά? Έχεις συμβατό ηχοσύστημα?

Παίζει όλα τα 4K άνετα. Δεν ξέρω τι κάνει το mi box s αλλά δεν είχα ακούσει τα καλύτερα για 4Κ. Επίσης είναι σαφώς πιο γρήγορο και έχεις πρόσβαση στο geforce now δωρεάν προς το παρόν.

Τώρα ανάλογα τις ανάγκες και την τσέπη...

Το Dolby Vision είναι ανώτερο του HDR και το καταλαβαίνεις. Θα μπορούσα να ζήσω και με το απλό HDR βέβαια.. έχω συμβατό σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, music_lover said:

Το Dolby Vision είναι ανώτερο του HDR και το καταλαβαίνεις. Θα μπορούσα να ζήσω και με το απλό HDR βέβαια.. έχω συμβατό σύστημα.

Ναι οκ το ξέρω ότι είναι ανώτερο. Η τηλεόραση μου είναι hdr 10 compatible αλλά έχω κάνει το φοβερό και δεν έχω ηχοσύστημα :P

Δυστυχώς δύσκολο να βάλω κιόλας. Οπότε έχω ψιλοκαλά ακουστικά και ότι καταφέρνω με αυτά. Αλλιώς τα ηχεία της τηλεόρασης....

Αν έχει κάποιος τηλεόραση συμβατή με hdr10/dolby vision και παίζεις ταινία στο shield με τέτοιο ήχο, μπορεί να τον περάσει από το Hdmi?

Υποθέτω θεωρητικά αν κάποιος έχει ηχοσύστημα dolby vision θα μπορούσε το shield απλά να του περάσει τον ήχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, JimGer είπε

Ναι οκ το ξέρω ότι είναι ανώτερο. Η τηλεόραση μου είναι hdr 10 compatible αλλά έχω κάνει το φοβερό και δεν έχω ηχοσύστημα :P

Δυστυχώς δύσκολο να βάλω κιόλας. Οπότε έχω ψιλοκαλά ακουστικά και ότι καταφέρνω με αυτά. Αλλιώς τα ηχεία της τηλεόρασης....

Αν έχει κάποιος τηλεόραση συμβατή με hdr10/dolby vision και παίζεις ταινία στο shield με τέτοιο ήχο, μπορεί να τον περάσει από το Hdmi?

Υποθέτω θεωρητικά αν κάποιος έχει ηχοσύστημα dolby vision θα μπορούσε το shield απλά να του περάσει τον ήχο?

Δεν καταλαβαίνω το ερώτημα, τι εννοείς ηχοσύστημα dolby vision? Εννοείς να κάνει ο ενισχυτής passthrouth την εικόνα στην tv και να αναπαράγει μόνο τον ήχο κανονικά μέσω του Shield?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, billdanos said:

Έχετε μπερδέψει το Dolby vision (HDR) που αφορά ΜΟΝΟ την εικόνα με τον ήχο Dolby (Atmos κλπ)... :) 

Εγώ είμαι αυτός (έκανα το λάθος) η αλήθεια είναι ότι η TV μου υποστηρίζει μόνο HDR10+ οπότε it's ok...:P

Επεξ/σία από JimGer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...