Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση "ατομικής" παροχής φυσικού αέριου από τη ΔΕΗ σε διαμέρισμα πολυκατοικίας


enteacher04

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Με πήραν σήμερα από τη ΔΕΗ, για να βάλω φυσικό αέριο σε αυτούς.

 

Τους είπα ότι μένω σε πολυκατοικία, όπου δεν υπάρχει φυσικό αέριο, και που παρότι υπάρχουν τα σώματα, οι σωληνώσεις, ο λέβητας, κτλ, δεν βάζουμε ούτε πετρέλαιο διότι αρκετοί ένοικοι δε μπορούν/δε θέλουν.

 

Η απάντηση της κοπέλας που με είχε πάρει ήταν ότι μπορώ να ζητήσω να βάλω μια "ατομική" παροχή φυσικού αερίου, μόνο για το διαμέρισμα που μένουμε εμείς, με δικό μας, "ατομικό" ρολόι-μετρητή.

 

Επειδή αυτό μου φαίνεται λίγο περίεργο, ήθελα να ρωτήσω αν τυχόν το έχει ξανακούσει κανένας σας, μιας και ρωτώντας και γνωστούς μου, κανένας δεν ήξερε κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, enteacher04 είπε

Καλησπέρα,

Με πήραν σήμερα από τη ΔΕΗ, για να βάλω φυσικό αέριο σε αυτούς.

Τους είπα ότι μένω σε πολυκατοικία, όπου δεν υπάρχει φυσικό αέριο, και που παρότι υπάρχουν τα σώματα, οι σωληνώσεις, ο λέβητας, κτλ, δεν βάζουμε ούτε πετρέλαιο διότι αρκετοί ένοικοι δε μπορούν/δε θέλουν.

Η απάντηση της κοπέλας που με είχε πάρει ήταν ότι μπορώ να ζητήσω να βάλω μια "ατομική" παροχή φυσικού αερίου, μόνο για το διαμέρισμα που μένουμε εμείς, με δικό μας, "ατομικό" ρολόι-μετρητή.

Επειδή αυτό μου φαίνεται λίγο περίεργο, ήθελα να ρωτήσω αν τυχόν το έχει ξανακούσει κανένας σας, μιας και ρωτώντας και γνωστούς μου, κανένας δεν ήξερε κάτι τέτοιο.

Εννοείται πως γίνεται. Αυτό έχω κάνει εγώ. Στη συνέλευση τους λες πως θέλεις να αυτονομηθείς και να βάλεις αέριο. Και όχι να σου πουν δεν σε νοιάζει. Απλώς φτάνει που τους το έκανες γνωστό. Από τον νόμο είσαι καλυμμένος. Και μετά συνεχίζεις κανονικά. Εγώ να φανταστείς το έκανα ενώ στην πολυκατοικία που μένω ανάβουν καλοριφέρ (κεντρική) 3 ώρες κάθε απόγευμα. τις υπόλοιπες έκανα πλούσια τη ΔΕΗ. Τρίτο όροφο και τελευταίο μένω. Όλα μια χαρά και τώρα απολαμβάνω ζέστη 24/7 και επιπλέον ζεστό νερό χρήσης, όποτε το ζητήσω. Άρα τέρμα το να ανάβεις θερμοσίφωνα 4 με 5 Kwh για να ζεστάνεις νερό. τρομερή οικονομία. Αν θες κάτι άλλο, ρώτα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, caveneo είπε

Εννοείται πως γίνεται. Αυτό έχω κάνει εγώ. Στη συνέλευση τους λες πως θέλεις να αυτονομηθείς και να βάλεις αέριο. Και όχι να σου πουν δεν σε νοιάζει. Απλώς φτάνει που τους το έκανες γνωστό. Από τον νόμο είσαι καλυμμένος. Και μετά συνεχίζεις κανονικά. Εγώ να φανταστείς το έκανα ενώ στην πολυκατοικία που μένω ανάβουν καλοριφέρ (κεντρική) 3 ώρες κάθε απόγευμα. τις υπόλοιπες έκανα πλούσια τη ΔΕΗ. Τρίτο όροφο και τελευταίο μένω. Όλα μια χαρά και τώρα απολαμβάνω ζέστη 24/7 και επιπλέον ζεστό νερό χρήσης, όποτε το ζητήσω. Άρα τέρμα το να ανάβεις θερμοσίφωνα 4 με 5 Kwh για να ζεστάνεις νερό. τρομερή οικονομία. Αν θες κάτι άλλο, ρώτα.

Ευχαριστώ πολύ. Αν επιτρέπεται, ποιος ασχολείται με την εγκατάσταση του ατομικού λέβητα; Εγώ ή ο πάροχος; Αν εγώ πρέπει να τον εγκαταστήσω, πόσο κοστίζει; Και τι πρέπει να προσέξω πριν αγοράσω; Επίσης, αν τυχόν αλλάξω διαμέρισμα σε κανά-δύο χρόνια, τι γίνεται; Μπορώ να μεταφέρω κάπως το λέβητα;

27 λεπτά πριν, cacofonix-3 είπε

Κοστολογιο;

Δυστυχώς δεν μου έκανε κάποια ιδιαίτερη προσφορά, μου είπε για το στάνταρ πακέτο που δίνουν. Δεν το έχω σίγουρο ότι είναι όντως καλό πακέτο ή όχι, γιατί απλούστατα δεν ξέρω τι παίζει στον ανταγωνισμό

Επεξ/σία από enteacher04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα προσφορές από τρεις που ασχολούνται με εγκαταστάσεις φυσικού αερίου. Συνήθως είναι ή εταιρείες μεγάλες είτε και τοπικά καταστήματα με υδραυλικά και συναφή. Και από τους τρεις διάλεξα το πιο συμφέρον. Και αυτός που θα στο περάσει θα τους πεις με ποιον πάροχο επιθυμείς να συνάψεις συμβόλαιο. Να προσέξεις τον λέβητα που θα βάλεις. Γιατί υπάρχουν και φθηνοί και ακριβοί. Ο φθηνός μπορεί να σου παγώσει το χειμώνα. Τον πολύ ακριβό δεν τον χρειάζεσαι. Εγώ έβαλα έναν στα 1300€ που είναι λογική τιμή.  Και είχε και πολύ καλές κριτικές. Όλη μαζί η εγκατάσταση μαζί με τον λέβητα για διαμέρισμα 70 τ.μ με 5 σώματα (χωρίς να αλλάξω τα σώματα, πρόσθεσα μόνο μια πετσετοκρεμάστρα στο μπάνιο), μου πήγε τελική τιμή 3150 + ΦΠΑ. Όσο για αυτό που λες, για το αν θα μετακομίσεις. Δεν είναι δικό σου το σπίτι; Αν μένεις στο ενοίκιο πρέπει να πείσεις τον ιδιοκτήτη να πληρώσει για όλα. Ο λέβητα πάντως μεταφέρεται, δεν είναι τίποτα. Είναι πολύ ελαφρύς. Δες εδώ για να δεις πώς είναι. Στο μπαλκόνι τον βάζουν στον τοίχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εξωτερικες σωληνωσεις κατα 90% προς τα σωματα γυρω απο μπαλκονι + ατομικος λέβητας συμπύκνωσης..για πλακα πανω απο 2χιλ

https://edaattikis.gr/gr/tools/availability?mode=network

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, enteacher04 είπε

 

Δυστυχώς δεν μου έκανε κάποια ιδιαίτερη προσφορά, μου είπε για το στάνταρ πακέτο που δίνουν. Δεν το έχω σίγουρο ότι είναι όντως καλό πακέτο ή όχι, γιατί απλούστατα δεν ξέρω τι παίζει στον ανταγωνισμό

Το οποίο είναι πόσο αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συνδεση σε μενα έγινε δωρεάν απο την εταιρεία "φυσικο αεριο", η υποχρεωση η δικια σου είναι το κόστος εγκατάστασης του λέβητα, σώματα και σωληνώσεις μεχρι τον μετρητη φα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Η συνδεση σε μενα έγινε δωρεάν απο την εταιρεία "φυσικο αεριο", η υποχρεωση η δικια σου είναι το κόστος εγκατάστασης του λέβητα, σώματα και σωληνώσεις μεχρι τον μετρητη φα.

Έτσι ακριβώς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, enteacher04 είπε

Καλησπέρα,

Με πήραν σήμερα από τη ΔΕΗ, για να βάλω φυσικό αέριο σε αυτούς.

Τους είπα ότι μένω σε πολυκατοικία, όπου δεν υπάρχει φυσικό αέριο, και που παρότι υπάρχουν τα σώματα, οι σωληνώσεις, ο λέβητας, κτλ, δεν βάζουμε ούτε πετρέλαιο διότι αρκετοί ένοικοι δε μπορούν/δε θέλουν.

Η απάντηση της κοπέλας που με είχε πάρει ήταν ότι μπορώ να ζητήσω να βάλω μια "ατομική" παροχή φυσικού αερίου, μόνο για το διαμέρισμα που μένουμε εμείς, με δικό μας, "ατομικό" ρολόι-μετρητή.

Επειδή αυτό μου φαίνεται λίγο περίεργο, ήθελα να ρωτήσω αν τυχόν το έχει ξανακούσει κανένας σας, μιας και ρωτώντας και γνωστούς μου, κανένας δεν ήξερε κάτι τέτοιο.

Το μόνο "περίεργο" ήταν ότι ήταν από τη ΔΕΗ.

Αν ήταν αλήθεια από τη ΔΕΗ, ίσως πήραν χαμπάρι ότι τα λεφτά δε πέφτουν από τον ουρανο και πρέπει να κάποια στιγμή να δουλέψουν σε διάφορες αγορές πέρα από το να περιμένουν τα κορόιδα να τους ταϊζουν μια ζωή.

Κατά τα άλλα, τεχνικά, φυσικά και είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή (αν σου δινεται και δεν τυγχαίνει να μένεις στο μοναδικο στενό της περιοχής σου που για κάποιο περίεργο λόγο είναι το μόνο που δεν έχει φυσικό αέριο - τη γκαντεμια μου -).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DrLo είπε

Το μόνο "περίεργο" ήταν ότι ήταν από τη ΔΕΗ.

Αν ήταν αλήθεια από τη ΔΕΗ, ίσως πήραν χαμπάρι ότι τα λεφτά δε πέφτουν από τον ουρανο και πρέπει να κάποια στιγμή να δουλέψουν σε διάφορες αγορές πέρα από το να περιμένουν τα κορόιδα να τους ταϊζουν μια ζωή.

Κατά τα άλλα, τεχνικά, φυσικά και είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή (αν σου δινεται και δεν τυγχαίνει να μένεις στο μοναδικο στενό της περιοχής σου που για κάποιο περίεργο λόγο είναι το μόνο που δεν έχει φυσικό αέριο - τη γκαντεμια μου -).

Ορίστε! Είπε, γιατί με τόση χασούρα πάει για φούντο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, σίγουρα θα το ήθελα, αλλά εφόσον είμαι στο νοίκι, δεν το βλέπω και τόσο εύκολο να το αποφασίσω να κάνω τέτοια επένδυση για ένα διαμέρισμα που μπορεί να το αφήσω σε λίγα χρόνια.

 

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, enteacher04 είπε

Πάντως, σίγουρα θα το ήθελα, αλλά εφόσον είμαι στο νοίκι, δεν το βλέπω και τόσο εύκολο να το αποφασίσω να κάνω τέτοια επένδυση για ένα διαμέρισμα που μπορεί να το αφήσω σε λίγα χρόνια.

Ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις!

Μίλα με τον ιδιοκτήτη του διαμερίσματος αν ψήνεται να κάνει αυτήν την επένδυση. Στην πολυκατοικία μου, έβαλα πρώτος εγώ που είμαι ιδιοκτήτης. Μετά έβαλαν και άλλοι ιδιοκτήτες και όταν συνειδητοποίησαν οι ιδιοκτήτες που τα ενοικιάζουν τα διαμερίσματα πως τον χειμώνα θα είναι πάρα πολύ ακριβό το πετρέλαιο και θα αρχίσουν φεύγουν οι ενοικιαστές, άρχισαν και αυτοί να τοποθετούν στα διαμερίσματά τους αέριο. Γιατί, δύσκολα θα το νοικιάσει χωρίς θέρμανση. Συζήτα το τουλάχιστον μαζί του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύνδεση έγινε δωρεάν μέχρι τον όροφό σου, ή μέχρι τη πολυκατοικία; Διότι σε γνωστό το φυσικό του ζητάει κοντά στο χιλιάρικο για να του ανεβάσει τη παροχή στον όροφό του (νομίζω τρίτος)

@caveneo τις σωληνώσεις τις συνδεσης των σωμάτων σου τις "έκρυψες"; Βάσει του ΦΕΚ πρέπει να μονώσεις και τις κεντρικές;

Πόσο σου πήγε στο περίπου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H ΕΔΑ Αττικής  φέρνει τον μετρητή του αερίου κάτω στην πολυκατοικία. Ο οποίος είναι ατομικός για τον καθένα, αν βάλουν όλοι αυτόνομη θέρμανση. Εμένα στον δρόμο μου έχει σωλήνα αερίου εδώ και 10 χρόνια. Η δίπλα πολυκατοικία έχει κεντρική με αέριο. Ο κατανεμητής τους είναι ακριβώς δίπλα στην δική μου πολυκατοικία άρα η ΕΔΑ έκρινε σκόπιμο πως δεν χρειάζεται να σκάψει και πήρε γραμμή από εκεί. Δωρεάν όλα. Πάντως φίλο που είχα και ο σωλήνας του αερίου απείχε 70 μέτρα από το σπίτι του τον χρέωσαν κανονικά (δεν θυμάμαι πόσα) γιατί έπρεπε να σκάψουν τον δρόμο να τραβήξουν γραμμή. Από τον μετρητή (που τοποθετεί η ΕΔΑ) μέχρι το διαμέρισμά σου, είναι δουλειά του εγκαταστάτη. Αυτός αναλαμβάνει για την εγκατάσταση από τον μετρητή μέχρι το διαμέρισμα. Όσες σωληνώσεις για τα σώματα είναι εξωτερικά του διαμερίσματός μου, τις μόνωσαν για να μην έχουν απώλειες. Κέρδος για σένα είναι αυτό. Οι μέσα οι σωληνώσεις είναι κανονικά σκέτες. Στο 5ο ποστ γράφω πόσο κόστισε η εγκατάσταση.

 

Επεξ/σία από caveneo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...