Προς το περιεχόμενο

Birdtray - Εικονίδιο Thunderbird με νέες ειδοποιήσεις μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου


asinoro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δοκίμασα στο Mint 18.3 δουλεύει άψογα, βάλτε τον μεταφραστή για όσους και όσες δε γνωρίζεται Αγγλικά, είναι γενικά εύκολο στην εγκατάσταση και παραμετροποίηση.

https://www.linuxuprising.com/2018/10/birdtray-thunderbird-tray-icon-with-new.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ζωη περιμενα ενα utility που να παιζει τον ρολο του email notifier για το thunderbird..Βλεποντας λοιπον το birdtray σκεφτηκα..εδω ειμαστε..καποιος καλος ανθρωπος ενοιωσε τον πονο μου.

Δυστυχως ομως δεν δουλευει οπως θελω εγω να δουλευει.Δηλαδη να εχω κλειστο το thunderbird.Γιατι αν ειναι να το εχω ανοιχτο , να το χεσω το notifier..με ενημερωνει το ιδιο το thunderbird οταν εχω εμαιλς.
Τι μου προσφερει το birdtray παραπανω?Εικονιδιο στο taskbar και επιλογη να κανω hide το παραθυρο του thunderbird?Κοροιδευομαστε μου φαινεται :)

Θα πει καποιος πως αλλιως να δουλεψει , αφου κανει monitoring αρχεια του thunderbird . Αν αυτα δεν αλλαξουν (εφοσον ειναι κλειστο το TB) πως θα κανει δουλεια?Ε λοιπον δεν ξερω...θα μπορουσε να υπαρχει ενα utility , να ρυθμιζεις τους incoming mail servers με ονομα χρηστη/κωδικους..να τσεκαρει ανα τακτα χρονικα διαστηματα για εισερχομενα..να σε ενημερωνει με εικονιδιο στο taskbar και να ανοιγει τον προκαθορισμενο email client για να τα δεις αν θες ή οτιδηποτε αλλο...

Δηλαδη ενα utility mini email client με συγκεκριμενες κομμενες ιδιοτητες που θα ειναι πιο πολυ για monitoring και οχι για να γραφεις/διαχειριζεσαι εμαιλς..Δεν το εχω ψαξει , μπορει και να υπαρχει κατι τετοιο..ποτε δεν ξερεις....

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mphxths,

Καταλαβαίνω τον πόνο σου, αλλά πες μου πως αλλιώς να δεις τα νέα email και πόσα είναι, εάν δεν έχεις το FireTray και παλαιότερη έκδοση Thunderbird;
Τουλάχιστον το Birdtray λειτουργεί ανεξάρτητα από τον  Thunderbird (δεν είναι addon), διαβάζοντας απλά τη βάση δεδομένων του.


Υ.Γ. Πότε θα φτιάξουν το site ώστε να στέλνει αυτόματα ειδοποιήσεις σε νέα απαντητικά μηνύματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jim_p είπε

@mphxths 
Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος, το conky εχει αυτο που λες, που απλα τσεκαρει για νεα mails.

Το conky καθως και ο,τι παρομοιο με αυτο νομιζω δεν εχει μεγαλη χρησιμοτητα τουλαχιστον για μενα.Ποιος ανθρωπος δουλευει χωρις να εχει καποιο παραθυρο αν οχι full screen , να πιανει το μεγαλυτερο μερος της οθονης του? Αντε κανας γραφιστας με 40αρα οθονη , οπου δεν κανει ποτε κανενα παραθυρο maximize.
Aρα αυτο που ζηταω , πρεπει να υλοποιηθει με εικονιδιο στην taskbar ή αντε να σκαει notification popup σε καποια γωνια , διακριτικα κλπ...
Δεν ξερω αυτο που λες με το conky  πως δουλευει ...αν ειναι κατι που απλα θα βρισκεται στην επιφανεια εργασιας...λογικα...δεν θα μου κανει...

Εχω καταντησει να εχω ενα thunderbird μονιμως ανοιχτο , για να βλεπω ποτε ερχονται εμαιλς...εχουμε παει στο μαλακιδι το φεγγαρι...ημαρτον δηλ.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενα προχειρο ψαξιμο βρηκα αυτο, αλλα ειναι παλιο πλεον
https://aur.archlinux.org/packages/mail-notification/

Σε πιο συγχρονο βρηκα αυτο, ενω υπαρχουν εξτρα για gnome και xfce
https://github.com/pulb/mailnag

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Με ενα προχειρο ψαξιμο βρηκα αυτο, αλλα ειναι παλιο πλεον
https://aur.archlinux.org/packages/mail-notification/

Σε πιο συγχρονο βρηκα αυτο, ενω υπαρχουν εξτρα για gnome και xfce
https://github.com/pulb/mailnag

Λοιπον επαιξα λιγο με το mailnag σε archlinux kde. Δεν ειναι κακο , αλλα θα μπορουσε να γινει και καλυτερο με 1-2 προσθηκες.
Ρυθμιζεις τα accounts σου και τρεχει στο background και πεταει ενα popup και σε ενημερωνει αν εχεις νεο εμαιλ.Τελειο δηλ.Το popup μενει αναλογως ποσο ειναι ρυθμισμενο απο το DE.Κλασικα πραγματα.
Επισης εχει να ορισεις custom command , που την εκτελει ΟΤΑΝ ερθει νεο εμαιλ.Αυτο ειναι καλο feature αλλα και λιγο ακυρο...δεν το δοκιμασα βεβαια..αλλα θα προτιμουσα για παραδειγμα κατι του στυλ να κλικαρω στο notification πανω και να ανοιγει ο email client για παραδειγμα.Αυτο ομως δεν ειναι εφικτο μιας και χρησιμοποιει το notification system του συστηματος...το popup ειναι απλα εκει για την ενημερωση και φευγει μετα απο χ δευτερολεπτα.Δεν ειναι click-able...
To θεμα και η λογικη σε ολη την φαση ειναι η λιγοτερη μανουρα..ειδα μαιλ δεν με ενδιαφερει ασε το notification να φυγει..με ενδιαφερει με ενα κλικ να ανοιγω τον email client...οχι να κανω περιττες κινησεις...ψαξε τον client ανοιξε τον κλπ...

Τεσπα οπως ειπα δεν ειναι κακο προγραμματακι..κινειται στην σωστη κατευθυνση , με καναδυο features ακομα και για μενα ειναι απλα τελειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...