Προς το περιεχόμενο

Ερευνα αγορας για καινουργιο αυτοκινητο


dragan17

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά πωλήσεις έχουν τα κορεάτικα τόσο στην Ευρώπη όσο και στην Αμερική. Μάλιστα kia και Hyundai έχουν αποδειχθεί οι πιο αξιόπιστες εταιρίες σε έρευνες ικανοποίησης επί σειρά ετών. Εξ ου και τα 7 χρόνια εγγύηση που δίνει η kia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

17 ώρες πριν, magnam είπε

Το είχα νοικιάσει για δύο εβδομάδες. Η SsangYong μια χαρά μάρκα είναι, από τις πιο αξιόπιστες και "ποιοτικές" θα έλεγε κανείς. Είναι άλλωστε η πρώτη κορεατική αυτοκινητοβιομηχανία. Απλώς στην Ελλάδα είναι λογικό να είσαι επιφυλακτικός με κάτι που δεν βλέπεις και πολύ συχνά στον δρόμο, μιας και εδώ ο μέσος αδιάβαστος οδηγός έχει κολλήσει σε "VAG ή Ιαπωνικά" αυτοκίνητα. Δεν βγάζω την ουρά μου απ' έξω, κι εγώ αρχικά ήμουν αρκετά επιφυλακτικός, αλλά ένα test drive είμαι σίγουρος πως θα είναι υπέρ-αρκετό για να σου αλλάξει γνώμη.

Το αρνητικό με την συγκεκριμένη μάρκα είναι το πολύ μικρό δίκτυο της σε σχέση με τα αλλά κορεάτικα που υπάρχουν παντού. Πανελλαδικά έχει λιγότερο από 15 σημεία εξυπηρέτησης και αυτό και μόνο είναι καλός λόγος να μην την προτιμήσει κάποιος, ειδικά ο ts που βρίσκεται εκτός Αθηνών και ακόμα και για ένα απλό service πιθανότατα θα χρειάζεται να αλλάξει νομό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mansora είπε

Το αρνητικό με την συγκεκριμένη μάρκα είναι το πολύ μικρό δίκτυο της σε σχέση με τα αλλά κορεάτικα που υπάρχουν παντού. Πανελλαδικά έχει λιγότερο από 15 σημεία εξυπηρέτησης και αυτό και μόνο είναι καλός λόγος να μην την προτιμήσει κάποιος, ειδικά ο ts που βρίσκεται εκτός Αθηνών και ακόμα και για ένα απλό service πιθανότατα θα χρειάζεται να αλλάξει νομό. 

συμφωνω...

 

και μια σημειωση παιδες... στο car κρυβονται πολλες 'παγιδες' με τα προσφερομενα αυτοκινητα οποτε θελει λιγο προσοχη στο τι προτεινουμε και στο τι πασαρουμε... με ενα τηλεφωνο στον αντιστοιχο αντιπροσωπο μπορει να φανει εαν η 'προσφορα' ειναι οντως προσφορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω εν πολλοίς εγκαταλείψει την περίπτωση των προσφορών (πραγματικών ή... ελληνικών που εξαντλούνται σε μια βδομάδα, ισχύουν για εκθεσιακά ή πολύ βασικά μοντέλα κλπ). Μου θυμίζει λίγο 1985 φάση. Εφόσον η κάθε εταιρία έχει πλέον online configurator, είναι λογικό να διαλέξει κάποιος ακριβώς τι θέλει να βάλει στο αυτοκίνητό του και ας πληρώσει κάτι παραπάνω σε σχέση με τις προσφορές. Διαφορετικά δεν διαφέρει και πολύ από το να επιλέξω ένα μεταχειρισμένο με 5-10,000 (πραγματικά) χιλιόμετρα, αγοράζοντας όσα έξτρα είχε διαλέξει ο προηγούμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, dragan17 είπε

https://www.movenews.gr/ksexaste-to-wltp-mexri-ton-ferboyario-toy-2020/

εγω καταλαβαινω οτι με βαση αυτο το αρθρο θα πρεπει να επισπευσω την οποιαδηποτε παραγγελια σκεφτομαι να κανω...

εσεις τι λετε?

Πάντως οι αντιπροσωπείες πουσάρουν πολύ τα 1000αρια με την "δικαιολογία" των χαμηλών ρύπων. Και σκέφτομαι όταν το πετρέλαιο έχει λιγότερους ρύπους από το 1000αρι για ποιο λόγο να  το πουσάρουν τόσο πολύ το 1000άρι? 

Με το νέο σύστημα ποιο θα πληρώνει λιγότερα τέλη με τα μέχρι τώρα στοιχεία?

υ.γ. Τυχαία επέλεξα την παρακάτω μάρκα/ όχημα

image.png.aa75bcc49be5ab0a016cfe87ed380fd8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'δυστυχως' σημερα περασα και απο toyota... και λεω δυστυχως γιατι ειχα που ειχα καμια 20αρια αυτοκινητα στο μυαλο,τωρα προστεθηκε αλλο ενα... C-HR... δελεαστικο μονο στην υβριδικη του εκδοση καθοτι η εκδοση βενζινης δεν προσφερει κατι πολυ παραπανω απο τα υπολοιπα της κατηγοριας του... πανεμορφο εσωτερικα στο μπροστινο μερος,χανει λιγο στον πισω χωρο επιβατων με το μικρο παραθυρο και το χερουλι στην πορτα ψηλα... μεγαλο αρνητικο ο χωρος αποσκευων που πεφτει αισθητα σε σχεση με τα υπολοιπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε, άρα τι "δυστυχώς"; μικρότεροι χώροι από τον ανταγωνισμό και γενικά λιγότερο άνετα για τους πίσω επιβάτες, σύμφωνα με την άποψή σου, πάντα. Δεν το έχω δει το αμάξι, αλλά νομίζω πως όσο βλέπεις τόσο θα δυσκολεύεσαι να αποφασίσεις :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, dragan17 είπε

'δυστυχως' σημερα περασα και απο toyota... και λεω δυστυχως γιατι ειχα που ειχα καμια 20αρια αυτοκινητα στο μυαλο,τωρα προστεθηκε αλλο ενα... C-HR... δελεαστικο μονο στην υβριδικη του εκδοση καθοτι η εκδοση βενζινης δεν προσφερει κατι πολυ παραπανω απο τα υπολοιπα της κατηγοριας του... πανεμορφο εσωτερικα στο μπροστινο μερος,χανει λιγο στον πισω χωρο επιβατων με το μικρο παραθυρο και το χερουλι στην πορτα ψηλα... μεγαλο αρνητικο ο χωρος αποσκευων που πεφτει αισθητα σε σχεση με τα υπολοιπα...

Δες και το Kia stonic ...μικρο suv αλλα πανεμορφο κατ εμε (σσ δεν πηγαινα ΠΟΤΕ την ΚΙΑ σαν σχεδιαση για να μην θεωρηθω fanboy) και vfm κατ εμε ...με 20.000 που δινεις περνεις την top εκδοση αν δεν κανω  λαθος με το 7ταχυτο αυτοματο.

Το χαλβαδιαζω κανα μηνα...θα παω να το δω και στην εκθεση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερες στο λαο! υστερα και απο το σημερινο περασμα μου απο skoda για το kamiq και απο citroen για c3 aircross και c5 aircross, νομιζω οτι ο κυβος ερριφθη... καλως ή κακως,για τα δικα μου δεδομενα,καμια προταση απο τις εκαστοτε εταιριες δεν μπορει να κοντραρει αυτη τη στιγμη την προταση της nissan για το qashqai... θεωρω οτι ειναι οτι πιο value for money κυκλοφορει αυτη τη στιγμη στην αγορα χωρις προφανως να θελω να μειωσω τα υπολοιπα αυτοκινητα της κατηγοριας και της αγορας γενικοτερα... 

θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους για τη συμμετοχη στην κουβεντα... ο διαλογος παντα βοηθαει προαγει τη δημοκρατια...

επειδη η παραγγελια δεν εχει γινει ακομα,οσοι επιθυμειτε να μου ''αλλαξετε μυαλα'' ειμαι ανοιχτος σε καθε προταση της τελευταιας στιγμης...!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς καμία διάθεση να θέλω να σου αλλάξω μυαλό γιατί δεν ξέρω και πολλά για την κατηγορία εκτός από vfm πρέπει να είναι κάτι που να σου αρέσει πραγματικά και όχι κάτι που στα ίδια λεφτά με τα αλλά είχε 2 3 έξτρα παραπάνω. Ζύγισε πόσο απαραίτητα θα σου είναι αυτά τα έξτρα σε σχέση με το αμάξι που ήταν η πρώτη σου επιλογή  που το κοιτάς και το ζαχαρωνεις και θα έχεις καλύτερη εικόνα αν αξίζει. 

Επίσης υπολόγισε κατανάλωση, κοστος σέρβις, κοστος ελαστικών (η κατηγορία  έχει περίεργες διαστάσεις και μπορείς να βρεθείς προ εκπλήξεως) κοστος ανταλλακτικών και εκεί θα έχεις πραγματική εικόνα του vfm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου αλλαξουμε τα μυαλα απο την πρωτη στιγμη νομιζω αυτο ηθελες. Θεμιτο, αφου σου αρεσει σαν αμαξι, δικα σου ειναι τα λεφτα, και στο κατω κατω σιγα μην δωσεις λογαριασμο σε ενα φορουμ, αλλα μην το βαφτιζουμε και vfm.

Εχει ασχημη συναρμολογηση σε σημειο να τριζει/χτυπαει εκνευριστικα, εχει απο τα μικροτερα πορτ-μπαγκαζ της κατηγοριας, εχει λεπτη επιστρωση χρωματος, δεν εχει αεραγωγους πισω, εχει μικρη εγγυηση. Και το -λιγοτερο σημαντικο ισως-  ειναι τρελη σουπα, καθε στενο και ενα Qashqai. Και αν πας για το ντιζελ,διατιθεται με κινητηρα 10ετιας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mansora είπε

Χωρίς καμία διάθεση να θέλω να σου αλλάξω μυαλό γιατί δεν ξέρω και πολλά για την κατηγορία εκτός από vfm πρέπει να είναι κάτι που να σου αρέσει πραγματικά και όχι κάτι που στα ίδια λεφτά με τα αλλά είχε 2 3 έξτρα παραπάνω. 

Μου αρεσε απο την αρχη πριν απο το facelift απλα μετα κουρασε λιγι λογω του οτι κυκλοφορανε παρα πολλα... αλλα πρωτα θα κοιταξω την τσεπη και μετα την πρωτοτυπία...

 

1 ώρα πριν, Mansora είπε

Ζύγισε πόσο απαραίτητα θα σου είναι αυτά τα έξτρα σε σχέση με το αμάξι που ήταν η πρώτη σου επιλογή  που το κοιτάς και το ζαχαρωνεις και θα έχεις καλύτερη εικόνα αν αξίζει. 

Δεν εχει τιποτα τρελα εξτρα αλλα δεν μπορω να δωσω και τοσα λεφτα χωρις να εχει το αυτοκινητο ηλεκτρικο χειροφρενο πχ...!

 

1 ώρα πριν, Mansora είπε

Επίσης υπολόγισε κατανάλωση, κοστος σέρβις, κοστος ελαστικών (η κατηγορία  έχει περίεργες διαστάσεις και μπορείς να βρεθείς προ εκπλήξεως) κοστος ανταλλακτικών και εκεί θα έχεις πραγματική εικόνα του vfm. 

Απο τις χαμηλότερες καταναλωσεις της κατηγοριας και ανταλλακτικα σε λιγικες τιμες...

49 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Τι να σου αλλαξουμε τα μυαλα απο την πρωτη στιγμη νομιζω αυτο ηθελες. Θεμιτο, αφου σου αρεσει σαν αμαξι, δικα σου ειναι τα λεφτα, και στο κατω κατω σιγα μην δωσεις λογαριασμο σε ενα φορουμ, αλλα μην το βαφτιζουμε και vfm.

Κουβεντα κανουμε... μπορει κατι να μου εχει ξεφυγει...

 

49 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Εχει ασχημη συναρμολογηση σε σημειο να τριζει/χτυπαει εκνευριστικα, εχει απο τα μικροτερα πορτ-μπαγκαζ της κατηγοριας, εχει λεπτη επιστρωση χρωματος, δεν εχει αεραγωγους πισω, εχει μικρη εγγυηση. Και το -λιγοτερο σημαντικο ισως-  ειναι τρελη σουπα, καθε στενο και ενα Qashqai. Και αν πας για το ντιζελ,διατιθεται με κινητηρα 10ετιας.

1)η εταιρεία το εχει αναγνωρισει,το εχει εντοπίσει και κανει προσπαθειες να το λυσει... τριξιματα δεν εχουν καταγραφει πχ για το karoq γιατι κυκλοφορανεσε αναλογια 1/15... tuscon επισης πολυ πλαστικο στο εσωτερικο...

2)με 21.750 υπαρχει κάποιο με μεγαλυτερο πορτ μπαγκαζ?

3)δεν το γνωριζα για το χρωμα... θα το ρωτησω...

4)δεν με ενδιαφερουν οι πισω αεραγωγοι...

5)λιγα τα 3 χρονια εγγύηση... σε ποιο να παω μετα?

6)χανει στην πρωτοτυπια αλλα οταν θες vfm κοιτας τσεπη και οχι μουρη...

7)diesel 1,5 116hp... με ανησυχει λιγο το 4κυλx2βαλ=8βαλβιδο αλλα ρωτησα 2 μηχανικους και μου ειπαν πως αν ειναι καινουργιο μην το φοβασαι...

Αντιπρόταση στα ιδια λεφτα...???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...