Προς το περιεχόμενο

Διαδικτυακή Υπηρεσία Άρθρου 39α από την ΑΑΔΕ


nickgr67

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο email του ΣΕΠΕ

 

Σας ενημερώνουμε ότι η ΑΑΔΕ έχει αναπτύξει μια διαδικτυακή υπηρεσία (web service) για να υποστηρίξει τις αγοραπωλησίες αγαθών (κινητά, ταμπλέτες, φορητοί υπολογιστές, κονσόλες παιχνιδιών) που διενεργούνται στα πλαίσια της παραγράφου 5 του άρθρου 39α του Κώδικα Φ.Π.Α..

Συγκεκριμένα, με τη χρήση της Υπηρεσίας 39α, θα παρέχεται στον πωλητή η δυνατότητα να επιβεβαιώνει online την ιδιότητα του “αγοραστή” ως υποκειμένου με δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών του, στα πλαίσια εφαρμογής της παραγράφου 5 του άρθρου 39α του Κώδικα Φ.Π.Α.. Περαιτέρω ο αγοραστής μπορεί να ορίζει εκπροσώπους για να διενεργήσουν τις αγορές και να διαχειρίζεται τις συναλλαγές του.

 

https://www.aade.gr/epiheiriseis/forologikes-ypiresies/fpa/yperesia-arthroy-39a

 

Οπότε, τέρμα στα

"Εκτιμώμενος χρόνος ελέγχου ορθότητας των στοιχείων από το αρμόδιο τμήμα, εντός 30 εργασίμων ημερών λόγω φόρτου εργασίας." ????

 

Είχε γίνει λίγο κουραστικό να ζητάνε να ανεβάσεις καταστατικό 100 σελίδων σε αρχείο pdf 10kb

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

θέλει με απλά λόγια να αγοράσει ένα τάμπλετ και να κοπεί τιμολόγιο ,όχι απόδειξη, ο Γερμανός μας λέει είναι δική σας δουλειά μπείτε στ Taxis  και κάντε τη διαδικασία,μπαίνει ο αδερφός μου και χάνει τη μπάλα, πάει στο λογιστή τελικά τον πληρώνει  και η δουλειά έγινε !! Χωρίς πληρωμή  δεν γίνεται τίποτε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπηρεσία είναι διαθέσιμη τουλάχιστον 2 χρόνια (το ξέρω γιατί την χρησιμοποιώ)

Βγάζεις κάποιους κωδικούς, τους περνάς στο πρόγραμμα τιμολογισης που έχεις και απο εκεί και πέρα βάζοντας το αφμ του πελάτη που θες να κόψεις τιμολόγιο σου κατεβάζει τα φορολογικά στοιχεία τού πελάτη (κάνει δηλαδή αυτόματα την καταχώρηση των στοιχείων του)  για να κόψεις το τιμολόγιο.

Αν δεν έχει κάνει έναρξη σου βγάζει λάθος...

Το θέμα με τα κ@λ@μαγαζα δεν είναι ότι δεν μπορούν να ελέγξουν ένα αφμ (χωρίς εκτυπώσεις απο τάξις) αλλά ότι ΔΕΝ ΘΈΛΟΥΝ για να το πάρεις με κανονικό τιμολόγιο

Στις 20/12/2019 στις 7:42 ΜΜ, AMSTERIS είπε

θέλει με απλά λόγια να αγοράσει ένα τάμπλετ και να κοπεί τιμολόγιο ,όχι απόδειξη, ο Γερμανός μας λέει είναι δική σας δουλειά μπείτε στ Taxis  και κάντε τη διαδικασία,μπαίνει ο αδερφός μου και χάνει τη μπάλα, πάει στο λογιστή τελικά τον πληρώνει  και η δουλειά έγινε !! Χωρίς πληρωμή  δεν γίνεται τίποτε !

Του πήρε λεφτά για να του εκτυπώσει μια σελίδα απο το τάξις;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δεν χρειάζεται τίποτα με αυτή την διαδικασία....

Το μόνο που χρειάζεται το μαγαζί είναι να ξέρει αν δικαιούμαι να κόψω τιμολόγιο....

Βάζει το αφμ πατάει εύρεση και αν δικαιούμαι του βγάζει τα στοιχεία μου, αν όχι πετάει σφάλμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν θέλει 30 μέρες που λένε κ σίγουρα δεν είναι τοσο απλό όσο στην αρχή που με μια εκτύπωση έπαιρνες χωρις ΦΠΑ. Αλλα γενικότερα είναι απλό. Πχ στα media markt στην black friday φίλος αγόρασε κινητό με αποφορολόγηση δίνοντας στο ταμειο απλά το ΑΦΜ της εταιρειας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζονται οι κωδικοί του taxisnet για να εκδόσεις κωδικούς για την εφαρμογή (desktop Java εν έτει σχεδόν 2020) για να παράγεις κωδικούς (μιας χρήσης) που δίνεις στον πωλητή ως επιβεβαίωση. Δεν μπορούσαν να το κάνουν πιο πολύπλοκο. Ευτυχώς έχω διδακτορικό 😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα σήμερα χρήση της εφαρμογής, μπόμπα η φάση

 

Σκάω μαγαζί δείχνω ταυτότητα παίρνω το πράγμα και γεια σας

Στις 28/12/2019 στις 9:44 ΠΜ, lmak είπε

Χρειάζονται οι κωδικοί του taxisnet για να εκδόσεις κωδικούς για την εφαρμογή (desktop Java εν έτει σχεδόν 2020) για να παράγεις κωδικούς (μιας χρήσης) που δίνεις στον πωλητή ως επιβεβαίωση. Δεν μπορούσαν να το κάνουν πιο πολύπλοκο. Ευτυχώς έχω διδακτορικό 😉

Δε χρειάζεται να έχει κωδικούς μιας χρήσης, δεν είναι απαραίτητο

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

καλησπέρα παιδιά θέλω να κάνω μια ερώτηση πως κατεβάζουμε στον υπολογιστή αυτή την εφαρμογή. έχω φτιάξη κωδικούς από το taxis 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μπορούμε να παραθέσουμε λίστα καταστημάτων που δέχονται να κοπεί τιμολόγιο βάσει του "άρθρου 39α" με συνοπτικές διαδικασίες (είτε εισάγοντας απλά το ΑΦΜ ή με ένα screenshot του taxis)?

Προσωπικά γνωρίζω 2 τέτοια καταστήματα που κάνω τις αγορές μου και προσπαθώ να βρω κι άλλα.

Δυστυχώς τα περισσότερα έχουν μια χρονοβόρα και δύσκολη διαδικασία που εν τέλει σε αποτρέπει, ειδικά αν πρόκειται για συσκευή μικρής αξίας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...