Προς το περιεχόμενο

Χρέος ΔΕΗ


Zengar Zombolt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο forum

Έχω μία γειτόνισσα η οποία δεν έχει στον ήλιο μοίρα χρωστάει παντού της εκόψαν το τηλέφωνο πριν καμιά βδομάδα και σήμερα της κόψαν και τη ΔΕΗ πρέπει να χρωστάει γύρω στις 4.000 ευρώ.                  Την είχαν βάλει και στην καθολική υπηρεσία της ΔΕΗ.

Άνεργη και το μοναδικό της εισόδημα είναι 300 ευρώ από ένα ενοίκιο και κάτι δουλειές του ποδαριού που δεν ξεπερνάνε τα 100 ευρώ το μήνα (εννοείται μαύρα).

Το ερώτημά μου είναι το εξής αν λόγω των οικονομικών της δικαιούται κάποιο κούρεμα του χρέους της μπας και καταφέρει σιγα σιγα να το πληρώση και να της το ξανά συνδέσουν με κάποιον διακανονισμό.

Από ότι βλέπω αυτή την περίοδο έχει διακανονισμό η ΔΕΗ 20 έως 30% προκαταβολή χρεώσεις και το υπόλοιπο σε 18 έως 24 δόσεις.

Απλά τα οικονομικά της δεν επαρκούν ούτε για να πληρώσει το 20%.

Οπότε τι πιστεύετε ότι μπορεί να κάνει αν υπάρχει κάποιο tip από άτομα που ξέρουν για να πετύχει μία μικρή δόση στο λογαριασμό της ή κάποιο κούρεμα;

Ευχαριστώ

 

 

 

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zengar Zombolt είπε

Καλησπέρα στο forum

Έχω μία γειτόνισσα η οποία δεν έχει στον ήλιο μοίρα χρωστάει παντού της εκόψαν το τηλέφωνο πριν καμιά βδομάδα και σήμερα της κόψαν και τη ΔΕΗ πρέπει να χρωστάει γύρω στις 4.000 ευρώ.                  Την είχαν βάλει και στην καθολική υπηρεσία της ΔΕΗ.

Άνεργη και το μοναδικό της εισόδημα είναι 300 ευρώ από ένα ενοίκιο και κάτι δουλειές του ποδαριού που δεν ξεπερνάνε τα 100 ευρώ το μήνα (εννοείται μαύρα).

Το ερώτημά μου είναι το εξής αν λόγω των οικονομικών της δικαιούται κάποιο κούρεμα του χρέους της μπας και καταφέρει σιγα σιγα να το πληρώση και να της το ξανά συνδέσουν με κάποιον διακανονισμό.

Από ότι βλέπω αυτή την περίοδο έχει διακανονισμό η ΔΕΗ 20 έως 30% προκαταβολή χρεώσεις και το υπόλοιπο σε 18 έως 24 δόσεις.

Απλά τα οικονομικά της δεν επαρκούν ούτε για να πληρώσει το 20%.

Οπότε τι πιστεύετε ότι μπορεί να κάνει αν υπάρχει κάποιο tip από άτομα που ξέρουν για να πετύχει μία μικρή δόση στο λογαριασμό της ή κάποιο κούρεμα;

Ευχαριστώ

Ακόμα γελάω με το "Έχω μία γειτόνισσα η οποία δεν έχει στον ήλιο μοίρα" ....

Έχει μόνο 2 σπίτια, ένα να νοικιάζει σαν εισόδημα και ένα για να μένει....

Θα αρνηθώ να σχολιάσω το τι είναι η συγκεκριμένη κυρία γιατι δεν γνωρίζω πως της τα έχει φέρει η ζωή όμως φίλε μου μάλλον εσύ δεν έχεις γνωρίσει άτομο που να μην έχει στον ήλιο μοίρα για να την χαρακτηρίζεις έτσι...

  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αλλος που νοικιαζει το αλλο ουτε συμβολαιο δεν θα εχει για να τα παιρνει μαυρα.......και το ρολοι θα ειναι στο ονομα της υποθετω.............

μαυρα και αραχλα πες της ......θα μπει σε μεγαλες περιπετειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα,  μην αρχίσουμε τους αφορισμούς.  Υπάρχουν πάρα πολλοί εκεί έξω που ζουν με 200 και 300 ευρώ το μήνα. Τι να πρωτοπληρώσει; Φαί; ΕΝΦΙΑ; Μια μπλούζα; Ένα παιχνίδι των 10 ευρώ στο παιδί, εγγόνι;

Το εξωφρενικό είναι πως όσο και να χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο η ΔΕΗ θα σας τα παίρνει για να κάνει κοινωνική πολιτική αλλά παράλληλα θα κόβει το ρεύμα από τους αναξιοπαθούντες. 

Περίεργο ε; Ελλάδα θα πω εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι το ενοίκιο κανονικά το έχει με συμβόλαιο από ότι λέει και δεν θελεί να πουλήσει γιατί κάτι πρέπει να αφήσει και στα παιδιά της (εκτός από χρέη) δύο παιδιά δύο σπίτια, θα πάει μία βόλτα από την ΔΕΗ να δει αν μπορεί να κάνει κάτι, διαφορετικά την βλέπω το χειμώνα να περνει καμία ξυλόσομπα και να αρχίσει να σπάει τα έπιπλα και να τα καίει όπως κάνουν κάτι άλλοι εδώ πιο κάτω.....

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

θα πάει μία βόλτα από την ΔΕΗ

Να πάει απο εκεί και να μιλήσει μαζί τους.

Η ΔΕΗ παραμένει ευαισθητοποιημένη σε περιπτώσεις κοινωνικά αδύναμων οφειλετών και θα εξαντλεί κάθε δυνατότητα στήριξής τους στο πλαίσιο του Νόμου

Όμως απαραίτητη προϋπόθεση για να ισχύει η ρύθμιση είναι να εξοφλούνται εμπρόθεσμα οι δόσεις και οι τρέχοντες λογαριασμοί (λογαριασμοί που εκδίδονται μετά τη ρύθμιση) θα μπορέσει η κυρία να τα καταφέρει;

Spoiler

Τα βασικά χαρακτηριστικά της ρύθμισης έχουν ως εξής:

- Όποιος χάσει τη ρύθμιση για να ενεργοποιηθεί εκ νέου θα πρέπει να καταβάλει τις ληξιπρόθεσμες δόσεις και τους τρέχοντες λογαριασμούς.

- Στους πελάτες που είναι ενταγμένοι στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο και στο Μητρώο των Ευάλωτων Πελατών εφαρμόζεται ο Κώδικας Προμήθειας δηλ. κάθε δόση διαμορφώνεται στο μισό του Μέσου Μηνιαίου Λογαριασμού.

Παράδειγμα: Οφειλή 2 ετών ποσού 3.600€ σε 48 δόσεις των 75€ προκαταβάλλεται η 1η δόση.

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 ο διακανονισμος γινεται και μεσω τηλ 11770 

Τα παιδια δουλευουν εχουν οικογενειες?πες να της βρουν δουλεια μεσω gr μκο ?κατωτατη συνταξη/απορίας  μπορει να βγαλει?

 

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Zengar Zombolt είπε

Καλησπέρα στο forum

Έχω μία γειτόνισσα η οποία δεν έχει στον ήλιο μοίρα χρωστάει παντού της εκόψαν το τηλέφωνο πριν καμιά βδομάδα και σήμερα της κόψαν και τη ΔΕΗ πρέπει να χρωστάει γύρω στις 4.000 ευρώ.                  Την είχαν βάλει και στην καθολική υπηρεσία της ΔΕΗ.

Άνεργη και το μοναδικό της εισόδημα είναι 300 ευρώ από ένα ενοίκιο και κάτι δουλειές του ποδαριού που δεν ξεπερνάνε τα 100 ευρώ το μήνα (εννοείται μαύρα).

Το ερώτημά μου είναι το εξής αν λόγω των οικονομικών της δικαιούται κάποιο κούρεμα του χρέους της μπας και καταφέρει σιγα σιγα να το πληρώση και να της το ξανά συνδέσουν με κάποιον διακανονισμό.

Από ότι βλέπω αυτή την περίοδο έχει διακανονισμό η ΔΕΗ 20 έως 30% προκαταβολή χρεώσεις και το υπόλοιπο σε 18 έως 24 δόσεις.

Απλά τα οικονομικά της δεν επαρκούν ούτε για να πληρώσει το 20%.

Οπότε τι πιστεύετε ότι μπορεί να κάνει αν υπάρχει κάποιο tip από άτομα που ξέρουν για να πετύχει μία μικρή δόση στο λογαριασμό της ή κάποιο κούρεμα;

Ευχαριστώ

Περιέργο μου φαίνεται σε γνωστο που το είχε νοικιάσει ( χωρίς συμβόλαιο) του είχα πεί να προσέχει .

Ο ενοικιαστής πλήρωνε μονο ΔΕΗ .Νερό του άφησε χρέος 6000€

Ίσως με τα τελευταία εκκαθαριστικά , θέλει ερώτηση για το εάν παρέχουν διακανονισμό .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tounion είπε

Ακόμα γελάω με το "Έχω μία γειτόνισσα η οποία δεν έχει στον ήλιο μοίρα" ....

Έχει μόνο 2 σπίτια, ένα να νοικιάζει σαν εισόδημα και ένα για να μένει....

Θα αρνηθώ να σχολιάσω το τι είναι η συγκεκριμένη κυρία γιατι δεν γνωρίζω πως της τα έχει φέρει η ζωή όμως φίλε μου μάλλον εσύ δεν έχεις γνωρίσει άτομο που να μην έχει στον ήλιο μοίρα για να την χαρακτηρίζεις έτσι...

Offtopic

Να μην γελάς. Αν και συμφωνώ σε όσα λες. Το πότε και αν έχει κάποιος τρίτος προς εμάς στον ήλιο μοίρα είναι υποκειμενικό για τον καθένα από μας.

Π.χ. έχω δύο φίλους ο ένας στην ηλικία μου (32) ο άλλος 1.5 έτος μεγαλύτερος. Ο ένας σε οικογένεια με αρκετές οικονομικές δυσκολίες, βρήκε δουλειά μέσω ΟΑΕΔ και βελτίωσε κάπως τα πράγματα, ο άλλος ζει ακόμα καλύτερα και σπουδάζει κάπου μετά από κατατακτήριες. Έχουν και οι δύο τους ένα μεγάλο αρνητικό, δεν θέλουν να δουλέψουν στον ιδιωτικό τομέα και κυνηγάνε όλο από επιδόματα ή περιμένουν να έρθει ο από μηχανής θεός να τους βάλει στο δημόσιο με καμιά προκήρυξη, επίσης δεν έχουν μάθει να ζουν ανεξάρτητα και να τα βγάζουν πέρα μόνοι, έχουν και τους δύο τους γονείς προς το παρών, για μένα στην πραγματικότητα δεν έχουν στον ήλιο μοίρα όμως, όταν θα χάσουν τους γονείς τους, όταν δεν θα τους προσλαμβάνει κανένας γιατί δεν έχουν εμπειρία...... με τα αδέρφια τους να έχουν φύγει απ΄το σπίτι και να έχουν οικογένειες, να δω ποιος θα τους βοηθήσει μετά να πληρώσει τα ενοίκια την ΔΕΗ και τα όποια έξοδα που δίνουν οι γονείς από κάτι ψωροσυντάξεις, και τι θα απογίνουν γενικά.

Φυσικά αυτό δεν το λέω για να πω οτι εγώ είμαι ο τέλειος, ο σωστός και τα έχω τακτοποιημένα, τα χάλια μου έχω και εγώ βασικά, αλλά έχω συνειδητοποιήσει και διάφορα πράγματα που μπορεί να μου τύχουν στο μέλλον, συνέπειες και καταστάσεις που αν τους αναφέρεις κάτι οι άλλοι σου κάνουν μούτρα και λένε "ε δε βαριέσαι ρε φίλε σε εμας θα συμβούν όλα, έχουμε χρόνο θα τα έχουμε λύσει τα προβλήματα ως τότε"........

Η ΔΕΗ πάντως που χρωστάει είναι αρκετά χρήματα, δεν νομίζω οτι θα μπορέσει να κάνει κάτι. Δεν χάνει τίποτα να ρωτήσει στην ΔΕΗ, αλλά νομίζω δεν γλιτώνει την προκαταβολή συν οτι και ακόμα να μην υπάρχει προκαταβολή, με τόσα που χρωστάει οι δόσεις δεν θα είναι και λίγα χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4.000 χιλιάδες ευρώ για ένα σπίτι.Δηλαδή αν βάλουμε 700-800 ευρώ το χρόνο έχει πέντε χρόνια να πληρώσει ρεύμα;;;;;;;;;;;;;;;;;:o

Είναι περιπτώσεις που ειλικρινά δεν μπορείς να κάνεις τίποτε.Ούτε η ΔΕΗ.Όσες ρυθμίσεις και αν κάνει;;;;;;; Όλοι μας ξέρουμε όχι από μία,αλλά πολλές τέτοιες περιπτώσεις στη γειτονιά μας ή στον περίγυρό μας.

Κούρεμα στο ρεύμα δεν γίνεται.Δεν είναι υπόλοιπο δανείου που η Τράπεζα τα έχει πάρει από τους τόκους και σου κάνει ένα μικρό κούρεμα να συνεχίσει να σου τα παίρνει.

Από την άλλη η ΔΕΗ θα της κάνει διακανονισμό όσο γίνεται καλίτερο.Και μετά τι;;;;; Με 300 και 400 ευρώ θα μπορεί να ζει και να πληρώνει το κανονικό ρεύμα που τώρα δεν πληρώνει και να δίνει και για  τη δόση άλλα τόσα;;; Φυσικά όχι όπως κάνουν οι περισσότεροι πηγαίνοντας ξανά και ξανά σε νέους διακανονισμούς .

Η λύση είναι μία.Να βγει στην πιάτσα να βρει δουλειά.Οτιδήποτε.Τα επιδόματα με τα οποία πολλοί μπορούσαν όχι να ζήσουν απλά να συντηρηθούν σιγά σιγά θα κοπούν και πρέπει να κοπούν ώστε να μην γίνουν σαν τις επιδοτήσεις επί ΠΑΣΟΚ που κανένας αγρότης ειδικά δε δούλευε και είναι και μία από τις αιτίες που μας έφεραν στη σημερινή κατάσταση.

Χωρίς δουλειά δυστυχώς σύντομα τη βλέπω χωρίς ρεύμα.

Από την άλλη φταίει και η ΔΕΗ.Πως αφήνεις νοικοκυριά να φτάνει το χρέος τους σε τέτοια δυσθεώρατα ύψη γνωρίζοντας ότι στο τέλος δεν θα μπορούν να ανταποκριθούν στις πληρωμές;;;; Δεν το γνωρίζεις ότι θα συμβεί αυτό;;;;; Και φυσικά το φνωρίζουν αλλά το πιο πιθανό το κάνουν εσκεμμένα.Είναι ένας έμεσος τρόπος να τη στείλουν τζάμπα σε ιδιώτες 

Εκεί να δείτε μετά δράματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, papoys1 είπε

4.000 χιλιάδες ευρώ για ένα σπίτι.Δηλαδή αν βάλουμε 700-800 ευρώ το χρόνο έχει πέντε χρόνια να πληρώσει ρεύμα;;;;;;;;;;;;;;;;;:o

Είναι περιπτώσεις που ειλικρινά δεν μπορείς να κάνεις τίποτε.Ούτε η ΔΕΗ.Όσες ρυθμίσεις και αν κάνει;;;;;;; Όλοι μας ξέρουμε όχι από μία,αλλά πολλές τέτοιες περιπτώσεις στη γειτονιά μας ή στον περίγυρό μας.

Κούρεμα στο ρεύμα δεν γίνεται.Δεν είναι υπόλοιπο δανείου που η Τράπεζα τα έχει πάρει από τους τόκους και σου κάνει ένα μικρό κούρεμα να συνεχίσει να σου τα παίρνει.

Από την άλλη η ΔΕΗ θα της κάνει διακανονισμό όσο γίνεται καλίτερο.Και μετά τι;;;;; Με 300 και 400 ευρώ θα μπορεί να ζει και να πληρώνει το κανονικό ρεύμα που τώρα δεν πληρώνει και να δίνει και για  τη δόση άλλα τόσα;;; Φυσικά όχι όπως κάνουν οι περισσότεροι πηγαίνοντας ξανά και ξανά σε νέους διακανονισμούς .

Η λύση είναι μία.Να βγει στην πιάτσα να βρει δουλειά.Οτιδήποτε.Τα επιδόματα με τα οποία πολλοί μπορούσαν όχι να ζήσουν απλά να συντηρηθούν σιγά σιγά θα κοπούν και πρέπει να κοπούν ώστε να μην γίνουν σαν τις επιδοτήσεις επί ΠΑΣΟΚ που κανένας αγρότης ειδικά δε δούλευε και είναι και μία από τις αιτίες που μας έφεραν στη σημερινή κατάσταση.

Χωρίς δουλειά δυστυχώς σύντομα τη βλέπω χωρίς ρεύμα.

Από την άλλη φταίει και η ΔΕΗ.Πως αφήνεις νοικοκυριά να φτάνει το χρέος τους σε τέτοια δυσθεώρατα ύψη γνωρίζοντας ότι στο τέλος δεν θα μπορούν να ανταποκριθούν στις πληρωμές;;;; Δεν το γνωρίζεις ότι θα συμβεί αυτό;;;;; Και φυσικά το φνωρίζουν αλλά το πιο πιθανό το κάνουν εσκεμμένα.Είναι ένας έμεσος τρόπος να τη στείλουν τζάμπα σε ιδιώτες 

Εκεί να δείτε μετά δράματα.

εχω μια μικρη ενσταση- αμφιβολια ως προς τι χρεωνει η ΔΕΗ.  οι χρεωσεις της εχουν παρει τα υψη, θεωρω ανευ λογου, ενω αντιθετα, θα επρεπε να ειναι στο μισο η χρεωση, ωστε να μπορουν ολοι ανετα να πληρωνουν. 

 

περιμενω ως ανταπαντηση, το κοστος ρευματος.  κι εγω θα ερωτησω σε αυτη την απαντηση...., το ρευμα που παραγεται απο τοσες φωτοβολταικες μοναδες και μοναδες με ανεμογεννητριες, που παει?  εφοσον καποια ΜW παραγονται εκτος μοναδων ΔΕΗ, τι κοστος εχει η ΔΕΗ σε αυτα τα MW....?    

επιπλεον.... οταν καποιες μεγαλες επιχειρησεις, με μεγαλη καταναλωση ρευματος, ξαφνικα αφηνουν απληρωτη τη ΔΕΗ, γιατι συνεχιζουν να ρευματοδοτουνται και δεν γινεται διακοπη μετα απο ευλογο χρονικο διαστημα, και φτανει το χρεος σε δυσθεωρητα υψη, το οποιο μετα το επιφορτωνεται ο απλος κοσμακης?  

 

να μην συνεχισω καλυτερα, γιατι θα αρχισω να βριζω και τους διοικουντες της ΔΕΗ αλλα και τους κυβερνωντες τα τελευταια 20-30 χρονια.......................!!!!!  

 

 ΥΓ, το 2001 που ηταν η τελευταια χρονια της ΔΡΧ, παραλληλα με το €, ειχα βρει ξεχασμενους λογαριασμους ΔΕΗ του σπιτιου μου, με ποσα  €36- 42 - 55 /διμηνο.....! αυτο σαν στατιστικο... το παραθετω....!!   το σπιτι  κατασκευαστηκε το 1996 και δεν εχει αλλαξει μεχρι σημερα. 

Επεξ/σία από cabdik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, kage είπε

Τα παιδια δουλευουν εχουν οικογενειες?πες να της βρουν δουλεια μεσω gr μκο ?κατωτατη συνταξη/απορίας  μπορει να βγαλει?

Δύο παιδιά που έχει δουλεύουν αλλά έχουν τις οικογένειές τους και μετά βίας βγάζουν το μήνα τους και αυτοί.

Για σύνταξη δεν μπορεί να πάρει ακόμα γιατί είναι 57-58ετων 

Για δουλειά δεν την παίρνει κανείς λόγω ηλικίας

Οπότε κλάφτα χαράλαμπε.....

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...