Προς το περιεχόμενο

Αγορα DSLR αρχαριος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, είμαι σε αναζήτηση φωτογραφικής, ενοψη black friday, γλυκοκοιτάζω την 250d. το budget max 500€

Τι άλλες επιλογές υπάρχουν; Δεν έχω γνώση από φωτογραφικές! 

Ευχαριστώ εκ το πρότερων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες μήπως τα στριμώξεις και πάρεις και έναν σταθερό φακό γενικής χρήσης , που θα σου επιτρέπει και φωτογραφίες σε χαμηλότερο φως.

Στην ανάγκη αν θυσιάσεις την περιστρεφόμενη οθόνη αφής, με τη 2000D χωράει ο φακός με 440 ευρώ.

 

https://www.e-infin.com/eu/item/3981/canon_eos_250d_digital_slr_camera_+_18-55mm_f/3.5-5.6_iii_lens

https://www.e-infin.com/eu/item/3713/canon_eos_2000d_digital_slr_camera_with_ef-s_18-55mm_f/3.5-5.6_is_ii

 

https://www.e-infin.com/eu/item/2353/canon_ef-s_24mm_f/2.8_stm_lens

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ στο ίδιο δήλλιμα ήμουν και πριν μια εβδομάδα  έβγαλαν σε προσφορά την 250d μαζί με το φακό  24mmf/2.8 stm στα 519€ στις μεγάλες αλυσίδες.

Την 2000D δεν θα την πρότεινα, έχει τον  DIGIC 4 που μετράει σχεδόν μια δεκαετία ενώ η  250d τον τελευταίο DIGIC 8.  

Επίσης, μιλώντας και εγώ σαν αρχάριος, η οθόνη αφής είναι must για εμάς που έχουμε καλομάθει στον κόσμο των κινητών. 

Αν δεν σε ενοχλεί το μέγεθος και δεν σε ενδιαφέρει το 4κ, η 800d (η οποία έχει τον DIGIC 7) είναι ίσως η καλύτερη επιλογή σε αυτά τα χρήματα.

Τέλος, αν θες να δεις σε nikon μεριά σε μικρό μέγεθος πας κατευθείαν στην D5600

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Στην ανάγκη αν θυσιάσεις την περιστρεφόμενη οθόνη αφής, με τη 2000D

Δυστυχως δεν θυσιαζει μονο την οθονη. Θυσιαζει πορτες μικροφωνου, ISO, αναλυση οθονης,  time laps, αναλυση video και μερικα ακομα.

Οχι, καλα κανει και ζαχαρωνει την 250d. Ειναι πολυ καλη επιλογη. Το κιτ ας ειναι με τον stm. Τα 30 ευρα παραπανω αξιζουν.

https://www.e-infin.com/eu/item/4007/canon_eos_250d_digital_slr_camera_+_18-55mm_f/4-5.6_is_stm_lens

14 ώρες πριν, Dr_73 είπε

και πάρεις και έναν σταθερό φακό

Πολυ καλα κανεις και το προτεινεις αλλα ο BloodDonor89 δεν εχει διαμορφωσει ακομα αναγκες. Νομιζω οτι ειναι κουβεντα για λιιιιγο αργοτερα.;)

Με τον 18/55 για αρχη, θα κανει ενα αψογο βαπτισμα πυρος :)

Επεξ/σία από allpaple
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BloodDonor89 είπε

Ναι δεν εχω προβλημα στη μαρκα! Απλα εστιασα στη 250d επειδη εχω δει τις φωτο που τραβαει.

Η d5600 ειναι "καλυτερη" απο την 250d?

Εγώ θα διάλεγα την D5600, η οποία είναι ίσως λίγο καλύτερη όσον αφορά το φωτογραφικό κομμάτι: περισσότερα σημεία εστίασης, ελαφρώς μεγαλύτερος αισθητήρας, ελαφρώς καλύτερη απόδοση σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού και έχει λίγο μεγαλύτερη οθόνη. Ωστόσο η 250D είναι μάλλον καλύτερη για βίντεο καθώς και πιο εύκολο να βγάζεις φωτογραφίες σε συνθήκες LiveView (από την οθόνη αντι για το σκόπευτρο). Όσον αφορά τη φωτογραφία πάντως αυτές οι διαφορές δεν είναι πολύ κρίσιμες. Πολύ μεγαλύτερες διαφορές θα δεις με τη χρήση κατάλληλων φακών. Αμφότερες οι εταιρίες έχουν εξαιρετικούς φακούς αλλά η Canon υπερτερεί κάπως στις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου πρότεινα να δεις την παρακάτω με σταθεροποιητη εικόνας, δώρο τρίποδα και έξτρα φακό που κανονικά κοστίζει 200€. Πριν λίγο καιρό είχε παίξει στα 463€ στις μεγάλες αλυσίδες. Αν έχεις υπομονή πιστεύω στις εκπτώσεις θα παίξει πάλι αυτή η τιμή

https://www.skroutz.gr/s/16259313/Nikon-D3500-Kit-AF-P-DX-18-55mm-VR-AF-P-DX-70-300mm-VR-Black.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω κάτι που ίσως θα έπρεπε να το αναφέρω από την αρχη, δε σκοπεύω να ασχοληθώ επαγγελματικά. 

Μήπως τελικά δεν αξίζει να πάω σε dslr και να πάω σε μια Bridge από θέμα χρημάτων; 

Αν η διαφορά χρημάτων είναι της τάξεως των 50 ευρώ τότε δε νομίζω. Αν μια Bridge βγάζει εξίσου καλές φώτο όπως πχ η 250d στο auto της, και η διαφορά χρημάτων είναι της τάξεως τον 100 ευρώ τότε ας πάω σε bridge. Αν όμως η φωτογραφία είναι κατώτερη αρκετά τότε όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, BloodDonor89 είπε

να πάω σε μια Bridge από θέμα χρημάτων; 

Οι bridge , έχουν μικρό αισθητήρα. Οπότε σίγουρα πολύ χειρότερη ποιότητα φωτογραφίας. Προσφέρουν (οι bridge) μεγάλο ζουμ . Επειδή όμως το ζουμ στους φακούς είναι με μοτέρ, όταν χαλάσει αυτό το μοτέρ, την πετάς ολόκληρη .

Αυτό ισχύει και για κόμπακτ με μεγαλύτερο αισθητήρα 1 ίντσας . Όταν χαλάει το μοτέρ του φακού ... πάνε στα σκουπίδια (το ίδιο και άλλα κινούμενα μέρη που απλά δεν υπάρχουν στις dslr) .

Για μικρότερο κόστος πήγαινε σε entry level dslr. 

https://www.e-infin.com/eu/item/3697/nikon_d3500_digital_slr_camera_+_af-p_18-55mm_f/3.5-5.6g_vr_lens

 

https://www.e-infin.com/eu/item/3754/canon_eos_4000d_digital_slr_camera_with_ef-s_18-55mm_f/3.5-5.6_iii_lens

 

ειδικά η 4000d έχει τιμή χώμα.

 

Γενικά έχε υπόψη ότι η φθηνότερη entry level dslr σε crop , με την κορυφαία του ίδιου κατασκευαστή , μπορούν να βγάλουν την ίδια ακριβώς φωτογραφία !

Απλά στην ακριβότερη έχεις περισσότερα χειριστήρια , στιβαρότερο σώμα, πιο πολλές ευκολίες κτλ ... αν το παλαίψεις όμως και με τη φθηνή , μπορείς να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα, με πιο πολύ δουλειά σε πιο πολύ χρόνο . 

Και στις ακριβότερες full frame , παίζει κάτι αντίστοιχο . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την d5600 είναι πιο σωστό να τη συγκρίνεις με την 200d, είναι τις ίδιας εποχής, κοντά στην τιμή και υπάρχουν πολλά συγκριτικά μεταξύ τους στο YouTube. 

Μετα, βλέπεις τις διαφορές ανάμεσα στην 200d και 250d που ουσιαστικά είναι το κακό 4k στο βίντεο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βιντεο ετσι κι αλλιως στα 1080 θα τραβαω. Εχω δει αρκετα συγκριτικα απο τα οποια δεν καταλαβαινω και πολλα. Και δεν ξερω και τι απαιτησεις θα εχω μετα, γτ ξερω οτι θα ψαχτω με τις ρυθμισεις κτλ! Οποτε δεν ξερω κι αν καποια στιγμη θελησω και καποιον νεο φακο. Γενικα εχω μπερδευτει πολυ 😕

Αυτο που μ αρεσει στη d5600 ειναι οτι εχει af 39 σημεια.

Επεξ/σία από BloodDonor89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BloodDonor89 είπε

Βιντεο ετσι κι αλλιως στα 1080 θα τραβαω. Εχω δει αρκετα συγκριτικα απο τα οποια δεν καταλαβαινω και πολλα. Και δεν ξερω και τι απαιτησεις θα εχω μετα, γτ ξερω οτι θα ψαχτω με τις ρυθμισεις κτλ! Οποτε δεν ξερω κι αν καποια στιγμη θελησω και καποιον νεο φακο. Γενικα εχω μπερδευτει πολυ 😕

Αυτο που μ αρεσει στη d5600 ειναι οτι εχει af 39 σημεια.

Αν δεν θες το 4k, τότε σκέψου σοβαρά την 200d, πριν λίγο καιρό την είχαν στα 449€ στα Mediamarkt, πιθανόν να τη βάλουν πάλι στα BF. Δεν είναι καλύτερη από την 250d αλλά αν τη βρεις αρκετά φθηνότερα αξίζει.

Τα 39 σημεία εστίασης είναι σημαντικά, αν στοχεύεις κινούμενα θέματα από το σκοπευτρο. Αν βλέπεις από την οθόνη είναι ανώτερη η 200d με το dualpixel auto focus. 

Καλή εναλλακτική που έχει 45 σημεία af και άριστο livewiew είναι η Canon 800d αλλά είναι λίγο πιο μεγάλη σε μέγεθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...