Προς το περιεχόμενο

Δεν μπορώ να συνδεσω το Mysql workbench.


ZELDA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στη παρέα! Θέλω να ασχοληθώ με sql  και mysql,  έτσι λοιπόν αποφάσισα να κατεβάσω το docker και τον editor  mysql workbench για να μην μπλέξω με εγκατάσταση Mysql ξεχωριστά κτλ .

Ομως ενω έχω κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις για το docker (enable το virtualization απο το bios κτλ) και τρέχει κανονικά αυτή την στιγμή , αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα  με το workbench καθώς δεν μπορεί να συνδεθεί με το locallhost..  Η default θύρα που χρειάζεται το workbench ειναι η 3306 αλλα ενώ εχω προσπαθήσει με διάφορους τρόπους να ανοιξω την συγκεκριμένη θύρα δεν μπορεί να κανει connect  κάνω κάτι λάθος ;

Εχω το speedport 2 του οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό για να δοκιμάζω να τρέχω διάφορα commands  μεσω τερμιναλ σε ενα απομονωμένο περιβάλλον  για ασφάλεια ποιο πολύ μην κανω καμια ζημιά στο pc και να μην καταναλώνω πόρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η άποψη μου είναι ότι δεν πρέπει να χάνεις τον χρόνο σου με το Docker, όταν το χρειαστείς πραγματικά θα είσαι σε ένα επίπεδο που δεν θα έχεις τέτοια προβλήματα. Τι ζημιά στο PC μπορείς να κάνεις με ένα Xampp Portable, καμία εγκατάσταση και κανένας πόρος αν δεν πατήσεις το start. Αν πραγματικά δεν θέλεις για κανένα λόγο να δουλεύεις στα windows βάλε έστω ένα Ubuntu στο WSL.

Επίσης δεν ξέρω τι χρειάζεσαι το MySQL workbench, αν θέλεις ένα απλό GUI το Xampp έχει το phpmyadmin και η γλώσσα προγραμματισμού που χρησιμοποιείς την δυνατότητα να εκτελέσει ότι SQL χρειάζεσαι.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

virtualbox -> install ububtu 18.04 server 10 λεπτα

μετα https://vestacp.com/ install και αλλα 10 λεπτα αυτο

περνεις και ενα snapshot το virtual machine σου

και εισαι ετοιμος για πειραματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 3306 να την ανοίξεις στο firewall σου, αν τρέχεις windows, στο localhost (ή αλλιώς 127.0.0.1):3306 συνδέεσαι δεν έχει καμία δουλειά ο router σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να δοκιμάσεις το Windows Subsystem for Linux 2 είναι φανταστικό enviroment για να δουλεύεις για αυτό επιμένω και ξαναγράφω στο post σου. Το docker αναντικατάστατο αν θέλεις να ανεβάσεις κατευθείαν στο amazon αλλά φοβερή ταλαιπωρία για development enviroment.

Sorry που γράφω πάλι τα ίδια και δεν απαντάω στο ερώτημα σου (αν και αφού θα το κάνεις publish από το terminal λογικά θα ανοίξει το port που του λες) όμως όταν μετά από Docker/Vmware κλπ άρχισα να δουλεύω με VSCode remote WSL ένοιωσα ότι επιτέλους ζω στον σύγχρονο κόσμο και θέλω να το μοιραστώ για να μην υποστούν την ίδια ταλαιπωρία και άλλοι. Δεν θα κάνω πάντως άλλο spam ^^ στο post σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, elpenor είπε

Πρέπει να δοκιμάσεις το Windows Subsystem for Linux 2 είναι φανταστικό enviroment για να δουλεύεις για αυτό επιμένω και ξαναγράφω στο post σου. Το docker αναντικατάστατο αν θέλεις να ανεβάσεις κατευθείαν στο amazon αλλά φοβερή ταλαιπωρία για development enviroment.

Sorry που γράφω πάλι τα ίδια και δεν απαντάω στο ερώτημα σου (αν και αφού θα το κάνεις publish από το terminal λογικά θα ανοίξει το port που του λες) όμως όταν μετά από Docker/Vmware κλπ άρχισα να δουλεύω με VSCode remote WSL ένοιωσα ότι επιτέλους ζω στον σύγχρονο κόσμο και θέλω να το μοιραστώ για να μην υποστούν την ίδια ταλαιπωρία και άλλοι. Δεν θα κάνω πάντως άλλο spam ^^ στο post σου.

 κοίταξε να δεις έμενα την συγκεκριμένη στιγμή με ενδιαφέρει να τρέχει απλά mysql στο pc μου (win 10 ) Για την ακρίβεια θέλω να υλοποιήσω ενα απλο project δηλαδή να φτιάξω κάποιους πίνακες ώστε να μπορώ να καταχωρώ δεδομένα και να μπορώ να εισάγω -εξάγω αποτελέσματα και όλο αυτό να υπάρχει σαν ιστοσελίδα μέσο μιας δυναμικής  γλώσσας προγραμματισμού , είμαι ακομη σε νηπιακό επίπεδο και μαθαίνω βασικες εντολές στο τερμιναλ , παρόλα αυτά θα μπορουσα να δοκιμασω  το Windows Subsystem αν μπορουσα να το τρεξω στο linux mint για να δώ περι τίνος πρόκειτε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το δοκιμάσεις πας πρώτα στo Turn Windows features on or off και τικάρεις το Windows Subsystem for Linux. Στη συνέχεια ανοίγεις το Microsoft Store, γράφεις linux και επιλέγεις διανομή. Το Ubuntu έχει ένα κάρο καλούδια, τελευταίες εκδόσεις στο package managment και καλύτερο integration από τις υπόλοιπες επιλογές. Μόλις γίνει εγκατάσταση εμφανίζει εικονίδιο, είναι UWP app άρα δεν γράφει στη registry ούτε έξω από το φάκελο του, έχει και επιλογή reset και αν το κάνεις uninstall δεν αφήνει κανένα ίχνος.

Αν χρησιμοποιήσεις το VSCode (τον editor που όλοι σνομπάρανε μαζί με εμένα γιατί είναι γραμμένος σε js αλλά στο τέλος όλοι σε αυτό πήγαν και τώρα έχει πάνω από 500 active contributors στο github) υπάρχει άψογο integration για να κάνεις το project σου με όποια γλώσσα θέλεις. Αν σε ενδιαφέρει να φτιάξεις ιστοσελίδα η ποιο εύκολη γλώσσα με το περισσότερο documentation είναι η php, αλλιώς μπορείς να κοιτάξεις C#, Python, Node.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...