Προς το περιεχόμενο

Ειδικότητα αναισθησιολογίας


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ακούσει τα χειρότερα, ότι όλοι τα ρίχνουν πάνω σου, ότι εξαρτάσαι από τον χειρουργό, ότι αυτοκτονούν, για κατάθλιψη κτλ. Εμένα πάντα με τράβαγε βέβαια αυτή η ειδικότητα. Σήμερα είχα την ευτυχία να παρακολουθήσω 2 χειρουργικές επεμβάσεις από την αρχή ως το τέλος. Ο αναισθησιολόγος αν και ήξερα τι κάνει, σήμερα αντιλήφθηκα τι κάνει. Αυτό που είδα δηλαδή, ήταν που έδινε κουράγιο στην ασθενή, που στην ουσία αυτός ετοιμαζε το έδαφος για να δράσει ο χειρουργός και καθησύχαζε τον ασθενή. Στη συνέχεια ίσως φαινόταν λίγο βαρέτο ότι σιγά ρε φίλε τι κάνει στο κινητό του βαριέται ένα μηχάνημα κάνει μπιπ μπιπ και αυτή πατάει ένα κουμπάκι. Αλλά ένιωσε αυτό το άγχος-πανικό που συνέβη κάποιες φορές ότι πέφτουν απότομα οι σφιγμοί ή το μονιτορ δείχνει ότι υπάρχει πλήρης άπνοια και ότι εκεί που "κοιμόταν" και ο αναισθησιολόγος απλά λέει παιδιά στοπ πέφτουν οι σφιγμοί και όλοι σταματάνε μέχρι να αποκαταστήσει το πρόβλημα. Mου αρέσει αυτό το αίσθημα ότι τα φτιάχνει όλα ώστε εκεί να έρθει ο άλλος γιατρός για να χειρουργήσει. Και αυτό νομίζω ότι φταιει που πολλοί ασθενείς δεν έχουν σε εκτίμηση τον αναισθησιολόγο. 
Τέλος πάντων, φλυάρισα μεν ήθελα να μιλήσω για αυτό το βιώμα που είχα και να ακούσω κάποιον να μου πει τη γνώμη του ή και την εμπειρία του για την ειδικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lactate είπε

Έχω ακούσει τα χειρότερα, ότι όλοι τα ρίχνουν πάνω σου, ότι εξαρτάσαι από τον χειρουργό, ότι αυτοκτονούν, για κατάθλιψη κτλ. Εμένα πάντα με τράβαγε βέβαια αυτή η ειδικότητα. Σήμερα είχα την ευτυχία να παρακολουθήσω 2 χειρουργικές επεμβάσεις από την αρχή ως το τέλος. Ο αναισθησιολόγος αν και ήξερα τι κάνει, σήμερα αντιλήφθηκα τι κάνει. Αυτό που είδα δηλαδή, ήταν που έδινε κουράγιο στην ασθενή, που στην ουσία αυτός ετοιμαζε το έδαφος για να δράσει ο χειρουργός και καθησύχαζε τον ασθενή. Στη συνέχεια ίσως φαινόταν λίγο βαρέτο ότι σιγά ρε φίλε τι κάνει στο κινητό του βαριέται ένα μηχάνημα κάνει μπιπ μπιπ και αυτή πατάει ένα κουμπάκι. Αλλά ένιωσε αυτό το άγχος-πανικό που συνέβη κάποιες φορές ότι πέφτουν απότομα οι σφιγμοί ή το μονιτορ δείχνει ότι υπάρχει πλήρης άπνοια και ότι εκεί που "κοιμόταν" και ο αναισθησιολόγος απλά λέει παιδιά στοπ πέφτουν οι σφιγμοί και όλοι σταματάνε μέχρι να αποκαταστήσει το πρόβλημα. Mου αρέσει αυτό το αίσθημα ότι τα φτιάχνει όλα ώστε εκεί να έρθει ο άλλος γιατρός για να χειρουργήσει. Και αυτό νομίζω ότι φταιει που πολλοί ασθενείς δεν έχουν σε εκτίμηση τον αναισθησιολόγο. 
Τέλος πάντων, φλυάρισα μεν ήθελα να μιλήσω για αυτό το βιώμα που είχα και να ακούσω κάποιον να μου πει τη γνώμη του ή και την εμπειρία του για την ειδικότητα.

???? σπουδαζεις ιατρικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδες κατι 2 φορες και ενθουσιαστηκες. Το ιδιο συμβαινει και σε ολα τα παιδια που ειναι στα πρωτα ετη της ιατρικης.

Σκεψου να το κανεις για 1000η φορα εαν θα εισαι το ιδιο ενθουσιασμενος.

Κουραγιο στον ασθενη δινουν ολες οι ειδικοτητες εκτος απο τον ιατροδικαστη.

Η γενικη αναισθησια ειναι μια επικινδυνη κατασταση σε γενικες γραμμες, χρειαζεται μεγαλη προσοχη και η ευθυνη ειναι ακομη μεγαλυτερη.

Θεσεις υπαρχουν, αναισθησιολογοι ελαχιστοι, αρκετα χρηματα. Ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος για την ποιοτητα ζωης που θελει να εχει.

Αν με ρωτησεις, δε θα ηθελα να ειμαι μαρτυρας σε δικες, και να εχω εφημεριες καθε εβδομαδα, για την υπολοιπη ζωη μου.

Υ.Γ. Να ερχεται να σου κανει μαθημα στο αμφιθεατρο και το στικακι να εχει μεσα φακελο με τιτλο ''dikastirio 1''..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναισθησιολογος σε νοσοκομείο, είναι η μόνη ειδικότητα που άμα σε καλέσουνε πρέπει να είσαι εκεί σε κάτω λεπτο. Επίσης δεν νομίζω ότι μπορείς να ανοίξεις ιατρείο, που σημαίνει μια ζωή εφημερίες. Δεν είναι και δύσκολο να καταλαβεις γιατί δεν προτιμάται και θεωρείται σκληρή ειδικότητα. Ακτινολόγος από την άλλη, πολλά λεφτά και καθόλου αγχος, και μπορείς να έχεις και ιατρείο με μεγάλο κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αναισθησιολογία είναι μια αρκετά παρεξηγημένη - άκρως σημαντική ειδικότητα. Το γεγονός ότι δεν έχεις έυκολα δυνατότητα για να ανοίξεις δικό σου ιατρείο είναι αρκετά δεσμευτικό. 

Επεξ/σία από Otter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, -Dimitris- είπε

Ειδες κατι 2 φορες και ενθουσιαστηκες. Το ιδιο συμβαινει και σε ολα τα παιδια που ειναι στα πρωτα ετη της ιατρικης.

Σκεψου να το κανεις για 1000η φορα εαν θα εισαι το ιδιο ενθουσιασμενος.

Κουραγιο στον ασθενη δινουν ολες οι ειδικοτητες εκτος απο τον ιατροδικαστη.

Η γενικη αναισθησια ειναι μια επικινδυνη κατασταση σε γενικες γραμμες, χρειαζεται μεγαλη προσοχη και η ευθυνη ειναι ακομη μεγαλυτερη.

Θεσεις υπαρχουν, αναισθησιολογοι ελαχιστοι, αρκετα χρηματα. Ειναι προσωπικη επιλογη του καθενος για την ποιοτητα ζωης που θελει να εχει.

Αν με ρωτησεις, δε θα ηθελα να ειμαι μαρτυρας σε δικες, και να εχω εφημεριες καθε εβδομαδα, για την υπολοιπη ζωη μου.

Υ.Γ. Να ερχεται να σου κανει μαθημα στο αμφιθεατρο και το στικακι να εχει μεσα φακελο με τιτλο ''dikastirio 1''..

Δίκιο έχεις σε αυτό που λες, αλλά δεν μπορείς να κάνεις 10 χρόνια τον θεατή για να καταλήξεις τι σου αρέσει. Σίγουρα ενθουσιάζεται κάποιος στην αρχή, αλλά ακόμα και ο ενθουσιασμός βοθηάει. Πχ ΩΡΛ ήθελα να κόψω τις φλέβες μου όταν έβλεπα, καρδιολογία λέω πωπω φοβερή ειδικότητα αλλά όχι αυτό που με συναρπάζει εμένα. Πλέον σκέφτομαι αναισθησιολογία ή κάτι χειρουργικό (γενική χειρουργική -χειρουργική σπλάχνων βασικά και τραυματιολογία με έχει κερδίσει). Τώρα αυτό με τις δίκες σίγουρα φαίνεται σοβαρό δεν το έχω ζήσει για να σου προβάλω κάποιο επιχείρημα, αλλά θα ήθελα να μάθω αυτό το κομμάτι πως το διαχειρίζεται κάποιος.

 

4 ώρες πριν, Otter είπε

Η αναισθησιολογία είναι μια αρκετά παρεξηγημένη - άκρως σημαντική ειδικότητα. Το γεγονός ότι δεν έχεις έυκολα δυνατότητα για να ανοίξεις δικό σου ιατρείο είναι αρκετά δεσμευτικό. 

Απόσο ξέρω είναι το ιατρείο πόνου, αν και γενικά ποτέ δεν με σκέφτηκα ιδιώτη. Πάντα γιατρό σε νοσοκομείο με σκεφτόμουν. Τώρα θες ανασφάλεια του να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας; Να θέλω να είμαι στην πρώτη γραμμή που είσαι στα νοσοκομεία; Δεν ξέρω, αλλά το νοσοκομείο με τραβάει. Θυμάμαι όσο ακόμα ήμουν στην οδοντιατρική που όλοι τρέχαν στα εξωτερικά ιατρεία για τις εξαγωγές και εγώ έβλεπα χειρουργεία γναθοχειρουργικής. Τους άκουγα να λένε για ιατρεία και λεφτά και με έπιανε νύστα.

 

5 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Αναισθησιολογος σε νοσοκομείο, είναι η μόνη ειδικότητα που άμα σε καλέσουνε πρέπει να είσαι εκεί σε κάτω λεπτο. Επίσης δεν νομίζω ότι μπορείς να ανοίξεις ιατρείο, που σημαίνει μια ζωή εφημερίες. Δεν είναι και δύσκολο να καταλαβεις γιατί δεν προτιμάται και θεωρείται σκληρή ειδικότητα. Ακτινολόγος από την άλλη, πολλά λεφτά και καθόλου αγχος, και μπορείς να έχεις και ιατρείο με μεγάλο κέρδος.

Ακτινολογία δεν ξέρω. Μου αρέσει πάρα πολύ να διαβάζω μια εξέταση.. από πανοραμικές και οπισθοφατνιακές μέχρι MRI. Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα με ενδιέφερε. Έχω καλύτερη εικόνα από την ακτινολογία στόματος που την είχαμε διδαχτεί πολύ εκτενέστερα απότι την ακτινιολογία στην Ιατρική. Και τι έβλεπα.. έναν καμμένο τύπο που έλεγε ακριβώς τις ίδιες 2-3 φράσεις τους ασθενείς πως να σταθούν στην πανοραμική και μετά ο άλλος διάβαζε τις απεικονιστικές και έλεγε τις διαγνώσεις του.. οι οποίες δεν ήταν και πλήρεις, γιατί αν δεν είσαι εσύ ο θεράπων που θα πάρεις τα ακτινολογικά και εργαστηριακά να τα συνδυάσεις με την κλινική εξέταση τι διάγνωσηη θα έχεις; Θα μπορούσα να κάνω οποιαδήποτε ειδικότητα μίλαγε μέσα μου, έχω όρεξη για την ιατρική γιατί το κάνω με ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/10/2019 στις 4:24 ΜΜ, lactate είπε

Έχω ακούσει τα χειρότερα, ότι όλοι τα ρίχνουν πάνω σου, ότι εξαρτάσαι από τον χειρουργό, ότι αυτοκτονούν, για κατάθλιψη κτλ. Εμένα πάντα με τράβαγε βέβαια αυτή η ειδικότητα. Σήμερα είχα την ευτυχία να παρακολουθήσω 2 χειρουργικές επεμβάσεις από την αρχή ως το τέλος. Ο αναισθησιολόγος αν και ήξερα τι κάνει, σήμερα αντιλήφθηκα τι κάνει. Αυτό που είδα δηλαδή, ήταν που έδινε κουράγιο στην ασθενή, που στην ουσία αυτός ετοιμαζε το έδαφος για να δράσει ο χειρουργός και καθησύχαζε τον ασθενή. Στη συνέχεια ίσως φαινόταν λίγο βαρέτο ότι σιγά ρε φίλε τι κάνει στο κινητό του βαριέται ένα μηχάνημα κάνει μπιπ μπιπ και αυτή πατάει ένα κουμπάκι. Αλλά ένιωσε αυτό το άγχος-πανικό που συνέβη κάποιες φορές ότι πέφτουν απότομα οι σφιγμοί ή το μονιτορ δείχνει ότι υπάρχει πλήρης άπνοια και ότι εκεί που "κοιμόταν" και ο αναισθησιολόγος απλά λέει παιδιά στοπ πέφτουν οι σφιγμοί και όλοι σταματάνε μέχρι να αποκαταστήσει το πρόβλημα. Mου αρέσει αυτό το αίσθημα ότι τα φτιάχνει όλα ώστε εκεί να έρθει ο άλλος γιατρός για να χειρουργήσει. Και αυτό νομίζω ότι φταιει που πολλοί ασθενείς δεν έχουν σε εκτίμηση τον αναισθησιολόγο. 
Τέλος πάντων, φλυάρισα μεν ήθελα να μιλήσω για αυτό το βιώμα που είχα και να ακούσω κάποιον να μου πει τη γνώμη του ή και την εμπειρία του για την ειδικότητα.

Σε ποια πόλη σπουδάζεις ιατρική?

Επεξ/σία από BeyondThisLife
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lactate είπε

Έχω τελειώσει (αλλά ΕΚΠΑ)

Ε νταξει καλύτερα γίνε εσύ παρά κανένας Πατρινός η δεν ξέρω και εγώ από πού αλλού αφού είναι θέση ευθύνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BeyondThisLife είπε

Ε νταξει καλύτερα γίνε εσύ παρά κανένας Πατρινός η δεν ξέρω και εγώ από πού αλλού αφού είναι θέση ευθύνης.

δεν συμπαθούμε Πάτρα; χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, lactate είπε

δεν συμπαθούμε Πάτρα; χαχα

Επειδή έχει τύχει να κάνω συζήτηση με φοιτητής εκ Πατρών ορμώμενο για ιατρικά θέματα από αυτά που μου έλεγε μόνο τα κλάματα δεν έβαλα.Γενικα η ποιοτική διαφορά των σχολών είναι χαοτική.Νταξει ξεφεύγω από την κουβέντα απλά ήθελα να εκφράσω την ανησυχία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BeyondThisLife είπε

Επειδή έχει τύχει να κάνω συζήτηση με φοιτητής εκ Πατρών ορμώμενο για ιατρικά θέματα από αυτά που μου έλεγε μόνο τα κλάματα δεν έβαλα.Γενικα η ποιοτική διαφορά των σχολών είναι χαοτική.Νταξει ξεφεύγω από την κουβέντα απλά ήθελα να εκφράσω την ανησυχία μου.

Θα κάνω και εγώ ένα σχόλιο τελευταίο για να μην ξεφύγει η κουβέντα (αν θέλεις να το συνεχίσουμε μπορουμε σε μηνυμα φανταζομαι). Το ακούω πολύ ότι η τάδε Ιατρική είναι καλή ενώ η άλλη είναι χάλια. Μας έλεγαν α κοιτάξτε τι τυχεροί που είστε έχετε άσκηση σε πτώμα στις άλλλες δεν έχουν, μαθαίνουν σε πρόπλασμα. Αλλά ειλικρινά έείχασυμφοιτητές (που είναι πτυχιούχοι πλέον) που θεωρώ ότι είναι επικίνδυνοι και όμως έχουν πτυχίο Ιατρικής. Δεν έχει να κάνει μόνο με τη σχολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, BeyondThisLife είπε

Επειδή έχει τύχει να κάνω συζήτηση με φοιτητής εκ Πατρών ορμώμενο για ιατρικά θέματα από αυτά που μου έλεγε μόνο τα κλάματα δεν έβαλα.Γενικα η ποιοτική διαφορά των σχολών είναι χαοτική.Νταξει ξεφεύγω από την κουβέντα απλά ήθελα να εκφράσω την ανησυχία μου.

Ιατρικη πατρων εδω, ο κολλητος μου εκ ΕΚΠΑ.

Στην Αθηνα εαν δεν ασχοληθεις, πτυχιο θα παρεις καποια στιγμη. Στην ιατρικη πατρων αν δεν ασχοληθεις, πτυχιο δεν παιρνεις ποτε.

Συμφωνω, η διαφορα ειναι χαοτικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Ιατρικη πατρων εδω, ο κολλητος μου εκ ΕΚΠΑ.

Στην Αθηνα εαν δεν ασχοληθεις, πτυχιο θα παρεις καποια στιγμη. Στην ιατρικη πατρων αν δεν ασχοληθεις, πτυχιο δεν παιρνεις ποτε.

Συμφωνω, η διαφορα ειναι χαοτικη.

Ότι ετοιμαζόμουν να το γράψω...σε επίπεδο Σχολής, ούτε καν παρανυχίδα Αθήνα+Θεσσαλονίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...