Προς το περιεχόμενο

Χαλασμένο DDR3 slot


elpenor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκεύασα ένα PC του 2010 (αλλαγή πάστας σε CPU/GPU/Chipset, καθαρισμός επαφών με Contact Cleaner, νέα καλώδια) το οποίο είναι στημένο σε μία μητρική MSI Eclipse (socket 1366). Η μητρική έχει 6 slot για RAM (three channel), το 3/6 (C0) δεν λειτουργεί με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάλω πάνω από δύο ram sticks. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω άλλη μητρική σε λογική τιμή και ο επεξεργαστής έχει αντίστοιχες επιδόσεις με 2400G οπότε θα ήθελα να τον κρατήσω όσο ζήσει ακόμα (έχει και aftermarket cooler).

Το slot το καθάρισα και αυτό με το contact cleaner, κοίταξα ότι είναι σωστά στη θέση του (νομίζω ότι είναι soldered, δεν κουνιέται). Τέσταρα όλα τα RAM stick που έχω με TM5 βάζοντας τα εναλλάξ στα πρώτα slot οπότε είμαι σίγουρος ότι δεν φταίνε αυτά. Πριν τα παρατήσω ήθελα να ρωτήσω μήπως κάποιος έχει εμπειρία από επισκευή RAM slot και μπορεί να μου δώσει τα φώτα του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ram controller είναι μέσα στον επεξεργαστή, όποτε αν δεν είναι καμένος, ίσως να έχεις κάποιο στραβό  pin στην βάση του cpu.

Θα πρότεινα να βγάλεις τον επεξεργαστή και να καθαρίσεις τα pads του με αλκοόλη, και δες και τα pin της βάσης με έναν μεγεθυντικό φακό αν είναι Ok

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SatBrain είπε

Ο ram controller είναι μέσα στον επεξεργαστή, όποτε αν δεν είναι καμένος, ίσως να έχεις κάποιο στραβό  pin στην βάση του cpu.

Θα πρότεινα να βγάλεις τον επεξεργαστή και να καθαρίσεις τα pads του με αλκοόλη, και δες και τα pin της βάσης με έναν μεγεθυντικό φακό αν είναι Ok

Όλα τα pins είναι μια χαρά. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς pads πάντως καθάρισα τα πάντα πολύ προσεχτικά αν και δεν υπήρχε κανένα ίχνος οξείδωσης. Δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες οι μητρικες χανανε μνημες (και usb) οχι με την εννοια της φυσικης καταστροφης τους 😭
Συνηθως overclocking ηταν ο αιτιος κινδυνος -μα ακομη και διχως αυτο ρευματα της/στη cpu ☹️

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...