Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπαταρίας μπάνιου και ενοίκιο


christano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους

Έχανε η μπαταρία του μπάνιου μ και φώναξα υδραυλικό και μου την άλλαξε γτ δεν επισκευαζοταν. Και στέλνω αποδειξη στον ιδιοκτήτη μ για να μου δώσει τα λεφτά και μου λέει αυτά τα επιβαρυνομαι εγώ. 

1ον Η μπαταρία αυτή ήταν πριν μπω εγώ στο σπίτι

2ον μένω 4 χρόνια στο σπιτι

Τι ισχύει βάση νόμου. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Και να παραθεσει και τον νόμο?

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

νομιζω τα χρεωνεται ο ιδιοκτητης.

βεβαια επρεπε να τον ρωτησεις πρωτα πριν φωναξεις δικο σου υδραυλικο διοτι μπορει εκεινος να την αλλαζε μονος του ή ο ξαδερφος του απ'το χωριο που τα μαστορευει ολα.

οποτε αν δεν τον ρωτησες, ισως να σου πληρωσει μονο το κοστος των υλικων που κ παλι μπορει εκεινος να ηθελε ν'αγορασει καμια μαπα ποιοτητα για να κανεις απλα τη δουλεια σου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σωστό ήταν να τον ειδοποιήσεις.

Εγω που νοίκιαζα , του είπα να μου κόψει το ποσό απο το ενοίκιο .

Είναι βέβαια και την συννενόηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, christano είπε

1ον Η μπαταρία αυτή ήταν πριν μπω εγώ στο σπίτι

2ον μένω 4 χρόνια στο σπιτι

Από την στιγμή που την παρελαβες σωστή και  χωρίς πρόβλημα έτσι  οφείλεις και να την παραδώσεις

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, hp8 said:

Από την στιγμή που την παρελαβες σωστή και  χωρίς πρόβλημα έτσι  οφείλεις και να την παραδώσεις

μηπως να του ανακαίνησει και το σπιτι πριν φύγει;

 

  • Like 8
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, γροσερισοπ είπε

μηπως να του ανακαίνησει και το σπιτι πριν φύγει;

Αν το παρέλαβε ανακαινισμενο γιατί όχι ? Όταν παίρνει  επίδομα ενοικίου,  επίδομα θέρμανσης, έχει κοινωνικό τιμολογιο , περνει κοινωνικό επίδομα (μιλαω γενικοτερα  και οχι για το μέλος που έκανε την ανάρτηση  ) στην ουσία ζει τσάμπα ο ιδιοκτήτης θα  επισκευάσει και τις ζημιές χρήσης ? Ομως μπορει και αγοραζει μια 4κ tv , έχει ένα κινητό 500 € αυτοκίνητο τζιτζι πάει διακοπές το καλοκαίρι  καμιά 15ρια μέρες αλλά δεν μπορεί να αλλάξει - επισκευάσει μια μπαταρία  20-25 €   Μήπως  μαζί με τα ρούχα κρεβάτι, ψυγείο, κλπ να κουβαλάει και τα άλλα είδη χρήσης για να μην υπάρχουν θέματα ? (Βρύσες -απορροφητηρα - θερμοσιφωνα )

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, hp8 said:

Αν το παρέλαβε ανακαινισμενο γιατί όχι ? Όταν παίρνει  επίδομα ενοικίου,  επίδομα θέρμανσης, έχει κοινωνικό τιμολογιο , περνει κοινωνικό επίδομα (μιλαω γενικοτερα  και οχι για το μέλος που έκανε την ανάρτηση  ) στην ουσία ζει τσάμπα ο ιδιοκτήτης θα  επισκευάσει και τις ζημιές χρήσης ? Ομως μπορει και αγοραζει μια 4κ tv , έχει ένα κινητό 500 € αυτοκίνητο τζιτζι πάει διακοπές το καλοκαίρι  καμιά 15ρια μέρες αλλά δεν μπορεί να αλλάξει - επισκευάσει μια μπαταρία  20-25 €   Μήπως  μαζί με τα ρούχα κρεβάτι, ψυγείο, κλπ να κουβαλάει και τα άλλα είδη χρήσης για να μην υπάρχουν θέματα ? (Βρύσες -απορροφητηρα - θερμοσιφωνα )

το δεσες εσυ οτι παιρνει οτι επίδομα κυκλοφορεί;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, γροσερισοπ είπε

το δεσες εσυ οτι παιρνει οτι επίδομα κυκλοφορεί;

προφανώς δεν διαβάζεις αυτά που  γράφω  αλλά απαντάς ότι σε βολεύει  Αυτο δεν !!!!!  το είδες   (μιλαω γενικοτερα  και οχι για το μέλος που έκανε την ανάρτηση  )  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, hp8 είπε

Αν το παρέλαβε ανακαινισμενο γιατί όχι ? Όταν παίρνει  επίδομα ενοικίου,  επίδομα θέρμανσης, έχει κοινωνικό τιμολογιο , περνει κοινωνικό επίδομα (μιλαω γενικοτερα  και οχι για το μέλος που έκανε την ανάρτηση  ) στην ουσία ζει τσάμπα ο ιδιοκτήτης θα  επισκευάσει και τις ζημιές χρήσης ? Ομως μπορει και αγοραζει μια 4κ tv , έχει ένα κινητό 500 € αυτοκίνητο τζιτζι πάει διακοπές το καλοκαίρι  καμιά 15ρια μέρες αλλά δεν μπορεί να αλλάξει - επισκευάσει μια μπαταρία  20-25 €   Μήπως  μαζί με τα ρούχα κρεβάτι, ψυγείο, κλπ να κουβαλάει και τα άλλα είδη χρήσης για να μην υπάρχουν θέματα ? (Βρύσες -απορροφητηρα - θερμοσιφωνα )

Εσύ λογικά νοικιάζεις καμία δεκαριά σπίτια δεν εξηγείται αλλιώς...

Αν πάνω απο αυτή τη βρύση έχουν περάσει 10 ενοικιαστές και 30 χρόνια θα την αλλάξει ο γκαντεμης που θα του κάτσει η ζημιά; 

Υ. Γ Δηλαδή οσοι νοικιάζουν δεν πρέπει να έχουν τηλεόραση και κινητό; 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...