Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπαταρίας μπάνιου και ενοίκιο


christano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, hp8 είπε

Αν το παρέλαβε ανακαινισμενο γιατί όχι ? Όταν παίρνει  επίδομα ενοικίου,  επίδομα θέρμανσης, έχει κοινωνικό τιμολογιο , περνει κοινωνικό επίδομα (μιλαω γενικοτερα  και οχι για το μέλος που έκανε την ανάρτηση  ) στην ουσία ζει τσάμπα ο ιδιοκτήτης θα  επισκευάσει και τις ζημιές χρήσης ? Ομως μπορει και αγοραζει μια 4κ tv , έχει ένα κινητό 500 € αυτοκίνητο τζιτζι πάει διακοπές το καλοκαίρι  καμιά 15ρια μέρες αλλά δεν μπορεί να αλλάξει - επισκευάσει μια μπαταρία  20-25 €   Μήπως  μαζί με τα ρούχα κρεβάτι, ψυγείο, κλπ να κουβαλάει και τα άλλα είδη χρήσης για να μην υπάρχουν θέματα ? (Βρύσες -απορροφητηρα - θερμοσιφωνα )

Μήπως να του παραδώσει και την κόρη, ώστε να περάσουν ένα βραδάκι για ηθική αποζημίωση;

Το επίδομα στέγασης είναι ευρωπαικό κεκτημένο και εφαρμόζεται χρόνια στις φιλελεύθερες οικονομίες της έρμης τούτης ηπείρου. Αυτό που δεν καταλαβαίνουν πολλοί ιδιοκτήτες είναι ότι ο μισθωτής δεν είναι συνιδιοκτήτης, αλλά αγοράζει υπηρεσίες. Φυσιολογική φθορά είναι εκτός αν ο συμφορουμίτης την ξερίζωσε από τον τοίχο(φαίνεται). Οι ιδιοκτήτες ας κόψουν το κεφάλι τους να συντηρούν τις περιουσίες τους, αλλιώς ας μην τα νοικιάζουν. 

Βέβαια ο ts όφειλε να ειδοποιήσει τον ιδιοκτήτη. Αν δεν ήταν συνεργάσιμος, τότε και μόνο τότε, θα καλούσε δικό του υδραυλικό και θα αφαιρούσε το κόστος από το μισθίο.

 

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οικονομική κατάσταση των 2 εμπλεκόμενων μελών είναι εντελώς αδιάφορη στο νόμο/κανονισμό ή ό,τι είναι αυτό. Οι φθορές που προκαλούνται από φυσιολογική χρήση επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη. Βέβαια για λόγους που αναφέρθηκαν παραπάνω, θα έπρεπε να ενημερωθεί πριν οποιαδήποτε επισκευή στο σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα ενημερωνεις παντα τον ιδιοκτητη,γιατι  μπορει να φερει δικο του υδραυλικο και να βαλει δικια του βρυση. οι μπαταριες πλην ελαχιστων περιπτωσεων επισκευαζονται.

εγω στη κουζινα αλλαξα με νεα μπαταρια(γιατι αυτη που ειχε ηταν των 20 ευρω μια χαλια) , αλλα κρατησα κια την παλια και οταν φυγω θα την παρω μαζι μου....

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

Αν το παρέλαβε ανακαινισμενο γιατί όχι ? Όταν παίρνει  επίδομα ενοικίου,  επίδομα θέρμανσης, έχει κοινωνικό τιμολογιο , περνει κοινωνικό επίδομα (μιλαω γενικοτερα  και οχι για το μέλος που έκανε την ανάρτηση  ) στην ουσία ζει τσάμπα ο ιδιοκτήτης θα  επισκευάσει και τις ζημιές χρήσης ? Ομως μπορει και αγοραζει μια 4κ tv , έχει ένα κινητό 500 € αυτοκίνητο τζιτζι πάει διακοπές το καλοκαίρι  καμιά 15ρια μέρες αλλά δεν μπορεί να αλλάξει - επισκευάσει μια μπαταρία  20-25 €   Μήπως  μαζί με τα ρούχα κρεβάτι, ψυγείο, κλπ να κουβαλάει και τα άλλα είδη χρήσης για να μην υπάρχουν θέματα ? (Βρύσες -απορροφητηρα - θερμοσιφωνα )

Εσένα τι ακριβώς σε κόφτει τι επιδόματα παιρνει ο καθένας που νοικιάζει και τι τηλεόραση έχει?
Εκτός αν εχεις και νοικίαζεις καμμια 10αρία σπίτια και νομίζεις οτι μονο θα σου δίνουν χωρίς να τους δωσεις ποτε τίποτα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, TasosPk είπε

Εσένα τι ακριβώς σε κόφτει τι επιδόματα παιρνει ο καθένας που νοικιάζει και τι τηλεόραση έχει?
Εκτός αν εχεις και νοικίαζεις καμμια 10αρία σπίτια και νομίζεις οτι μονο θα σου δίνουν χωρίς να τους δωσεις ποτε τίποτα.

Εσύ μάλλον  κοπτοσε  για αυτά Τώρα αν νοίκιαζα και τα οικονόμαγα  δεν θα έγραφα στο ινσομνια . Θα έκανα  άλλα πράγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποκατάσταση ζημιών που οφείλονται σε φυσική φθορά λόγω χρόνου, βαρύνει αποκλειστικά τον ιδιοκτήτη, ό,τι διαφορετικό κι αν φαντασιώνεται ο καθένας. Το λέω αυτό και σαν ιδιοκτήτης και σαν ενοικιαστής που είμαι.

Ωστόσο, πάνω στο παρόν θέμα, είναι φάουλ να μην ενημερωθεί ο ιδιοκτήτης, καθώς έχει το δικαίωμα να επιλέξει το υλικό και το συνεργείο που θα αποκαταστήσει τη ζημιά στην ιδιοκτησία του. Ας γίνουμε πρώτα σωστοί όλοι μας σε θέματα συνεννόησης και μετά ας αρχίσουμε να μιλάμε για δικαιώματά μας που καταπατήθηκαν.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα έπρεπε να τον ενημερώσεις.

Οι περισσότερες μπαταρίες που χάνουν , δηλαδή σταγόνες και δεν κλείνουν, φτιάχνουν με μία φλάντζα λαστιχιένια ασήμαντης αξίας. Εάν η ζημιά ήταν άλλη και δεν έφτιαχνε τότε δεν νομίζω ο ιδιοκτήτης να είχε αντίρρηση για αντικατάσταση.

Τώρα του στέρησες την επιλογή επισκευής η οποία δεν κόστιζε σχεδόν τίποτε αν έπιαναν λίγο τα χέρια του ενός από τους δύο.Θα συμφωνήσω με τον kostasgr78 ας γίνουμε σωστοί σε θέματα συνεννόησης πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, TasosPk είπε

Εσένα τι ακριβώς σε κόφτει τι επιδόματα παιρνει ο καθένας που νοικιάζει και τι τηλεόραση έχει?
Εκτός αν εχεις και νοικίαζεις καμμια 10αρία σπίτια και νομίζεις οτι μονο θα σου δίνουν χωρίς να τους δωσεις ποτε τίποτα.

Μην το λες, εγώ νοικιάζω δύο διαμερίσματα και πάλι κάθαρμα δεν είμαι για να βρίζω κάθε άνθρωπο σε ακραία φτώχεια ότι κάνει ζωάρα και ότι οδηγεί πόρσε και πρέπει να του κόψουν την βοήθεια. Είναι και στον άνθρωπο.

Επεξ/σία από taris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hp8 είπε

Εσύ μάλλον  κοπτοσε  για αυτά Τώρα αν νοίκιαζα και τα οικονόμαγα  δεν θα έγραφα στο ινσομνια . Θα έκανα  άλλα πράγματα 

Κοπτομε(!?) για τι πραγμα ακριβώς? 

 

2 λεπτά πριν, taris είπε

Μην το λες, εγώ νοικιάζω δύο διαμερίσματα και πάλι κάθαρμα δεν είμαι. Είναι και στον άνθρωπο.

Δεν ειπα οτι οσοι εχουν ακινητα και να νοικιαζουν ειναι καθάρματα.
Ασχετα που και ο τωρινός μου σπιτονοικοκυρης ειναι ακριβώς αυτο το πράγμα!
Το Key σε αυτο που ειπα ειναι το "νομίζεις οτι μονο θα σου δίνουν χωρίς να τους δωσεις ποτε τίποτα." οχι το εχεις 10 σπιτια :P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, TasosPk είπε

Κοπτομε(!?) για τι πραγμα ακριβώς? 

Δεν ειπα οτι οσοι εχουν ακινητα και να νοικιαζουν ειναι καθάρματα.
Ασχετα που και ο τωρινός μου σπιτονοικοκυρης ειναι ακριβώς αυτο το πράγμα!
Το Key σε αυτο που ειπα ειναι το "νομίζεις οτι μονο θα σου δίνουν χωρίς να τους δωσεις ποτε τίποτα." οχι το εχεις 10 σπιτια :P

Σωστός.

Πάντως ο αρχικός αποστολέας έκανε λάθος που δεν ειδοποίησε καθόλου τον ιδιοκτήτη. Αυτά τα κάνουμε αν ο ιδιοκτήτης κωφεύει και αδιαφορεί στις υποχρεώσεις του, όχι χωρίς καν να τον ενημερώσουμε και να του δώσουμε την ευκαιρία να το φτιάξει. Και ο νόμος δεν μας καλύπτει αν κάνουμε επισκευές χωρίς να ενημερώσουμε. Παρόλα αυτά αν ο ενοικιαστής μου έκανε μια απαραίτητη επισκευή σε τιμή που δεν ξέφευγε από εκεινή της αγοράς, θα το αφαιρούσα από το ενοίκιο, προειδοποιώντας ότι την επόμενη φορά αν δεν με ενημερώσει θα τα πληρώσει μόνος του.

Επεξ/σία από taris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον ειδοποίησα! Τον είπα έχω πρόβλημα με την μπαταρία και θα φέρω υδραυλικό. Δεν μου απάντησε καν. Και κάθε φορά που είχα θέμα με το σπίτι έκανε να φέρει μάστορα 2 βδομάδες το ελάχιστο. Εγώ δεν μπορούσα να κάνω μπάνιο και δεν θα περιμένω πότε θα του γκα....σει να φέρει υδραυλικό. Κάθε μήνα του βάζω το ενοίκιο χωρίς την παραμικρή καθυστέρηση και αυτός με γράφει στα .....

Επεξ/σία από christano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, christano είπε

Τον ειδοποίησα! Τον είπα έχω πρόβλημα με την μπαταρία και θα φέρω υδραυλικό. Δεν μου απάντησε καν. Και κάθε φορά που είχα θέμα με το σπίτι έκανε να φέρει μάστορα 2 βδομάδες το ελάχιστο. Εγώ δεν μπορούσα να κάνω μπάνιο και δεν θα περιμένω πότε θα του γκα....σει να φέρει υδραυλικό. Κάθε μήνα του βάζω το ενοίκιο χωρίς την παραμικρή καθυστέρηση και αυτός με γράφει στα .....

Χαλασε δηλαδη η μπαταρια απο τη μια μερα στην αλλη κι εντελως ξαφνικα και επειδη παλαιοτερα ειχες αλλα θεματα τα οποια και διορθωθηκαν σε 2 εβδομαδες, υπεθεσες οτι το ιδιο θα γινοταν και τωρα κι οτι θα εμενες απλυτος;

Μαλλον οχι. Ασε που οι 2 εβδομαδες, αναλογα φυσικα με το προβλημα ειναι στα ορια του ευλογου χρονου. Οχι μονον για την επισκευη αλλα και για να βρει ο αλλος μαστορα, χρηματα, καταλληλα υλικα κτλ. Και μπαι δε γουει, τι αλλα προβληματα ειχες, ετσι για να δουμε και εμεις οι υπολοιποι, αν κι αποκλειστικα απο τη δικη σου περιγραφη και πλευρα παντα ) το ποσο δικαιολογημενη ειναι η αγανακτηση σου;

  • Like 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει φουσκώσει ο τοίχος από υγρασία και επι ένα χρόνο τον παρακαλούσα να το φτιάξει και δεν ερχόταν. Έχω άσθμα και αναγκαζομε να καθαρίζω την μούχλα γτ με πείραζει. Έχει χαλάσει και η μπαταρία του νεροχύτη και τρέχει νερό από το ζεστό και έχω κλείσει το ζεστό για να Μν τρέχει και ακόμα το φτιάχνει. Είχω πρόβλημα με το ιντερνετ γτ σάπισαν τα καλώδια έξω και ακόμα τα αλλάζει. Και πολλά άλλα. Λεφτά μια χαρά έχει ξέρω τι λαμόγιο είναι. Οι εργάτες που έρχονταν γκρινιαζαν ότι δεν τους πληρώνει. Με έχει πιάσει στην ανάγκη γιατί δεν βρίσκω άλλο σπιτι και με γαμ...ει.... Α ρε Ελλαδαρα. Και στην τελική δεν θα απολογηθω κιόλας. Μια ερώτηση έκανα.

Επεξ/σία από christano
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, christano είπε

Έχει φουσκώσει ο τοίχος από υγρασία και επι ένα χρόνο τον παρακαλούσα να το φτιάξει και δεν ερχόταν. Έχω άσθμα και αναγκαζομε να καθαρίζω την μούχλα γτ με πείραζει. Έχει χαλάσει και η μπαταρία του νεροχύτη και τρέχει νερό από το ζεστό και έχω κλείσει το ζεστό για να Μν τρέχει και ακόμα το φτιάχνει. Είχω πρόβλημα με το ιντερνετ γτ σάπισαν τα καλώδια έξω και ακόμα τα αλλάζει. Και πολλά άλλα. Λεφτά μια χαρά έχει ξέρω τι λαμόγιο είναι. Οι εργάτες που έρχονταν γκρινιαζαν ότι δεν τους πληρώνει. Με έχει πιάσει στην ανάγκη γιατί δεν βρίσκω άλλο σπιτι και με γαμ...ει.... Α ρε Ελλαδαρα. Και στην τελική δεν θα απολογηθω κιόλας. Μια ερώτηση έκανα.

οι μπαταριες εχουνε μεσα ενα μεικτη...οταν σου μπερδευει το ζεστο με το κρυο θελει αντικατασταση ο μεικτης....ολες οι μπαταριες εχουν μια βιδουλα(συνηθως τυπο αλεν) πισω απο το πλαστικο καπακι(το μπλε/κοκκινο). αν δεις ενα βιντεακι στο youtube ειναι πανευκολο να αλλαξεις τον μεικτη με κοστος γυρω στο 5ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έκανες κ το έφτιαξες με δικά σου έξοδα για να ξεμπερδεύεις με αυτό κ τη μούχλα επίσης αλλά επιβάλλεται να την πάρεις την βρύση όταν φύγεις εγώ το ίδιο πράγμα έκανα σε ένα σπίτι που νοικιαζα τους είχα φέρει κ νιπτήρα άλλο κ είχα αλλάξει τον παλιό κ ευχαριστώ κ ανταπόκριση δεν είδα επίσης τους το είχα βάψει κιόλας που ήταν τον κακό του τον καιρό κ το μόνο που ζητούσα ήταν μια πόρτα ασφαλείας κ με έγραφε συνέχεια βέβαια όχι ότι έπαθε κ κάτι αλλά δεν ξανασχοληθηκα με το σπίτι μέχρι που ήρθα στο δικό μου το έφτιαξα κ όπως ήθελα κ ησύχασα από τέτοιου είδους τζαμπατζηδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...