Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπαταρίας μπάνιου και ενοίκιο


christano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, christano είπε

Έχει φουσκώσει ο τοίχος από υγρασία και επι ένα χρόνο τον παρακαλούσα να το φτιάξει και δεν ερχόταν. Έχω άσθμα και αναγκαζομε να καθαρίζω την μούχλα γτ με πείραζει. Έχει χαλάσει και η μπαταρία του νεροχύτη και τρέχει νερό από το ζεστό και έχω κλείσει το ζεστό για να Μν τρέχει και ακόμα το φτιάχνει. Είχω πρόβλημα με το ιντερνετ γτ σάπισαν τα καλώδια έξω και ακόμα τα αλλάζει. Και πολλά άλλα. Λεφτά μια χαρά έχει ξέρω τι λαμόγιο είναι. Οι εργάτες που έρχονταν γκρινιαζαν ότι δεν τους πληρώνει. Με έχει πιάσει στην ανάγκη γιατί δεν βρίσκω άλλο σπιτι και με γαμ...ει.... Α ρε Ελλαδαρα. Και στην τελική δεν θα απολογηθω κιόλας. Μια ερώτηση έκανα.

Kαταλαβαινεις, οτι οπως τα περιγραφεις, η μονη λυση ειναι να βρεις αλλο σπιτι. Για να μην φευγεις λοιπον, ειτε τα πραματα δεν ειναι ακριβως ετσι, ειτε αυτα που πληρωνεις, ειναι αντιστοιχα αυτων που λαμβανεις. Πχ υπαρχουν ακινητα σε περιοχες οπου τα ενοικια κυμαινονται απο 600€ και πανω, οπου νοικιαζονται με 200-250€ καθως εχουν καποιες ...."ιδιαιτεροτητες", για να μην πω κατι χειροτερο.

Τα υπολοιπα περι λαμογιων, εργατων και Ελλαδαρας, μαλλον αχρηστα ειναι.

6 λεπτά πριν, predator77 είπε

Καλά έκανες κ το έφτιαξες με δικά σου έξοδα για να ξεμπερδεύεις με αυτό κ τη μούχλα επίσης αλλά επιβάλλεται να την πάρεις την βρύση όταν φύγεις εγώ το ίδιο πράγμα έκανα σε ένα σπίτι που νοικιαζα τους είχα φέρει κ νιπτήρα άλλο κ είχα αλλάξει τον παλιό κ ευχαριστώ κ ανταπόκριση δεν είδα επίσης τους το είχα βάψει κιόλας που ήταν τον κακό του τον καιρό κ το μόνο που ζητούσα ήταν μια πόρτα ασφαλείας κ με έγραφε συνέχεια βέβαια όχι ότι έπαθε κ κάτι αλλά δεν ξανασχοληθηκα με το σπίτι μέχρι που ήρθα στο δικό μου το έφτιαξα κ όπως ήθελα κ ησύχασα από τέτοιου είδους τζαμπατζηδες. 

Ζητησες πορτα ασφαλειας οταν ησουν ηδη μεσα στο σπιτι. Στο σπιτι που ενοικιασες χωρις τετοια πορτα; Και ψεγεις τον ιδιοκτητη που δεν στην εβαλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, predator77 είπε

Ναι γιατί είπε οκ κ μετά έκανε το κουνέλι τι δεν καταλαβαίνεις πάντα είχε την ίδια τακτική ναι ναι σε όλα κ μετά το κουνελι

Τι ενοικιο πληρωνες τον μηνα και ποσο εκανε η πορτα ασφαλειας με την οποια και θα ησουν ευχαριστημενος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, predator77 είπε

400 ευρώ ενοίκιο κ 450 είχε η πόρτα στην τελική το σπίτι της αναβαθμίζει δεν θα την έπαιρνα μαζί μου

Στην τελικη ομως δεν ειναι αυτο που λες εσυ, σωστο ή λαθος, αλλα το οτι συμφωνησες και μπηκες σε ενα σπιτι που δεν ειχε αυτη τη "δυνατοτητα" και τη ζητησες μετα και προφανως εκτος της αρχικης σας συμφωνιας. Επισης ο καθενας κρινει οπως αυτος νομιζει τι θεωρει αναβαθμιση κι αν θελει να την κανει ή οχι.

Και παλι τα "κουνελια" και τα λοιπα ειναι αχρηστα. Οπως φυσικα και το τι και πως επραξες στο ΔΙΚΟ ΣΟΥ σπιτι πια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν αξίζει να δώσεις πολλά χρήματα όταν είσαι ενοικιαστής και δεν είναι δικό σου.

...και εγώ σκεφτόμουν να βάλω κλειδαριά ασφαλείας 200+ ευρώ και να το βάψω... αλλά τελικά κατάλαβα ότι δεν υπάρχει λόγος.  Μόνο κάτι πρίζες άλλαξα επειδή δεν ήταν σούκο.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, The_Judas είπε

και εγώ σκεφτόμουν να βάλω κλειδαριά ασφαλείας 200+ ευρώ και να το βάψω... αλλά τελικά κατάλαβα ότι δεν υπάρχει λόγος

Τα δικά σου πράγματα θα έκλεβαν αν μπουν μέσα.

Εσύ τους βλέπεις κάθε μέρα τους βρώμικους τοίχους και όχι ο ιδιοκτήτης.

Άρα πώς δεν υπάρχει λόγος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια πράγματα να κλέψουν;  Οι κλοπές γίνονται στοχευμένα, δεν μπαίνουν μέσα για 50 ευρώ... εκτός και αν ζεις σε περιοχή γκετο. Αν θέλω την απόλυτη ασφάλεια χρειάζομαι νέα κουφώματα και συναγερμό, δηλαδή +3000 ευρώ.

Οι τοίχοι δεν είναι τέλεια βαμμένοι αλλά ούτε και αχούρι οπότε παλεύεται. Είναι όπως όταν έχεις αυτοκίνητο με γρατζουνιές. Δεν κάθεσαι να το βάφεις με κάθε γρατζουνιά, στην πορεία συνηθίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Τα δικά σου πράγματα θα έκλεβαν αν μπουν μέσα.

Εσύ τους βλέπεις κάθε μέρα τους βρώμικους τοίχους και όχι ο ιδιοκτήτης.

Άρα πώς δεν υπάρχει λόγος?

Το θεμα ειναι οτι ο ιδιοκτητης ειναι υπευθυνος για την αναβαθμιση του σπιτιου. Σε πιο φυσιολογικες συνθηκες θα τα αναβαθμιζαν και δε θα μιλαγαν γιατι κανενας δε θα παταγε το ποδαρι του και θα πηγαινε στο επομενο, εδω ομως δεν εχεις και πολλες επιλογες, αυτοι που θελουν να νοικιασουν ειναι πολλοι και τα σπιτια λιγα. Τα σπιτια με ιδιοκτητες που μπορεις να συννενοηθεις ειναι σχεδον παντα μη διαθεσιμα (τρελος ειναι να φυγει κανεις?), οποτε ειτε δεχεσαι και μενεις με τους λαμογιους ειτε στους δρομους.

Προσφορα και ζητηση, αυτο ειναι και αν σου αρεσει. Ομως δε σημαινει οτι αρεσει σ ολους ουτε οτι δε μπορουν να εκφρασουν τη δυσαρεσκεια τους

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Το θεμα ειναι οτι ο ιδιοκτητης ειναι υπευθυνος για την αναβαθμιση του σπιτιου. Σε πιο φυσιολογικες συνθηκες θα τα αναβαθμιζαν και δε θα μιλαγαν γιατι κανενας δε θα παταγε το ποδαρι του και θα πηγαινε στο επομενο, εδω ομως δεν εχεις και πολλες επιλογες, αυτοι που θελουν να νοικιασουν ειναι πολλοι και τα σπιτια λιγα. Τα σπιτια με ιδιοκτητες που μπορεις να συννενοηθεις ειναι σχεδον παντα μη διαθεσιμα (τρελος ειναι να φυγει κανεις?), οποτε ειτε δεχεσαι και μενεις με τους λαμογιους ειτε στους δρομους.

Προσφορα και ζητηση, αυτο ειναι και αν σου αρεσει. Ομως δε σημαινει οτι αρεσει σ ολους ουτε οτι δε μπορουν να εκφρασουν τη δυσαρεσκεια τους

Αν επιτρεπεις ενα σχολιο στο "Τα σπιτια με ιδιοκτητες που μπορεις να συννενοηθεις ειναι σχεδον παντα μη διαθεσιμα (τρελος ειναι να φυγει κανεις?)".

Δυστηχως "τρελοι", περαν του δεοντος απαιτητικοι, με ασχημες συμπεριφορες, με ανυπαρκτα δεδομενα και με το νου στη λαμογια, στον εμπαιγμο και στην κακοβουλη πονηρια, υπαρχουν γενικα. Και σε θεση ενοικιαστη οπως και ιδιοκτητη. Εκεινο ομως που εχει παρανοηθει κατα τη γνωμη μου στην Ελλαδα, κοινωνικο το ζητημα μαλλον, ειναι πως ως αδυναμο μερος θεωρειται σχεδον παντα ο ενοικιαστης. Εκεινος δηλαδη που νεμεται και κανει χρηση της περιουσιας καποιου αλλου. Ειναι ομως ετσι; Ποσοι δηλαδη θα ηταν διατεθειμενοι, ποσοι πολιτες, ιδιωτες, επιχειρησεις, οτιδηποτε να δανεισουν, χωρις οφελος και με πληρη δυνατοτητα αλλαγης, αλλοιωσης ή μειωσης της αξιας, μια περιουσια; Ενα ακινητο, ενα αυτοκινητο, ενα προιον ( πχ εργαλειο, οικιακη ή επαγγελματικη συσκευη κτλ );

Απο την αλλη, υπαρχουν φυσικα, οχι λιγοι και σιγουρα πολλοι οι οποιοι δινουν οντως κατι απαιτωντας πληρη αμοιβη αλλα χωρις αυτο το οποιο δινουν να πληρει ολες τις ....προδιαγραφες. Για αυτες τις περιπτωσεις ομως, ο νομος εξασφαλιζει κατα 99% ακομα και τιμωρια. Κατι που δεν συμβαινει για τον ενοικιαστη της χρησης ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, 29gk είπε

Χαλασε δηλαδη η μπαταρια απο τη μια μερα στην αλλη κι εντελως ξαφνικα και επειδη παλαιοτερα ειχες αλλα θεματα τα οποια και διορθωθηκαν σε 2 εβδομαδες, υπεθεσες οτι το ιδιο θα γινοταν και τωρα κι οτι θα εμενες απλυτος;

Μαλλον οχι. Ασε που οι 2 εβδομαδες, αναλογα φυσικα με το προβλημα ειναι στα ορια του ευλογου χρονου. Οχι μονον για την επισκευη αλλα και για να βρει ο αλλος μαστορα, χρηματα, καταλληλα υλικα κτλ. Και μπαι δε γουει, τι αλλα προβληματα ειχες, ετσι για να δουμε και εμεις οι υπολοιποι, αν κι αποκλειστικα απο τη δικη σου περιγραφη και πλευρα παντα ) το ποσο δικαιολογημενη ειναι η αγανακτηση σου;

Οι δύο εβδομάδες πως ακριβώς μπορούν να θεωρηθούν εύλογο χρονικό διάστημα για την αντικατάσταση μπαταρίας μπάνιου; Η ανάγκη για μπάνιο εκτός από τα αντικειμενικά κριτήρια, εμπεριέχει και τα εκάστοτε υποθετικά.

Θέλω να κάνω μπάνιο 3 φορές τη μέρα; Θα κάνω. 

Σε ενημερώνω για το πρόβλημα που θεωρείται ζωτικής σημασίας, αφού μιλάμε για υγειονομικού τύπου ανάγκη και σφυρίζεις αδιάφορα; Αφαιρώ το κόστος από το μισθίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπλα μπλα μπλα...

Ο καθένας το μακρύ και το κοντό του.

@christano, ανέβασε το κείμενο του μισθωτήριου συμβόλαιου σου να δούμε τι έχεις υπογράψει και τα λέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, christakos07 είπε

Οι δύο εβδομάδες πως ακριβώς μπορούν να θεωρηθούν εύλογο χρονικό διάστημα για την αντικατάσταση μπαταρίας μπάνιου; Η ανάγκη για μπάνιο εκτός από τα αντικειμενικά κριτήρια, εμπεριέχει και τα εκάστοτε υποθετικά.

Θέλω να κάνω μπάνιο 3 φορές τη μέρα; Θα κάνω. 

Σε ενημερώνω για το πρόβλημα που θεωρείται ζωτικής σημασίας, αφού μιλάμε για υγειονομικού τύπου ανάγκη και σφυρίζεις αδιάφορα; Αφαιρώ το κόστος από το μισθίο.

Ξαναρωτω ομως. Η μπαταρια επαψε να ειναι λειτουργικη, να μην παρεχει δηλαδη καθολου νερο, απο τη μια στιγμη στην αλλη; Στη συνεχεια, οι 2 εβδομαδες για το συγκεκριμενο ζητημα ειναι μαλλον τραβηγμενος χρονος αλλα οχι και απαραδεκτος. Δηλαδη σημερα παιρνεις τηλεφωνο, μετα απο 2 ημερες ο ιδιοκτητης διαπιστωνει τη βλαβη, μετα απο αλλες 2 ημερες αγοραζει την βρυση, μετα απο αλλες 3-4 ημερες ο υδραυλικος του μπορει να επισκεφτει το ακινητο αλλα δυστηχως εσυ δεν θα εισαι στο σπιτι ή κατι του συμβαινει, κλεινεται αλλο ραντεβου μετα απο αλλες 2-3 ημερες και να πως πολυ ευκολα φτανουμε τις 2 εβδομαδες.

Σε σπιτι κατοικεις και οχι σε ξενοδοχειο να ειναι ολοι stand by για αμεσες παραγγελιες. Οπως επισης ετοιμοι, διαθεσιμοι και με χρηματα για να καλυψουν ντετε την οποια ζημια. Και πηρες απαντηση απο την αρχη. Εαν η βρυση ειχε οντως προβλημα ή εστω κατα την δικη σου υποκειμενικη αποψη, αφου ειχες το μυαλο να καλεσεις μονος σου υδραυλικο, το πλεον απλο θα ηταν να κρατησεις και την παλια καπου στην ακρη, για την περιπτωση που ο ιδιοκτητης σου δεν ηταν συνενοησιμος ή ειχε αντιθετη αποψη καλως ή κακως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2019 στις 10:10 ΠΜ, christano είπε

Καλημέρα σε όλους

Έχανε η μπαταρία του μπάνιου μ και φώναξα υδραυλικό και μου την άλλαξε γτ δεν επισκευαζοταν. Και στέλνω αποδειξη στον ιδιοκτήτη μ για να μου δώσει τα λεφτά και μου λέει αυτά τα επιβαρυνομαι εγώ. 

1ον Η μπαταρία αυτή ήταν πριν μπω εγώ στο σπίτι

2ον μένω 4 χρόνια στο σπιτι

Τι ισχύει βάση νόμου. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Και να παραθεσει και τον νόμο?

Ευχαριστώ

εφοσον προχωρησες μονομερώς αναλαμβανεις τα εξοδα 

1. τα εργατικα μπορει να τα φουσκωσες γιατι ο υδραυλικος ηταν μπατζανακης σου

2. η νεα μπαταρια που επελεξες μπορει να ειναι η ακριβοτερη του κοσμου.

 αυτα. μην ξενερωνεις, μια μπαταρια ειναι. ασε το παθημα να σου γινει μαθημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, 29gk είπε

Ξαναρωτω ομως. Η μπαταρια επαψε να ειναι λειτουργικη, να μην παρεχει δηλαδη καθολου νερο, απο τη μια στιγμη στην αλλη; Στη συνεχεια, οι 2 εβδομαδες για το συγκεκριμενο ζητημα ειναι μαλλον τραβηγμενος χρονος αλλα οχι και απαραδεκτος. Δηλαδη σημερα παιρνεις τηλεφωνο, μετα απο 2 ημερες ο ιδιοκτητης διαπιστωνει τη βλαβη, μετα απο αλλες 2 ημερες αγοραζει την βρυση, μετα απο αλλες 3-4 ημερες ο υδραυλικος του μπορει να επισκεφτει το ακινητο αλλα δυστηχως εσυ δεν θα εισαι στο σπιτι ή κατι του συμβαινει, κλεινεται αλλο ραντεβου μετα απο αλλες 2-3 ημερες και να πως πολυ ευκολα φτανουμε τις 2 εβδομαδες.

Σε σπιτι κατοικεις και οχι σε ξενοδοχειο να ειναι ολοι stand by για αμεσες παραγγελιες. Οπως επισης ετοιμοι, διαθεσιμοι και με χρηματα για να καλυψουν ντετε την οποια ζημια. Και πηρες απαντηση απο την αρχη. Εαν η βρυση ειχε οντως προβλημα ή εστω κατα την δικη σου υποκειμενικη αποψη, αφου ειχες το μυαλο να καλεσεις μονος σου υδραυλικο, το πλεον απλο θα ηταν να κρατησεις και την παλια καπου στην ακρη, για την περιπτωση που ο ιδιοκτητης σου δεν ηταν συνενοησιμος ή ειχε αντιθετη αποψη καλως ή κακως.

Και άλλες 10 μέρες επειδή ο ιδιοκτήτης θέλει να αγοράσει την πιο φθηνή μάρκα της αρεσκείας του και δεν υπάρχει διαθέσιμη στο κατάστημα.

Ξαναλέω δεν μιλάμε για μια πόρτα εσωτερική που δεν εφαρμόζει σωστά, αλλά για κάτι υγειονομικής σημασίας.

20 λεπτά πριν, Fabinas είπε

Μπλα μπλα μπλα...

Ο καθένας το μακρύ και το κοντό του.

@christano, ανέβασε το κείμενο του μισθωτήριου συμβόλαιου σου να δούμε τι έχεις υπογράψει και τα λέμε.

Το συμβόλαιο λογικά θα είναι το τυπικό του εμπορίου.

Επεξ/σία από christakos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...