Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπαταρίας μπάνιου και ενοίκιο


christano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Μπράβο Κώστα , ο Ελληνας ζητάει κράτος-πατερούλη να του ρυθμίζει τα πάντα και να τον φροντίζει σαν την μαμά του.

Το κράτος (και ο νόμος) ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να ανακατεύεται με τέτοιες λεπτομέρειες και οι συμβαλλόμενοι πρέπει να αναλαμβάνουν το κόστος/ευθύνη των πράξεων/παραλήψεων τους. Αν κάποιος θεωρεί το αντισυμβαλλόμενο μέρος "παράλογο" τότε πρέπει να βρίσκει άλλη λύση. Αν είναι ιδιοκτήτης όταν λήξει η τριετία να τον διώχνει , αν είναι ενοικιαστής ακόμη και πριν την 3ετία μπορεί να φύγει να πάει αλλού. Το κράτος(και ο νόμος) πρέπει να ασχολείται με ποιο σοβαρές υποθέσεις και όχι να νταντέυει ή διαιτητεύει ανώριμους ενήλικους. Κανονικά πρέπει να έχουμε ιδιώτες διαιτητές και όποιος έχει πρόβλημα που δεν ενδιαφέρει την δημόσια τάξη και την κοινωνική ειρήνη να πληρώνει να βρει το δίκιο του. Για εμένα τα αστικά δικαστήρια πρέπει να ακριβύνουν περισσότερο και να μεταφέρουν το πλήρες-πραγματικό κόστος τους στους συμβαλλόμενους.

Πας καλα? Ηδη δε μπορει ο κοσμακης (και οι μεν και οι δε) να βρει το δικιο του και εσυ θες να γινει ακομα πιο δυσκολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

Πας καλα? Ηδη δε μπορει ο κοσμακης (και οι μεν και οι δε) να βρει το δικιο του και εσυ θες να γινει ακομα πιο δυσκολο?

Αντι να ψαχνετε το δίκιο σας, να φροντιζετε να συμφωνείτε απο πριν τις υποχρεώσεις και  τα δικαιώματα σας. Συζήτηση και συμφωνία χρειάζεται.

Αυτο που αγνοείτε οι περισσότεροι ειναι ότι κάποιες διατάξεις του Αστικού Κώδικα για τις μισθώσεις ειναι ενδοτικού δικαίου. Σε απλά ελληνικά, ο νομος μπορει να λέει Α, αλλά οι συμβαλλόμενοι να συμφωνήσουν Β και αυτο να υπερισχύει του Α για τη μεταξύ τους μίσθωση. Ενώ σε μία άλλη μίσθωση, να ισχυει το Α, γιατι δεν υπάρχει ρητή συμφωνία.

Συνεπώς οι απόψεις σας (και, δυστυχώς, τα σχετικά ερωτήματα επί των οποίων τις εκφραζετε) είναι άσκοπες, γιατι κάθε μισθωτική σχέση πρεπει να αντιμετωπίζεται αυτόνομα και βάσει των ιδιαίτερων παραγόντων και συνθηκών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Fabinas είπε

Αντι να ψαχνετε το δίκιο σας, να φροντιζετε να συμφωνείτε απο πριν τις υποχρεώσεις και  τα δικαιώματα σας. Συζήτηση και συμφωνία χρειάζεται.

Αυτο που αγνοείτε οι περισσότεροι ειναι ότι κάποιες διατάξεις του Αστικού Κώδικα για τις μισθώσεις ειναι ενδοτικού δικαίου. Σε απλά ελληνικά, ο νομος μπορει να λέει Α, αλλά οι συμβαλλόμενοι να συμφωνήσουν Β και αυτο να υπερισχύει του Α για τη μεταξύ τους μίσθωση. Ενώ σε μία άλλη μίσθωση, να ισχυει το Α, γιατι δεν υπάρχει ρητή συμφωνία.

Συνεπώς οι απόψεις σας (και, δυστυχώς, τα σχετικά ερωτήματα επί των οποίων τις εκφραζετε) είναι άσκοπες, γιατι κάθε μισθωτική σχέση πρεπει να αντιμετωπίζεται αυτόνομα και βάσει των ιδιαίτερων παραγόντων και συνθηκών.

Δηλαδη σε καθε συμβολαιο θα γραφεις ενα εκατομμύριο πραματα που μπορουν να πανε στραβα?

Και τεσπα εστω οτι γινεται ετσι, δε με νοιαζει, εγω σχολιασα το αλλο που ειπες. Εστω ενα απ τα δυο μερη αθετει το συμβολαιο του, εσυ θες να γινει πιο ακριβο το δικαστηριο που θα λυσει τηδιαφωνια. Αρα η δικαιωση γινεται πιο δυσπροσιτη για ακομα μεγαλυτερο μερος του πληθυσμού (λες και ηταν προσβάσιμη μεχρι τωρα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

Δηλαδη σε καθε συμβολαιο θα γραφεις ενα εκατομμύριο πραματα που μπορουν να πανε στραβα?

Και τεσπα εστω οτι γινεται ετσι, δε με νοιαζει, εγω σχολιασα το αλλο που ειπες. Εστω ενα απ τα δυο μερη αθετει το συμβολαιο του, εσυ θες να γινει πιο ακριβο το δικαστηριο που θα λυσει τηδιαφωνια. Αρα η δικαιωση γινεται πιο δυσπροσιτη για ακομα μεγαλυτερο μερος του πληθυσμού (λες και ηταν προσβάσιμη μεχρι τωρα...)

Όχι, δε χρειάζεται ένα εκατομμυριο πράγματα. Λίγα και καλά. Που θα προκύψουν απο συζήτηση και συννενόηση.

Πάρτε ένα μισθωτήριο του "εμπορίου" και διαβάστε το. Προσεκτικά. Μετά σκεφτείτε τι σας αρέσει και τι δε σας αρέσει σε αυτό που διαβάσετε και συζητήστε με τον ιδιοκτήτη.

Τα προβλήματα που έχουν οι μισθώσεις προκύπτουν γιατί οι μισθωτές βλέπουν το σπίτι, οι ιδιοκτήτες το ενοίκιο που ζητάν να πάρουν, ενώ όλοι θα έπρεπε να βλέπουν τον ανθρωπο που θα συμφωνήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 99% των περιπτώσεων, οι συμβαλλόμενοι υπογράφουν ένα απλό πρότυπο συμφωνητικού που βρήκαν στο ιντερνετ.

Κανένας δεν θα δεχτεί ειδικούς όρους σε σπίτι που του ανήκει. Οι πιο πολλοί βάζουν ανεπίσημα περίεργους όρους (μόνο κοπέλα, μόνο φοιτητές κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά! 

Να πω λίγο και εγώ τι συμβαίνει με εμένα. 

Έχει μια πενταετία που χάλασε το δοχείο διαστολής στον καυστήρα αερίου. 

Ειχα ενημερώσει τον ιδιοκτήτη και έστειλε δικό του υδραυλικό και μου έβαλε ένα εξωτερικο δοχείο και όλα καλά. 

Τώρα μετά από 5 χρόνια πάλι χάλασε το δοχείο και τον πήρα τηλέφωνο να τον ενημερώσω και μου λέει ότι πρέπει να το πληρώσω εγώ διότι μια φορά μου το άλλαξε και ότι εγώ χρησιμοποιω τον καυστήρα κτλ. 

Ισχύει κάτι τέτοιο? 

Το ίδιο μου είπε και για τις βρύσες που έχουν αλλαχτεί στο σπίτι ήδη μια φορά από αυτόν ότι άμα ξαναχαλασει κάποια θα τις πληρώσω εγώ. 

Για πείτε μου λίγο το ισχύει. 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, johnnyman είπε

Καλησπέρα παιδιά! 

Να πω λίγο και εγώ τι συμβαίνει με εμένα. 

Έχει μια πενταετία που χάλασε το δοχείο διαστολής στον καυστήρα αερίου. 

Ειχα ενημερώσει τον ιδιοκτήτη και έστειλε δικό του υδραυλικό και μου έβαλε ένα εξωτερικο δοχείο και όλα καλά. 

Τώρα μετά από 5 χρόνια πάλι χάλασε το δοχείο και τον πήρα τηλέφωνο να τον ενημερώσω και μου λέει ότι πρέπει να το πληρώσω εγώ διότι μια φορά μου το άλλαξε και ότι εγώ χρησιμοποιω τον καυστήρα κτλ. 

Ισχύει κάτι τέτοιο? 

Το ίδιο μου είπε και για τις βρύσες που έχουν αλλαχτεί στο σπίτι ήδη μια φορά από αυτόν ότι άμα ξαναχαλασει κάποια θα τις πληρώσω εγώ. 

Για πείτε μου λίγο το ισχύει. 

Ευχαριστώ πολύ 

Λιγο δυσκολο αυτο μιας και το συμβολαιο και οι οροι που εχετε υπογραψει, το εχετε και βλεπετε εσεις οι δυο. Ο ιδιοκτητης δηλαδη και εσυ ως μισθωτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...