Προς το περιεχόμενο

Μεγάλη πτώση ταχύτητας σε Wifi


Skywalker333

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και κάποιο καιρό, η ταχύτητα στο WiFi μου ειναι εκνευριστικα χαμηλη. ενώ με ethernet χτυπάω 80mbps, με το wifi παει 15-20 πανω κατω (δοκιμασμένα σε διάφορες συσκευές). 

Παλιά χτυπούσε άνετα 65-75, αλλα εχω καιρο να το τεσταρω κ δε ξερω ποτε εγινε αυτη η πτωση, αν κ ειχα παρατηρήσει θεματα καιρο τωρα.

Κοιταξα με το wifi analyzer και αλλαξα manual τα κανάλια στα πιο "καθαρά" και βελτιώθηκε λίγο (20-30) αλλά ως εκεί. δοκιμασα όλα τα κανάλια και σε 2.4ghz αλλά και σε 5ghz και αυτα που ειμαι τωρα ειναι η καλύτερη απόδοση που μπορώ να έχω. Το θεμα ειναι οτι το router ειναι κυριολεκτικά διπλα μου οπότε δεν υπάρχει θεμα αποστασης ή τοιχων κλπ.

Με το analyzer, ειδα κ τα υπόλοιπα δίκτυα της οικοδομής και το δικό μου ειναι με μεγάλη διαφορά το πιο "noisy". 

Έχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταίει ή τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω;

 

υγ: Μένω UK οπότε δεν εχει να κάνει με Ελληνικό πάροχο, ενώ το router ειναι του παρόχου εδώ, δεν εχει συγκεκριμένο brand.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχει τετοια επιλογη στα settings του router. αλλα ειμαι στο channel 6 που νομιζω ειναι για 20hz? 

αποσο πειραζα κ εψαχνα, στα 20hz το εχει αυτοματα τωρα που ειμαι σε 2.4ghz. σε 5ghz ηταν χειροτερη η κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...