Προς το περιεχόμενο

Το PS4 είναι πια η δεύτερη σε πωλήσεις παιχνιδοκονσόλα όλων των εποχών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/11/2019 στις 8:22 ΠΜ, nikchris είπε

ΥΓ Xbox exclusives:

Ashen

Quantum Break

Forza Horizon

Halo

Gears of War

Κανένα από αυτά τα παιχνίδια που γράφεις δεν είναι πλέον exclusives του Xbox εφόσον κυκλοφορούν ή θα κυκλοφορήσουν σε PC.

Παρατηρώ ότι μερικοί τα έχουν μπερδέψει κάπως με το τι σημαίνει ο όρος exclusive. Τα πράγματα είναι απλά, exclusive θεωρείται ένας τίτλος που μπορεί να παιχτεί μόνο σε ένα από τα υπάρχοντα συστήματα. PC, PS, Xbox, Switch.

Προσωπικά τα "exclusives" του Xbox που αναφέρεις τα παίζω χωρίς να έχω αγοράσει το Xbox. Οπότε μόνο exclusives δεν είναι...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 87
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον θα πω και εγω την γνωμη μου χωρις να θελω να προσβαλω οτιδηποτε

1.το ps2 ηταν σε εποχη οπου η οικονομια ηταν σε πολυ καλητερη κατασταση

2. το ps2 δεχοταν πειρατεια σε βαθμο τρελας που σιγουρα βοηθησε στην αγορα κονσολας μπαγκοσμιος

ps4

1. επεσε σε εποχες (παγκοσμιας κρισης ) που οσο και τρελο και αν ακουγεται καθυστερησε της πωλησης γενικος αλλα ειπαμε μιλαμε μονο για ps

2. το ps4 δεν δεχοταν πειρατεια πλερωνεις ακομα και το login  που κανεις στο λογαργιασμο σου (χωρις σχολια αυτο το λεω σχετικα ).

Οποτε αν τα βαλεις πανω κατω ολα αυτα πιστευω οτι και το ps2 και το ps4 θα ηταν ισαξια σε πωλησης σημερα

 

                                                                                                      ΚΡΑΞΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, logistoulis είπε

Αρχικά μίλησες για 2008 που δεν υπήρχε ο 750

Αλλά μιας και υπήρξα κάτοχος του 750 και τον είχα ανεβασμένο μόνιμα στα 3.8Ghz θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά ότι στο assassin's Creed στο Παρίσι ΔΕΝ τα έβγαζε πέρα

Στο gtav έτρωγα γερά μπουκάλια

Αν πάμε στο σήμερα το Odyssey πολύ απλά δεν θα μπορούσε να το τρέξει ούτε στα ίδια settings με ps4 

Από την άλλη το ps4 κόστισε ένα κλάσμα των χρημάτων και κούτσα στραβά παίζει τα πάντα

Οπότε για το hw μην το συζητάς

Το ίδιο μπορώ να σου πω ότι με έκπληξη ανακάλυψα και στους τίτλους

Υπάρχουν βέβαια τα κλειδαδικα οκ, αλλά αν συγκρίνεις psn με steam, το psn έχει συχνότερες και καλύτερες προσφορές

Δηλαδη δεν παιζει ο 750 AC origins κλειδωμενο 30αρι? Η και το AC unity που λες? Ειδες, κανεις το κλασσικο που κανουν ολοι σε τετοιες συγκρισεις. Μηλια με πορτοκαλια. Περιμενεις ο 750 να βγαζει κλειδωμενα 60αρια ενω η κονσολα και τι εγινε που πεφτει στα 18 στο AC unity. Εγω μιλησα για ιδια settings και ιδιες επιδοσεις με την κονσολα. Μου λες δηλαδη λοιπον οτι ο 750 δεν κραταει πανω απο 18 fps στο ac unity, οσα η κονσολα? 

Eδω video με το unity σε PS4. Βλεπουμε drops και στα 16, και γενικα το 30 average δεν το βγαζει ουτε με σφαιρες. Ο 750 αποδιδει περιπου τα διπλασια, με minimums πανω απο 40. Αλλα εσυ μου λες ειναι χειροτερος απτο PS4. Γιαυτο σου λεω, κλασσικα, αστικος μυθος, μην το ψαχνεις. Συγκρισεις μηλια με πορτοκαλια

 

 

4 ώρες πριν, korakios είπε
   Στις 2/11/2019 στις 11:30 ΜΜ,  korakios είπε 

Αυτό είναι και το ατού της κονσόλας . Βγαίνει απλά παιχνίδι και δε σκέφτεσαι αν θα τρέχει σωστά ή όχι.

Αλλιώς PC και upgrades ή άλλη κονσόλα

Ότι αρέσει στον καθένα :)

Όχι , αλλά δεν έγραψα κάτι τέτοιο , απλά αναφέρω ότι είναι πιο απλά τα πράγματα σε μια κονσόλα ...

Στη περίπτωση που αναφέρεις πας σε άλλη κονσόλα ή PC

E και στο PC δεν σκεφτεσαι αν θα τρεχει σωστα, εκτος και αν εχεις PC 15ετιας ξερω γω.Και δηλαδη στη κονσολα γιατι δεν σε νοιαζει αν θα τρεχει σωστα? Δηλαδη τα 18 fps στο ac unity στην κονσολα θα τα ευχαριστηθεις αλλα στο PC θα σου ξυνισουν? Κλασσικα σας λεω, 2 μετρα και 2 σταθμα. Τι και αν στη κονσολα τα μισα παιχνιδια σερνονται (να θυμισω witcher 3 / fallout 4 κλπα.), τρεχουν σωστα. Στο PC αμα δεν κρατανε κλειδωμενο 60αρι σε ultra εχουν προβλημα :P 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, logistoulis είπε

ο,τι πεις φίλε δε θα σου χαλάσω το όνειρο 

Εγώ ότι πώ? Εσύ ότι πείς. Μας λες εδώ ότι ο i5 750 (και μάλιστα κλοκαρισμένος στα 3.8) παίζει AC unity χειρότερα απο το PS4 που πέφτει στα 16 fps. Ε δεν στέκει αυτό που λές, τι να κάνουμε τώρα, η πραγματικότητα σε διαψεύδει, όχι εγώ. Σύμφωνα με το άρθρο του digital foundry ένας ταπείνος i3 πήγαινε καλύτερα από το PS4, τι το κουράζουμε.

Δηλαδή το έπαιξες ΚΑΙ στο PS4 το παιχνίδι και τα πήγαινε καλύτερα από τον 750?

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Εγώ ότι πώ? Εσύ ότι πείς. Μας λες εδώ ότι ο i5 750 (και μάλιστα κλοκαρισμένος στα 3.8) παίζει AC unity χειρότερα απο το PS4 που πέφτει στα 16 fps. Ε δεν στέκει αυτό που λές, τι να κάνουμε τώρα, η πραγματικότητα σε διαψεύδει, όχι εγώ. Σύμφωνα με το άρθρο του digital foundry ένας ταπείνος i3 πήγαινε καλύτερα από το PS4, τι το κουράζουμε.

Δηλαδή το έπαιξες ΚΑΙ στο PS4 το παιχνίδι και τα πήγαινε καλύτερα από τον 750?

έλεγα τα ίδια με σένα μέχρι που αποφάσισα να δώσω μια ευκαιρία ξανά στις κονσόλες και οι αγορές μου πλέον γίνονται κυρίως εκεί  με αρχική επένδυση για hw σε τιμή ξεφτίλα (και φυσικά έχω χαρεί ένα σκασμό παιχνίδια που στο pc δεν θα τα έβλεπα ούτε στον ύπνο μου.. τα multiplatform πλέον μου φαίνονται αδιάφορα )

 

κατά τα άλλα μπορείς να πιστεύεις ο,τι θες

 

συνεχίζω και παίζω πολλά multiplatform στο pc (που κάνει τα 4πλασια) για τα καλύτερα γραφικά, παρότι πολλές φορές οι τιμές του psn με βάζουν σε πειρασμό , αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα συνεχίσω να το κάνω μόλις βγει ps5 που στο 400αρι που μάλλον θα κάνει πάλι θα ισοπεδώνει το τωρινό pc μου..  (και δεν ξέρω κατά πόσο ψήνομαι να ξανασκάσω 1.5+ χιλιάρικο.. ) 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, logistoulis είπε

έλεγα τα ίδια με σένα μέχρι που αποφάσισα να δώσω μια ευκαιρία ξανά στις κονσόλες και οι αγορές μου πλέον γίνονται κυρίως εκεί  με αρχική επένδυση για hw σε τιμή ξεφτίλα (και φυσικά έχω χαρεί ένα σκασμό παιχνίδια που στο pc δεν θα τα έβλεπα ούτε στον ύπνο μου.. τα multiplatform πλέον μου φαίνονται αδιάφορα )

κατά τα άλλα μπορείς να πιστεύεις ο,τι θες

συνεχίζω και παίζω πολλά multiplatform στο pc (που κάνει τα 4πλασια) για τα καλύτερα γραφικά, παρότι πολλές φορές οι τιμές του psn με βάζουν σε πειρασμό , αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα συνεχίσω να το κάνω μόλις βγει ps5 που στο 400αρι που μάλλον θα κάνει πάλι θα ισοπεδώνει το τωρινό pc μου..  (και δεν ξέρω κατά πόσο ψήνομαι να ξανασκάσω 1.5+ χιλιάρικο.. ) 

Nαι, καλά όλα αυτά που λες αλλά εντελώς άσχετα με το αν με ενα PC απο το 2009 παίζει καλύτερα από το PS4, και άρα το PC gaming σε console settings είναι φτηνότερο. Μας έγραψες, δις μάλιστα, οτι ο i5 750 παίζει χειρότερα τα games απο το PS4, και εστίασες μάλιστα στο AC unity και στο AC odyssey. Νομίζω σου απέδειξα, με video - ντοκουμέντα, πως είσαι λάθος και στα 2. Τώρα το οτι προτιμάς τα exclusive του ps4 από τα exclusive του PC είναι καθαρά θέμα γούστου. Το ότι το PC gaming είναι φτηνότερο όμως δεν είναι γούστο, είναι fact. 

Ξαναγράφω, για 4η φόρα, το PC gaming σε console settings και performance είναι φτηνότερο, μιας και τα καταφέρνει PC του 2009 με μια κάρτα γραφικων.  Άρα το console gaming δεν είναι φτηνότερο όπως λανθασμένα έγραψες, ούτε ο 750 υστέρει σε σχέση με το PS4, απεναντίας, το ισοπεδώνει, όπως φαίνεται και απο το video στο ac unity που το ps4 πέφτει στα 16 fps!! Μιλάμε για παρουσίαση σε powerpoint. Μου κάνει εντύπωση μάλιστα γιατί μας λές οτι ο 750 δεν τα κατάφερνε στο gaming, και άρα σε ενοχλούσαν τα fps που έβγαζε, αλλά ταυτόχρονα ευχαριστιέσαι PS4 στα 16 fps....

Και εγώ έδωσα μια ευκαιρία ξανά στις κονσόλες όταν με φώναξε ο αδερφός μου να παίξουμε forza στο καινούργιο xbox one του. Τραγική εμπειρία. Για να παίξεις το game πρέπει να κατεβάσεις πρώτα το update, με το ζόρι! Άντε ας περιμένω λέω. Κατεβαίνει το update και failari 3 φορές να κάνει install. Κάναμε restart τη κονσόλα 2 φορές για να μπορέσει να περάσει το update. Όταν τα καταφέραμε και τρέξαμε το game έμεινα άναυδος από τα loading times....είχα σκοπό βλέπεις να τρέξω 2-3 γύρους με 5-6 αυτοκίνητα, αλλά ήθελε κανά 3 λεπτο να φορτώσει η πίστα κάθε φορα. Δηλαδή περισσότερη ώρα περίμενα να φορτώσει ο αγώνας παρά έπαιζα....ξεφτυλίκια. 

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να παίξω forza στο pc άλλαξα κάρτα την τελευταία φορά που άλλαξα.. γιατί τα 30fps του pc δεν είναι το ίδιο ομαλά με μια κονσόλα και αυτό κόστισε όσο μια κονσόλα

Μπορείς να υποστηρίζεις ο,τι θες για να φέρεις την πραγματικότητα στα μέτρα σου, το θέμα είναι ότι ακόμα και των ανάλογων ικανοτήτων πισι δεν είναι πιο φθηνό εκτός αν βγεις να ρισκάρεις με μεταχειρισμένα κομμάτια δεκαετίας (κάτι που δεν κάνει κανένας λογικός άνθρωπος)

Η σύγκριση πρέπει να γίνεται από μηδενική βάση αλλιώς το όποιο κόστος του pc gaming μπορεί να θεωρείται μόνο η gpu αφού ο καθένας μπορεί να έχει έναν υπολογιστή για διάφορες δουλειές, πράγμα που δεν έχει νόημα σαν επιχείρημα

Όπως δεν έχει και κανένα νόημα να στοχεύσεις να αποκτήσεις pc για να έχεις ίδιες επιδόσεις με κονσόλα, μπαίνεις στη διαδικασία του υπολογιστή για καλύτερα γραφικά και αυτό είναι σαφώς πιο ακριβό τέλος

Όσο για το ac δεν με νοιάζει τι δείχνει ένα βίντεο όταν εγώ ο ίδιος είχα freeze αρκετές φορές δηλαδή ΜΗΔΕΝ fps γιατί ο επεξεργαστής δε μπορούσε να ανταποκριθεί και η κάρτα κωλοβαρουσε. Οι άλλοι δεν κάθισαν δεκάδες ώρες να παίξουν το παιχνίδι ένα bench έτρεξαν και λοιπόν;

Όσα drops και να είχε το ps4 κάπως το είχαν κάνει να τρέχει υποφερτα, το origins το έπαιξα σε ps4 και δεν ήταν κάτι σπουδαίο αλλά έπαιζε οκ δε με απασχόλησε

Το Odyssey το έπαιξα στο pc και την πρώτη βδομάδα την πέρασα να παλεύω με τα settings

Και ναι μεν είχα καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα και κυρίως καλύτερο loading λόγω ssd (που θα έχει και το ps5 οπότε πάει και αυτό το κάστρο) αλλά μου έβγαλε τη πίστη, το άλλο απλά το έπαιξα

 

Τέλος πάντων δεν έχει νόημα η κουβέντα γιατί καταλαβαίνω τη λογική σου μιας και την έχω υποστηρίξει αρκετα στο παρελθόν, απλά άλλαξα γνώμη

Και ένας βασικός λόγος για αυτό είναι οι παιχνιδαρες που έπαιξα στις κονσόλες από τότε που γύρισα σε αυτές που στο pc απλά δεν υπάρχουν

Πιθανότατα θα συνεχίσω να έχω pc και θα φτιάξω ξανά pc , αλλά δεν είναι καθόλου προτεραιότητα πλέον γιατί ειδικά σήμερα που μιλάμε το pc είναι κουβας χωρίς πάτο να πετάς τα λεφτά σου 

Έχει τη φάση του δε λέω, αλλά είναι περιττό και ανούσιο

Σε ένα χρόνο από τώρα θα βλέπουμε πολλά pc χιλιαρικων να τρώνε ξύλο από ένα κλάσμα των χρημάτων, εγώ θα πάω στο κλάσμα να παίζω 4Κ χωρίς να πουλάω το νεφρό μου

Και η Sony τουλάχιστον τα παιχνίδια τα δίνει σε τιμές χώμα μέσα σε λίγους μήνες, άμα χρονισουν τα χαριζει σχεδόν, οπότε ούτε και οι ακριβοί τίτλοι στέκουν

Μόνο το plus στέκει, πράγμα για το οποίο όπως ήδη έχω πει δεν διαφωνώ

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/11/2019 στις 11:58 ΜΜ, AlexDimisGR είπε

Το ps4 είναι μια πολύ ιδιαίτερη κονσόλα. Η εμπειρία που σου προσφέρει στο Gaming σε συγκλονίζει με τον καιρό.

Ναι ξεκινας νομιζοντας πως θα βγάζει 1080p@60 και τελικά δεν βγάζει ούτε 720p@30...συγκλονιστικό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, logistoulis είπε

Για να παίξω forza στο pc άλλαξα κάρτα την τελευταία φορά που άλλαξα.. γιατί τα 30fps του pc δεν είναι το ίδιο ομαλά με μια κονσόλα και αυτό κόστισε όσο μια κονσόλα

Μπορείς να υποστηρίζεις ο,τι θες για να φέρεις την πραγματικότητα στα μέτρα σου, το θέμα είναι ότι ακόμα και των ανάλογων ικανοτήτων πισι δεν είναι πιο φθηνό εκτός αν βγεις να ρισκάρεις με μεταχειρισμένα κομμάτια δεκαετίας (κάτι που δεν κάνει κανένας λογικός άνθρωπος)

Η σύγκριση πρέπει να γίνεται από μηδενική βάση αλλιώς το όποιο κόστος του pc gaming μπορεί να θεωρείται μόνο η gpu αφού ο καθένας μπορεί να έχει έναν υπολογιστή για διάφορες δουλειές, πράγμα που δεν έχει νόημα σαν επιχείρημα

Όπως δεν έχει και κανένα νόημα να στοχεύσεις να αποκτήσεις pc για να έχεις ίδιες επιδόσεις με κονσόλα, μπαίνεις στη διαδικασία του υπολογιστή για καλύτερα γραφικά και αυτό είναι σαφώς πιο ακριβό τέλος

Όσο για το ac δεν με νοιάζει τι δείχνει ένα βίντεο όταν εγώ ο ίδιος είχα freeze αρκετές φορές δηλαδή ΜΗΔΕΝ fps γιατί ο επεξεργαστής δε μπορούσε να ανταποκριθεί και η κάρτα κωλοβαρουσε. Οι άλλοι δεν κάθισαν δεκάδες ώρες να παίξουν το παιχνίδι ένα bench έτρεξαν και λοιπόν;

Όσα drops και να είχε το ps4 κάπως το είχαν κάνει να τρέχει υποφερτα, το origins το έπαιξα σε ps4 και δεν ήταν κάτι σπουδαίο αλλά έπαιζε οκ δε με απασχόλησε

Το Odyssey το έπαιξα στο pc και την πρώτη βδομάδα την πέρασα να παλεύω με τα settings

Και ναι μεν είχα καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα και κυρίως καλύτερο loading λόγω ssd (που θα έχει και το ps5 οπότε πάει και αυτό το κάστρο) αλλά μου έβγαλε τη πίστη, το άλλο απλά το έπαιξα

Τέλος πάντων δεν έχει νόημα η κουβέντα γιατί καταλαβαίνω τη λογική σου μιας και την έχω υποστηρίξει αρκετα στο παρελθόν, απλά άλλαξα γνώμη

Και ένας βασικός λόγος για αυτό είναι οι παιχνιδαρες που έπαιξα στις κονσόλες από τότε που γύρισα σε αυτές που στο pc απλά δεν υπάρχουν

Πιθανότατα θα συνεχίσω να έχω pc και θα φτιάξω ξανά pc , αλλά δεν είναι καθόλου προτεραιότητα πλέον γιατί ειδικά σήμερα που μιλάμε το pc είναι κουβας χωρίς πάτο να πετάς τα λεφτά σου 

Έχει τη φάση του δε λέω, αλλά είναι περιττό και ανούσιο

Σε ένα χρόνο από τώρα θα βλέπουμε πολλά pc χιλιαρικων να τρώνε ξύλο από ένα κλάσμα των χρημάτων, εγώ θα πάω στο κλάσμα να παίζω 4Κ χωρίς να πουλάω το νεφρό μου

Και η Sony τουλάχιστον τα παιχνίδια τα δίνει σε τιμές χώμα μέσα σε λίγους μήνες, άμα χρονισουν τα χαριζει σχεδόν, οπότε ούτε και οι ακριβοί τίτλοι στέκουν

Μόνο το plus στέκει, πράγμα για το οποίο όπως ήδη έχω πει δεν διαφωνώ

Aν είχες freezes με τον 750 στο AC unity κάτι έκανες στο PC σου, δεν στέκει αυτό που λες. Δες video στο youube με το πως αποδίδει στον 750. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ryzenlake είπε

Aν είχες freezes με τον 750 στο AC unity κάτι έκανες στο PC σου, δεν στέκει αυτό που λες. Δες video στο youube με το πως αποδίδει στον 750. 

Καλά οκ..

Έλα ας σταματήσει η συζήτηση δεν έχει νόημα

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DmC10 είπε

Ναι ξεκινας νομιζοντας πως θα βγάζει 1080p@60 και τελικά δεν βγάζει ούτε 720p@30...συγκλονιστικό :P

Μάλλον κάτι βλέπεις λάθος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vassterg είπε

Μάλλον κάτι βλέπεις λάθος....

Mιλάω για απαιτητικους τίτλους, Metro, assassins creed, bloodborne κτλ.

Επεξ/σία από DmC10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...