Προς το περιεχόμενο

Καμερα για μπαλκονι


Zerg13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα μια καμερα για να την βαλω στο μπαλκονι μου και να βλεπω το αμαξι μου, για να καταγραφω πινακιδες αμαξιων. Βρισκω τι αμαξι μου τρακαρισμενο και με παρατανε χωρις σημειωμα. Το ξερω οτι απαγορευεται αλλα και να μου καταστρεφουν το αμαξι και να φευγουν και αυτο απαγορευεται. 

Το μπαλκονι μου ειναι 8 μετρα απο τον δρομο σε υψος το πολυ. Παρκαρω απο κατω στον δρομο. Θα ηθελα μια καμερα εξωτερικου χωρου ικανη να καταγραψει πινακιδες και καμουφλαρισμενη αμα γινεται. Βρηκα καποιες που ειναι σαν λαμπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πόσα μέτρα θες να καλύπτεις; Πχ αν είναι ιδιωτικός δρόμος, άρα τον βλέπεις από ευθεία μπροστά, είναι σχετικά εύκολο. Αν μιλάμε για δημόσιο δρόμο, άρα τον βλέπεις από το πλάι, τότε θες ή πολλές κάμερες ή θες κάμερα με ευρυγώνιο φακό.

Πάντως, και στις 2 περιπτώσεις, θα πονέσεις οικονομικά.

Οι κάμερες-λάμπες (ΧΑΧΑΧΑ) είναι για να τις παρουσιάζει ο Σεφερλής στο δελφινάριο. Πόσο μάλλον για την δουλειά που θέλεις.

Η πιο οικονομική λύση είναι κάμερα naked που θα την κρύψεις με πατέντα (πχ μέσα σε κάποια γλάστρα), αλλά κινέζικη, με πολύ μικρό οπτικό πεδίο.

Αυτό λόγω της πινακίδας.

Φυσικά μπορείς να πας σε επαγγελματικές λύσεις με Low Pass Filter, αλλά κοστίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να δεις τη πινακιδα του αυτοκινητου που σε χτυπησε και εφυγε τι θα το κανεις?Απο  Καμερα << παρανομη>> δεν ειναι αποδεκτα τα στοιχεια .Εκτος αν εχεις σκοπο να τον πληρωσεις με το ιδιο νομισμα :-)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2019 στις 5:25 ΜΜ, xp-user είπε

Και να δεις τη πινακιδα του αυτοκινητου που σε χτυπησε και εφυγε τι θα το κανεις?Απο  Καμερα << παρανομη>> δεν ειναι αποδεκτα τα στοιχεια .Εκτος αν εχεις σκοπο να τον πληρωσεις με το ιδιο νομισμα :-)

Πας στην αστυνομία και λες ότι ήμουν στο μπαλκόνι τον είδα αλλά δεν τον πρόλαβα... πας κάνεις μήνυση τον βρίσκουν και βλέπουν ότι το αμάξι του είναι χτυπημένο  και αυτό ήταν... και δεν αναφέρεις  τπτ για κάμερα...

Επεξ/σία από stefanosnik
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 4/12/2019 στις 2:13 ΜΜ, csontheline είπε

Πόσα μέτρα θες να καλύπτεις; Πχ αν είναι ιδιωτικός δρόμος, άρα τον βλέπεις από ευθεία μπροστά, είναι σχετικά εύκολο. Αν μιλάμε για δημόσιο δρόμο, άρα τον βλέπεις από το πλάι, τότε θες ή πολλές κάμερες ή θες κάμερα με ευρυγώνιο φακό.

Πάντως, και στις 2 περιπτώσεις, θα πονέσεις οικονομικά.

Οι κάμερες-λάμπες (ΧΑΧΑΧΑ) είναι για να τις παρουσιάζει ο Σεφερλής στο δελφινάριο. Πόσο μάλλον για την δουλειά που θέλεις.

Η πιο οικονομική λύση είναι κάμερα naked που θα την κρύψεις με πατέντα (πχ μέσα σε κάποια γλάστρα), αλλά κινέζικη, με πολύ μικρό οπτικό πεδίο.

Αυτό λόγω της πινακίδας.

Φυσικά μπορείς να πας σε επαγγελματικές λύσεις με Low Pass Filter, αλλά κοστίζουν.

Εχεις καμια πρόταση για καμετα naked με δυνατοτητα καταγραφης; Για μεσα σε γλαστρα θα παει μαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εχουμε καμια προταση? Με ενδιαφερει και εμενα μια καμερα μπαλκονιου για τετοια χρηση, προχτες ενα με κοπανισε με κοτσαδορο γ@μωτο και εχει κανει ολοκληρο βαθουλωμα. Η αποσταση ειναι περιπου 5 μετρα, ειμαι στον 1ο και ακριβως απεναντι παρκαρω το αμαξι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, murcielago580 είπε

Τελικα εχουμε καμια προταση? Με ενδιαφερει και εμενα μια καμερα μπαλκονιου για τετοια χρηση, προχτες ενα με κοπανισε με κοτσαδορο γ@μωτο και εχει κανει ολοκληρο βαθουλωμα. Η αποσταση ειναι περιπου 5 μετρα, ειμαι στον 1ο και ακριβως απεναντι παρκαρω το αμαξι μου.

Απαγορεύεται να βλεπει η καμερα σε κοινοχρηστο η δρομο!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, arispz είπε

Απαγορεύεται να βλεπει η καμερα σε κοινοχρηστο η δρομο!!!!!

Οπως ειπε και καποιος απο πανω και να με χτυπησουν και να φυγουν απαγορευεται οπως επισης και να στο γρατζουνανε....

Επεξ/σία από murcielago580
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, murcielago580 είπε

Τελικα εχουμε καμια προταση? Με ενδιαφερει και εμενα μια καμερα μπαλκονιου για τετοια χρηση, προχτες ενα με κοπανισε με κοτσαδορο γ@μωτο και εχει κανει ολοκληρο βαθουλωμα. Η αποσταση ειναι περιπου 5 μετρα, ειμαι στον 1ο και ακριβως απεναντι παρκαρω το αμαξι μου.

Αυτο με τον κοτσαδορο. Κατι ζωα οδηγουν και οταν σε χτυπησουν με αυτο το πεζουν και τρελιτσα μετα. Τεσπα αναμενω μπας και βρεθει κατι για μεσα σε γλαστρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια εποχη ειχα βαλει dashboard camera και επερνα ρευμα απο τον αναπτηρα αλλα τρωει τη μπαταρια αμα μεινει πολλες μερες.

Φτηνη λυση ειναι ενα κινητο μες το αμαξι με ενα power bank να γραφει

Επεξ/σία από klx652
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/2/2021 στις 11:36 ΜΜ, klx652 είπε

Μια εποχη ειχα βαλει dashboard camera και επερνα ρευμα απο τον αναπτηρα αλλα τρωει τη μπαταρια αμα μεινει πολλες μερες.

Φτηνη λυση ειναι ενα κινητο μες το αμαξι με ενα power bank να γραφει

Ποσο θα κρατησει ξερεις; Βγαζει 48 ωρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ρωτας για τη dashboard κοιτα καποια με λιγα Μιλιαμπέρ (mA) καταναλωση και παιζει ρολο και τι μπαταρια εχεις στο αμαξι σου,ποσα  αμπερ ειναι δηλαδη,πρωτα ομως κανε check αμα εχεις ρευμα στον αναπτηρα με κλειστο διακοπτη..ισως να μην εχεις και να θελει bypass! για παραπανω πηγαινε σε ενα ηλεκτρολογο να σε βοηθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

"νόμιμη λύση" (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει) είναι οι dashboard cameras που πιθανόν να μετράει και ως στοιχείο σε δικαστήριο

η κάμερα στο μπαλκόνι πάντως είναι παράνομη καθώς δεν έχεις το δικαίωμα για καταγραφή πινακίδας κυκλοφορίας οχήματος χωρίς την συναίνεση του ιδιοκτήτη/κατόχου , του οποιουδήποτε οχήματος , του οποιουδήποτε ανθρώπου

άρα δεν μετράει ως αποδεικτικό στοιχείο σε δικαστήριο

εκτός αν απλά καλέσεις την αστυνομία και δώσεις περιγραφή οχήματος που σε χτύπησε λέγοντας ότι ήσουν στο μπαλκόνι του σπιτιού σου και τον είδες όποτε θα δουν ότι είναι χτυπημένο το όχημα του και θα το αναλάβει η αστυνομία.

αν θες κάμερα με νόμιμο τρόπο πείσε τον διαχειριστή του ακινήτου και τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες να βάλετε κάμερες σε εξωτερικούς/εσωτερικούς κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου (με τις απαραίτητες άδειες και την σύμφωνη γνώμη όλων των ιδιοκτητών του ακινήτου) για λόγους ασφαλείας και προστασίας της ιδιωτικής περιουσίας και ανθρώπινης ζωής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2021 στις 12:17 ΜΜ, ikorolis είπε

"νόμιμη λύση" (δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει) είναι οι dashboard cameras που πιθανόν να μετράει και ως στοιχείο σε δικαστήριο

Οι dashboard κάμερες στην Ελλάδα και την ΕΕ γενικότερα είναι παράνομες και δεν μετράνε ως στοιχεία σε δικαστήριο. Μπορεί κατ' εξαίρεση να γίνει δεκτό το υλικό αν πρόκειται για κακούργημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...