Προς το περιεχόμενο

Μειωμενη ροη στις βρυσες


tososda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Τις προαλλες αλλαξα την μπαταρια του μπανιου επειδη ειχε διαρροη.Σημειωση: δεν εκλεισα την παροχη της ευδαπ  γτ ειχε κολλησει ο διακοπτης και δν γυρναγε με τιποτα , ανοιξα ολες τις βρυσες του σπιτιου και εκανα την αλλαγη ,εν τελει ευκολα.Τωρα ομως ενω το μπανιο βγαζει κανονικα με υψηλη πιεση νερο και στο ζεστο και στο κρυο,η βρυση του νιπτηρα βγαζει υψηλη πιεση μονο στο κρυο και χαμηλη στο ζεστο και η πιεση της βρυσης της κουζινας ειναι χαμηλη τοσο στο κρυο οσο και στο ζεστο.Πριν την αλλαγη λειτουργουσαν κανονικα ολες.Καποια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tososda είπε

Καλησπερα.Τις προαλλες αλλαξα την μπαταρια του μπανιου επειδη ειχε διαρροη.Σημειωση: δεν εκλεισα την παροχη της ευδαπ  γτ ειχε κολλησει ο διακοπτης και δν γυρναγε με τιποτα , ανοιξα ολες τις βρυσες του σπιτιου και εκανα την αλλαγη ,εν τελει ευκολα.Τωρα ομως ενω το μπανιο βγαζει κανονικα με υψηλη πιεση νερο και στο ζεστο και στο κρυο,η βρυση του νιπτηρα βγαζει υψηλη πιεση μονο στο κρυο και χαμηλη στο ζεστο και η πιεση της βρυσης της κουζινας ειναι χαμηλη τοσο στο κρυο οσο και στο ζεστο.Πριν την αλλαγη λειτουργουσαν κανονικα ολες.Καποια ιδεα?

Εάν έχεις βάλεις σωστά τους σωλήνες , δες στο φιλτρακι της νέας μπαταρίας τοποθετούν μια βίδα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εγινε κατι αλλο ,αλλα οταν ειχα ολες τις βρυσες ανοιχτες στο φουλ για να μ ερθει λιγοτερο νερο απο το μπανιο κατα την αλλαγη , αρχισε να συμβαινει ηδη αυτο.Δηλαδη με βρυση μπανιου και κουζινας στο φουλ μετα απο κανα 5λεπτο ,η βρυση της κουζινας εγινε πολυ αδυναμη και σε αυτην την κατασταση εχει μεινει .Επισης η παροχη του ζεστου σα να "τελειωσε" αφου οταν αλλαζα μπαταρια ενω εβγαινε νερο και απο τις δυο οπες στην αρχη,μετα απο μισο λεπτο εβγαινε μονο απο την οπη του κρυου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονη λογικη εξήγηση μπορει να ειναι οτι: αφου άφησες ολες τις βρύσες ανοιχτές υπηρχε μεγαλη ροή νερου και παρέσυρε κατι απο τις σωληνώσεις το οποίο κάπου κατέληξε και μπλόκαρε την ροη, αλλο δεν υπάρχει, αν μπλόκαρε βρυσες, ευκολακι βγάζεις το φιλτρακια, αν πηγε καπου αλλου κεντρικά πχ θερμοσίφωνας βάνες κλπ άστα να πανε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εδω και περίπου 2 μήνες η βρύση της κουζίνας έχει μειωμένη ροή στο κρύο κατά το ήμισυ ενώ στο ζεστό και στο ενδιάμεσο η ροή είναι κανονική.

Δεν ξέρω αν το πρόβλημα ξεκίνησε λίγο λίγο ή έγινε ξαφνικά. Η βρύση είναι σχετικά καινούρια, περίπου δυο χρόνων.

Χάλασε ο διακόπτης; Είναι κάτι άλλο που δεν πάει το μυαλό μου; Επισκευάζεται;

spacer.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδια ακριβώς βρύση έχω στο νιπτήρα.😊Μετά το δίκτυο φεύγουν δύο σωληνάκια κρύο-ζεστό για τη βρύση τα οποία είναι πολύ στενά ειδικά στο σημείο που βιδώνουν στο μηχανισμός της βρύσης,σε σχέση με τη σωλήνα δικτύου.Μπορεί σε κάποιο σημείο σε πέρασε κάποιο πετραδάκι το οποίο εμποδίζει την ελεύθερη ροή του νερού.Λίγο φασαρία αλλά αν το πρόβλημα είναι έντονο δεν υπάρχει άλλη λύση.Αρχικά βγάλε το μηχανισμό που είναι εύκολο μήπως εντοπίσεις εκεί το πρόβλημα

Το είχα πάθει σε καζανάκι μπάνιου το οποίο έκανε 10-15 λεπτά να γεμίσει.Το έλυσα βρήκα το πετραδάκι και όλα μια χαρά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ίδια ακριβώς βρύση έχω στο νιπτήρα.😊Μετά το δίκτυο φεύγουν δύο σωληνάκια κρύο-ζεστό για τη βρύση τα οποία είναι πολύ στενά ειδικά στο σημείο που βιδώνουν στο μηχανισμός της βρύσης,σε σχέση με τη σωλήνα δικτύου.Μπορεί σε κάποιο σημείο σε πέρασε κάποιο πετραδάκι το οποίο εμποδίζει την ελεύθερη ροή του νερού.Λίγο φασαρία αλλά αν το πρόβλημα είναι έντονο δεν υπάρχει άλλη λύση.Αρχικά βγάλε το μηχανισμό που είναι εύκολο μήπως εντοπίσεις εκεί το πρόβλημα

Το είχα πάθει σε καζανάκι μπάνιου το οποίο έκανε 10-15 λεπτά να γεμίσει.Το έλυσα βρήκα το πετραδάκι και όλα μια χαρά.

 

Καζανάκι έχω επισκευάσει 2-3 φορές που είχε βουλώσει απο πετραδάκια, αλλά με επισκευή βρύσης δεν είχα ασχοληθεί.

Δεν ηξερα οτι είναι τόσο εύκολο. Θα το κοιτάξω τις επόμενες μέρες. Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια το ιδιο σχεδον πραγμα επαθα κι εγω,εσπασε ο αγωγος της Ευδαπ ,ηρθαν τον επισκευασαν κι ενω στο μπανιο τωρα εχω κανονικη ροη στην κουζινα ισα που τρεχει @tososda  τι εκανες τελικα; Λετε να μου εχει φραξει κι εμενα βρυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, czarjuly είπε

Παιδια το ιδιο σχεδον πραγμα επαθα κι εγω,εσπασε ο αγωγος της Ευδαπ ,ηρθαν τον επισκευασαν κι ενω στο μπανιο τωρα εχω κανονικη ροη στην κουζινα ισα που τρεχει @tososda  τι εκανες τελικα; Λετε να μου εχει φραξει κι εμενα βρυση;

Πρώτη λύση βγάζουμε το φιλτράκι και ανοίγουμε το νερό να δούμε αν έχει κανονική πίεση.Αν ναι αλλάζουμε φιλτράκι.

Αν το πρόβλημα συνεχίζει δυστυχώς τότε πρέπει να βγάλεις τα σωληνάκια από τις βρύσες να ελέγξεις από πιο πίσω το πρόβλημα. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Πρώτη λύση βγάζουμε το φιλτράκι και ανοίγουμε το νερό να δούμε αν έχει κανονική πίεση.Αν ναι αλλάζουμε φιλτράκι.

Αν το πρόβλημα συνεχίζει δυστυχώς τότε πρέπει να βγάλεις τα σωληνάκια από τις βρύσες να ελέγξεις από πιο πίσω το πρόβλημα. 

Σωστός ο παππούς 👍

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2019 στις 7:17 ΠΜ, papoys1 είπε

Πρώτη λύση βγάζουμε το φιλτράκι και ανοίγουμε το νερό να δούμε αν έχει κανονική πίεση.Αν ναι αλλάζουμε φιλτράκι.

Αν το πρόβλημα συνεχίζει δυστυχώς τότε πρέπει να βγάλεις τα σωληνάκια από τις βρύσες να ελέγξεις από πιο πίσω το πρόβλημα. 

Ναι ειχε κολλησει το μυαλο μου και φοβηθηκα προβλημα στις σωληνωσεις,τελικα ειχαν ερθει χαλικακια στο φιλτρακι καθαριστηκε και τωρα ειναι ενταξει!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...