Προς το περιεχόμενο

Ταινία «Greek Freak» ετοιμάζεται για την υπηρεσία Disney+ για τη ζωή του Γιάννη Αντετοκούνμπο


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Kostasft είπε

Όχι αυτοί που αγαπούσαν την πατρίδα και την θρησκεία τους.Μαλλον για σένα και πολλούς άλλους θα είναι ρατσιστές

Aμα αγαπας την θρησκεια οχι, δεν εισαι ρατσιστης. Αλλη λεξη ταιριαζει 😛 

Aλλα τι να κανεις, 21ος αιωνας, αλλοι αγαπανε τον Θωρ, αλλοι τον Δια, αλλοι τον Χριστο. Ο διαφωτισμος περασε και δεν ακουμπησε απο ελλαδα μερια

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, thomasG4 είπε

Καλά βιβλίο και εγώ μπορώ να γράψω άμα θέλω. Το θέμα είναι να υπάρχει peer reviewed paper που έχει δημοσιευτεί σε επιστημονικό περιοδικό.

Απο το λίγο που έψαξα βρήκα μόνο αυτή την έρευνα που ο Τριανταφυλλίδης είναι ένας από τους συγγραφείς, αλλά από τη περίληψη βλέπω ότι μετά από αναλύσεις DNA που έκαναν βρήκαν ότι οι Κρητικοί έχουν πιο κοινά στοιχεία με τη περιοχή της Μ.Ασίας στο DNA παρά με τους αρχαίους Έλληνες. 

Δεν ξέρω τι επαγγέλλεσαι και τι έχεις σπουδάσει ώστε να υποστηρίζεις ότι μπορείς να κάνεις κάτι αντίστοιχο αλλά καλό είναι να πάρεις το βιβλίο, να το μελετήσεις, να δεις τις πηγές και τα πανεπιστήμια που συμμετείχαν στην έρευνα και να βγάλεις τα συμπεράσματα σου και αν όντως μπορείς να κάνεις κάτι αντίστοιχο να το κάνεις. Έτσι απλά από ένα κομμάτι που μου παραθέτεις δεν βγαίνουν συμπεράσματα. Μπορώ αν θέλεις να βγάλω φωτογραφίες τις τελευταίες σελίδες του βιβλίου με τις αναφορές και τους επιστήμονες που εργάστηκαν πάνω στην έρευνα να το ψάξεις αλλά το βιβλίο είναι ωραίο σου προτείνω να το πάρεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, thomasG4 είπε

Απο το λίγο που έψαξα βρήκα μόνο αυτή την έρευνα που ο Τριανταφυλλίδης είναι ένας από τους συγγραφείς, αλλά από τη περίληψη βλέπω ότι μετά από αναλύσεις DNA που έκαναν βρήκαν ότι οι Κρητικοί έχουν πιο κοινά στοιχεία με τη περιοχή της Μ.Ασίας στο DNA παρά με τους αρχαίους Έλληνες. 

Απόλυτα φυσιολογικό αυτό. Και το ίδιο ισχύει και με τους κατοίκους της κάτω Ιταλίας.

Αυτοί που θα έπρεπε να ανησυχούν είναι οι "Τούρκοι".

Πως είναι δυνατόν μια εθνική ομάδα τουρανικής καταγωγής να έχει ινδοευρωπαϊκά χαρακτηριστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kostasft είπε

Ναι γιατί στην μικρά Ασία ποιοι ζούσαν?

H Μικρά Ασία είναι τεράστια όπως θα ξέρεις και στο paper λέει central and mediterranean anatolia.

Επίσης το συγκεκριμένο γονίδιο βρίσκεται περισσότερο σε περιοχές όπως στη Μεσοποταμία, Αίγυπτο, Καύκασο, Ιταλία και στο Ιράν πέρα από τη Μ. Ασία.

Το point μου είναι ότι δεν έχει νόημα να μιλάμε για καθαρά γονίδια από τη στιγμή που έχουν περάσει πάρα πολλές φυλές από τα γύρω εδάφη μας και οποιοσδήποτε έχει μελετήσει ιστορία έστω και λίγο θα καταλάβει ότι μετά από τόσους αιώνες προσμίξεων του πληθυσμού είναι απίθανο το DNA να ειναι ατόφιο.

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.pronews.gr/epistimes/452149_terastia-ereyna-8-panepistimion-katharo-dna-ton-ellinon-kai-idio-me-ton-arhaion

Έρευνα από 8 πανεπιστήμια 

Επεξ/σία από Kostasft
  • Thanks 1
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...