Προς το περιεχόμενο

Διοίκηση επιχειρήσεων στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα κάνω αίτηση όταν ανοίξουν οι αιτήσεις για το πρόγραμμα διοίκηση επιχειήσεων και οργανισμών για του χρόνου και θα ήθελα να ακούσω γνώμες ατόμων που σπουδάζουν ή έχουν ήδη τελειώσει αυτό το πρόγραμμα.

1.Είναι τόσο δύσκολο όσο λένε όλοι;

2.Πόσες ώρες διαβάσματος χρειάζονται ανά εβδομάδα κατά την εξεταστική περίοδο αλλά και κατά "νορμάλ" περιόδους; Θα δουλέυω part-time και θα πάρω 3 ΘΕ.

3.Οι εξετάσεις πως διαρθρώνονται; Π.χ. σου λένε στις 12/6 και στις 22/6 δίνεις τα τάδε μάθηματα, διαβάζεις, πηγαίνεις και δίνεις στις 12/6, επιστρέφεις στο μέρος σου και μετά ξαναδιαβάζεις και ξαναπηγαίνεις να δώσεις στις 22/6;

4.Γίνεται όντως κλήρωση ή επιλέγουν ποιοί θα μπουν μέσα παρόλο που λένε πως γίνεται κλήρωση;

Επεξ/σία από ele4676
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι τί εφόδια σου δίνουν αυτά τα προγράμματα προκειμένου να είσαι έπειτα ανταγωνιστικός στην ελληνική αγορά εργασίας...

Προσωπικά αν ενδιαφερόμουν για οικονομική κατεύθυνση, θα προτιμούσα να κάνω κάποια πιστοποίηση όπως το ACCA, CFA κλπ. 

Αν είναι απλά για να συμπληρώσω μόρια για τυχόν μελλοντικό ΑΣΕΠ, τότε δεν έχει σημασία το αντικείμενο, παρά μόνο πόσο εύκολα ολοκληρώνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ιστοσελίδες του ΕΑΠ υπάρχουν απαντήσεις για όλα όσα ρωτάς.

Το μόνο που δεν υπάρχει γραμμένο και ίσως να μην σου πει κάποιος εδώ, είναι ότι μερικοί από τους φοιτητές του ΕΑΠ έχουν υψηλότερο επίπεδο από τους φοιτητές των άλλων πανεπιστημίων. Μερικοί από αυτούς έχουν ήδη μεγάλη επαγγελματική εμπειρία και όλοι οι προηγούμενοι πιθανόν να έχουν στη βιβλιοθήκη τους εδώ και πολλά χρόνια μερικά από τα εγχειρίδια του ΕΑΠ και αρκετά βιβλία από την πρόσθετη βιβλιογραφία που θα χρειαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, Gataros said:

Το ερώτημα είναι τί εφόδια σου δίνουν αυτά τα προγράμματα προκειμένου να είσαι έπειτα ανταγωνιστικός στην ελληνική αγορά εργασίας...

Προσωπικά αν ενδιαφερόμουν για οικονομική κατεύθυνση, θα προτιμούσα να κάνω κάποια πιστοποίηση όπως το ACCA, CFA κλπ. 

Αν είναι απλά για να συμπληρώσω μόρια για τυχόν μελλοντικό ΑΣΕΠ, τότε δεν έχει σημασία το αντικείμενο, παρά μόνο πόσο εύκολα ολοκληρώνεται.

Για να είμαι ειλικρινής δε με πολυενδιαφέρει η Ελληνική αγορά εργασίας. Θέλω το πτυχίο διότι θέλω να διευρύνω τους ορίζοντές μου κυρίως. Επίσης, αφού τελειώσω με το καλό, θέλω να φύγω έξω για μεταπτυχιακό και να μείνω εκεί.

Edit: Ακόμα, το budget μου δεν μου επιτρέπει σπουδές άλλες εκτός από το ΕΑΠ.

3 hours ago, filipN said:

Στις ιστοσελίδες του ΕΑΠ υπάρχουν απαντήσεις για όλα όσα ρωτάς.

Το μόνο που δεν υπάρχει γραμμένο και ίσως να μην σου πει κάποιος εδώ, είναι ότι μερικοί από τους φοιτητές του ΕΑΠ έχουν υψηλότερο επίπεδο από τους φοιτητές των άλλων πανεπιστημίων. Μερικοί από αυτούς έχουν ήδη μεγάλη επαγγελματική εμπειρία και όλοι οι προηγούμενοι πιθανόν να έχουν στη βιβλιοθήκη τους εδώ και πολλά χρόνια μερικά από τα εγχειρίδια του ΕΑΠ και αρκετά βιβλία από την πρόσθετη βιβλιογραφία που θα χρειαστείς.

Υπάρχουν οι απαντήσεις για μερικές μόνο απο αυτές τις ερωτήσεις π.χ. ώρες διαβάσματος αλλά θέλω να μάθω τι λένε οι πραγματικοί φοιτητές του ΕΑΠ, ειδικά για το συγκεκριμένο. Βέβαια εξαρτάται από τις υποχρεώσεις σου, εάν έχεις οικογένεια κτλ αλλά και πάλι θα ήθελα να ακούσω γνώμες.

Επεξ/σία από ele4676
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά συνέπεια, θέλεις και άλλες απαντήσεις μόνο για το 1, για τα 2, 3,4 βρίσκεις στις ιστοσελίδες του ΕΑΠ.

Οι υποχρεώσεις σου δεν παίζουν κανένα ρόλο γιατί απλούστατα μπορείς να επιλέξεις από μία έως τρεις Θεματικές Ενότητες ανά έτος. Οι ιστοσελίδες του ΕΑΠ αναφέρουν πόσες ώρες χρειάζεται να αφιερώσεις για κάθε ΘΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, filipN είπε

Το μόνο που δεν υπάρχει γραμμένο και ίσως να μην σου πει κάποιος εδώ, είναι ότι μερικοί από τους φοιτητές του ΕΑΠ έχουν υψηλότερο επίπεδο από τους φοιτητές των άλλων πανεπιστημίων. 

Και το ανάποδο φυσικά. Αφού αρκούν τα τυπικά προσόντα δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση των υποψηφίων και άρα τα τμήματα είναι τελείως ανομοιογενή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ +1

Για την πληροφορικη εχω ακουσει οτι εχει δυσκολα μαθηματικα αλλα ειναι λογικο να φαινονται δυσκολα σε ατομα που δεν εχουν δωσει καν πανελληνιες ή ειναι απο θεωρητικη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Και το ανάποδο φυσικά. Αφού αρκούν τα τυπικά προσόντα δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση των υποψηφίων και άρα τα τμήματα είναι τελείως ανομοιογενή. 

Όχι, το ανάποδο δεν ισχύει, άλλο η συσσωρευμένη ήδη γνώση και άλλο οι δυνατότητες!

Μπορείς να το μάθεις και από καθηγητές που εργάζονται συγχρόνως και στο ΕΑΠ και σε κάποιο συμβατικό Πανεπιστήμιο (δηλαδή το 95% από αυτούς). Ένα σημαντικό μέρος των φοιτητών του συμβατικού πανεπιστημίου-όχι όλοι-έχει τις ίδιες δυνατότητες με ένα φοιτητή του ΕΑΠ (ελάχιστοι πιθανόν και μεγαλύτερες). Δεν έχει τις πρόσθετες γνώσεις (επιπέδου ΑΕΙ ή ΤΕΙ) ή την αξιόλογη επαγγελματική εμπειρία (σε σχέση με το αντικείμενο των σπουδών πάντα) ενός φοιτητή του ΕΑΠ στο οποίο οι φοιτητές κάτω των 30 ετών είναι ελάχιστοι.

Ένας αριθμός νέων φοιτητών του ΕΑΠ, έχει ήδη πτυχίο ΤΕΙ, κάποιας ισότιμης ιδιωτικής σχολής, άλλου ΑΕΙ (σπανιότερα), ή μεγάλη εμπειρία στο αντικείμενο. Σε μερικά τμήματα, ανεξάρτητα από τη Σχολή, ο αριθμός αυτός μπορεί να φτάσει και το 1/3 των φοιτητών.

Καταλαβαίνοντας επίσης τι εννοείς αξιολόγηση, σε ενημερώνω πως ανάλογα με το τμήμα και τη Σχολή, πτυχίο παίρνει μόνο το 1/3 έως και το 1/5 από αυτούς που ξεκινούν. Όποιος απέτυχε στην προηγούμενη "αξιολόγηση", και δεν έχει διάθεση να δουλέψει, δεν θα πάρει πτυχίο από το ΕΑΠ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, filipN said:

Κατά συνέπεια, θέλεις και άλλες απαντήσεις μόνο για το 1, για τα 2, 3,4 βρίσκεις στις ιστοσελίδες του ΕΑΠ.

Οι υποχρεώσεις σου δεν παίζουν κανένα ρόλο γιατί απλούστατα μπορείς να επιλέξεις από μία έως τρεις Θεματικές Ενότητες ανά έτος. Οι ιστοσελίδες του ΕΑΠ αναφέρουν πόσες ώρες χρειάζεται να αφιερώσεις για κάθε ΘΕ.

Για όλα θέλω απαντήσεις διότι άλλο τι λένε στο ΕΑΠ και άλλο τι λένε οι πραγματικοί φοιτητές από εμπειρία. Θα επιλέξω 3 ΘΕ ανά έτος και θα δουλεύω part-time. Εξάλλου οι ώρες διαβάσματος, η δυσκολία κτλ εξαρτάται και από το πρόγραμμα και στην ιστοσελίδα του ΕΑΠ λέει γενικά για τις ώρες διαβάσματος όλων των προγραμμάτων.

23 hours ago, Glator said:

Η κλήρωση δεν ισχύει πλέον, οποίος κάνει αίτηση μπαίνει.

Μακάρι να συμβαίνει αυτό γιατί θέλω πολύ να μπω μέσα και να αποκτήσω πτυχίο.

Μπορώ να ρωτήσω όμως, τι σε κάνει να το πιστεύεις αυτό; Διότι το έχω ακούσει και από άλλους αλλά στην ιστοσελίδα του ΕΑΠ εξακολουθεί να αναφέρει πως γίνεται κλήρωση.

Επεξ/σία από ele4676
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ele4676 είπε

Για όλα θέλω απαντήσεις διότι άλλο τι λένε στο ΕΑΠ και άλλο τι λένε οι πραγματικοί φοιτητές από εμπειρία. Θα επιλέξω 3 ΘΕ ανά έτος και θα δουλεύω part-time. Εξάλλου οι ώρες διαβάσματος, η δυσκολία κτλ εξαρτάται και από το πρόγραμμα και στην ιστοσελίδα του ΕΑΠ λέει γενικά για τις ώρες διαβάσματος όλων των προγραμμάτων.

Το ΕΑΠ οργανώθηκε και δημιουργήθηκε από καθηγητές που είχαν ειδικευθεί σε αυτό το είδος εκπαίδευσης, ξέρουν περισσότερα από τον όποιο φοιτητή.

- Τρεις (3) ΘΕ ενότητες ανά έτος μπορούν να πάρουν μόνο όσοι δεν εργάζονται. Από τους εργαζόμενους (όχι 8ωρο φυσικά) μόνο αυτοί που γνωρίζουν καλά το αντικείμενο ή όσοι έχουν αποδεδειγμένα αυξημένες δυνατότητες (πχ όσοι είχαν επιλεχθεί και φοίτησαν σε πρότυπα σχολεία). Σε διαφορετική περίπτωση, αν τα καταφέρεις με 3 ΘΕ, θα τα καταφέρεις με χαμηλή γενική βαθμολογία. Οι περισσότεροι φοιτητές παίρνουν δύο ΘΕ και τελειώνουν στην καλύτερη περίπτωση σε 6 χρόνια.

- Όχι οι ώρες διαβάσματος και η δυσκολία του καθενός προγράμματος δεν εξαρτώνται από αυτό που νομίζεις. Όλα τα προγράμματα έχουν σχεδιαστεί ώστε ο μέσος φοιτητής να μπορεί να τα παρακολουθήσει αφιερώνοντας τον χρόνο που είδες στη ιστοσελίδα. Υπάρχουν βέβαια οι περιορισμοί που έγραψε ο zenwalk23 παραπάνω. Ένας που προέρχεται από άλλη κατεύθυνση ή είχε χαμηλή βαθμολογία στις πανελλήνιες θα χρειαστεί παραπάνω χρόνο.

- Όμως θα πρέπει να καταλάβεις πως ο χρόνος που είδες αναφέρεται στη μελέτη, δεν αναφέρεται στη συγγραφή γραπτών εργασιών. Εδώ μερικοί χρειάζονται 3-4 οκτάωρα και μερικοί μπορεί και δέκα... Συνεπώς αν θέλεις να πας προετοιμασμένος θα πρέπει να μπεις σε κάποιο ειδικό forum που αφορά μόνο τη Διοίκηση Επιχειρήσεων & Οργανισμών του ΕΑΠ και να μελετήσεις προσεκτικά τις αναρτήσεις των προηγουμένων ετών. (και σε κάποιο ενεργό σήμερα)

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, filipN said:

Το ΕΑΠ οργανώθηκε και δημιουργήθηκε από καθηγητές που είχαν ειδικευθεί σε αυτό το είδος εκπαίδευσης, ξέρουν περισσότερα από τον όποιο φοιτητή.

- Τρεις (3) ΘΕ ενότητες ανά έτος μπορούν να πάρουν μόνο όσοι δεν εργάζονται. Από τους εργαζόμενους (όχι 8ωρο φυσικά) μόνο αυτοί που γνωρίζουν καλά το αντικείμενο ή όσοι έχουν αποδεδειγμένα αυξημένες δυνατότητες (πχ όσοι είχαν επιλεχθεί και φοίτησαν σε πρότυπα σχολεία). Σε διαφορετική περίπτωση, αν τα καταφέρεις με 3 ΘΕ, θα τα καταφέρεις με χαμηλή γενική βαθμολογία. Οι περισσότεροι φοιτητές παίρνουν δύο ΘΕ και τελειώνουν στην καλύτερη περίπτωση σε 6 χρόνια.

- Όχι οι ώρες διαβάσματος και η δυσκολία του καθενός προγράμματος δεν εξαρτώνται από αυτό που νομίζεις. Όλα τα προγράμματα έχουν σχεδιαστεί ώστε ο μέσος φοιτητής να μπορεί να τα παρακολουθήσει αφιερώνοντας τον χρόνο που είδες στη ιστοσελίδα. Υπάρχουν βέβαια οι περιορισμοί που έγραψε ο zenwalk23 παραπάνω. Ένας που προέρχεται από άλλη κατεύθυνση ή είχε χαμηλή βαθμολογία στις στις πανελλήνιες θα χρειαστεί παραπάνω χρόνο.

- Όμως θα πρέπει να καταλάβεις πως ο χρόνος που είδες αναφέρεται στη μελέτη, δεν αναφέρεται στη συγγραφή γραπτών εργασιών. Εδώ μερικοί χρειάζονται 3-4 οκτάωρα και μερικοί μπορεί και δέκα... Συνεπώς αν θέλεις να πας προετοιμασμένος θα πρέπει να μπεις σε κάποιο ειδικό forum που αφορά μόνο τη Διοίκηση Επιχειρήσεων & Οργανισμών του ΕΑΠ και να μελετήσεις προσεκτικά τις αναρτήσεις των προηγουμένων ετών. (και σε κάποιο ενεργό σήμερα)

Σε ευχαριστώ πολύ για τη λεπτομερή απάντηση.

Λέει πως χρειάζονται 10 ώρες μελέτης εβδομαδιαίως για 1ΘΕ. Τώρα δεν έχω καταλάβει ακριβώς πως διαρθρώνεται το πρόγραμμα αλλά εφόσον θέλω να παρακολουθήσω 3 ΘΕ, έχω υπολογίσει πως οι ώρες μελέτης θα είναι 30 (3ΘΕ x 10 ώρες/ΘΕ), σωστά ;

Ακόμα, όταν λες 3 - 4 οκτάωρα/ δεκάωρα για τις εργασίες, εννοείς ανά εβδομάδα (δεν έχω ιδέα κάθε πότε δίνονται εργασίες) ; Δηλαδή 30 ώρες μελέτης + οκτάωρα/ δεκάωρα ανά εβδομάδα; 

Τόσο δύσκολα είναι και στα κανονικά πανεπιστήμια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Τα συμβατικά πανεπιστήμια είναι το ίδιο δύσκολα για όσους θέλουν να πάρουν έναν καλό βαθμό ώστε το πτυχίο να είναι χρήσιμο σε όλους τους τομείς και όχι μόνο σε ορισμένες υπηρεσίες του Δημοσίου.

- Για τις εργασίες μπορείς να μάθεις στην ιστοσελίδα του ΕΑΠ και στα ειδικά Forum.

- Οι εργασίες είναι 4 σε κάθε θεματική ενότητα. Δεν μπορείς να γράψεις επιστημονική εργασία σε 24-32 ώρες, αν δεν έχεις ικανότητα στη συγγραφή τους και αν είσαι πρωτάρης σε αυτές. Θα χρειαστείς, τουλάχιστον στην αρχή, 60-80 ώρες.

Το πρόβλημα είναι ότι:

- Θα πρέπει να μελετήσεις τα εγχειρίδια και την πρόσθετη (πιθανόν) βιβλιογραφία. Οι ώρες που λέει το ΕΑΠ φτάνουν και δεν νομίζω να χρειαστούν περισσότερες ώρες.

- Θα πρέπει να βρεις πρόσθετο χρόνο για να διαβάσεις τα τμήματα άλλων βιβλίων που αφορούν αποκλειστικά τις εργασίες.

- Χρόνο για τη συγγραφή των εργασιών (νέα ανάγνωση των απαραίτητων βιβλίων και η καθαρή εργασία της συγγραφής)

- Από αρχές Μαρτίου (τουλάχιστον) πρόσθετο χρόνο μελέτης για να είσαι έτοιμος στις εξετάσεις. Γιατί έχεις μόνο 2 εξεταστικές που θα απέχουν μεταξύ τους από 15-30 μέρες.

Γι αυτό επιμένω πως θα πρέπει πρώτα να μάθεις πως λειτουργεί η Σχολή που ενδιαφέρεσαι, μόνος σου, και μετά να υπολογίσεις το χρόνο που θα χρειαστείς και αν μπορείς να πάρεις περισσότερες από 2 ΘΕ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, filipN είπε

Όχι, το ανάποδο δεν ισχύει, άλλο η συσσωρευμένη ήδη γνώση και άλλο οι δυνατότητες!

Μπορείς να το μάθεις και από καθηγητές που εργάζονται συγχρόνως και στο ΕΑΠ και σε κάποιο συμβατικό Πανεπιστήμιο (δηλαδή το 95% από αυτούς). Ένα σημαντικό μέρος των φοιτητών του συμβατικού πανεπιστημίου-όχι όλοι-έχει τις ίδιες δυνατότητες με ένα φοιτητή του ΕΑΠ (ελάχιστοι πιθανόν και μεγαλύτερες). Δεν έχει τις πρόσθετες γνώσεις (επιπέδου ΑΕΙ ή ΤΕΙ) ή την αξιόλογη επαγγελματική εμπειρία (σε σχέση με το αντικείμενο των σπουδών πάντα) ενός φοιτητή του ΕΑΠ στο οποίο οι φοιτητές κάτω των 30 ετών είναι ελάχιστοι.

Ένας αριθμός νέων φοιτητών του ΕΑΠ, έχει ήδη πτυχίο ΤΕΙ, κάποιας ισότιμης ιδιωτικής σχολής, άλλου ΑΕΙ (σπανιότερα), ή μεγάλη εμπειρία στο αντικείμενο. Σε μερικά τμήματα, ανεξάρτητα από τη Σχολή, ο αριθμός αυτός μπορεί να φτάσει και το 1/3 των φοιτητών.

Καταλαβαίνοντας επίσης τι εννοείς αξιολόγηση, σε ενημερώνω πως ανάλογα με το τμήμα και τη Σχολή, πτυχίο παίρνει μόνο το 1/3 έως και το 1/5 από αυτούς που ξεκινούν. Όποιος απέτυχε στην προηγούμενη "αξιολόγηση", και δεν έχει διάθεση να δουλέψει, δεν θα πάρει πτυχίο από το ΕΑΠ!

Χωρίς να έχω διάθεση να εκφυλίσω σε κόντρα το νήμα θα πω την εμπειρία μου και την άποψη και θα το τερματίσω.

Σπούδασα τραπεζική (πριν χρόνια είναι αλήθεια) και άλλοι γνωστοί μου είχαν σπουδάσει στην Διοίκηση Επιχειρήσεων. 

Το σχόλιο μου ισχύει, υπήρχαν άτομα και στα 2 τμήματα που δεν ήξεραν καν τι είναι η παρούσα αξία και πως να την υπολογίσουν και ας δούλευαν οπουδήποτε.

Τα βιβλία και τα δικά μας και της διοίκησης επιχειρήσεων σε καμία περίπτωση δεν ήταν αυτά που θα επέλεγε κάποιος από μόνος του για να το θέσω ευγενικά. Και είναι λίγο εκνευριστικό από την στιγμή που στην τιμή για τις ΘΕ περιλαμβάνονται τα βιβλία να σου δίνουν τα συγκεκριμένα, ας έδιναν κουπόνια ή ας μείωναν τα δίδακτρα αφού ούτως ή άλλως σε ένα μεταπτυχιακό προφανώς δεν θα αρκεστείς σ' αυτά.

Δεδομένου της ανομοιογένειας των τμημάτων οι συναντήσεις που γινόταν μεταξύ των εργασιών αναλώνονταν (εδώ μιλάω μόνο για την Τραπεζική) περισσότερο σ' αυτά που ζητούσαν οι ασκήσεις-εργασίες επόμενες και προηγούμενες και πολύ λιγότερο στην εμβάθυνση των θεμάτων που συζητούσαμε.

Έχω δει διπλωματικές και από τα 2 τμήματα και σε πολλές από αυτές το θέμα και το επίπεδο... και λογικό είναι τόσα άτομα που παίρνουν.

Το τι ποσοστό τα τελειώνει δεν νομίζω ότι οφείλεται στην δυσκολία του ΕΑΠ, αλλά καθαρά στο επίπεδο αυτών που εισάγονται και στο πόσο διαθέσιμο χρόνο έχουν να μελετήσουν.

 

Προσωπικά έμεινα απογοητευμένος πάντως από το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό και όχι για την δυσκολία του, οπότε ίσως επηρεάζει την κρίση μου, το κακό είναι ότι είχα δει όμως και το άλλο μεταπτυχιακό (της Διοίκησης), τα βιβλία, τις εργασίες που τους έβαζαν, διπλωματικές κλπ και δεν είδα μεγάλες διαφορές αν εξαιρέσουμε ότι το δεύτερο ήταν στα αγγλικά.

Επεξ/σία από Conan2046
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

1. Χωρίς να έχω διάθεση να εκφυλίσω σε κόντρα το νήμα θα πω την εμπειρία μου και την άποψη και θα το τερματίσω.

2. Σπούδασα τραπεζική (πριν χρόνια είναι αλήθεια) και άλλοι γνωστοί μου είχαν σπουδάσει στην Διοίκηση Επιχειρήσεων. 

3.Το σχόλιο μου ισχύει, υπήρχαν άτομα και στα 2 τμήματα που δεν ήξεραν καν τι είναι η παρούσα αξία και πως να την υπολογίσουν και ας δούλευαν οπουδήποτε.

4.Τα βιβλία και τα δικά μας και της διοίκησης επιχειρήσεων σε καμία περίπτωση δεν ήταν αυτά που θα επέλεγε κάποιος από μόνος του για να το θέσω ευγενικά. Και είναι λίγο εκνευριστικό από την στιγμή που στην τιμή για τις ΘΕ περιλαμβάνονται τα βιβλία να σου δίνουν τα συγκεκριμένα, ας έδιναν κουπόνια ή ας μείωναν τα δίδακτρα αφού ούτως ή άλλως σε ένα μεταπτυχιακό προφανώς δεν θα αρκεστείς σ' αυτά.

5. Δεδομένου της ανομοιογένειας των τμημάτων οι συναντήσεις που γινόταν μεταξύ των εργασιών αναλώνονταν (εδώ μιλάω μόνο για την Τραπεζική) περισσότερο σ' αυτά που ζητούσαν οι ασκήσεις-εργασίες επόμενες και προηγούμενες και πολύ λιγότερο στην εμβάθυνση των θεμάτων που συζητούσαμε.

Έχω δει διπλωματικές και από τα 2 τμήματα και σε πολλές από αυτές το θέμα και το επίπεδο... και λογικό είναι τόσα άτομα που παίρνουν.

6. Το τι ποσοστό τα τελειώνει δεν νομίζω ότι οφείλεται στην δυσκολία του ΕΑΠ, αλλά καθαρά στο επίπεδο αυτών που εισάγονται και στο πόσο διαθέσιμο χρόνο έχουν να μελετήσουν.

1. Δεν υπάρχει πεδίο για αντιπαράθεση και κόντρα γιατί όλα όσα λες μου φαίνονται λογικά, άσχετα αν σε ελάχιστα από αυτά πιθανόν να έχω, αν έχω, διαφορετική γνώμη και οπτική.

2. Έχω την εντύπωση ότι μιλάς για ένα προπτυχιακό και ένα μεταπτυχιακό τμήμα, ή λάθος κατάλαβα; Εγώ αναφέρομαι μόνο στα προπτυχιακά τμήματα.

3. Και εγώ είδα τέτοια άτομα.

4. Εδώ δεν έχω απάντηση.

5. Το γνωρίζω και το επιβεβαιώνω. Όμως σε μερικά τμήματα, ασχέτως Σχολής, μερικοί φοιτητές οργανώνονται σε ομάδες (συναντήσεις κάθε Σαββατοκύριακο) και έχουν περισσότερες τηλεφωνικές επαφές με τους καθηγητές ή με Email και για τα υπόλοιπα που τους απασχολούν.

6. Και εγώ το ίδιο νομίζω, κανένα ΑΕΙ δεν είναι "δύσκολο". Αυτό που προσπάθησα να πω είναι πως κανείς δεν παίρνει πτυχίο χωρίς μελέτη. Οσον αφορά το επίπεδο αυτών που εισάγονται σε προπτυχιακό τμήμα του ΕΑΠ, η γνώμη μου παραμένει η ίδια: Ενα ποσοστό αυτών των φοιτητών (20-30%) στη συγκεκριμένη στιγμή είναι καλύτερα προετοιμασμένο από ότι οι 18χρονοι φοιτητές των προπτυχιακών τμημάτων. Ενώ ένα άλλο 20-30% είναι αποφασισμένο να δουλέψει σκληρά και περισσότερο από έναν 18χρονο, αλλά δεν καταφέρνουν να πάρουν όλοι πτυχίο, για τους λόγους που λες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...