Προς το περιεχόμενο

Ταξίδι στο Λονδινο


argyrisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, gthe είπε

Εύκολο... Να είσαι 40αρης, όχι μόνο να μοιάζεις 😂. Και τα μαλλιά να έχουν αρχίσει έντονα να βαδίζουν το δικό τους δρόμο σε αυτή τη ζωή... 😜

Τελεια, δε το βλεπω να γινεται για τα επομενα 10 χρονια 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, gthe είπε

Αθήνα (Schengen ) σε Σόφια (εκτός Schengen), έλεγχο ταυτότητας/διαβατηρίου κανονικά και μετά Λονδίνο (εκτός Schengen ) μια από τα ίδια. Ε δεν το λες ότι έκλεισες και την πιο εύκολή πτήση για να πας Λονδίνο γενικά :). Οι 2 ώρες αναμονή δεν ειναι λίγες, έχεις αρκετό χρόνο για την επόμενη πτήση σου. Επίσης αν είναι στην ίδια εταιρία, μην ανησυχείς καν, σε περιμένουν σε περίπτωση μικρής καθυστέρησης.

Για τόσο μικρή ηλικία μιλάμε? Ούτε 18? :D Θα δείξει κάνα δίπλωμα (που αν είναι γενικά πιτσιρικάς θα έχει το ευρωπαικό, τη ροζ μικρή καρτούλα με λατινικούς χαρακτήρες) και θα τον αφήσουν.

Καημό το έχω σε καμιά pub ή στο tesco που αγοράζω κρασί και θέλει "έγκριση" να ζητήσει κανείς ταυτότητα σε εμένα ... και ας μην έχω μαζί μου και να μην μου δώσει τίποτα θα τον κεράσω μπύρα έγω μετά:P. Πατάνε "approve over 25" χωρίς καν να ρωτήσουν :D. Τόσο γέρος 

το ξερω ...ασε που δεν ηξερα την εταιρια που εκλεισα και οταν ειδα τα σχολια απογοητευτικα..(wizz air :/) ..οποτε η καθηστερηση 10-15 λεπτων δεν ειναι κατι μπορω να περιμενω, το μονο που φοβωμουν ηταν η πτηση σοφια- λονδινο... ευτιχος 18 δεν ειμαι θα μπορω να παρω τσιγαρα ...ξερω το διαβατιριο ειναι η καλυτερη λυση .. αλλα και τα 95 προτιμω να αγορασω κατι αλλο ...η ταυτοτητα μου ειναι καλη. υπαρχει και το δυπλωμα (ροζ καρτουλα)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, argyrisman είπε

το ξερω ...ασε που δεν ηξερα την εταιρια που εκλεισα και οταν ειδα τα σχολια απογοητευτικα..(wizz air :/) ..οποτε η καθηστερηση 10-15 λεπτων δεν ειναι κατι μπορω να περιμενω, το μονο που φοβωμουν ηταν η πτηση σοφια- λονδινο... ευτιχος 18 δεν ειμαι θα μπορω να παρω τσιγαρα ...ξερω το διαβατιριο ειναι η καλυτερη λυση .. αλλα και τα 95 προτιμω να αγορασω κατι αλλο ...η ταυτοτητα μου ειναι καλη. υπαρχει και το δυπλωμα (ροζ καρτουλα)..

εαν η ταυτοτητα σου ειναι σε καλη κατασταση δεν εχεις προβλημα. Μπορει να σου κανουν καποιες εξτρα ερωτησεις αλλα θα περασεις. Τα υπολοιπα ειναι για να εχουμε να λεμε....

Επισης με το διπλωμα (ροζ καρτα) στο Λονδινο εισαι οκ για να αποδειξεις οτι εισαι πανω απο 18.

Καλα να περασεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mchrisober είπε

εαν η ταυτοτητα σου ειναι σε καλη κατασταση δεν εχεις προβλημα. Μπορει να σου κανουν καποιες εξτρα ερωτησεις αλλα θα περασεις. Τα υπολοιπα ειναι για να εχουμε να λεμε....

Επισης με το διπλωμα (ροζ καρτα) στο Λονδινο εισαι οκ για να αποδειξεις οτι εισαι πανω απο 18.

Καλα να περασεις!

και χωρις το δυπλωμα πιστευω το δειχνω (φτανω τα πρωτα αντα) + οτι τα μαλλια μου με αφησαν νωρισ :P ..ευχαριστω ολουσ για τις απαντησεις .. και για τουσ ποδοσφαιροφιλους (ολυμπιακους) να φερουμε το δυπλο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, argyrisman είπε

το ξερω ...ασε που δεν ηξερα την εταιρια που εκλεισα και οταν ειδα τα σχολια απογοητευτικα..(wizz air :/) ..οποτε η καθηστερηση 10-15 λεπτων δεν ειναι κατι μπορω να περιμενω, το μονο που φοβωμουν ηταν η πτηση σοφια- λονδινο... ευτιχος 18 δεν ειμαι θα μπορω να παρω τσιγαρα ...ξερω το διαβατιριο ειναι η καλυτερη λυση .. αλλα και τα 95 προτιμω να αγορασω κατι αλλο ...η ταυτοτητα μου ειναι καλη. υπαρχει και το δυπλωμα (ροζ καρτουλα)..

Μια χαρά είναι η  wizz .Την χρησιμοποιώ συνέχεια Αγγλία -Ελλάδα-Αγγλία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε χωρις διαθεση να βγω οφφτοπικ αλλα καθε 3-4 βδομαδες ανοιγει καποιος το ιδιο θεμα σχετικα με ταυτοτητα και ταξιδι στο UK.

Η απαντηση ειναι η ιδια, με διαβατηριο εισαι ανετος και ασφαλης, με ταυτοτητα εχεις στην καλυτερη των περιπτωσεων καθυστερηση στην εισοδο και γενικοτερα προβληματα οπου σου ζητησουν ταυτοτητα π.χ. για επιβεβαιωση ηλικιας σε μαγαζι κλπ.

Με 80-100 Ευρω βγαζεις μεσα σε 5 εργασιμες διαβατηριο και εισαι ανετος για 5 χρονια (και οχι μονο για Η.Β.).

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, epp είπε

ρε φιλε χωρις διαθεση να βγω οφφτοπικ αλλα καθε 3-4 βδομαδες ανοιγει καποιος το ιδιο θεμα σχετικα με ταυτοτητα και ταξιδι στο UK.

Η απαντηση ειναι η ιδια, με διαβατηριο εισαι ανετος και ασφαλης, με ταυτοτητα εχεις στην καλυτερη των περιπτωσεων καθυστερηση στην εισοδο και γενικοτερα προβληματα οπου σου ζητησουν ταυτοτητα π.χ. για επιβεβαιωση ηλικιας σε μαγαζι κλπ.

Με 80-100 Ευρω βγαζεις μεσα σε 5 εργασιμες διαβατηριο και εισαι ανετος για 5 χρονια (και οχι μονο για Η.Β.).

έχεις δίκιο αλλά τα 80€ δεν είναι και λίγα αν μπορείς να τα γλυτώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, poihths είπε

έχεις δίκιο αλλά τα 80€ δεν είναι και λίγα αν μπορείς να τα γλυτώσεις. 

Aν σχεδιάζεις να ξαναπάς θα σου χρειαστεί,αν γίνει το brexit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, poihths είπε

έχεις δίκιο αλλά τα 80€ δεν είναι και λίγα αν μπορείς να τα γλυτώσεις. 

Όντως, τα 80-100 ευρώ δεν είναι λίγο, αλλά χωρίς να θέλω να επιδείξω κάποια διάθεση ελιτισμού αν σου λείπουν τα 80 ευρώ τότε δε σχεδιάζεις να πας εκδρομή στο Λονδίνο.

  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Όντως, τα 80-100 ευρώ δεν είναι λίγο, αλλά χωρίς να θέλω να επιδείξω κάποια διάθεση ελιτισμού αν σου λείπουν τα 80 ευρώ τότε δε σχεδιάζεις να πας εκδρομή στο Λονδίνο.

Που τα παντα ειναι πανακριβα κ 1 pint κανει £10 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία πέντε χρόνια έχω πάει 3-4 φορές με ταυτότητα. Μάλιστα τις 2 πρώτες πήγα με αυτή που είχε αγγλικούς χαρακτήρες μεν χειρόγραφους δε.

Δεν είχα κανένα πρόβλημα (κρατούσα βέβαια και το δίπλωμα μου για παν ενδεχόμενο).

Την τελευταία φορά που χρησιμοποίησα την παλιά ταυτότητα, έπεσα σε νέο υπάλληλο και απλά κάλεσε τον διπλανό του που είχε περισσότερη εμπειρία στα ιερογλυφικά.

Απλά με το διαβατήριο έχει αυτόματα μηχανήματα και γλυτώνεις 5 με 10 λεπτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια, τελικα φιλε μου ταξιδεψες με ταυτοτητα; Σκοπευω/σκοπευα να παω τελη Ιανουαριου Λονδινο, και δεν μπορω να καταλαβω αν μπορουμε να ταξιδεψουμε τελικα με ταυτοτητα ή αλλαξε κατι(ή αν θα αλλαξει κατι μεχρι τοτε). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...