Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με το 30% υποχρεωτικης δαπανης με πλαστικο χρημα απο το 2020


duende

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Malthador είπε

Αυτό βασικά. Το ιδανικό θα ήταν το χρήμα να είχε ημερομηνία λήξης. Από τη στιγμή που θα κυκλοφορούσε στην αγορά το κάθε χαρτονόμισμα να έχανε ένα ποσοστό της αξίας του κάθε μέρα ή κάθε εβδομάδα μέχρι που να μην άξιζε ούτε για κωλόχαρτο. Αυτό θα ήταν το πιο δίκαιο.

Επειδή όμως αυτό είναι πολύ δύσκολο να γίνει πρακτικά, το δεύτερο πιο δίκαιο θα ήταν να να σου δίνει κίνητρο το κράτος να ξοδέψεις όλο σου το εισόδημα. Μηδενική φορολογία για όποιον αποδεικνύει ότι ξοδεύει όλα του το εισόδημα και φορολογία από το πρώτο ευρώ για όποιον μπαίνει σε λογική αποταμίευσης.

Έτσι λύνεται το πρόβλημα της ανεργίας και της ανάπτυξης με συνοπτικές διαδικασίες.

Γιατί πώς νομίζεις ότι λειτουργεί ο σύγχρονος καπιταλισμός; Οι κεντρικές τράπεζες φροντίζουν το χρήμα να χάνει την αξία του μέσω του πληθωρισμού που προκαλούν οι ίδιες με το τύπωμα χρήματος-χρέους και τα χρήματα-δάνεια που δημιουργούν οι εμποτικές τράπεζες με το κλασματικό αποθεματικό σύστημα. Αρκεί ο πληθωρισμός να μην ξεπερνά ένα προκαθορισμένο όριο(2-3%). Στόχος της ΕΚΤ είναι το 2%.

Η αποταμίευση που στερεί χρήμα από την οικονομία είναι το σεντούκιασμα ή το χώσιμο σε θυρίδες. Η κατάθεση σε τράπεζα αξιοποιείται από όσους θέλουν να καταναλώσουν ή να επενδύσουν. Δεν κοιμάται το χρήμα στον καπιταλισμό. Δίνονται κίνητρα για να μην κοιμάται.

 

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Πες μου τη αλλη λυση βλεπεις ωστε να βγουμε απο το λακο που ειμαστε τα τελευταια 10 χρονια σαν χωρα? Εγω ειμαι μαζι σου και εχω πληρωσει τετοια νταβατζιλικια σε υδραυλικους ηλεκτρολογους που ζουν με μαυρο χρημα. Τι μπορει να γινει ομως για να συνελθουμε σαν χωρα? 

1) Δειγματολειπτικός έλεγχος μεταβολών περιουσιακής κατάστασης ελευθέρων επαγγελματιών μέσω περιουσιολογίου και τσάκισμά τους(προς εκφοβισμό) αν υπάρχει μεγάλη απόκλιση δηλωμένου εισοδήματος και αύξησης περιουσίας. Δηλαδή περιουσιολόγιο για αποκάλυψη αδήλωτων εισοδημάτων και όχι για φορολόγηση πλούτου.

Δυστυχώς στην Ελλάδα οι εε είναι μεγάλη κομματική πελατεία και ένθερμοι υποστηρικτές του ευρώ και της λιτότητας(για τα μισθωτά κορόιδα φυσικά) αφού μόνο το βάζουν στην τσέπη χωρίς να το δίνουν.  Σκεφτείτε έναν υδραυλικό/ηλεκτρολόγο(όχι και τέρατα μόρφωσης) που θα τσεπώσει 40€ π.χ. "μαύρα" με ~1 ώρα δουλειάς πόσα μπορεί να βγάλει το μήνα με λίγη δικτύωση. 

2) Έλεγχος ροής κεφαλαίων από την κεντρική τράπεζα κάθε χώρας. Όσα πάνε σε off-shore ή σε τράπεζες στο εξωτερικό να καταγράφονται. Μόνο με βαλίτσες να μπορεί να τη γλιτώσει κάποιος και μόνο αν δεν τον πιάσουν.

3) Χαφιέδες που θα καρφώνουν με ποσοστά.

Φαίνονται ακραία και ναζιστικά(ειδικά το τελευταίο που το έβαλα για tease); Γίνονται στις ΗΠΑ:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Tax_evasion_in_the_United_States

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 273
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

55 λεπτά πριν, pirmen56 είπε

 

1) Δειγματολειπτικός έλεγχος μεταβολών περιουσιακής κατάστασης ελευθέρων επαγγελματιών μέσω περιουσιολογίου και τσάκισμά τους(προς εκφοβισμό) αν υπάρχει μεγάλη απόκλιση δηλωμένου εισοδήματος και αύξησης περιουσίας. Δηλαδή περιουσιολόγιο για αποκάλυψη αδήλωτων εισοδημάτων και όχι για φορολόγηση πλούτου.

off-topic

Δεν απέχουμε και πολύ από την εφαρμογή του. Αυτό που λέγανε τον Αυγουστο για κατάργηση των τεκμηρίων διαβίωσης είναι ακόλουθο του περιουσιολογίου. Αν δεν κανω λάθος, είναι στην ατζέντα της ααδε για εφαρμογή μέχρι τα τέλη του 2021... Εκεί θα πέσει το μεγάλο γέλιο. Αν το κάνουν "έσοδα-έξοδα" παίζει να βρουν αποκλίσεις στο 70% των πολιτών της χώρας... Ίσως γι αυτό το φρενάρουν τόσα χρόνια. Θα προκληθεί πανικός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Τεράστιο θέμα που δεν μπορείς να το αναπτύξεις επαρκώς σε forum. Θα γράψω συνοπτικά κάποια πράγματα.

Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει αποταμίευση. Το κανονικά σημαίνει, ότι έχεις πάγια έσοδα, βρέξει χιονίσει. Αυτό σημαίνει να υπάρχει μηδενική ανεργία. Στην Ελλάδα η ανεργία είναι στα ύψη και θέλουμε λεφτά στην άκρη "αν γίνει κάτι". Αν λειτουργούσε σωστά το σύστημα υγείας και ήταν αξιόπιστο, τότε δεν θα χρειαζόμασταν λεφτά "αν γίνει κάτι". Βέβαια αυτό το καλύπτουν οι ιδιωτικές ασφάλειες.

Ένα πιο προχωρημένο και για εμένα σωστό μέτρο, θα ήταν όσα χρήματα χαλάς σε οποιαδήποτε δαπάνη, δεν θα φορολογούνται.  Μόνο ότι σου μένει θα φορολογείται. Είμαι μισθωτός, παίρνω για παράδειγμα 100.000€ και τα τρώω όλα? Δεν θα πληρώσω ούτε 1€. Τώρα χαλάσω, δεν χαλάσω, θα μου φορολογήσουν 30.000€+. Αν είμαι επιχείρηση το ξέρω ούτως ή άλλως και για αυτό κάνω όσο πιο πολλά έξοδα μπορώ (εταιρικά αυτοκίνητα / Leasing , παροχές, ιδιωτικές ασφάλειες, κουπόνια σίτισης, ανακαινίσεις κλπ)

Τι επιτυγχάνεται με αυτό? Όλοι έχουν κίνητρο να χαλάνε όσα λεφτά έχουν. Που είναι το θετικό? Μέσω του ΦΠΑ τα χρήματα επιστρέφουν στο κράτος. Χονδρικά και μπακαλίστικα (γιατί δεν υπολογίζουμε για παράδειγμα τα εισαγόμενα προϊόντα που ουσιαστικά φεύγει χρήμα από τη χώρα) στον παρακάτω πίνακα φαίνεται πως με 10 συναλλαγές , όλα σχεδον τα χρήματα επιστρέφουν στο κράτος. Στις 3 συναλλαγές, έχουν επιστρέψει τα μισά. Αν τα χρήματα είναι όμως σε ένα σεντούκι, δεν έχουν αξία για κανέναν. Αντιθέτως κάνουν κακό σε όλους μας. Το χρήμα έχει αξία για όλους μας, μόνο όταν κυκλοφορεί - ακόμα και αν δεν είναι άμεσα δικό μας.

image.png.24da55f8b11a26b778a11d4e1c22116c.png

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι. Ένας ιδιώτης να φορολογείται σαν "επιχείρηση". Και όσοι θέλουν να κάνουν αποταμίευση να φορολογηθούν τις χρονιές που μαζεύουν χρήματα και όταν κάνουν μια αγορά μετά από κάποια χρόνια για τα χρήματα που δαπάνησαν να τους επιστρέφεται πίσω ο φόρος. Για να λειτουργήσει βέβαια αυτό πρέπει να υπάρχει σταθερός συντελεστής φορολογίας για όλους από το πρώτο ευρώ. Kαι μην ξεχνάμε εάν ίσχυε αυτός ο τρόπος τότε όλοι θα ζητούσαν αποδείξεις ακόμα και για μικρές συναλλαγές οπότε θα ήταν πολύ αποτελεσματικό μέτρο για τη φοροδιαφυγή.

Επεξ/σία από CyberCr33p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, duende said:

δεν ισχυει, το μαζεψανε..

Δήλωσαν το εξής απίστευτο,ότι δε χρειάζεται γιατί τα ενοίκια τα "πιάνει" η εφορία από τα συμβόλαια ενοικίασης.

Μα καλά είναι τόσο ηλίθιοι ή μας δουλεύουν; Για τα "μαύρα" ενοικιαστήρια δε γνωρίζουν;

Ούτε και οι δόσεις των στεγαστικών μετράνε στις δαπάνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...