Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με το 30% υποχρεωτικης δαπανης με πλαστικο χρημα απο το 2020


duende

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, duende είπε

εξηγησε μου σε παρακαλω, γιατι ειναι "κινητρο" το να ξοδεψω περισσοτερα απ'οσα ρεαλιστικα χρειαζεται (η θελω) και να τιμωρηθω αν δε το κανω και οχι "εξαναγκασμος".

Κοίτα.

Είναι άλλο το "αν δε βάψεις το αμάξι σου κόκκινο θα χάσεις την Χ ελάφρυνση (ή αν θες θα πληρώσεις κάτι παραπάνω)"

και άλλο το

"από αυριο όλα τα αυτοκίνητα να βαφτούν κόκκινα"

νμίζω είναι τόσο σαφές που βαριέμαι να το κάνω πιο νιανα.

* και να ξαναπω ότι το αν υπάρχει και πόσο θα είναι το αφορολόγητο δε θεωρω ότι θα πρέπει να έχει να κάνει με το τι αποφασίζει κάποιος να κάνει τα λεφτά του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 273
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Super Moderators
43 minutes ago, AristidisZ said:

Εν τω μεταξύ σου λέει τα νοίκια δε μετράνε

Νομίζω ότι θα μετράνε από του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, duende είπε

εξηγησε μου σε παρακαλω, γιατι ειναι "κινητρο" το να ξοδεψω περισσοτερα απ'οσα ρεαλιστικα χρειαζεται (η θελω) και να τιμωρηθω αν δε το κανω και οχι "εξαναγκασμος".

Αν διαβάσεις την προηγούμενη απάντηση μου, η απόφαση κάποιου να βάζει τα λεφτά του σε σεντούκι, κάνει κακό σε όλους τους υπολοίπους ανθρώπους της χώρας.

Αυτό διορθώνεται είτε με 2 τρόπους με στόχο το καλό όλων. Τον καλό τρόπο ή τον κακό. Μάλλον έχει επιλεγεί ο κακός τρόπος, με στόχο όμως το καλό όλων. Επειδή όμως το αποτέλεσμα μετράει και ο στόχος, τελικά δεν είναι απαραίτητα κακός ο τρόπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Νομίζω ότι θα μετράνε από του χρόνου.

Εκεί ήταν το κόλπο, σαν τη φάση με τον μέγιστο Θωμά Μάντζιο

Στην αρχή είπανε δε μετράνε, μετά είπανε μετράνε, αλλά τελικά δε θα μετρήσουνε 

Τα ενοίκια (για εμάς που πληρώνουμε) είναι τεράστιο μέρος των ετήσιων δαπανών μας, και πραγματικά βλέπω δόλο πίσω από την απόφαση για την εξαίρεσή τους 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αν διαβάσεις την προηγούμενη απάντηση μου, η απόφαση κάποιου να βάζει τα λεφτά του σε σεντούκι, κάνει κακό σε όλους τους υπολοίπους ανθρώπους της χώρας.

Αυτό διορθώνεται είτε με 2 τρόπους με στόχο το καλό όλων. Τον καλό τρόπο ή τον κακό. Μάλλον έχει επιλεγεί ο κακός τρόπος, με στόχο όμως το καλό όλων. Επειδή όμως το αποτέλεσμα μετράει και ο στόχος, τελικά δεν είναι απαραίτητα κακός ο τρόπος.

εγω δε μιλαω για αυτους που μαζευουν χρηματα για να τα παρουν μαζι τους, αλλα για τη πλειοψηφια του κοσμου που προσπαθει να αποταμιευσει για πιο πρακτικα πραγματα. για να αγορασει ενα σπιτι, ενα αυτοκινητο. για τις σπουδες των παιδιων. για τη "κακια ωρα" μιας και το συστημα υγειας ειναι προβληματικο, οπως ανεφερες. σε ολα αυτα τα σεναρια παλι στη κυκλοφορια θα καταληξουν τα χρηματα, απλα πλεον το κανουν πολυ δυσκολο, εως αδυνατο να βαλει καποιος στην ακρη. σιγουρα θα μπορουσε να υπαρχει καλυτερη διαχειριση του θεματος με εναλλακτικους τροπους οπως προτεινες, αλλα τη συγκεκριμενη στιγμη εχει επιλεγει αυτος, δυστυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, DrLo είπε

Αυτό είναι απόλυτα ένας που βγάζει 100.000 είναι βλακώδες να του ζητάς να ξοδέψει 30.000 με κάρτα (με κάρτα έ, όχι να πάρει πχ ένα σπίτι ή ένα αμάξι). Υπάρχει ένα φυσικό όριο στο πόσα μπορεί να ξοδέψει κάποιος με κάρτα. ένα που βγάζει 500.000 δε γίνεται να ξοδεψει 150.000 με κάρτα. Θα ήταν βλακεία να μην υπάρχει όριο για κάτι που πρακτικά δε γίνεται. Αν θες να του πάρεις λεφτά με το έτσι θέλω απλά προσαρμόζεις ανάλογα τις φορολογικές κλίμακες.

Έβαλαν όριο. Σε σημερινά δημοσιεύματα σε όλα τα σαητ γράφουν για 20 χιλιάδες όριο. Ήταν μεγαλύτερο (υπήρχε και τώρα). Φυσικά αυτό προστατεύει μόνο όσους βγάζουν ένα τσουβάλι λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, 1comment είπε

Αυτούς που θα επηρεάσει πιο πολυ είναι τους χαμηλόμισθους και άνεργους που φορολογούνται από τεκμαρτά εισοδήματα (αυτοκινήτου, σπιτιού, διαβίωσης) οι οποίοι θα αναγκαστούν  να συγκεντρώσουν δαπάνες 30% χωρίς να έχουν εισόδημα, για πλασματικά τεκμαρτά. Πρέπει να υπάρξουν εξαιρέσεις για αυτές τις κατηγορίες. Π.χ. άνεργος με ένα αυτοκίνητο 20ετιας που ζει στο πατρικό του. Τεκμήριο αυτ/του 2000. Τεκμήριο διαβίωσης 3000 (ανύπαντρος). Σύνολο 5000Χ30%=1500Ε σε δαπάνες. Ο ίδιος μέχρι φέτος μάζευε δαπάνες το 10% του ποσού, 500Ε. Πες ότι 500Ε θα σου τα δώσουν οι γονείς σου, όντας άνεργος και τα συγκεντρώνεις. Εγώ ξέρω φίλους μου στην ίδια κατάσταση που δεν έχουν 1500Ε δαπάνες το χρόνο σε καμία περίπτωση. Δηλαδή όλοι αυτοί θα κληθούν να πληρώσουν φόρο 22% επειδή έχουν τεκμαρτά και το κράτος είχε τη μέγιστη ιδέα να βάλει συντελεστή 30% καθολικά για όλους, ακόμα και για όσους δεν έχουν εισόδημα!

Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης δεν παίρνει?Δεν παίρνει κανενός τύπου επίδομα? 

Θες να μας πεις, πως δεν χαλάει 100€/μήνα για να ζήσει? Και πως ζει? Ψάχνει τα σκουπίδια?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, sphinxgr said:

Τι επιτυγχάνεται με αυτό? Όλοι έχουν κίνητρο να χαλάνε όσα λεφτά έχουν. Που είναι το θετικό? Μέσω του ΦΠΑ τα χρήματα επιστρέφουν στο κράτος. Χονδρικά και μπακαλίστικα (γιατί δεν υπολογίζουμε για παράδειγμα τα εισαγόμενα προϊόντα που ουσιαστικά φεύγει χρήμα από τη χώρα) στον παρακάτω πίνακα φαίνεται πως με 10 συναλλαγές , όλα σχεδον τα χρήματα επιστρέφουν στο κράτος. Στις 3 συναλλαγές, έχουν επιστρέψει τα μισά. Αν τα χρήματα είναι όμως σε ένα σεντούκι, δεν έχουν αξία για κανέναν. Αντιθέτως κάνουν κακό σε όλους μας. Το χρήμα έχει αξία για όλους μας, μόνο όταν κυκλοφορεί - ακόμα και αν δεν είναι άμεσα δικό μας.

 

Με εξαίρεση το να φυλάς τα χρήματά σου κάτω από το στρώμα ή σε θυρίδα,εάν έχεις καταθέσεις σε τράπεζα βοηθάς και πάλι.Σκέψου ότι για να δίνουν δάνεια οι τράπεζες θέλουν ένα αντίστοιχο ελάχιστο όριο καταθέσεων.Άρα το ''δε θα έπρεπε να υπάρχει αποταμίευση'' δεν ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γενικη προσεγγιση ειναι σωστη. Προσπαθουν να χτυπησουν τη φοροδιαφυγη που ειναι σωστο. Τωρα, το ποσοστο ειναι πολυ μεγαλο και ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα δυσκολευτει πολυς κοσμος να το καλυψει απο τη στιγμη που πολλες οικονομικες υποχρεωσεις ειναι εκτος πλανου(ενοικια κτλ).

Επισης σε υψηλοτερα εισοδηματα, αναγκαζει το κοσμο να δαπανα για να καλυπτει το ποσοστο χωρις αναγκαστικα να χρειαζεται εξοδα και θα μπορουσε να αποταμιευει.

Η διαπιστωση? Δεν μπορει ποτε το κρατος να κανει κατι ορθολογικα. Πραγματικα αξιοθαυμαστο! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sphinxgr είπε

Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης δεν παίρνει?Δεν παίρνει κανενός τύπου επίδομα? 

Θες να μας πεις, πως δεν χαλάει 100€/μήνα για να ζήσει? Και πως ζει? Ψάχνει τα σκουπίδια?

Πώς να πάιρνει επίδομα αν δεν έχει ακίνητο στο όνομά του; Λέμε, μένει με τους γονείς του.

Όχι δεν ξοδεύει. Βγαίνει ελάχιστες φορές από το σπίτι. Γιατί σου φαίνεται παράλογο; Ξέρεις πολλούς άνεργους να κάνουν άνετη ζωή; Μόνο αν οι γονείς είναι σχετικά πλούσιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, duende είπε

εγω δε μιλαω για αυτους που μαζευουν χρηματα για να τα παρουν μαζι τους, αλλα για τη πλειοψηφια του κοσμου που προσπαθει να αποταμιευσει για πιο πρακτικα πραγματα. για να αγορασει ενα σπιτι, ενα αυτοκινητο. για τις σπουδες των παιδιων. για τη "κακια ωρα" μιας και το συστημα υγειας ειναι προβληματικο, οπως ανεφερες. σε ολα αυτα τα σεναρια παλι στη κυκλοφορια θα καταληξουν τα χρηματα, απλα πλεον το κανουν πολυ δυσκολο, εως αδυνατο να βαλει καποιος στην ακρη. σιγουρα θα μπορουσε να υπαρχει καλυτερη διαχειριση του θεματος με εναλλακτικους τροπους οπως προτεινες, αλλα τη συγκεκριμενη στιγμη εχει επιλεγει αυτος, δυστυχως

Για αυτό παίρνεις σπίτι με δάνειο τώρα και δεν περιμένεις 100 χρόνια να αποταμιεύσεις χάνοντας χρόνια απο τη ζωή σου αφού έχεις εισοδήματα.

Για αυτό δίνεις 100€/μήνα για να έχεις εκπληκτική ιδιωτική ασφάλεια υγείας.

Για αυτό δίνεις 200€/μήνα να έχεις καλό ιδιωτικό συνταξιοδοτικό. 

Όσα και να παίρνεις, τους 8 μήνες που δεν δουλέυεις, μπορείς να χαλάσεις το 30% του εισοδήματος σου και να περάσεις γαμάτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αν διαβάσεις την προηγούμενη απάντηση μου, η απόφαση κάποιου να βάζει τα λεφτά του σε σεντούκι, κάνει κακό σε όλους τους υπολοίπους ανθρώπους της χώρας.

ας πούμε ότι συμφωνούμε σε αυτό.

Για την "καθοδήγηση" της αποταμιευτικής συμπεριφοράς των ανθρώπων σε μια ελευθερη οικονομία υπάρχει η αντίστοιχη προσαρμογή των επιτοκίων.

Το να φτιάξουμε μια κεντρικά ελεγχόμενη οικονομία με ελληνικές "πατέντες" για να το κάνουμε αυτό (και μετά να βρίζουμε και τον τάχα φιλελευθερισμό) είναι τουλάχιστον αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sphinxgr είπε

Για αυτό παίρνεις σπίτι με δάνειο τώρα και δεν περιμένεις 100 χρόνια να αποταμιεύσεις χάνοντας χρόνια απο τη ζωή σου αφού έχεις εισοδήματα.

...

Μπορείς να πάρεις δάνειο το 100 % της αξίας του σπιτιού; 🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι στο υπουργειο πιστευουν οτι ειναι εφικτο επειδη ο καθενας στο Ε1 συμπληρωνε οτι ποσο γουσταρε στον κωδικο των ηλεκτρονικων δαπανων!

<Το υπουργείο Οικονομικών επικαλούμενο, πάντως, τα στοιχεία από τις φορολογικές δηλώσεις, υποστηρίζει ότι ο μέσος όρος των ηλεκτρονικών πληρωμών φτάνει στο 44% για όσους έχουν χαμηλό εισόδημα και στο 36% για εισόδημα ως 30.000 ευρώ, κάτι που σημαίνει οι φορολογούμενοι δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα να καλύψουν το όριο του 30%.>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...