Προς το περιεχόμενο

Σχετικα με το 30% υποχρεωτικης δαπανης με πλαστικο χρημα απο το 2020


duende

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

με αυτά που γράφεις απλά επιβεβαιώνεις το νομοσχέδιο. Αν χρειάζεσαι να πιάσεις το 30% δεν θα δεχτείς να μην πάρεις απόδειξη από μηχανικό/γιατρό.

Τώρα που είναι στο 15% είναι πολύ εύκολο από σουπερ/ρούχα/ΔΕΗ να το φτάσεις...

Μια χαρα ευκολο ειναι να το φτασεις και τωρα.Οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε γουστα.Ειμαστε ηλεκτρονικο φορουμ.Μια καρτα γραφικων μπορει να κανει και ενα χιλιαρικο.Αλλα το βαζω στην ακρη αυτο.Τα στοιχεια που εβγαλε το υπουργειο δεν ειναι καθολου ψευτικα.Οι περισσοτεροι ειχαν πολυ περισσοτερες αποδειξεις απο οτι χρειαζοταν.εδω ειχε γινει ολοκληρη κουβεντα απο εναν στο φορουμ για το πως θα ''εκμεταλλευτει τις εξτρα αποδειξεις'' ειχε ξερω γω 2000 παραπανω και ειπε να μην τις δηλωσει και να τις βαλει στην αλλη χρονια((ασχετα που δεν γινεται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 273
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

28 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Κοινωνικό Εισόδημα Αλληλεγγύης δεν παίρνει?Δεν παίρνει κανενός τύπου επίδομα? 

Θες να μας πεις, πως δεν χαλάει 100€/μήνα για να ζήσει? Και πως ζει? Ψάχνει τα σκουπίδια?

Πλάκα κάνεις;

Στα Δυτικά προάστια, υπάρχουν χιλιάδες άνεργοι που τους ζουν οι γονείς, ή τα παιδιά ή και το σόι. Δεν παίρνουν κανένα επίδομα και δεν έχουν κανένα εισόδημα, πιθανόν να έχουν κάποιο διαμέρισμα (1η κατοικία) και τίποτε άλλο. Μερικοί από αυτούς περιμένουν τι σύνταξη μετά 3-4 χρόνια, και εργασία δεν πρόκειται να βρουν!

Οι τράπεζες, τουλάχιστον παλαιότερα δεν σου έβγαζαν κάρτα αν δεν είχες εισόδημα! Ακόμα και αν τώρα βγάζουν μια από αυτές, τι θα την κάνεις; Θα κάνεις θελήματα στους γείτονες που θέλουν να αγοράσουν κάτι και δεν χρειάζονται απόδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Τα επιτοκια αποταμιευσης ειναι ενα εκατοστο απο το να γινουν ελεγχομενα κρατικα(ηδη ειναι σε ενα ποσοστο μιας και οι 4 μεγαλες τραπεζες εχουν κοινα επιτοκια).Σε 5 χρονια μαξ τα επιτοκια θα αρχισουν να μηδενιζουν και να γινονται αρνητικα οπως της ελβετιας και της γερμανιας

https://www.sofokleousin.gr/arnitika-epitokia-i-apeili-plisiazei-tous-katathetes

.Ητοι πληρωνεις για να σου κραταει η τραπεζα τα λεφτα σου.Βαζουμε ενα στοιχημα οτι δεν θα ανοιξει μυτη?

Δεν γνωρίζω τι γίνεται με τα επιτόκια ειδικά στην Ελβετία αλλά μου φαίνεται κουλό αυτό, αν ίσχυε αυτό δεν θα έβαζε κανένας καταθέτης τα λεφτά του εκεί. Πάντως θα ρωτήσω και έναν φίλο μου που μένει εκεί να μου πει τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, filipN είπε

Πλάκα κάνεις;

Στα Δυτικά προάστια, υπάρχουν χιλιάδες άνεργοι που τους ζουν οι γονείς, ή τα παιδιά ή και το σόι. Δεν παίρνουν κανένα επίδομα και δεν έχουν κανένα εισόδημα, πιθανόν να έχουν κάποιο διαμέρισμα (1η κατοικία) και τίποτε άλλο. Μερικοί από αυτούς περιμένουν τι σύνταξη μετά 3-4 χρόνια, και εργασία δεν πρόκειται να βρουν!

Οι τράπεζες, τουλάχιστον παλαιότερα δεν σου έβγαζαν κάρτα αν δεν είχες εισόδημα! Ακόμα και αν τώρα βγάζουν μια από αυτές, τι θα την κάνεις; Θα κάνεις θελήματα στους γείτονες που θέλουν να αγοράσουν κάτι και δεν χρειάζονται απόδειξη;

κάρτα = αναλήψεων. Δεν είναι απαραίτητα πιστωτική.

Ακόμα και άνεργος αν είσαι, πρέπει να καλύψεις το 30% των 3000€. 75€ το μήνα δηλαδή. 

Αλήθεια τώρα, ζει κάποιος με λιγότερα απο 75€ το μήνα ? Ακόμα και η μάνα του αν τον ταίζει και να είναι κλεισμένος σε υπόγειο, ας πάρει την κάρτα του να ψωνίσει τα 75€ το μήνα απο αυτόν!

Ακόμα και αν υποθέσουμε οτι δεν τρώει και δεν έχει έσοδα και ζει με αέρα σκέτο, ε είναι ευκαιρία να βρει μια σάπια δουλειά με 200€ το μήνα!!! Φυλλάδια να μοιράζει, 8€ την ημέρα θα τα βγάλει.  Πολυκατοικίες να καθαρίζει 8€ την ημέρα θα τα βγάζει.

(επ. είπα κακές λέξεις. Οι Έλληνες δεν κάνουν τέτοιες ντροπιαστικές δουλειές)

 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, The_Judas είπε

με αυτά που γράφεις απλά επιβεβαιώνεις το νομοσχέδιο. Αν χρειάζεσαι να πιάσεις το 30% δεν θα δεχτείς να μην πάρεις απόδειξη από μηχανικό/γιατρό.

 

Δηλαδή θα πρέπει με το ζόρι ας πούμε να χαλάμε ένα δίφραγκο το χρόνο σε γιατρούς για να πιάσουμε το αφορολόγητο...

ΟΚ, είναι και αυτό μια άποψη 

Βέβαια αν πας στον γιατρό ή στον δικηγόρο και σου πουν 100 χωρίς, 150 με απόδειξη, πάλι θα σε συμφέρει το άνευ

Μη το ψάχνετε, υπήρχε η ελπίδα από πολύ κόσμο ότι θα ελαφρυνθεί η μέση τάξη, τελικά κόβουν από τους μισθωτούς 10 ευρώ φόρους και τους βάζουν σε μια απίστευτη περιπέτεια

Ο ΕΕ που κλέβει χέστηκε, 10 χιλιάρικα κέρδος δήλωνε, 10 θα δηλώνει... 

3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν γνωρίζω τι γίνεται με τα επιτόκια ειδικά στην Ελβετία αλλά μου φαίνεται κουλό αυτό, αν ίσχυε αυτό δεν θα έβαζε κανένας καταθέτης τα λεφτά του εκεί. Πάντως θα ρωτήσω και έναν φίλο μου που μένει εκεί να μου πει τι παίζει.

Μηδενικά είναι, αλλά για να έχεις λογαριασμό πληρώνεις μηνιαίο fee, άρα πρακτικά είναι αρνητικό το επιτόκιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν γνωρίζω τι γίνεται με τα επιτόκια ειδικά στην Ελβετία αλλά μου φαίνεται κουλό αυτό, αν ίσχυε αυτό δεν θα έβαζε κανένας καταθέτης τα λεφτά του εκεί. Πάντως θα ρωτήσω και έναν φίλο μου που μένει εκεί να μου πει τι παίζει.

Kαι βεβαια υπαρχει αυτο,ειδικα στην ελβετια βεβαια γιατι λογω της ασφαλειας υπαρχει υπαρχει  ΚΑΙ οριο καταθεσης,(σε καποιες τραπεζες δεν μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο αν δεν καταθεσεις καποιο σοβαρο ποσο 1κ-10κ).Θα μου πεις εκει ειναι λογω ασφαλειας εδω γιατι?Ε πες μου εσυ για ποιον λογο τα επιτοκια καταθεσεων ειναι στην ελλαδα 0.50% .

https://www.snb.ch/en/iabout/stat/statrep/id/current_interest_exchange_rates#t2 Εδω ειναι του τελευταιου χρονου στο σαιτ της εθνικης τραπεζας ελβετιας.Συνεχεια υπο του μηδενος.

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

κάρτα = αναλήψεων. Δεν είναι απαραίτητα πιστωτική.

Ακόμα και άνεργος αν είσαι, πρέπει να καλύψεις το 30% των 3000€. 75€ το μήνα δηλαδή. 

Αλήθεια τώρα, ζει κάποιος με λιγότερα απο 75€ το μήνα ? Ακόμα και η μάνα του αν τον ταίζει και να είναι κλεισμένος σε υπόγειο, ας πάρει την κάρτα του να ψωνίσει τα 75€ το μήνα απο αυτόν!

Ακόμα και αν υποθέσουμε οτι δεν τρώει και δεν έχει έσοδα και ζει με αέρα σκέτο, ε είναι ευκαιρία να βρει μια σάπια δουλειά με 200€ το μήνα!!! Φυλλάδια να μοιράζει, 8€ την ημέρα θα τα βγάλει.  

Προφανώς έχεις μια δική σου αντίληψη για τις οι έννοιες κράτος-κοινωνία, άνθρωπος, οικογένεια και αξιοπρέπεια...

Δεν θα επανέλθω.

Επεξ/σία από filipN
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μηδενικά είναι, αλλά για να έχεις λογαριασμό πληρώνεις μηνιαίο fee, άρα πρακτικά είναι αρνητικό το επιτόκιο...

Τραγικό.... 

Γνώριζα ότι σε ορισμένες τράπεζες πληρώνεις ένα μηνιαίο αντίτιμο αλλά νόμιζα πως είναι για κάποιες συγκεκριμένες υπηρεσίες προς τους πελάτες και όχι απλά για να κρατάς τα λεφτά σου σε έναν απλό καταθετικό λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Για αυτό παίρνεις σπίτι με δάνειο τώρα και δεν περιμένεις 100 χρόνια να αποταμιεύσεις χάνοντας χρόνια απο τη ζωή σου αφού έχεις εισοδήματα.

Για αυτό δίνεις 100€/μήνα για να έχεις εκπληκτική ιδιωτική ασφάλεια υγείας.

Για αυτό δίνεις 200€/μήνα να έχεις καλό ιδιωτικό συνταξιοδοτικό. 

Όσα και να παίρνεις, τους 8 μήνες που δεν δουλέυεις, μπορείς να χαλάσεις το 30% του εισοδήματος σου και να περάσεις γαμάτα

Μιλωντας για τωρα, τυπικα ζητουν ενα 30% να το βαλεις εσυ. οποτε μιλαμε για ενα 50ρι χιλιαρικα για ενα σπιτι κοντα στα 150 που ειναι μια τυπικη τιμη για ενα νορμαλ σπιτι αυτη τη στιγμη. αυτα τα 50 χιλιαρικα θες χρονο και κοπο να τα βαλεις στην ακρη, αναλογα το εισοδημα σου

θα συμφωνησω περι ασφαλειας υγειας και συνταξιοδοτικου (αν και για ασφαλεια υγειας σε περνανε κοσκινο πλεον και κοβουν πολλες καλυψεις ακομα και για κατι που ειχες πριν 10 χρονια πχ)

αν το 8μηνο αναφερεται σε μενα, να διευκρινησω οτι δεν ειμαι ναυτικος, δουλευω ολο το χρονο ως μισθωτος κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fastnq2 είπε

Kαι βεβαια υπαρχει αυτο,ειδικα στην ελβετια βεβαια γιατι λογω της ασφαλειας υπαρχει υπαρχει  ΚΑΙ οριο καταθεσης,(σε καποιες τραπεζες δεν μπορεις να ανοιξεις λογαριασμο αν δεν καταθεσεις καποιο σοβαρο ποσο 1κ-10κ).Θα μου πεις εκει ειναι λογω ασφαλειας εδω γιατι?Ε πες μου εσυ για ποιον λογο τα επιτοκια καταθεσεων ειναι στην ελλαδα 0.50% .

https://www.snb.ch/en/iabout/stat/statrep/id/current_interest_exchange_rates#t2 Εδω ειναι του τελευταιου μηνα στο σαιτ της εθνικης τραπεζας ελβετιας.Συνεχεια υπο του μηδενος.

0.50 σε προθεσμιακή φαντάζομαι εννοείς, γιατί σε ταμιευτηρίου έχουμε πρακτικά μηδενίσει και εμείς...

image.png.dc0e0eaf459ae3486b11db7d80b96281.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δηλαδή θα πρέπει με το ζόρι ας πούμε να χαλάμε ένα δίφραγκο το χρόνο σε γιατρούς για να πιάσουμε το αφορολόγητο...

ΟΚ, είναι και αυτό μια άποψη 

Βέβαια αν πας στον γιατρό ή στον δικηγόρο και σου πουν 100 χωρίς, 150 με απόδειξη, πάλι θα σε συμφέρει το άνευ

Μη το ψάχνετε, υπήρχε η ελπίδα από πολύ κόσμο ότι θα ελαφρυνθεί η μέση τάξη, τελικά κόβουν από τους μισθωτούς 10 ευρώ φόρους και τους βάζουν σε μια απίστευτη περιπέτεια

Ο ΕΕ που κλέβει χέστηκε, 10 χιλιάρικα κέρδος δήλωνε, 10 θα δηλώνει... 

Μηδενικά είναι, αλλά για να έχεις λογαριασμό πληρώνεις μηνιαίο fee, άρα πρακτικά είναι αρνητικό το επιτόκιο...

Προσφορά / ζήτηση. Αν όλοι οι γιατροί και οι μηχανικοί δούλευαν με απόδειξη, εκεί που ζητάνε 80 χωρίς, 160 με, μετά θα ήταν στα 100 με, για να επιζήσουν. 

Ο ΕΕ που κλέβει, θα επηρεαστεί και αυτός , γιατί θα του ζητάνε ακόμα περισσότεροι απόδειξη. 

Ακόμα όμως και ο ΕΕ που κλέβει, δεν με απασχολεί προσωπικά. Με απασχολεί να τρώει όσα παίρνει. Αν τα τρώει, εκεί που στα 3 βήματα της προηγούμενης ανάρτησης μου, επιστρέφει το 50% στο κράτος, τώρα θα χρειαστούν 4. Πάλι θα επιστρέψουν. Το πρόβλημα ξεκινά όταν τα 3 βήματα, γίνουν 15.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

0.50 σε προθεσμιακή φαντάζομαι εννοείς, γιατί σε ταμιευτηρίου έχουμε πρακτικά μηδενίσει και εμείς...

image.png.dc0e0eaf459ae3486b11db7d80b96281.png

ναι σε προθεσμιακη,η εστω μισθοδοσιας.Αυτα στο ανοιχτο ταμιευτηριο ειναι να σε πιανουν τα γελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ενοίκια δεν πρόκειται να προσμετρηθούν για 2 καλούς λόγους. Ο πρώτος είναι πως δεν υπάρχει η τεχνική-τεχνολογική υποδομή να ελεγχθούν όλοι οι (εν δυνάμει) τραπεζικοί λογαριασμοί των δικαιούχων. Αυτή τη στιγμή, οι τραπεζικοί λογαριασμοί που μετράνε στο αφορολόγητο είναι οι όψεως των επιχειρήσεων και οι δηλωμένοι επαγγελματικοί λογαριασμοί που έχουν δηλωθεί από ελεύθερους επαγγελματίες. Είναι δηλαδή πολύ εύκολο να τους εντοπίσεις. Είναι όλοι οι εταιρικοί και οι δηλωμένοι στο taxis. Αν εγώ καταθέσω το ενοίκιο στον λογαριασμό της σπιτονοικοκυράς πως θα το διακρίνουν ως δαπάνη ενοικίου; Και αν της βάλω δύο ενοίκια μαζεμένα; Ή αν της βάζω τα κοινόχρηστα; Κάποια επισκευή; Ή αν της βάλω δανεικά; Η τράπεζα δεν έχει το μισθωτήριο για να ξέρει ότι το ενοίκιο είναι πχ. 300 ευρώ. Και αν για κάποιο λόγο τα πάρει, τίθεται θέμα προσωπικών δεδομένων. Ούτε μπορείς να διασταυρώσεις από τη φορολογική δήλωση. Μπορεί εγώ να λέω στη δήλωση μου πως δίνω 3600 το χρόνο και να μην έχω βάλει τίποτα. Αναγκαστικά, πρέπει να με ελέγξει. Οπότε ξαναγυρνάμε στην αρχή. Επομένως, σου λέει το κράτος πως δεν μετράνε και δεν έχω τέτοια θέματα. Γιατί είμαι σίγουρος πως αν ποτέ γίνει αυτό και με το υπάρχον νομικό πλαίσιο, στο πρώτο δίμηνο θα γεμίσουμε αγωγές, προσφυγές και μηνύσεις και εν τέλει θα το αλλάξουν.

Ο δεύτερος λόγος είναι ότι έχει αποδειχθεί πως δεν μπορούν να χτυπήσουν τη φοροδιαφυγή στα ενοίκια με αυτό τον τρόπο. Βλέπε δηλώσεις πριν 2-3 ημέρες. Ξέρουν τι γίνεται με τα δηλωμένα στο taxis μισθωτήρια (χαμηλότερο ποσό) και πως αυτή η περίοδος της υψηλής ζήτησης δεν βοηθάει στο αντίθετο. Προσπαθούν να βρουν ποια ενοίκια δεν δηλώνονται καθόλου μέσω της ΔΕΗ και των δηλώσεων, πράγμα σχετικά εύκολο. Το να βρεις όμως πως το πραγματικό ενοίκιο είναι 400 αντί για 250, μόνο εύκολο δεν είναι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fastnq2 είπε

ναι σε προθεσμιακη,η εστω μισθοδοσιας.Αυτα στο ανοιχτο ταμιευτηριο ειναι να σε πιανουν τα γελια.

Έχουμε προθεσμιακή με 1.75% επιτόκιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δηλαδή θα πρέπει με το ζόρι ας πούμε να χαλάμε ένα δίφραγκο το χρόνο σε γιατρούς για να πιάσουμε το αφορολόγητο...

 

Που το έγραψα αυτό;

 

Πως θα κλέβει ο Ε.Ε αν όλοι ζητάνε αποδείξεις για να πιάσουν το 30%; Σιγά-σιγά όσοι δουλεύουν με μαύρα θα χάνουν την πελατεία τους.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...