Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ssd σε macbook pro 2015


kosto21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Jiakometi είπε

Γιατί ???

λένε για slow performance, high temperatures, κλπ κλπ

1 ώρα πριν, babisideris είπε

Καλησπέρα Φίλε μου όχι δεν troll αρο σοβαρά μιλάω επειδή δεν ξέρω πολλά από αναβάθμιση γιαυτο ρωτάω  για να πάρω πληροφορίες 

Όπως σου είχα απαντήσει, στο μοντέλο σου ο SSD δεν αλλάζει καθώς είναι κολλημένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, natural_sgf είπε

λένε για slow performance, high temperatures, κλπ κλπ

Αν μιλάμε για τους Aura δεν είναι αυτή η εμπειρία μου με τους δύο που έχουν περάσει πρόσφατα από τα χέρια μου.  Στο θέμα των των θερμοκρασιών, ναι είναι λίγο πιό ζεστοί από άλλους, αλλά όχι περισσότερο από τους EVO Pro που επίσης έχω. 

Slow performance  δεν παρατήρησα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gagarin είπε

Θα σου προτεινα να μεινεις μακρια απο samsung οχι γιατι ειναι κακοι και αργοι αλλα γιατι σηκωνουν θερμοκρασιες...
Αν εχεις το Macbook Pro Retina 13 early 2015 ΝΑΙ κανουν κ ο ανταπτορας κ ο σκληρος...

Δες σχετικο οδηγο αναλυτικα εδω...

https://grh.am/2018/nvme-ssd-upgrade-guide-for-an-early-2015-macbook-pro/

ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ OWC!!!!

Ευχαριστώ πολύ!! Οπότε προτείνεις τον intel (https://www.electroholic.gr/el/product/COMINT00016?skr_prm=WyJiOGY3ZDk1Yy0yYjUzLTRhNjYtOGNlNC0yNzBjZmRiYzg4M2UiLDE1NzM0OTQzNzYxMTgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0); Ξέρεις κανένα καλύτερο να ταιριάζει; Επίσης για αντάπτορα; Υπάρχει κανένα κατάστημα Ελλάδα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kaktos77 είπε

Ευχαριστώ πολύ!! Οπότε προτείνεις τον intel (https://www.electroholic.gr/el/product/COMINT00016?skr_prm=WyJiOGY3ZDk1Yy0yYjUzLTRhNjYtOGNlNC0yNzBjZmRiYzg4M2UiLDE1NzM0OTQzNzYxMTgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0); Ξέρεις κανένα καλύτερο να ταιριάζει; Επίσης για αντάπτορα; Υπάρχει κανένα κατάστημα Ελλάδα;

Εγω αυτον εχω κ ειμαι πολυ ευχαριστημενος...
Αρκετοι εχουν κ τον ADATA XPG SX82000 (ειναι ο δισκος που εχει κ ο τυπος στον οδηγο)

Φυσικα αρκετοι εχουν κ τον Samsung...αλλα απο οτι καταλαβα σηκωνει θερμοκρασιες...

Αν θες να το ψαξεις περισσοτερο δες εδω...

https://forums.macrumors.com/threads/upgrading-2013-2014-macbook-pro-ssd-to-m-2-nvme.2034976/

 

2 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Γιατί ???

Οταν ηταν να αλλαξω σκληρο ετοιμος ημουν να αγορασω εναν OWC μεχρι που με λιγο ακομα ψαξιμο καταλαβα οτι το μονο θετικο του ειναι οτι ειναι ετοιμος να κουμπωσει πανω στην μητρικη του μακ...
Απο διαφορες συζητησεις και σχολια αγοραστων δεν διαβασα κ τα καλυτερα σχολια κυριως λογο θερμοκρασιων...απο τα ταχυτητες ηταν λιγο κατωτερος του συστηματος.
Τελος η τιμη ειναι ΑΚΡΩΣ απαγορευτικη μιας κ με τα μισα χρηματα κανεις την δουλεια σου καλυτερα...
Αποψη μου παντα!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολα τα macbook απο 2016 και μετα πλην τα non touchbar, οι ssd ειναι κολλημένοι πανω στη μητρική.

Αυτο σημαίνει πως οτι χωρητικότητα πήρατε, την παντρευτήκατε.

Οι Nvme ssd που χρησιμοποιώ συνήθως στα macbook ειναι Intel 660p - 760p, Kingston A1000 - KC1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, gagarin είπε

Δεν ξερω αν με το Macbook Air 2018 μπορεις να κανεις αναβαθμιση του σκληρου...
Το μηνυμα ηταν για το Macbook Pro 13 Retina early 2015...

https://forums.macrumors.com/threads/2018-macbook-air-upgrade-ram-ssd.2150982/

Οπως βλεπω ΔΕΝ μπορεις να αναβαθμισεις τον σκληρο...στο macbook air 2018 φιλε μου babisideris

ααα ωραια ευχαριστω πολυ gagarin να σαι καλα

17 ώρες πριν, natural_sgf είπε

λένε για slow performance, high temperatures, κλπ κλπ

Όπως σου είχα απαντήσει, στο μοντέλο σου ο SSD δεν αλλάζει καθώς είναι κολλημένο.

o.k. ενταξει ευχαριστω πολυ natural δεν ειχα καταλαβει την απαντηση επειδη δεν ξερω πολλα τεχνικα θεματα απο laptop ενταξει και ευχαριστω να σαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
3 ώρες πριν, winmac είπε

Άσχετο αλλά σε απλούς δίσκους 2.5 SATA τι προτείνετε για imac?

Γιατί να πάει κανείς σε HDD όταν με περίπου  10 € επιπλέον παίρνει  έναν αντίστοιχης χωρητικότητας SSD ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2019 στις 8:55 ΜΜ, Jiakometi είπε

Γιατί να πάει κανείς σε HDD όταν με περίπου  10 € επιπλέον παίρνει  έναν αντίστοιχης χωρητικότητας SSD ??

Σόρρυ δεν το έγραψα σωστά...

Εννούσα 2.5 SSD, όπως αυτοί εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, παλιό λίγο αλλά θέλω την γνώμη σας. Θέλω να αλλάξω τον 512gb που έχω στο MacBook Pro 13 2015 retina. Θέλω περισσότερη ταχύτητα από τα 1200  που πιάνει τώρα . 
βλεπω τον OWC aura pro 2 που ίσως τον πάρω στα 130ευρα. Βλέπω όμως ότι λέτε μακριά. Άρα τι κάνουμε ; Ποιον λέτε να πάρω από τους άλλους και με ποιον adapter θα τεριαζει! ; Θα πιάνει τις ταχύτητες 3000 που λένε οι δίσκοι;

ευχαριστβ 

Ευχαριστώ 

px https://www.skroutz.gr/s/23252152/Kingston-KC2500-500GB.html#specs  αυτος που πιανει τις ταχυτητες που θελω, θα παιξει με ανταπτορα? ναι αν ναι με ποιον? υπαρχει ελλαδα?

Επεξ/σία από xariskk24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, xariskk24 said:

Θέλω περισσότερη ταχύτητα από τα 1200  που πιάνει τώρα . 

Σε ποια δουλειά πιστεύεις ότι σε περιορίζουν τα 1200, που να αξίζει να σκαλίσεις το Mac σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κοιτα ειμαι τεχνικος ηλεκτρονικων υπολογιστων, δικτυων και μηχανικως συστηματων. Κανω παπαδες με αυτο ανοιγω πανω vms και γενικα το ζοριζω. Το σκαλισμα το κανω μονος μου, αλλα τωρα συγκεκριμενα με το μακ ηθελα μερικες γνωμες γιατι δεν εχω παιξει με δισκους κτλ και τι κυκλωφωρει στο εμποριο. Ειχα δει να παρω τον OWC οπως ειπα , αλλα αν υπαρχει καλυτερη λυση δεκτη. Επισης γενικα μου αρεσει η ταχυτητα αρα αφου προσφερετε απο τους νεοτερους δισκους γιατι να περιοριζομαι .

ετσι και αλλιως ο μαμα δισκος δεν θα παει πουθενα θα τον κρατησω

Επεξ/σία από xariskk24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και εισαι ολα αυτα, ο ssd που φοραει δεν ειναι δισκος.

Θα σου ελεγα να παρεις εναν ανταπτορα και εναν εκ των 

adata 8200

samsung 970 evo plus

samsunh 970 pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NVMe SSD known not to work on MacBook Pro / Air. DO NOT BUY:

 

  • Samsung PM981
  • Samsung 950 Pro
  • Samsung 970 Evo Plus
1 ώρα πριν, bahamut_zero είπε

Αν και εισαι ολα αυτα, ο ssd που φοραει δεν ειναι δισκος.

Θα σου ελεγα να παρεις εναν ανταπτορα και εναν εκ των 

adata 8200

samsung 970 evo plus

samsunh 970 pro

Δε ξέρω για τον adapta αλλά πχ ο 970 plus  δεν υποστηρίζονται από τον ανταπτορα.θέλω κάτι που να έχει δοκιμαστεί  και δουλεύει καλά..

NVMe SSD known not to work on MacBook Pro / Air. DO NOT BUY:

  • Samsung PM981
  • Samsung 950 Pro
  • Samsung 970 Evo Plus

ευχαριστώ 

Επίσης ρε παιδιά εγώ βλέπω ο adapter με τα μεταφορικά κάτω από 30ευρα δεν παίζει και θα κάνει και μήνα να έρθει. Βάλε και 80-100 ο δίσκος έρχεται στα ίδια μεντον OWC. Αξίζει η διαδικασία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...