Προς το περιεχόμενο

Νέο Mi Watch από την Xiaomi με eSIM και μπαταρία 570mAh


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
2 hours ago, VanJ said:

Εμένα όπως και των υπολοίπων εκατομμυρίων χρηστών Apple Watch και Apple Watch 5, δεν έχει παρακολούθηση ύπνου. Η apple εξαγόρασε την Beddit που έχει αναπτύξει τεχνολογία για sleep tracking, και έχει ένα project με ανεπίσημο όνομα "burrito" επίσημο όνομα "Time in bed tracking", το οποίο όμως δεν έχουν ανακοινώσει ακόμα, αλλά ούτε έχουν κάνει διαθέσιμο σε beta testers ή τελικούς χρήστες. Αν δουλεύεις στο Cupertino ίσως να σου ενεργοποίησε ο Tim την παρακολούθηση ύπνου.

Προς το παρόν χρησιμοποιώ το Autosleep (κοστίζει περίπου 5€ αν θυμάμαι καλά), και έχει 2 τρόπους μέτρησης, το ένα είναι μέσω μικροφώνου του iPhone, και το άλλο μέσω ambient light sensor και accelerometer του apple watch. Η 1η μέθοδος είναι απλά χαζή, ενώ η 2η μέθοδος αν και καλύτερη, όποτε βλέπω ταινία με σβηστά φώτα (σινεμά, σαλόνι το βράδυ κλπ) θεωρεί ότι κοιμάμαι.

Η άλλη εφαρμογή είναι η sleep watch αλλά έχει subscription με 30€ το χρόνο και δεν θεωρώ πως αξίζει.

Το sleep cycle για το iPhone είναι καλύτερο αλλά θέλει να είναι στην πρίζα το κινητό κάτω από το μαξιλάρι, και το αποφεύγω πλέον.

https://www.theverge.com/2019/10/7/20902950/apple-watch-sleep-tracking-app-beddit-watchos-iphone
https://www.techradar.com/news/the-apple-watch-5-needs-sleep-tracking-not-an-always-on-display
https://9to5mac.com/2019/09/02/apple-watch-sleep-tracking-revealed-sleep-quality-battery-management-more/

Εφαρμογές τρίτων δεν μετράνε. Το έχω και δεν κάνει καθόλου καλή δουλειά. Βλέπεις ταινία στο σινεμά και νομίζει πως κοιμάσαι. Το Apple Watch δεν έχει native sleep tracking app και οι εφαρμογές τρίτων δεν κάνουν καθόλου καλή δουλειά.

Έχω Apple Watch και έχω κάνει πλήρη έρευνα για την παρακολούθηση ύπνου όπως βλέπεις. Μήπως κάποιος άλλον λέει απλά κάτι για να πει κάτι; Ναι, τα bands εννοώ στα 19 ευρώ. Δεν έχει σημασία αν λέγεται smart, watch, band, tracker ή παντόφλα. Αν αυτό των 19 ευρώ μπορεί να μετρήσει σωστά τον ύπνο, περιμένω και το άλλο των 500 ευρώ να έχει ένα sleep tracking. Και όπως είπαμε, το Apple Watch δεν έχει.

Έχω στατιστικά από το auto sleep σε καθημερινή βάση από τον Δεκέμβριο του 2017 μέχρι και σήμερα. Ποτέ δεν μέτρησε κάτι εκτός ύπνου (ποσο μάλλον σε σινεμά, όταν κάθομαι στον καναπέ ή ακόμη και στο κρεβάτι με το λαπτοπ ή το ταμπλετ)!

Δεν είναι κανόνας  πως μόνο η Apple μπορεί να σχεδιάσει σωστά ένα sleep tracker app μιας και όλα στηρίζονται στους αισθητήρες που έχει πάνω του το Apple Watch και τα data που συγκεντρώνει. Φαντάζομαι πως η Apple θα βγάλει κάτι πιο προσεγμένο αλλά μέχρι τότε γι’αυτο το λόγο έχουμε το App Store ώστε να κατεβάζουμε εφαρμογές που δεν υπάρχουν από τη μαμά εταιρεία. :) 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 70
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

400€ ρολόι για να κάνεις tracking τον ύπνο, 100€ στρώμα από τα ikea, 20€ μαξιλάρι από το πανυγήρι της Αγίας Μαρίνας και για κρεβάτι 6 παλέτες κλεμμένες απο τον Μασούτη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, VanJ είπε

Εμένα όπως και των υπολοίπων εκατομμυρίων χρηστών Apple Watch και Apple Watch 5, δεν έχει παρακολούθηση ύπνου. Η apple εξαγόρασε την Beddit που έχει αναπτύξει τεχνολογία για sleep tracking, και έχει ένα project με ανεπίσημο όνομα "burrito" επίσημο όνομα "Time in bed tracking", το οποίο όμως δεν έχουν ανακοινώσει ακόμα, αλλά ούτε έχουν κάνει διαθέσιμο σε beta testers ή τελικούς χρήστες. Αν δουλεύεις στο Cupertino ίσως να σου ενεργοποίησε ο Tim την παρακολούθηση ύπνου.

Προς το παρόν χρησιμοποιώ το Autosleep (κοστίζει περίπου 5€ αν θυμάμαι καλά), και έχει 2 τρόπους μέτρησης, το ένα είναι μέσω μικροφώνου του iPhone, και το άλλο μέσω ambient light sensor και accelerometer του apple watch. Η 1η μέθοδος είναι απλά χαζή, ενώ η 2η μέθοδος αν και καλύτερη, όποτε βλέπω ταινία με σβηστά φώτα (σινεμά, σαλόνι το βράδυ κλπ) θεωρεί ότι κοιμάμαι.

Η άλλη εφαρμογή είναι η sleep watch αλλά έχει subscription με 30€ το χρόνο και δεν θεωρώ πως αξίζει.

Το sleep cycle για το iPhone είναι καλύτερο αλλά θέλει να είναι στην πρίζα το κινητό κάτω από το μαξιλάρι, και το αποφεύγω πλέον.

https://www.theverge.com/2019/10/7/20902950/apple-watch-sleep-tracking-app-beddit-watchos-iphone
https://www.techradar.com/news/the-apple-watch-5-needs-sleep-tracking-not-an-always-on-display
https://9to5mac.com/2019/09/02/apple-watch-sleep-tracking-revealed-sleep-quality-battery-management-more/

Εφαρμογές τρίτων δεν μετράνε. Το έχω και δεν κάνει καθόλου καλή δουλειά. Βλέπεις ταινία στο σινεμά και νομίζει πως κοιμάσαι. Το Apple Watch δεν έχει native sleep tracking app και οι εφαρμογές τρίτων δεν κάνουν καθόλου καλή δουλειά.

Έχω Apple Watch και έχω κάνει πλήρη έρευνα για την παρακολούθηση ύπνου όπως βλέπεις. Μήπως κάποιος άλλον λέει απλά κάτι για να πει κάτι; Ναι, τα bands εννοώ στα 19 ευρώ. Δεν έχει σημασία αν λέγεται smart, watch, band, tracker ή παντόφλα. Αν αυτό των 19 ευρώ μπορεί να μετρήσει σωστά τον ύπνο, περιμένω και το άλλο των 500 ευρώ να έχει ένα sleep tracking. Και όπως είπαμε, το Apple Watch δεν έχει.

Εγώ έπειτα από δοκιμές, χρησιμοποιώ το sleep watch για να αντλεί τις πληροφορίες από το hardware του ρολογιού το οποίο όπως λες δεν υποστηρίζει. Εάν δεν θες να πληρώσεις κάτι επιπλέον και σου είναι απαραίτητο το tracking του ύπνου από εφαρμογή της Apple, μπορείς να αγοράσεις κάτι άλλο. Το πρόβλημα είναι ότι άμα κοιμάσαι όρθιος, δεν το πιάνει καμία εφαρμογή ή hardware και ψάχνεις κάτι να πεις απλά. Εάν σου είναι πολλά τα 30€ τον χρόνο για μια σωστή εφαρμογή που τα αξίζει , δεν αγοράζεις Ferrari και μετά να γκρινιάζεις ότι καίει πολύ βενζίνη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Διαβάζω πως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα η συσκευή της Xiaomi να μην κυκλοφορήσει εκτός Κίνας! Και αυτό γιατί, μεταξύ άλλων, η Google δεν επιτρέπει σε ΟΕΜ κατασκευαστές να κυκλοφορούν συσκευές με «πειραγμένο» android wear εκτός Κίνας!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, grlv είπε

Εγώ έπειτα από δοκιμές, χρησιμοποιώ το sleep watch για να αντλεί τις πληροφορίες από το hardware του ρολογιού το οποίο όπως λες δεν υποστηρίζει. Εάν δεν θες να πληρώσεις κάτι επιπλέον και σου είναι απαραίτητο το tracking του ύπνου από εφαρμογή της Apple, μπορείς να αγοράσεις κάτι άλλο. Το πρόβλημα είναι ότι άμα κοιμάσαι όρθιος, δεν το πιάνει καμία εφαρμογή ή hardware και ψάχνεις κάτι να πεις απλά. Εάν σου είναι πολλά τα 30€ τον χρόνο για μια σωστή εφαρμογή που τα αξίζει , δεν αγοράζεις Ferrari και μετά να γκρινιάζεις ότι καίει πολύ βενζίνη 

Άλλη μια σημερινή πηγή που αναφέρει πως η apple ΘΑ φέρει το sleep tracking μέσα στο 2020:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, koftis650 είπε

Εφόσον τα φορτίσετε κάπως, γιατί με 18 ώρες max αυτονομία, ολοκληρωμένη εικόνα μιας ημέρας δεν έχεις, σας λείπουν 6 ώρες... τουλάχιστον....

σε 20 λεπτά έχει φορτίσει οποτε χάνω 20 λεπτά. εχω το sleep++ και ειναι φρι για tracking ύπνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Μαλωνετε για αχρηστα στην ουσια γκατζετακια.

Εαν θελετε φρου φρου και αρρωματα δικαιωμα σας αλλα δεν θα πεισετε κανενα οτι ειναι κατι χρησιμο και απαραιτητο στην καθημερινοτητα σας.

Οποιος θελει action watch τοτε θα παει κατευθειαν σε Garmin (ουτε καν Suunto ή ότι αλλο). Ειδικα εαν ενδιαφερει εκτος απο ακριβεια, η αξιοπιστια και η διαρκεια μπαταριας σε real tracking. Το Apple watch εχει εξισου καλο λογισμικο και αισθητηρες αλλα μικρη μπαταρια για μεγαλες αποστασεις σε tracking ομως.

Αλλα και τα action watches για να ειναι πραγματι χρησιμα θελει να εισαι σε πολυ υψηλο επιπεδο ως αθλητης και να πω την αληθεια πιο πολυ ο προπονητής σου εχει νοημα να αναλύσει τα δεδομενα ΜΕΤΑ την προπονησή σου παρά εχουν χρησιμοτητα κατα την διαρκειά της. Ενας αθλητής χρειαζεται ενα απλο ρολοι χρονομετρο με μνημες laps και θα ελεγα οτι και ο παλμογραφος ειναι τις περισσοτερες φορες περιττός. 
 

Για τον υπνο να εχω ενα ρολοι κολλημενο σφιχτα στον καρπο μου για να μου δειξει οτι κοιμηθηκα καλα ή όχι με πολυ αμφισβητούμενους αλγόρυθμους θα ελεγα ότι ειναι ταλαιπωρια και ψευδαισθηση. Ξερω καλα πουε εχω κοιμηθει καλα και ποτε οχι. Εαν υπαρχει προβλημα υπνου υπαρχει η σωστη επιστημονικη διαδικασια ελεγχου.

Μην παραμυθιαζουμε τον εαυτο μας. Διαλεξτε οποιο σας αρεσει απλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...