Προς το περιεχόμενο

Θέμα με καλωδίωση τηλεφώνου. Πως τραβάω νέα γραμμή;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,  έχω ένα θέμα με τις γραμμές του τηλεφώνου μου στο σπίτι.

 

Λοιπόν, πως έχουν τα πράγματα. Πρόσφατα κάναμε ανακαίνιση στο σπίτι και μετά από πρωτοβουλία μου, είπα στον ηλεκτρολόγο να περάσει καλώδια  μέσα σε κάθε δωμάτιο. Τα καλώδια καταλήγουν μέσα σε μια κεντρική ντουλάπα μαζί με κάποια Ethernet. O ηλεκτρολόγος έχει αφήσει τα τηλεφωνικά καλώδια έτσι: (δείτε φώτο πιο κάτω). Θέλω να φέρω ένα μόντεμ/ρούτερ μέσα στην ντουλάπα, αλλά δεν ξέρω τι να κάνω με αυτά τα καλώδια. Δηλαδή δεν έχω καλώδιο γραμμής μέσα στην ντουλάπα. Μόνο αυτό το μάτσο υπάρχει μαζι με το αντίστοιχο μάτσο εθερνετ.

Έχω σκεφτεί να "φτιάξω" ενα καλωδιάκι που θα καταλήγει σε RJ11 για να μπει στο ρουτερ μου. Εχω σκεφτει να τα φτιάξω με κλέμες. Δεν έχω την παραμικρή ιδέα, αλλά θέλω πλήρως να ακούσω τις συμβουλές σας. Απο budget, δεν έχω θέμα αρκεί να είμαστε σε λογικά πλαίσια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

IMG_20191106_010953.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, poulinos είπε

το ωραιο ειναι σε patch panel..τοφτηνο ειναι τα ethernet σε rj45 και τα τηλεφωνικα σε ρεγκλετα κρονε ή οπως τα εχεις ή σε rj11

Ευχαριστώ για την απάντηση, ωστόσο δεν ανέφερες πώς να τραβήξω ένα έξτρα καλώδιο γραμμής για το ρούτερ, όλα αυτά είναι καλώδια από πρίζες μέσα στο σπίτι. Πώς θα δώσω γραμμή στο ρούτερ; 🤔🤔 Επίσης, με πάτς πάνελ δεν θα χαλάσει το μάτσο; Ποια είναι η χρησιμότητα του Μάτσου αυτού;

Επεξ/σία από Billo23
Πρόσθεση ερώτησης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 06/11/2019 at 10:11, Billo23 said:

Ευχαριστώ για την απάντηση, ωστόσο δεν ανέφερες πώς να τραβήξω ένα έξτρα καλώδιο γραμμής για το ρούτερ, όλα αυτά είναι καλώδια από πρίζες μέσα στο σπίτι. Πώς θα δώσω γραμμή στο ρούτερ; 🤔🤔 Επίσης, με πάτς πάνελ δεν θα χαλάσει το μάτσο; Ποια είναι η χρησιμότητα του Μάτσου αυτού;

η κατι δεν καταλαβα εγω ή κατι δεν μας λες καλα.

τα ασπρα απο οτι καταλαβα ειναι τα τηλεφωνικα και τα μπλε τα utp. σε καθε δωματιο πρεπει να πηγαινει και απο ενα.επισης ενα απο ολα αυτα παει στον κεντρικο κατανεμητη της πολυκατοικιας.αν μπει το ρουτερ στο δωματιο τοτε δρομολογεις (ενωνεις) το καλωδιο του κατανεμητη με το καλωδιο που παει στο δωματιο που θες.μετα απο το ρουτερ επιστρεφεις με utp στο σημειο με ολα τα καλωδια και εκει βαζεις switch εκει.τι εννοεις ποια η χρησιμοτητα του ματσου?οπως στο εχει κανει τωρα σου φερνει το τηλεφωνο απο κατω και στο δινει σε ολα τα ασπρα καλωδια που πανε στα πριζακια της τηλεφωνιας.αν τα βαλεις σε patch panel οι ενωσεις των τηλεφωνικων θα γινουν με εναν τηλεφωνικο διακλαδωτη 1 σε 5.ειναι στο χερι σου πως θα το κανεις και ποσα λεφτα θες να δωσεις.

On 06/11/2019 at 15:12, koskappas said:

Τα ασπρα ειναι για το τηλεφωνο και τα μπλε ειναι για το δικτυο με τις πριζες μεσα στο σπιτι?

Οπως φαινεται ναι.

On 06/11/2019 at 20:52, divo said:

δεν σου εφερε και ενα απο την εισοδο του σπιτιου σου?

ενα απο αυτα ερχεται απο κατω απλα λογικα δεν το εχουν σημειωσει.και ολα τα υπολοιπα πανε στις πριζες.κλασσικα οι ηλεκτρολογοι ετσι το κανουν.χυμα στο κυμα .

βεβαια οπως ειναι τωρα ειναι λαθος για vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...