Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα με Windows XP


thant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι λειτουργικό και να του φορτώσει, με μονοπύρηνο Pentium M η εμπειρία χρήσης στο ίντερνετ θα είναι το λιγότερο τραγική.
Άντε για κάνα email, ή να διαβάζει insomnia ή καμμιά άλλη απλή ιστοσελίδα,  ξεχνάμε «βαριές» σελίδες.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν τα καταφέρει με lubuntu και forcepae τότε XP με firefox 52.9.0 esr και όσο πάει. Μετά το πετάει ή βάζει mame για κάνα παιχνιδάκι. Επίσης μπορεί να βάλει στα xp τα παιδικά cd του ram (kidepedia που τρέχουν σε xp) και να το χαρίσει σε κανένα παιδάκι δημοτικού για να μορφωθεί. :)

Ή ίσως και κανένα kodi για media player, αλλά μέχρι sd αναλύσεις.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, micos000 είπε

Αν δεν τα καταφέρει με lubuntu και forcepae τότε XP με firefox 52.9.0 esr και όσο πάει. Μετά το πετάει ή βάζει mame για κάνα παιχνιδάκι. Επίσης μπορεί να βάλει στα xp τα παιδικά cd του ram (kidepedia που τρέχουν σε xp) και να το χαρίσει σε κανένα παιδάκι δημοτικού για να μορφωθεί. :)

Ή ίσως και κανένα kodi για media player, αλλά μέχρι sd αναλύσεις.

Την Kidepedia του Ram την έχω όλη και παίζει ακόμα και στα 10άρια... Την έχω για την μικρή μου κόρη στο οικογενειακό PC... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ ρε συ τα κατέβασα όλα αλλά όταν πάω να το ξεκινήσω μου κρεμάει και ξενερώνει η μικρή. Τι κακό!

Το τρέχεις με τίποτα συμβατότητες; γιατί σκέφτομαι να βάλω xp σε vb μόνο για το kidepedia.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, micos000 είπε

Εγώ ρε συ τα κατέβασα όλα αλλά όταν πάω να το ξεκινήσω μου κρεμάει και ξενερώνει η μικρή. Τι κακό!

Το τρέχεις με τίποτα συμβατότητες; γιατί σκέφτομαι να βάλω xp σε vb μόνο για το kidepedia.

Δεν είμαι τώρα μπροστά στο pc, αλλά ναι, θυμάμαι ότι κάποιο πρόβλημα αντιμετώπισα - κάτι έλειπε από το λειτουργικό για να τρέξει ή αντίθετα κάτι δεν έπρεπε να τρέχει... Δυστυχώς δεν θυμάμαι, αλλά προφανώς σίγουρα λύνεται! 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/11/2019 στις 10:03 ΠΜ, htaccess είπε

Έχω συναντήσει πρόσφατα το ίδιο πρόβλημα σε dell netbook mini 10, (να μην προχωράει η εγκατάσταση σε διανομή linux) και λύθηκε με την εγκατάσταση του τελευταίου bios update το οποίο κατέβασα από την επίσημη ιστοσελίδα της dell.

Κάνε έναν έλεγχο μήπως και η αιτία του προβλήματος είναι αυτή.

Δεν δούλεψε.

 

Στις 9/11/2019 στις 8:13 ΜΜ, asdfasas είπε

Καλά ρε φίλε τέλη 2019 πήρες μεταχειρισμένο λάπτοπ με windows xp; Για ποιά χρήση το προόριζες;

Εχω καλο υπολογιστή. Τον ήθελα για να μην μετακινώ συνέχεια τον καλό. Προορίζεται για απλή χρήση στο ίντερνετ.

 

Στις 10/11/2019 στις 10:13 ΠΜ, RTW4ever είπε

Δοκίμασε με πιο παλιά έκδοση τότε, Lubuntu 16.04 ή Linux Mint Xfce 18.03.

Αυτές που δοκίμασα ήταν οι πιο παλιές εκδόσεις.

 

Στις 10/11/2019 στις 11:00 ΠΜ, micos000 είπε

 σε κάποιους απαρχαιωμένους δεν μπαίνει καθόλου γιατί θέλουν να έχει PAE (physical addrexx extension) κάποιοι οι M (pentium και celeron όπως και κάποιοι athlon xp) δεν έχουν. Δες με το CPU-Z ποιον επεξεργαστή ακριβώς έχεις και αν έχει PAE.
 

Εχω τον pentium M

 

Στις 10/11/2019 στις 1:14 ΜΜ, dpolal είπε

Ότι λειτουργικό και να του φορτώσει, με μονοπύρηνο Pentium M η εμπειρία χρήσης στο ίντερνετ θα είναι το λιγότερο τραγική.
Άντε για κάνα email, ή να διαβάζει insomnia ή καμμιά άλλη απλή ιστοσελίδα,  ξεχνάμε «βαριές» σελίδες.
 

Ακριβώς γι αυτό τον πήρα, για απλή χρήση, και ειπα πως αν υπάρξει πρόβλημα θα εγκαταστήσω κατι άλλο. Που να φανταστώ οτι θα τρώει ζόρι ακόμα και στο λινουξ...

 

Στις 10/11/2019 στις 1:17 ΜΜ, micos000 είπε

Αν δεν τα καταφέρει με lubuntu και forcepae τότε XP με firefox 52.9.0 esr και όσο πάει.

Λοιπόν Βρήκα cd  απο φίλο με τα windows xp, τα εγκατέστησα και τα ενεργοποίησα με το κλειδί που εχει το λαπτοπ. Επίσης εγκατέστησα sp3, ενημερώσεις και drivers.

Ο browser που μου πρότεινες ειναι ο μόνος που ανοίγει ολες τις ιστοσελίδες!!!

Τωρα με φρεσια εγκατάσταση και αυτον τον browser ειμαι κομπλε, και όσο παει...

Σας ευχαριστώ όλους μάγκες.

Επεξ/σία από thant
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε κάτσε όπως είσαι για όσο καιρό υποστηρίζει ακόμα ο firefox τις σελίδες που επισκέπτεσαι.

btw, στο bios είδες αν έχει επιλογή για ενεργοποίηση pae;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, micos000 είπε

Οπότε κάτσε όπως είσαι για όσο καιρό υποστηρίζει ακόμα ο firefox τις σελίδες που επισκέπτεσαι.

btw, στο bios είδες αν έχει επιλογή για ενεργοποίηση pae;

Ξέχασα να το κοιτάξω αυτό.

Τώρα που μπήκα στο bios δεν είδα τέτοια επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2019 στις 8:01 ΜΜ, micos000 είπε

Εγώ ρε συ τα κατέβασα όλα αλλά όταν πάω να το ξεκινήσω μου κρεμάει και ξενερώνει η μικρή. Τι κακό!

Το τρέχεις με τίποτα συμβατότητες; γιατί σκέφτομαι να βάλω xp σε vb μόνο για το kidepedia.

Αν μιλάς για windows 10 ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ ίσως να βοηθήσει αλλιώς κοίτα στον eventviewer τι σφάλμα σου βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επίσης ρίξτε μια ματιά στο Microsoft Application Compatibility Toolkit είναι ότι πρέπει για την περίπτωση σας. 😉

Υπόψιν δεν το έχω δουλέψει αλλά σίγουρα θα βρείτε κάποια λύση χρησιμοποιώντας το.

From IT Pros to rookies. 😁

Επεξ/σία από neo80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...