Προς το περιεχόμενο

Vintage μηχανικό πληκτρολόγιο


Kaboomzer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα,

Έπεσε στα χέρια μου αυτό τη μηχανικό πλήκτρολόγιο. Δεν ξέρω αν είναι λειτουργικό, αλλά θέλω να δοκιμάσω.

unikey kb-6251

Το πρόβλημα είναι ότι έχει ξηλωμένο καλώδιο. Θέλω να του βάλω ένα καλώδιο p/s 2 , αλά δεν ξέρω πώς να συνδέσω τα καλώδια πάνω στο πληκτρολόγιο.

Παραθέτω φωτογραφίες από την υποδοχή του για να καταλάβετε.

Επίσης στο πιο πάνω site βρήκα και αυτή τη φωτο αν βοηθάει https://deskthority.net/wiki/File:NTC_KB-6251EA_--_cable_mouting_in_case.jpg

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μάθω ποιο pin είναι το 5v , ποιο το data κτλ; Αν βάλω τυχαία και κάνω δοκιμές υπάρχει περίπτωση να καεί;

Ευχαριστώ.

Spoiler

IMG_20191104_174214_1572944322295.jpg

 

IMG_20191104_174245.jpg

 

IMG_20191104_174305.jpg

Επεξ/σία από Kaboomzer
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

connector, επαφές και καλώδιο θα βρεις από μαγαζί μικροηλεκτρονικών. Από εκεί και μετά πρέπει να κατέχεις και λίγο το κολλητήρι και θερμοσυστελόμενα για να βγει ωραίο.

Επεξ/σία από Pokemon640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με απασχολεί αυτό. Την κολληση την κάνω. Το θεμα είναι πως οπου ειδα τα καλώδια δεν εχουν στανταρ χρωμα για το ρεύμα, το clock, data κτλ,  και δεν ξερω ποιο pin ειναι τι. 

Αλλιως εβαζα απευθείας καλωδιο usb. 

Αλλα θα ρωτησω σε μαγαζί με μικροηλεκτρονικα μπας και εχουν ετοιμο καλωδιο με connector. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εύχομαι να το φτιάξεις γιατί πρόκειται για ένα πάρα πολύ καλό πληκτρολόγιο!

"It's tough as nails, definitely a potential murder weapon..." :D

 

 

Επεξ/σία από tanasen01
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE

ΚΑτάφερα με πατέντες (δες φωτο) και πολλές δοκιμές να συνδέσω ένα καλώδιο ps/2 και να το δει ο υπολογιστής, αλλά τα μισά πλήκτρα δεν δουλεύουν , τα περισσότερα πατάνε άλλα αντ άλλων και εμφανίζονται άλλοι χαρακτήρες, ενώ πολύ λίγα δουλεύουν σωστά.

Spoiler

IMG_20191107_123517_1573123464633.jpg.8afceaa06360e1d1af6f398dc7db726e.jpgIMG_20191107_102305.jpg.697a3fdfd0fb34b1b9acde7c45f0db66.jpg

Μίλησα με τον τύπο στο πατάρι του οποίου το βρήκα, και μου είπε τελικά πως το βρήκε πριν 4 χρόνια σε μια κούτα ενός σχολείου με άλλα εξαρτήματα για ανακύκλωση συσκευών και το πήρε σπίτι για να παίζουν τα 2χρονα παιδιά του. Πρώτα όμως ξήλωσε με δύναμη το καλώδιο και το έκανε μπάνιο όλη νύχτα σε μια λεκάνη με νερό, dettol και ξύδι (LOL).

Μετά απ'αυτό και μόνο που δουλεύει μερικώς θαύμα είναι. Τα led πάντως για το numlock, caps και scroll δουλεύουν κανονικά. Θα κάνω μια τελευταία προσπάθεια να καθαρίσω λίγο τις επαφές στην πλακέτα και αν δεν δουλέψει θα το παρατήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο ebay πιστεύω πλέον με πανακριβη τιμη 50+ ευρώ. 

Γενικα δεν αξίζουν σε σχεση με καινούριο μηχανικό,  απλα ειναι για συλλέκτες και χομπιστες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2019 στις 2:59 ΜΜ, Kaboomzer είπε

Μόνο ebay πιστεύω πλέον με πανακριβη τιμη 50+ ευρώ. 

Γενικα δεν αξίζουν σε σχεση με καινούριο μηχανικό,  απλα ειναι για συλλέκτες και χομπιστες. 

Wow, τότε το καλύτερο είναι να πετύχεις κανένα δίπλα σε κανένα κάδο ανακύκλωσης :P

Είδα βέβαια και αυτούς αλλά θα είναι δύσκολο για Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν πεταχτει χιλιάδες τέτοια απο δημοσιες υπηρεσίες και εχω πετάξει με τα χέρια μου καμια 10αρια απο την δουλεια μου. βασικα 3-4 ήταν παρατημένα σε μια κουτα μέχρι που έφυγα. τι σας αρεσει?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...