Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο για όλους το Visual Studio Online


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, skiabox είπε

Μα ήδη το visual studio code είναι το dominant editor για τον κύριο όγκο των professional developers.

Το Code δεν έχει καμία σχέση με το Visual Studio είναι άλλο πράγμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

26 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Το Code δεν έχει καμία σχέση με το Visual Studio είναι άλλο πράγμα. 

Το ξέρω φίλε μου.

Full Stack Software Developer είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η online έκδοση του VS Code. Όταν το χρησιμοποιείς online ή το κατεβάσεις από την Microsoft πρέπει να αποδεχτείς τα terms of use της Microsoft και δεν έχει open source licence. Αν θέλεις μπορείς να το κάνεις compile ο ίδιος (φυσικά λείπουν λίγα πράγματα), είναι η ίδια λογική με Chrome και Chromium όμως οι διαφορές ανάμεσα στο licensed και το open source είναι πολύ λιγότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, EuphangeL είπε

A new era.

Το Visual Studio είναι το hottest IDE αυτή τη στιγμή. Η Microsoft είναι άξια σεβασμού για την κίνηση της στο πάντρεμα με την εξαγορά του Github.

Δε ξέρω αν είναι το hotest αλλά το καλύτερο IDE εδώ και πολλά χρόνια είναι μόνο ένα: IntelliJ IDEA. Το προϊόντα Microsoft είναι για ερασιτέχνες.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, georgeps21 είπε

Υπάρχει ακόμα αυτό το αστείο με το open source και Microsoft στην ίδια πρόταση?

Αν το έλεγες πριν από 10 - 15 χρόνια θα το θεωρούσα σίγουρα τρολάρισμα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, lambrospro είπε

Δε ξέρω αν είναι το hotest αλλά το καλύτερο IDE εδώ και πολλά χρόνια είναι μόνο ένα: IntelliJ IDEA. Το προϊόντα Microsoft είναι για ερασιτέχνες.

Παλιά.

Εχει χάσει την πρωτοκαθεδρία εδώ και καιρό.

Btw guys έστω ότι φτιάχνουμε ένα html αρχείο στο online vscode.

Που το κάνουμε preview???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Retromaniac είπε

image.png.2ad9f2dd966a05408612ad5e5a0cea39.png

image.png.5dfd4c4cf718bb20ed538251a426e993.png

Δεν χρειάζεται, από τι βλέπω όλοι κατάλαβαν τι είπες και τι είπα. Καλή όρεξη.

Αν όντως έχουμε φτάσει σε σημείο να ακούμε open source και να σκεφτόμαστε Microsoft τότε τι να πω .

καλά ξεμπερδέματα ;)

Επεξ/σία από georgeps21
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, αναφορικά με το open source λογισμικό - κώδικα και την Microsoft ας ηρεμήσουμε λίγο έχω να προτείνω.
Ναι, ο @georgeps21 έκανε έναν ισχυρισμό καθαρά χιουμοριστικό με μερικά ψήγματα αλήθειας, είτε μας αρέσει αυτό είτε όχι.
Αλλά αυτό που έχει όντως πραγματική σημασία είναι πως η Microsoft τα τελευταία χρόνια έχει όντως κάνει και συνεχίζει να κάνει μερικά βήματα προς την σωστή κατεύθυνση για να αγκαλιάσει σωστά την open source κοινότητα.
Ας μείνουμε λοιπόν σε αυτό κι όλα τα όλα θαρρώ περισσεύουν!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, rafa1919 είπε

Παιδιά, αναφορικά με το open source λογισμικό - κώδικα και την Microsoft ας ηρεμήσουμε λίγο έχω να προτείνω.
Ναι, ο @georgeps21 έκανε έναν ισχυρισμό καθαρά χιουμοριστικό με μερικά ψήγματα αλήθειας, είτε μας αρέσει αυτό είτε όχι.
Αλλά αυτό που έχει όντως πραγματική σημασία είναι πως η Microsoft τα τελευταία χρόνια έχει όντως κάνει και συνεχίζει να κάνει μερικά βήματα προς την σωστή κατεύθυνση για να αγκαλιάσει σωστά την open source κοινότητα.
Ας μείνουμε λοιπόν σε αυτό κι όλα τα όλα θαρρώ περισσεύουν!

πεσαν να με φανε αλλά αστους :P 

'sent from Microsoft παραθυρα "

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lambrospro είπε

Δε ξέρω αν είναι το hotest αλλά το καλύτερο IDE εδώ και πολλά χρόνια είναι μόνο ένα: IntelliJ IDEA. Το προϊόντα Microsoft είναι για ερασιτέχνες.

Χαλάρωσε μαν, το Visual Studio έχει τον καλύτερο debugger και αποτελεί από τα πιο ολοκληρωμένα IDEs για επαγγελματίες. Επίσης, το community edition είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε δωρεάν IDE. Είναι το de facto IDE που προτείνουμε για Windows development στο Kodi και γενικά προτείνεται σε πάρα πολλά Windows(compatible) C++ projects. 

Το IDEA σαν πλατφόρμα είναι απίστευτο, όχι όμως πολύ καλύτερο από το VS και σίγουρα δεν έχει καμία σχέση στην τιμή, καθώς το VS community είναι free και σχεδόν το ίδιο καλό(αν και Windows only)

2 λεπτά πριν, georgeps21 είπε

πεσαν να με φανε αλλά αστους :P 

'sent from Microsoft παραθυρα "

Κανείς δεν πήγε μπροστά σνομπάροντας πλατφόρμες. Απλά αποδέξου ότι ο κόσμος έχει προτιμήσεις και ότι η Microsoft, όσο περίεργο και να σου φαίνεται, είναι ο τοπ Open Source contributor.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Χαλάρωσε μαν, το Visual Studio έχει τον καλύτερο debugger και αποτελεί από τα πιο ολοκληρωμένα IDEs για επαγγελματίες. Επίσης, το community edition είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε δωρεάν IDE. Είναι το de facto IDE που προτείνουμε για Windows development στο Kodi και γενικά προτείνεται σε πάρα πολλά Windows(compatible) C++ projects. 

Το IDEA σαν πλατφόρμα είναι απίστευτο, όχι όμως πολύ καλύτερο από το VS και σίγουρα δεν έχει καμία σχέση στην τιμή, καθώς το VS community είναι free και σχεδόν το ίδιο καλό(αν και Windows only)

Κανείς δεν πήγε μπροστά σνομπάροντας πλατφόρμες. Απλά αποδέξου ότι ο κόσμος έχει προτιμήσεις και ότι η Microsoft, όσο περίεργο και να σου φαίνεται, είναι ο τοπ Open Source contributor.

Ξερω αρκετές κοινότητες που κάνουν πολύ περισσότερο contribute στο open source κρατώντας οντως ανοιχτά τα πάντα, αλλά καταλαβαίνω πως το εννοείς. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Χαλάρωσε μαν, το Visual Studio έχει τον καλύτερο debugger και αποτελεί από τα πιο ολοκληρωμένα IDEs για επαγγελματίες. Επίσης, το community edition είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε δωρεάν IDE. Είναι το de facto IDE που προτείνουμε για Windows development στο Kodi και γενικά προτείνεται σε πάρα πολλά Windows(compatible) C++ projects. 

Το IDEA σαν πλατφόρμα είναι απίστευτο, όχι όμως πολύ καλύτερο από το VS και σίγουρα δεν έχει καμία σχέση στην τιμή, καθώς το VS community είναι free και σχεδόν το ίδιο καλό(αν και Windows only)

Κανείς δεν πήγε μπροστά σνομπάροντας πλατφόρμες. Απλά αποδέξου ότι ο κόσμος έχει προτιμήσεις και ότι η Microsoft, όσο περίεργο και να σου φαίνεται, είναι ο τοπ Open Source contributor.

23 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Χαλάρωσε μαν, το Visual Studio έχει τον καλύτερο debugger και αποτελεί από τα πιο ολοκληρωμένα IDEs για επαγγελματίες. Επίσης, το community edition είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε δωρεάν IDE. Είναι το de facto IDE που προτείνουμε για Windows development στο Kodi και γενικά προτείνεται σε πάρα πολλά Windows(compatible) C++ projects. 

Το IDEA σαν πλατφόρμα είναι απίστευτο, όχι όμως πολύ καλύτερο από το VS και σίγουρα δεν έχει καμία σχέση στην τιμή, καθώς το VS community είναι free και σχεδόν το ίδιο καλό(αν και Windows only)

Κανείς δεν πήγε μπροστά σνομπάροντας πλατφόρμες. Απλά αποδέξου ότι ο κόσμος έχει προτιμήσεις και ότι η Microsoft, όσο περίεργο και να σου φαίνεται, είναι ο τοπ Open Source contributor.

Φίλε μου έχεις ποτέ χρησιμοποιήσει IntelliJ; Εγώ το χρησιμοποιώ για full stack development σε project με καμία 50αρια Java microservices, κάποια από αυτά έχουν και UI σε ReactJS. Έχω  μια ομάδα 8 προγραμματιστών και σε πληροφορώ ότι όλοι Τους με αυτο το εργαλείο κάνουν τα πάντα και το κάνουν πολύ γρήγορα. Νομίζεις ότι ασχολούμαι με όλα αυτά από χομπυ; Αν ήταν να έχω καλύτερη παραγωγικοτητα με Visual studio δε θα το είχα χρησιμοποιήσει; Δεν έχω καμία αγκύλωση με οτιδήποτε.

Το κόστος του IntelliJ είναι το 1/4 από αυτό του Visual studio.  Και όχι μόνο αυτό, όσοι επαγγελματίες χρησιμοποιούν IntelliJ όταν βλέπουν ποσο χρόνο τους γλιτώνει το θεωρούν σχεδόν τσάμπα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, lambrospro είπε

 

Το Visual Studio είναι ΔΩ-ΡΕ-ΑΝ. Το IDEA σαν πλατφόρμα όχι, το CLion πρέπει να το πληρώνεις κάθε χρόνο, όπως και όλα τα άλλα προγράμματα που είναι της jetbrains, πέρα απο PyCharm community και intelliJ community. CLion χρησιμοποιώ, απλά, όπως είπα παραπάνω, αναγνωρίζω ότι το Visual Studio είναι το καλύτερο IDE για Windows, πρώτον γιατί είναι free και δεύτερον επειδή στην γλώσσα που γράφω (C++), η εναλλακτική κάνει πολλά λεφτά τον χρόνο (CLion). Επίσης, σε αυτά που κάνεις εσύ, το Visual Studio δεν μπλέκεται, άρα κάθεσαι και τρώγεσαι για κάτι το οποίο και να ήθελες, δεν μπορείς να το δουλέψεις με τις τεχνολογίες σου. Talk .net και C# κλπ, το Visual Studio σπέρνει.

Επεξ/σία από Dinos_12345
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...