Προς το περιεχόμενο

Πως να κόψεις το τσιγάρο (πριν σε κόψει αυτό)


MessengerOfGood

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Doubt είπε

George Best, Manchester United

flat,750x,075,f-pad,750x1000,f8f8f8.jpg

Αυτος ηταν beast. Επινε μπουκαλι ουισκυ, εριχνε εναν στην καθαρηστρια στα αποδυτηρια εβγαινε εξω και εριχνε 2 μπαλακια.

Δεν υπαρχουν πια τετοιοι αντρες, ο ορισμος της τεστοστερονης!

R.I.P

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

58 λεπτά πριν, aris1986 είπε

Αυτος ηταν beast. Επινε μπουκαλι ουισκυ, εριχνε εναν στην καθαρηστρια στα αποδυτηρια εβγαινε εξω και εριχνε 2 μπαλακια.

Δεν υπαρχουν πια τετοιοι αντρες, ο ορισμος της τεστοστερονης!

R.I.P

γκουγκλαροντας μαθαινω οτι ο παραπανω καπου 53 ετων διαγνωσθηκε με κιρρωση ηπατος,στα 56 εκανε μεταμοσχευση και πεθανε στα 59

δεν το βλεπω ως ενδειξη ανδρισμου αυτο να προκαλεις κακο στον εαυτο σου

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, fisfirikos είπε

Προφανώς δεν έχεις υπάρξει καπνιστής γι αυτό λες αυτά που λες. ΟΚ καταλαβαίνω ότι είμαστε στο Internet κι ο καθένας έχει δικαίωμα στην άποψη του, αλλά επειδή το θέμα είναι κάπως σοβαρό πρέπει να διευκρινιστούν ορισμένα πράγματα.

Καταρχάς, δεν υπάρχει περίπτωση να καπνίζεις και να μην έχεις προβλήματα φυσικής κατάστασης. Μπορεί να πηγαίνεις γυμναστήριο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχεις καλή φυσική κατάσταση. Ο καπνιστής όταν κάνει έντονη σωματική εργασία όπως τρέξιμο ή να ανέβει έναν όροφο θέλει πέντε λεπτά μετά βαθιές ανάσες για να αναπληρώσει το οξυγόνο. Το τσιγάρο σου καταστρέφει τους πνεύμονες κι όχι μόνο με τον καρκίνο. Πολλοί καπνιστές μετά τα 40 έχουν χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια.

Δεύτερον, το φόβητρο του καρκίνου δεν πείθει κανέναν. Αφενός γιατί δεν παθαίνουν όλοι, αφετέρου γιατί ο μέσος όρος ηλικίας των πασχόντων είναι άνω των 65. Από τα 27 που είναι το παλικάρι στο οποίο απάντησα αρχικά, τα 65 μοιάζουν σαν μια αιωνιότητα.

Το να μη βρωμάς είναι πολύ μεγαλύτερο κίνητρο από όσο νομίζεις. Ειδικά αν στο περιβάλλον σου έχεις ανθρώπους που δεν καπνίζουν. Από την κοπέλα σου που αποφεύγει να σε φιλήσει μέχρι τους συναδέλφους σου στη δουλειά που σε βλέπουν ως παρία γιατί κάθε μισή ώρα πρέπει να κάνεις διάλειμμα να πάρεις τη δόση σου. Όλα αυτά, μαζί με πολλά άλλα, μαζεύονται μέσα σου και κάποια στιγμή παίρνεις την απόφαση για να το κόψεις.  Είτε γιατί έχεις βαρεθεί να είσαι εξαρτημένος, είτε γιατί δεν μπορείς να κάνεις σεξ όσο θα ήθελες, είτε επειδή δεν σου σηκώνεται, είτε επειδή στην παρέα σου δεν καπνίζει κανείς άλλος και νοιώθεις σαν απόκληρος μαλάκας, είτε επειδή έχεις πρόβλημα με τα δόντια, είτε επειδή πληρώνεις ένα σκασμό λεφτά κλπ. Ο καθένας το κόβει για διαφορετικούς λόγους. Ελάχιστοι όμως το κόβουν υπό το φόβο ότι σε 30 χρόνια θα πάθουν κάτι σοβαρό. Τα απλά και καθημερινά είναι που σε κάνουν να αλλάξεις γνώμη.

22 χρονια...

Μην επιμενεις για την φυσικη κατασταση γιατι εκτιθεσαι...

Ναι ο καπνιστης ισως δεν μπορει να φτασει το προσωπικο top φυσικης καταστασης που θα εφτανε αν δεν καπνιζε.

Αυτο ομως δεν σημαινει πως απαραιτητα θα εχει προβληματα φυσικης καταστασης. Και οταν μιλαω για φυσικη κατασταση δεν εννοω απλα ...να ανεβεις οροφο, αλλα να γραφεις ...χιλιομετρα. Παραδειγματα απειρα απο επαγγελματιες αθλητες φουγαρα ως παραδειγματα απο την προσωπικη ζωη που τρωνε τα χιλιομετρα με ...το κουταλακι, παιζουν ποδοσφαιρο , πανε για ορειβασια κλπ

Οι οροφοι που αναφερεις ειναι για αυτους που δεν κουνιουνται απο την καρεκλα. Και οι οποιοι μπορει να λαχανιαζουν να ανεβουν οροφο ακομα και αν δεν καπνιζουν.

Για τις βρωμες τα ειπαμε πριν... Ωραια λογια τα οποια στην πραξη δεν αποτελουν σοβαρο κινητρο για κανενα καπνιστη.

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Jophiel είπε

Εννοώ ότι είναι τόσο απόλαυση όσο το πρωκτικό σεξ για ομοφυλοφιλο. Δεν είναι γενικά απόλαυση. Σε όλους τους καπνιστές, πόση απολαυση ήταν οι πρώτες τζούρες; Δε νομίζω να το θεώρησε απολαυση κανενας.

Οσο για τη γεύση ειναι γεγονος οτι η γεύση στο τσιγαρο προέρχεται κυρίως απο της πίσσα. Αν σου αρέσει η γεύση της πισσας σκύψε στο δρόμο και γλύψε την ασφαλτο...

Ναι.

Και η 1η φορα που κανεις σεξ μπορει να μην ειναι απολαυση.

Το τσιγαρο με διαφορες μορφες του, ειναι μορφη απολαυσης απο αρχαιοτατων χρονων. Οτι εσυ δεν το θεωρεις, δεν αναιρει οτι ειναι...

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, georgeγ είπε

γκουγκλαροντας μαθαινω οτι ο παραπανω καπου 53 ετων διαγνωσθηκε με κιρρωση ηπατος,στα 56 εκανε μεταμοσχευση και πεθανε στα 59

δεν το βλεπω ως ενδειξη ανδρισμου αυτο να προκαλεις κακο στον εαυτο σου

Στις μαλακίες όχι βέβαια στα άλλα άθλημα, γυναίκες και αμάξια ήταν (και) εκεί πύραυλος όπως στις καταχρήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, crom251 είπε

Μην επιμενεις για την φυσικη κατασταση γιατι εκτιθεσαι...

 

Με τέτοιες εκφράσεις το μόνο που κερδίζεις είναι την περιφρόνηση μου. Δεν κάνουμε διαγώνισμα εδώ, συζήτηση κάνουμε. Αν δεν μπορείς να μιλήσεις πολιτισμένα και πρέπει να επιτίθεσαι στον άλλο πήγαινε σε κάνα γήπεδο να κατεβάζεις γαμοσταυρίδια.

Ignore από εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, fisfirikos είπε

Με τέτοιες εκφράσεις το μόνο που κερδίζεις είναι την περιφρόνηση μου. Δεν κάνουμε διαγώνισμα εδώ, συζήτηση κάνουμε. Αν δεν μπορείς να μιλήσεις πολιτισμένα και πρέπει να επιτίθεσαι στον άλλο πήγαινε σε κάνα γήπεδο να κατεβάζεις γαμοσταυρίδια.

Ignore από εμένα.

Τι ακριβως μη πολιτισμενο διεκρινες σε αυτη την προταση? Οτι εκτιθεσαι οταν λες τετοια πραγματα? Αφου εκτιθεσαι, δεν ισχυουν αυτα που λες.  Ουτε σε εβρισα ουτε ...γαμοσταυριδια σου εριξα... Αυτα τα φανταζεσαι

Επισης το ignore το κανεις για σενα και τους λογους σου. Εμενα γιατι μου το λες? Θα βαλω την γατα μου να κλαψει νομιζεις?

 

 

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, crom251 είπε

Τι ακριβως μη πολιτισμενο διεκρινες σε αυτη την προταση? Οτι εκτιθεσαι οταν λες τετοια πραγματα? Αφου εκτιθεσαι, δεν ισχυουν αυτα που λες.  Ουτε σε εβρισα ουτε ...γαμοσταυριδια σου εριξα... Αυτα τα φανταζεσαι

Επισης το ignore το κανεις για σενα και τους λογους σου. Εμενα γιατι μου το λες? Θα βαλω την γατα μου να κλαψει νομιζεις?

Γιατί να εκτίθεμαι εγώ κι όχι εσύ με αυτά που λες; Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου τα γυμναστήρια είναι γεμάτα καπνιστές και ένα σωρό σπουδαίοι αθλητές καπνίζουν σαν τσιμινιέρα. Αφού το λες εσύ έτσι θα είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, crom251 είπε

Και η 1η φορα που κανεις σεξ μπορει να μην ειναι απολαυση.

Το τσιγαρο με διαφορες μορφες του, ειναι μορφη απολαυσης απο αρχαιοτατων χρονων. Οτι εσυ δεν το θεωρεις, δεν αναιρει οτι ειναι...

Είναι απόλαυση γιατί η νικοτίνη δημιουργεί διέγερση την οποία η ίδια αναιρεί για μία ώρα. Αυτό πιστεύω να το ξέρεις...

Είναι σαν να μένεις, επίτηδες, χωρίς νερό για 5 ώρες κάτω από τον ήλιο και κάποιος να σου δίνει ένα μπουκάλι κρύο νερό. Τα ερωτήματα είναι 2:

α) γιατί να υποβάλεις τον εαυτό σου εξαρχής σε αυτή τη διαδικασία (να μείνεις χωρίς νερό κάτω από τον ήλιο);

β) αν δεν έμενες θα ήταν απόλαυση ένα μπουκάλι παγωμένο νερο αν δεν διψούσες;

Αυτό που δεν καταλαβαίνει πολύς κόσμος είναι το πώς λειτουργεί η νικότίνη. Οι περισσότεροι θεωρούν ότι ηρεμεί και καλμάρει τα νεύρα. Ουσιαστικά η μόνη χαλάρωση που νοιώθεις είναι η προσωρινή ανακούφιση από τα συμπτώματα της χρήσης της. Στην πραγματικότητα δεν κάνει αυτό.

Το τσιγάρο (καπνός και κάνναβη) δεν είναι μορφή απόλαυσης από αρχαιοτάτων χρόνων στον πολιτισμένο κόσμο, αλλά χρησιμοποιούνταν για τελετές κυρίως από τους σαμάνους της Αμερικής (5000 πΧ). 

Και κάτι τελευταίο και πολύ απλό:

Διάβασες καθόλου τον τίτλο του θέματος; Ήρθες να υπερασπιστείς το κάπνισμα σε θέμα κατά του καπνίσματος;... 😂🤣😄

3 ώρες πριν, crom251 είπε

22 χρονια...

Μην επιμενεις για την φυσικη κατασταση γιατι εκτιθεσαι...

Ναι ο καπνιστης ισως δεν μπορει να φτασει το προσωπικο top φυσικης καταστασης που θα εφτανε αν δεν καπνιζε.

Αυτο ομως δεν σημαινει πως απαραιτητα θα εχει προβληματα φυσικης καταστασης. Και οταν μιλαω για φυσικη κατασταση δεν εννοω απλα ...να ανεβεις οροφο, αλλα να γραφεις ...χιλιομετρα. Παραδειγματα απειρα απο επαγγελματιες αθλητες φουγαρα ως παραδειγματα απο την προσωπικη ζωη που τρωνε τα χιλιομετρα με ...το κουταλακι, παιζουν ποδοσφαιρο , πανε για ορειβασια κλπ

Οι οροφοι που αναφερεις ειναι για αυτους που δεν κουνιουνται απο την καρεκλα. Και οι οποιοι μπορει να λαχανιαζουν να ανεβουν οροφο ακομα και αν δεν καπνιζουν.

Για τις βρωμες τα ειπαμε πριν... Ωραια λογια τα οποια στην πραξη δεν αποτελουν σοβαρο κινητρο για κανενα καπνιστη.

Τί λες φίλε μου; Θα μας τρελάνεις; Δεν επηρρεάζει τη φυσική κατάσταση το κάπνισμα;  Δες λίγο και αυτό:

https://www.iatronet.gr/ygeia/fysiki-iatriki-apokatastasi/article/200/kapnisma-pnevmones-derma-kai-oyrodoxos-kysti.html

όχι μόνο δε φτάνει στο top, αλλά απέχει ΠΑΑΑΑΑΡΑ πολύ από αυτό. Όταν κάπνιζα έτρεχα διάδρομο 3.30 λεπτά και λαχάνιαζα. Μετά από 3 μήνες πήγα στα 12 λεπτά, μετά το χρόνο στα 28 λεπτά και τώρα 35.

Θα μπορούσες να μου παραθέσεις πηγές από μερικούς από τους άπειρους επαγγελματίες αθλητές που ήταν χρόνια καπνιστές και πρόκοψαν;

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Jophiel είπε

Θα μπορούσες να μου παραθέσεις πηγές από μερικούς από τους άπειρους επαγγελματίες αθλητές που ήταν χρόνια καπνιστές και πρόκοψαν;

Δεν έχω καμία διάθεση να κάνω προπαγάνδα υπέρ του τσιγάρου αλλά...

https://www.belfasttelegraph.co.uk/news/uk/smokin-players-jack-wilshere-zidane-cruyff-rooney-and-even-wenger-have-all-puffed-away-30966631.html

http://www.tsmplug.com/extra/footballers-who-smoked-cigarettes/

 

Η πιο κλασική περίπτωση και μεγάλος ποδοσφαιριστής, σίγουρα στους 3 καλύτερους όλων των εποχών

 

WnnOnPc_8beLLRswSAiz0vJrsqllffQB70LjyTRO

Επέμβαση bypass το 1991, πέθανε από καρκίνο του πνεύμονα το 2016.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν έχω καμία διάθεση να κάνω προπαγάνδα υπέρ του τσιγάρου αλλά...

https://www.belfasttelegraph.co.uk/news/uk/smokin-players-jack-wilshere-zidane-cruyff-rooney-and-even-wenger-have-all-puffed-away-30966631.html

http://www.tsmplug.com/extra/footballers-who-smoked-cigarettes/

Η πιο κλασική περίπτωση και μεγάλος ποδοσφαιριστής, σίγουρα στους 3 καλύτερους όλων των εποχών

WnnOnPc_8beLLRswSAiz0vJrsqllffQB70LjyTRO

Επέμβαση bypass το 1991, πέθανε από καρκίνο του πνεύμονα το 2016.

Πάντως στο σημερινό ποδόσφαιρο με ο Κρόιφ καπνίζοντας θα έπαιζε Β' εθνική ή θα έπαιζε σαν τους 35χρονους "ασσους" που πάνε σε μέτρια πρωταθλήματα για την τελευταία μπάζα.

Δεν γίνεται να κάνεις πρωταθλητισμό σήμερα και να είσαι στο -30 ή -40% λόγω καταχρήσεων. Παλιά που οι απαιτήσεις ήταν μικρές γινόταν.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν έχω καμία διάθεση να κάνω προπαγάνδα υπέρ του τσιγάρου αλλά...

https://www.belfasttelegraph.co.uk/news/uk/smokin-players-jack-wilshere-zidane-cruyff-rooney-and-even-wenger-have-all-puffed-away-30966631.html

http://www.tsmplug.com/extra/footballers-who-smoked-cigarettes/

Η πιο κλασική περίπτωση και μεγάλος ποδοσφαιριστής, σίγουρα στους 3 καλύτερους όλων των εποχών

WnnOnPc_8beLLRswSAiz0vJrsqllffQB70LjyTRO

Επέμβαση bypass το 1991, πέθανε από καρκίνο του πνεύμονα το 2016.

Είσαι σε λάθος θέμα φίλε μου. Εδώ δεν υπερασπιζόμαστε το κάπνισμα. Κάποιοι από αυτους πεθαναν νωρίς και κάποιοι άλλοι δεν ήταν χρόνιοι καπνιστες. Οι πηγες που παραθέτεις δεν αποδεικνύουν το οτι ήταν χρόνια καπνιστές. Απλά τους έπιασαν με τσιγάρο.

Τέλος, στους χιλιάδες ποδοσφαιριστές πάαααρα πολύ λιγοι καπνισαν. Σίγουρα δεν ειναι άπειροι και σίγουρα είναι εξαιρέσεις. Είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο οτι δεν τους βοηθησε το κάπνισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jophiel είπε

Είσαι σε λάθος θέμα φίλε μου. Εδώ δεν υπερασπιζόμαστε το κάπνισμα. Κάποιοι από αυτους πεθαναν νωρίς και κάποιοι άλλοι δεν ήταν χρόνιοι καπνιστες. Οι πηγες που παραθέτεις δεν αποδεικνύουν το οτι ήταν χρόνια καπνιστές. Απλά τους έπιασαν με τσιγάρο.

Ο Κρόιφ ήταν χρόνιος και φανατικός, κάπνιζε ακόμα και στο ημίχρονο των αγώνων. Είναι πασίγνωστο.

Για τους άλλους όσο σίγουρος μπορείς να είσαι εσύ άλλο τόσο είμαι κι εγώ.

Άλλη μια πολύ ρετρό.

StanleyMatthewssmoking_crop_exact.jpg?h=

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Doubt είπε

Ο Κρόιφ ήταν χρόνιος και φανατικός, κάπνιζε ακόμα και στο ημίχρονο των αγώνων. Είναι πασίγνωστο.

Για τους άλλους όσο σίγουρος μπορείς να είσαι εσύ άλλο τόσο είμαι κι εγώ.

Άλλη μια πολύ ρετρό.

StanleyMatthewssmoking_crop_exact.jpg?h=

Αρα ο κανονας ειναι: το καπνισμα δεν επηρρεάζει την αντοχή και τις επιδόσεις. Αυτό μου λες; Επειδη καποιοι αθλητες μετρημενοι στα δαχτυλα καπνιζαν, αρα κανει καλο. Μάλιστα. Απλά ήταν πολύ τυχεροι που γλύτωσαν καρκινους, πνευμονικες εμβολες κτλ.

Ο Κρόιφ ηγείται πλεον εκστρατιων κατα του καπνισματος μετα απο απανωτα μπάιπας. Ωραιο παραδειγμα μου εφερες...

Στην εποχή του οι καπνοβιομηχανιες χρησιμοποιουσαν αθλητες για να προωθήσουν το καπνισμα και στον αθλητισμο. Το αρθρο που παραθέτεις είναι διαφημιση σε μορφή αρθρου.

https://gr.askmen.com/ugeia/1101060/article/sunduazontai-kapnisma-kai-gumnastike

https://www.healthtimes.gr/kapnisma/amp/

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...