Προς το περιεχόμενο

Πως να κόψεις το τσιγάρο (πριν σε κόψει αυτό)


MessengerOfGood

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 8/11/2019 στις 10:40 ΜΜ, LiquidTroll είπε

Καπνίζω ένα πακέτο την ημέρα. Μου χαρίζει ηδονή. Ναί, είμαι πρεζάκιας. Καπνίζω απο τα 14, πάνω απο 20 χρόνια. Εχω προσπαθήσει 2 φορές να το κόψω, αλλά δεν μπορεσα.

Για όλους αυτούς τους λόγους, δεν θέλω μέσα μου πραγματικά να το κόψω, Οποιος θέλει πραγματικά να το κόψει, δεν πρέπει να σκεφτεί απλά τις 10-15 ημέρες των συμπτωμάτων του εθισμού, Πρέπει να σκεφτεί το μετά! Γιατί το μετά έχει σημασία, γιατι οκ το κόβεις, αλλα αν πέσεις σε κατάθλιψη μετά, δεν έχει νόημα!

Αν πείσεις τον εγκέφαλό σου ότι δεν χρειάζεται αυτή την ηδονή, μαγκιά σου! Η συμβουλή μου είναι να βρεις μια ηδονή που θα αντικαταστήσει το τσιγάρο. Μια υγιής ηδονή, όπως η γυμναστική, η γιόγκα, το περπάτημα, ανάλογα τι αρέσει στον καθένα.

Οπως και να έχει, καλή τύχη σε όσους το κόβουν!

Δεν είναι ηρωίνη το τσιγάρο. Δεν προκαλεί τόσο βαθιές αλλαγές στον εγκέφαλο.

Η μέθοδος που λειτούργησε για μένα είναι η λεγόμενη cold turkey. Κάπνιζα από τις αρχές Λυκείου λίγα τσιγάρα. Δεν ξεπερνούσα τα 10-15 την ημέρα μέχρι και τη στιγμή που το έκοψα(πριν 6-7 χρόνια). Ακόμα και τα λίγα είναι εθισμός, ειδικά όταν έχουν συσχετιστεί από το μυαλό με συγκεκριμένες δραστηριότητες όπως π.χ. το φαγητό ή το διάλειμμα στη δουλειά.

Ανεπιτυχώς προσπάθησα μια-δυο φορές να το ελαττώσω(π.χ. μόνο 3 την ημέρα), γιατί κάθε φορά που το μείωνα όλο και κάτι δυσάρεστο ή ευχάριστο θα συνέβαινε και θα ξανακυλούσα. Σκεφτείτε ότι όσο κυλά ο χρόνος τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να συμβεί κάτι που να σε αποσυντονίσει ψυχολογικά. Τελικά πήρα την απόφαση να το κόψω μαχαίρι και να υποστώ μια εντονότερη μεν ταλαιπωρία για μικρό χρονικό διάστημα, παρά μια ηπιότερη για μεγαλύτερο(εδώ είναι το κλειδί με βάση το τι ταιριάζει στο καθένα). Το στερητικό σύνδρομο υποχωρεί δραματικά μετά τις πρώτες βδομάδες. Προς το τέλος του πρώτου χρόνου απεξάρτησης έβλεπα και όνειρα ότι ξανακυλούσα ή ότι έκανα τσιγάρο με παρέες. Μετά το έτος επανήλθα εκεί που βρισκόμουν προτού το ξεκινήσω(σχεδόν καμία σκέψη γύρω από το κάπνισμα).

Όποιος αποφασίσει να το κόψει απότομα καλό είναι να διαλέξει μια περίοδο της ζωής του χωρίς πολλές σκοτούρες και μεταβολές και να υπολογίζει κοντά στον 1 μήνα μαξ έντονης δυσαρέσκειας. Σαν να πας στρατό π.χ. και να βγαίνεις εντελώς από τους βιορυθμούς και το ραχάτι σου. Κάτι δύσκολο που θα σφίξεις λίγο δόντια και θα περάσει. Πρέπει τέλος να σκέφτεται πώς τόσα χρόνια πριν ζούσες μια χαρά χωρίς αυτό. Άρα είναι κάτι που δεν το θες πραγματικά.

υ.γ.: Είδα διαφορά στις αντοχές μου(π.χ. σκάλες) ακόμα και με τόσα λίγα που κάπνιζα. Επίσης για άτομα που πληρώνονται για το μυαλό τους(εννοώ το problem solving τους) μαζί με λίγη γυμναστική είναι must. Το κάπνισμα μειώνει το δείκτη νοημοσύνης. Χειροτερεύει την αντίληψη καταστάσεων και την ικανότητα συγκέντρωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, Jophiel είπε

Αρα ο κανονας ειναι: το καπνισμα δεν επηρρεάζει την αντοχή και τις επιδόσεις. Αυτό μου λες; Επειδη καποιοι αθλητες μετρημενοι στα δαχτυλα καπνιζαν, αρα κανει καλο. Μάλιστα. Απλά ήταν πολύ τυχεροι που γλύτωσαν καρκινους, πνευμονικες εμβολες κτλ.

Ο Κρόιφ ηγείται πλεον εκστρατιων κατα του καπνισματος μετα απο απανωτα μπάιπας. Ωραιο παραδειγμα μου εφερες...

πεθανε απο καρκινο του πνευμονα

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Doubt είπε

Δεν έχω καμία διάθεση να κάνω προπαγάνδα υπέρ του τσιγάρου αλλά...

https://www.belfasttelegraph.co.uk/news/uk/smokin-players-jack-wilshere-zidane-cruyff-rooney-and-even-wenger-have-all-puffed-away-30966631.html

http://www.tsmplug.com/extra/footballers-who-smoked-cigarettes/

Η πιο κλασική περίπτωση και μεγάλος ποδοσφαιριστής, σίγουρα στους 3 καλύτερους όλων των εποχών

WnnOnPc_8beLLRswSAiz0vJrsqllffQB70LjyTRO

Επέμβαση bypass το 1991, πέθανε από καρκίνο του πνεύμονα το 2016.

Τα έχω γράψει ήδη, κάτω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, fisfirikos είπε

Γιατί να εκτίθεμαι εγώ κι όχι εσύ με αυτά που λες; Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου τα γυμναστήρια είναι γεμάτα καπνιστές και ένα σωρό σπουδαίοι αθλητές καπνίζουν σαν τσιμινιέρα. Αφού το λες εσύ έτσι θα είναι...

Εκτιθεσαι γιατι αυτα ειναι κατι παραπανω απο γνωστα. Με μια απλη αναζητηση θα βρεις επαγγελματιες αθλητες (δεν μιλαμε απλα για καλη φυσικη κατασταση) που ηταν απο περιστασιακοι καπνιστες μεχρι ...φουγαρα ατελειωτα. Οταν φυγουμε δε απο τον επαγγελματικο αθλητισμο, και παμε στον ερασιτεχνικο αθλητισμο ή σε καταστασεις ''καλης φυσικης καταστασης'' εκει τα νουμερα μεγαλωνουν κατα πολυ και θα δεις πολυ περισσοτερους καπνιστες.

Να τονισω (αν και δεν νομιζω πως χρειαζεται καν διευκρίνηση) πως δεν εννοω φυσικα πως το καπνισμα κανει καλο ή δεν πειραζει στην φυσικη κατασταση κλπ. Αν δεν καπνιζες θα εφτανες στο σημειο Α, αν καπνιζεις δεν μπορεις να το φτασεις το Α.

Αυτο ομως ουδεμια σχεση εχει με τον λανθασμενο περα για περα ισχυρισμο πως ο καπνιστης δεν μπορει να εχει καλη φυσικη κατασταση. Μια χαρα φυσικη κατασταση μπορει και μαλιστα παρα πολυ καλη.

14 ώρες πριν, Jophiel είπε

Διάβασες καθόλου τον τίτλο του θέματος; Ήρθες να υπερασπιστείς το κάπνισμα σε θέμα κατά του καπνίσματος;... 😂🤣😄

Τί λες φίλε μου; Θα μας τρελάνεις; Δεν επηρρεάζει τη φυσική κατάσταση το κάπνισμα;  Δες λίγο και αυτό:

https://www.iatronet.gr/ygeia/fysiki-iatriki-apokatastasi/article/200/kapnisma-pnevmones-derma-kai-oyrodoxos-kysti.html

όχι μόνο δε φτάνει στο top, αλλά απέχει ΠΑΑΑΑΑΡΑ πολύ από αυτό. Όταν κάπνιζα έτρεχα διάδρομο 3.30 λεπτά και λαχάνιαζα. Μετά από 3 μήνες πήγα στα 12 λεπτά, μετά το χρόνο στα 28 λεπτά και τώρα 35.

Θα μπορούσες να μου παραθέσεις πηγές από μερικούς από τους άπειρους επαγγελματίες αθλητές που ήταν χρόνια καπνιστές και πρόκοψαν;

Δεν ηρθα να υπερασπιστω τιποτα. Ισα ισα...

Αλλο αυτο ομως αλλο να γράφονται ανακριβειες και λανθασμενες αποψεις γιατι ...ετσι και γιατι το θεμα ειναι κατα του καπνισματος αρα γραφουμε οτι μας κατεβει στο κεφαλι...

Οσο για τους χρονους αν εκανες 3.3 λεπτα και λαχανιαζες δεν εφταιγε το τσιγαρο ή μονο το τσιγαρο αν θες... Εφταιγε ολος ο τροπος ζωης σου...

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως να κοψεις το τσιγαρο: μονο μια μικρη ερευνα στο γκουγκλ σχετικα με τους θανατους που οφειλονται λογω καρκινων απο το τσιγαρο αρκει. Ο καρκινος του πνευμονα ειναι η πιο μεγαλη αιτια και στις περισσοτερες περιπτωσεις μη αντιμετωπισιμη με μεταστασεις κλπ. Ξερω ατομο που το χε σταματησει για πολλα χρονια (καπνιζε επισης πολλα) κι ομως του εμφανιστηκε καρκινος στον πνευμονα πολυ αργοτερα. Οι καπνιστες θα πρεπει να σκεφτουν την ταλαιπωρια (το λιγοτερο) που θα υποστουν οντας αρρωστοι οταν θα τρεχουν στα νοσοκομεια με χημειοθεραπείες & παρενέργειες βαριας μορφης. Θα πρεπει να σκεφτουν και την απωλεια που θα βιωσουν τα δικα τους αγαπημενα προσωπα, αν πια δεν σκεφτονται οτι θα χασουν τη ζωη τους. Οι περισσοτεροι καρκινοι οφειλονται στο τσιγαρο. Ξερω, υπαρχουν κι ατομα μεγαλης ηλικιας που δεν εχουν παθει καρκινο και ακομα καπνιζουν. Υπαρχουν ομως και αυτοι που προείπα.

Ο καθενας διαλεγει τι θελει να κανει με την υγεια του,  αν αντεχει να υποφερει, αν δεν τον νοιαζει να υποβαλει τους δικους του σε μια μεγαλη απωλεια κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κι από μένα ένα μεγάλο μπράβο σε όσους το έχουν καταφέρει!

Κι εγώ το έχω κόψει το τσιγάρο 3 χρόνια, και το ηλεκτρονικο 2. Σύνολο 2 χρονια χωρις νικοτινη, και κάπνιζα 15. 

Μακάρι να μπορούσα να πω κι εγώ οτι νιώθω μεγαλύτερη ευεξία, οτι δεν μπορώ ούτε να το μυρίζω, οτι έχω δεί διαφορά εδώ, εκεί κλπ. Δυστυχώς μου λείπει πάρα πολύ, με ευχαριστεί η μυρωδιά του όταν καπνίζουν γύρω μου γιατι μου φέρνει αναμνήσεις και μου είναι εξαιρετικά οικεία απο μικρό παιδί (από το περιβάλλον μου), πολλά από τα καθημερινά πράγματα πχ, καφές, ταινία, ξημερώματα δουλειάς στον υπολογιστή, ποτό μου φαίνεται πολύ έντονα σαν κάτι να τους λείπει. Δυστυχώς νιώθω πάρα πολύ επιρρεπής στο να ξαναξεκινήσω, παρόλο που κι εγώ όπως κι εσείς αναγνωρίζω το καλό που κάνει κάποιος στην υγεία του κόβοντάς το.  Για μένα η διακοπή ήταν ένας στόχος που δεν πίστευα ποτέ οτι θα πετύχω, κι όμως τον πέτυχα παρόλο που ήταν μια συνήθεια που αγαπόυσα. 

Δεν μετανιώνω καθόλου για την απόφασή μου, απλά ήθελα να το πω να το βγάλω από μέσα μου 😫

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, crom251 είπε

Να τονισω (αν και δεν νομιζω πως χρειαζεται καν διευκρίνηση) πως δεν εννοω φυσικα πως το καπνισμα κανει καλο ή δεν πειραζει στην φυσικη κατασταση κλπ. Αν δεν καπνιζες θα εφτανες στο σημειο Α, αν καπνιζεις δεν μπορεις να το φτασεις το Α.

Αυτο ομως ουδεμια σχεση εχει με τον λανθασμενο περα για περα ισχυρισμο πως ο καπνιστης δεν μπορει να εχει καλη φυσικη κατασταση. Μια χαρα φυσικη κατασταση μπορει και μαλιστα παρα πολυ καλη.

Αυτές οι δύο προτάσεις είναι αντιφατικές. Στην πρώτη πρόταση λες ότι το κάπνισμα επηρεάζει την φυσική κατάσταση, στην δεύτερη ότι μπορεί κάποιος να καπνίζει και να έχει πάρα πολύ καλή φυσική κατάσταση. Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, fisfirikos είπε

Αυτές οι δύο προτάσεις είναι αντιφατικές. Στην πρώτη πρόταση λες ότι το κάπνισμα επηρεάζει την φυσική κατάσταση, στην δεύτερη ότι μπορεί κάποιος να καπνίζει και να έχει πάρα πολύ καλή φυσική κατάσταση. Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.

Ούτε καν. Καμία σχέση. Αυτό που λέει ο φίλος και μάλλον κανείς δεν το κατάλαβε είναι ότι δεν είναι απαραίτητο ότι αυτός που καπνίζει, έχει ΠΑΝΤΑ την χειρότερη φυσική κατάσταση από αυτόν που δεν καπνίζει.  Αλλά αν στον ίδιο ακριβώς άνθρωπο, υπήρχαν δύο εκδοχές, η μία σαν καπνιστής και η μία μη καπνιστής, τότε η διαφορά θα ήταν σαφώς υπέρ του μη καπνιστή. Κι επειδή καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που θέλει να πει, θα σου πω ένα παράδειγμα με τον εαυτό μου καθώς υπήρξα αυτό ακριβώς που θέλει να πει.

Στην παλιά μου τη δουλειά, μέχρι τα 33 μου περίπου (είμαι 44 τώρα) τύχαινε να κουβαλάμε κάποιες προμήθειες σε κούτες, βάρος περίπου 30 κιλών η μία, στον τρίτο όροφο από τις σκάλες. Ασανσέρ δεν υπήρχε. Εγώ και δύο βοηθοί. Ίδιο σωματότυπο και οι τρεις περίπου. Μια φορά τον μήνα συνέβαινε αυτό. Εγώ περίπου 30 χρονών μέσο όρο, οι άλλοι 22 ο ένας και 25 ο άλλος. Από τις 50 κούτες, τις 30 περίπου τις ανέβαζα εγώ. Εγώ κάπνιζα τότε, (από τα 16 μου) οι άλλοι όχι. Ποτέ τους. Οι άλλοι απλά δεν μπορούσαν. Ψόφαγαν. Δεν λούφαραν. Τους έβλεπα. Έτρεχα στο γυμναστήριο περίπου δυο ώρες την ημέρα. Περίπου 15 χιλιόμετρα. Ποιος είχε καλύτερη φυσική κατάσταση; Εγώ ή οι πιο νέοι; Αλλά εκείνο που θέλει να πει ο φίλος, είναι ότι αν δεν κάπνιζα, θα κουβάλαγα 40 κούτες, και 3 ώρες διάδρομο στο γυμναστήριο. Πράγμα το οποίο δεν το έφτασα ποτέ λόγω του τσιγάρου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dj_takis είπε

Ούτε καν. Καμία σχέση. Αυτό που λέει ο φίλος και μάλλον κανείς δεν το κατάλαβε είναι ότι δεν είναι απαραίτητο ότι αυτός που καπνίζει, έχει ΠΑΝΤΑ την χειρότερη φυσική κατάσταση από αυτόν που δεν καπνίζει.  Αλλά αν στον ίδιο ακριβώς άνθρωπο, υπήρχαν δύο εκδοχές, η μία σαν καπνιστής και η μία μη καπνιστής, τότε η διαφορά θα ήταν σαφώς υπέρ του μη καπνιστή. Κι επειδή καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που θέλει να πει, θα σου πω ένα παράδειγμα με τον εαυτό μου καθώς υπήρξα αυτό ακριβώς που θέλει να πει.

Στην παλιά μου τη δουλειά, μέχρι τα 33 μου περίπου (είμαι 44 τώρα) τύχαινε να κουβαλάμε κάποιες προμήθειες σε κούτες, βάρος περίπου 30 κιλών η μία, στον τρίτο όροφο από τις σκάλες. Ασανσέρ δεν υπήρχε. Εγώ και δύο βοηθοί. Ίδιο σωματότυπο και οι τρεις περίπου. Μια φορά τον μήνα συνέβαινε αυτό. Εγώ περίπου 30 χρονών μέσο όρο, οι άλλοι 22 ο ένας και 25 ο άλλος. Από τις 50 κούτες, τις 30 περίπου τις ανέβαζα εγώ. Εγώ κάπνιζα τότε, (από τα 16 μου) οι άλλοι όχι. Ποτέ τους. Οι άλλοι απλά δεν μπορούσαν. Ψόφαγαν. Δεν λούφαραν. Τους έβλεπα. Έτρεχα στο γυμναστήριο περίπου δυο ώρες την ημέρα. Περίπου 15 χιλιόμετρα. Ποιος είχε καλύτερη φυσική κατάσταση; Εγώ ή οι πιο νέοι; Αλλά εκείνο που θέλει να πει ο φίλος, είναι ότι αν δεν κάπνιζα, θα κουβάλαγα 40 κούτες, και 3 ώρες διάδρομο στο γυμναστήριο. Πράγμα το οποίο δεν το έφτασα ποτέ λόγω του τσιγάρου.

τα προβληματα αρχιζουν και εμφανιζονται συνηθως καπου στα 50  μην ξεγελιεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, georgeγ είπε

τα προβληματα αρχιζουν και εμφανιζονται συνηθως καπου στα 50  μην ξεγελιεσαι

Δε ξεγιελιέμαι. Έτσι κι αλλιώς γι΄αυτόν ακριβώς τον λόγο το έχω κόψει πλέον. Απλά εξηγώ τον συμφορουμίτη τι εννούσε  ο προηγούμενος φίλος καθώς το βίωσα. Το τσιγάρο έχει ένα καλό και ένα εκατομμύριο κακά. Το καλό είναι η απόλαυση όταν το καπνίζεις. Αυτό ήταν για μένα τουλάχιστον. Τα κάκα τα ξέρουμε όλοι. Η ζυγαριά λοιπόν είναι ολοκάθαρο προς τα που θα γείρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η απόλαυση όταν το καπνίζεις είναι αποτέλεσμα του εθισμού. Δεν είναι η ίδια απόλαυση όπως όταν τρως μια πάστα.

Τα υπόλοιπα περί φυσικής κατάστασης σαφώς και τα καταλαβαίνω, αλλά όταν κάνουμε μια κουβέντα μιλάμε συνήθως για μέσους όρους. Αν πιάνει ο καθένας από ένα ακράιο παράδειγμα όπως με τον Γιόχαν Κρόιφ που ήταν μανιώδης καπνιστής δεν βγαίνει άκρη. Παρεπιμπτόντως ο Κρόιφ είχε ήδη καρδιακά προβλήματα από τα 45 και σε μια εποχή που το ποδόσφαιρο ήταν πολύ λιγότερο απαιτητικό από ότι σήμερα. Στα πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις. Αλλά το να λέμε ότι το τσιγάρο δεν επηρεάζει την φυσική κατάσταση είναι αστείο. Ναι, μπορείς  να καπνίζεις και να έχεις καλύτερη φυσική κατάσταση από κάποιον που δεν έχει πατήσει ποτέ το πόδι του σε γυμναστήριο, όπως μπορείς να δώσεις πανελλήνιες διαβάζοντας μια ώρα την ημέρα και να πάρεις καλύτερους βαθμούς από κάποιον που διαβάζει δέκα. Εγώ στο σχολείο ήμουν μαθητής του 13 και πήγα στις πανελλαδικές κι έγραψα 19,5 έκθεση γιατί έτυχε να είχα διαβάσει ένα βιβλίο που είχε ακριβώς το ίδιο θέμα με αυτό των εξετάσεων. Αυτά όμως είναι edge cases. Κι έτσι δεν καταλήγουμε πουθενά.

Σε εμπειρικά θέματα, όπως το συγκεκριμένο, ο καθένας μιλά γι αυτά που έχει βιώσει. Δεν μπορείς επομένως να αξιώνεις ότι η δική σου άποψη έχει μεγαλύτερο ειδικό βάρος από αυτή του άλλου. Εγώ λέω ότι όταν έκοψα το τσιγάρο η φυσική μου κατάσταση βελτιώθηκε θεαματικά κι έρχεται ο άλλος και μου λέει, α δεν είναι έτσι γιατί εγώ βίωσα αυτό κι εκείνο και λες ανακρίβειες. Ε τώρα αυτό δεν είναι αντίδραση λογικού ανθρώπου αλλά ξερόλα που νομίζει ότι μόνο το δικό του βίωμα μετρά. Και γι αυτό γελάω με αυτά που λέει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πει στα 25 μου μαζί με 4 κολλητούς οτι θα το κοψουμε όλοι μαζί στα 40 μας στις 9 Σεπτεμβρίου του τότε χρόνου. Όταν έφθασε η συγκεκριμένη ώρα μαζευτήκαμε σε ένα μπαράκι, κάναμε το τελευταίο τσιγάρο ( εγω κάπνιζα πούρα τοτε) και φεύγοντας πετάξαμε και τα πακέτα. Απο τότε μετράμε 11 χρονια άκαπνοι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, fisfirikos είπε

Αυτές οι δύο προτάσεις είναι αντιφατικές. Στην πρώτη πρόταση λες ότι το κάπνισμα επηρεάζει την φυσική κατάσταση, στην δεύτερη ότι μπορεί κάποιος να καπνίζει και να έχει πάρα πολύ καλή φυσική κατάσταση. Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν.

😀😀😀

Καμια απολυτως αντιφαση. Πρεπει να κοιταξεις λιγο τα ελληνικα σου...

Οτι το καπνισμα επηρεαζει την φυσικη σου κατασταση και μειωνει το μεγιστο που μπορεις να πετυχεις ειναι γεγονος... Αλλα αυτο ομως και αλλο να ισχυριζεσαι πως ο καπνιστης δεν γινεται να εχει καλη φυσικη κατασταση.

Και να σου φερω και ενα παραδειγμα μπας και... γιατι δεν τα παιρνεις και πολυ ευκολα μαλλον...

Ειμαι καπνιστης και μπορω να τρεξω 20 χιλιομετρα. Αν δεν καπνιζα μπορει να ετρεχα 30. Αρα το καπνισμα εχει επηρεασει την φυσικη κατασταση μου.

Αυτο ομως δεν σημαινει πως εχω ασχημη φυσικη κατασταση. Ισα ισα η φυσικη κατασταση που εχω ειναι καλυτερη απο αυτη των περισσοτερων μη καπνιστων και πολυ πανω του μεσου ορου.

32 λεπτά πριν, fisfirikos είπε

Σε εμπειρικά θέματα, όπως το συγκεκριμένο, ο καθένας μιλά γι αυτά που έχει βιώσει. Δεν μπορείς επομένως να αξιώνεις ότι η δική σου άποψη έχει μεγαλύτερο ειδικό βάρος από αυτή του άλλου. Εγώ λέω ότι όταν έκοψα το τσιγάρο η φυσική μου κατάσταση βελτιώθηκε θεαματικά κι έρχεται ο άλλος και μου λέει, α δεν είναι έτσι γιατί εγώ βίωσα αυτό κι εκείνο και λες ανακρίβειες. Ε τώρα αυτό δεν είναι αντίδραση λογικού ανθρώπου αλλά ξερόλα που νομίζει ότι μόνο το δικό του βίωμα μετρά. Και γι αυτό γελάω με αυτά που λέει.

Παλι δεν εχεις καταλαβει χριστο. Αλλου για αλλου πραγματικα!

Εννοειται πως αν κοψεις το τσιγαρο θα βελτιωθει η φυσικη σου κατασταση, οι ανασες σου κλπ. Εστω και ελαχιστα γιατι αν ο υπολοιπος τροπος ζωης σου (φαγητο, εξασκηση κλπ) ειναι ...βραστα, παλι μπουχεσας θα εισαι.

Ειπε ο φιλος ο μη καπνιστης πριν πως εκοψε το τσιγαρο και μπορει να κανει πλεον 35 λεπτα διαδρομο. Εγω που ειμαι καπνιστης 35 λεπτα διαδρομος ειναι το ζεσταμα μου!

Να καταλαβαινουμε τι γραφουμε, προσπαθουμε εδω και 2 σελιδες να εξηγησουμε το 1+1=2

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλυτερος τροπος ειναι κοψιμο μαχαιρι και αν δε μπορεις, τοτε εναλλακτικα καπνισε ενα πολυ ελαφρυτερο τσιγαρο για 3-4 μηνες και μετα κοψτο τελειως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...