Προς το περιεχόμενο

Πως να κόψεις το τσιγάρο (πριν σε κόψει αυτό)


MessengerOfGood

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, fisfirikos είπε

Η απόλαυση όταν το καπνίζεις είναι αποτέλεσμα του εθισμού. Δεν είναι η ίδια απόλαυση όπως όταν τρως μια πάστα.

Τα υπόλοιπα περί φυσικής κατάστασης σαφώς και τα καταλαβαίνω, αλλά όταν κάνουμε μια κουβέντα μιλάμε συνήθως για μέσους όρους. Αν πιάνει ο καθένας από ένα ακράιο παράδειγμα όπως με τον Γιόχαν Κρόιφ που ήταν μανιώδης καπνιστής δεν βγαίνει άκρη. Παρεπιμπτόντως ο Κρόιφ είχε ήδη καρδιακά προβλήματα από τα 45 και σε μια εποχή που το ποδόσφαιρο ήταν πολύ λιγότερο απαιτητικό από ότι σήμερα. Στα πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις. Αλλά το να λέμε ότι το τσιγάρο δεν επηρεάζει την φυσική κατάσταση είναι αστείο. Ναι, μπορείς  να καπνίζεις και να έχεις καλύτερη φυσική κατάσταση από κάποιον που δεν έχει πατήσει ποτέ το πόδι του σε γυμναστήριο, όπως μπορείς να δώσεις πανελλήνιες διαβάζοντας μια ώρα την ημέρα και να πάρεις καλύτερους βαθμούς από κάποιον που διαβάζει δέκα. Εγώ στο σχολείο ήμουν μαθητής του 13 και πήγα στις πανελλαδικές κι έγραψα 19,5 έκθεση γιατί έτυχε να είχα διαβάσει ένα βιβλίο που είχε ακριβώς το ίδιο θέμα με αυτό των εξετάσεων. Αυτά όμως είναι edge cases. Κι έτσι δεν καταλήγουμε πουθενά.

Σε εμπειρικά θέματα, όπως το συγκεκριμένο, ο καθένας μιλά γι αυτά που έχει βιώσει. Δεν μπορείς επομένως να αξιώνεις ότι η δική σου άποψη έχει μεγαλύτερο ειδικό βάρος από αυτή του άλλου. Εγώ λέω ότι όταν έκοψα το τσιγάρο η φυσική μου κατάσταση βελτιώθηκε θεαματικά κι έρχεται ο άλλος και μου λέει, α δεν είναι έτσι γιατί εγώ βίωσα αυτό κι εκείνο και λες ανακρίβειες. Ε τώρα αυτό δεν είναι αντίδραση λογικού ανθρώπου αλλά ξερόλα που νομίζει ότι μόνο το δικό του βίωμα μετρά. Και γι αυτό γελάω με αυτά που λέει.

Δεν θα διαφωνίσω μαζί σου γιατί είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες. Αλλά νομίζω ότι και ο crom251 και εσύ (και εγώ) λέτε το ίδιο πράγμα. Αλλά για κάποιο λόγο έχει παρεξηγηθεί το θέμα.

Και για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα...

Όλοι μας θεωρούμε ότι οτιδήποτε κακό, αφορά τους άλλους και ποτέ εμάς. Ποτέ δεν θα μας συμβεί κάτι κακό. Λάθος. Μέγα λάθος. Όταν μας συμβεί, τότε κατανοούμε, αλλά είναι πολύ αργά. Όσοι καπνίζετε ακόμα...

Κάντε ότι μπορείτε, κινήστε γη και ουρανό, και κάντε αυτό το δώρο στον εαυτό σας. Την υγεία σας. Τίποτα παραπάνω. Φιλική συμβουλή.

28 λεπτά πριν, bofoure είπε

Είχα πει στα 25 μου μαζί με 4 κολλητούς οτι θα το κοψουμε όλοι μαζί στα 40 μας στις 9 Σεπτεμβρίου του τότε χρόνου. Όταν έφθασε η συγκεκριμένη ώρα μαζευτήκαμε σε ένα μπαράκι, κάναμε το τελευταίο τσιγάρο ( εγω κάπνιζα πούρα τοτε) και φεύγοντας πετάξαμε και τα πακέτα. Απο τότε μετράμε 11 χρονια άκαπνοι.

Όντως; Αν όντως έγινε αυτό, είναι η μεγαλύτερη μαγκιά που έχω ακούσει. Και σας συγχαίρω γι' αυτό.

Επεξ/σία από dj_takis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dj_takis είπε

Δεν θα διαφωνίσω μαζί σου γιατί είναι έτσι ακριβώς όπως τα λες. Αλλά νομίζω ότι και ο crom251 και εσύ (και εγώ) λέτε το ίδιο πράγμα. Αλλά για κάποιο λόγο έχει παρεξηγηθεί το θέμα.

Και για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα...

Όλοι μας θεωρούμε ότι οτιδήποτε κακό, αφορά τους άλλους και ποτέ εμάς. Ποτέ δεν θα μας συμβεί κάτι κακό. Λάθος. Μέγα λάθος. Όταν μας συμβεί, τότε κατανοούμε, αλλά είναι πολύ αργά. Όσοι καπνίζετε ακόμα...

Κάντε ότι μπορείτε, κινήστε γη και ουρανό, και κάντε αυτό το δώρο στον εαυτό σας. Την υγεία σας. Τίποτα παραπάνω. Φιλική συμβουλή.

Όντως; Αν όντως έγινε αυτό, είναι η μεγαλύτερη μαγκιά που έχω ακούσει. Και σας συγχαίρω γι' αυτό.

Δεν έχω λόγια να πω ψέμματα. Εγω τότε δούλευα σαν τεχνικός βηματοδοτων καρδιας και σχεδόν όλοι οι  καρδιολόγοι  που συνεργαζόμουν είχαν σαν μοτό κόφτε το στα 40 έτσι ώστε στα 50 σας να είστε σαν να μην καπνίσατε ποτε. Ένα βράδυ το συζήτησα με τους κολλητούς μου και συμφωνήσαμε να το κάνουμε και εμείς. Άλλωστε είχαμε ακόμα 15 χρόνια μπροστά μας. Δώσαμε όρκο και τον τηρήσαμε μέχρι κεραίας.

Επεξ/σία από bofoure
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τσιγαρο το εκοψα το 2011 αντικαθιστωντας το με ηλεκτρονικο με νικοτινη(παρεμενα εθισμενος στη νικοτινη).

Μετα απο 5 χρονια ηλεκτρονικο το εκοψα και αυτο και καθε εξαρτηση με την νικοτινη.

Το στερητικο συνδρομο παρολο που εκανα σταδιακη και αργη διακοπη ειτανε πολυ σοβαρο

πχ επι 2 μηνες δεν μπορουσα νε κοιμηθω παραπανω απο 1 ωρα τη μερα και αλλα πολλα.. ειχα φτασει σε καταρευση..

Μετα απο 6 καπου μηνες εφυγε 100% το στερητικο.

Ευτυχως ειμαι καθαρος 2+ χρονια και 100% αποκλειετε να παθω υποτροπη γιατι ειτανε

τοσο σοβαρο το στερητικο που δε το ξεχασω ποτε στη ζωη μου και ουτε θελω να το ξαναπερασω.

Το τσιγαρο τωρα μου βρωμαει εννοειτε αλλα και το ηλεκτρονικο μου βρωμαει.

Επεξ/σία από j2k
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2019 στις 4:20 ΜΜ, nikler είπε

 Για τα οφέλη δεν θα πω τίποτα, σας το αφήνω για (ευχάριστη) έκπληξη...

Τα οφελη πες τα ειναι κινητρο...

Μεγαλη αυξηση επιδοσεων στο sex

Σημαντικη αυξηση δεικτη ευφυιας

Αυξηση αντοχης - δυναμης

Γενικοτερα αυξηση της συνολικης υγειας πχ εξαφανισμος πονοκεφαλων μπουνταλιασμου κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/11/2019 στις 9:41 ΜΜ, j2k είπε

Το τσιγαρο το εκοψα το 2011 αντικαθιστωντας το με ηλεκτρονικο με νικοτινη(παρεμενα εθισμενος στη νικοτινη).

Μετα απο 5 χρονια ηλεκτρονικο το εκοψα και αυτο και καθε εξαρτηση με την νικοτινη.

Το στερητικο συνδρομο παρολο που εκανα σταδιακη και αργη διακοπη ειτανε πολυ σοβαρο

πχ επι 2 μηνες δεν μπορουσα νε κοιμηθω παραπανω απο 1 ωρα τη μερα και αλλα πολλα.. ειχα φτασει σε καταρευση..

Μετα απο 6 καπου μηνες εφυγε 100% το στερητικο.

Ευτυχως ειμαι καθαρος 2+ χρονια και 100% αποκλειετε να παθω υποτροπη γιατι ειτανε

τοσο σοβαρο το στερητικο που δε το ξεχασω ποτε στη ζωη μου και ουτε θελω να το ξαναπερασω.

Το τσιγαρο τωρα μου βρωμαει εννοειτε αλλα και το ηλεκτρονικο μου βρωμαει.

Έλειπα για ελιές επαρχία και τα διάβασα όλα μαζεμένα.Φτάνοντας στο παραπάνω μήνυμα  είδα τον εαυτό μου.

Καπνιστής 37 ολόκληρα χρόνια και μάλιστα σχεδόν 2 πακέτα την ημέρα.

Δεκέμβριο του 2011 αρχίζω για πλάκα ηλεκτρονικό κόβοντας μαχαίρι το κανονικό , Νοέμβριο του 2012 κόβω και το ηλεκτρονικό.

Μέχρι σήμερα καθαρός και ανανεωμένος.Τα ωφέλη;;;;;; Τι να λέμε τώρα;;;; Άπειρα .Δεν βήχω δεν βγάζω φλέματα δεν βρωμάω τσιαρίλα.Δε λαχανιάζω εύκολα.

Στις ελιές τα παιδιά μου και η σύζυγος που καπνίζουν μετά από 5-6 ώρες τα έφτυναν εγώ είχα δυνάμεις και συνέχιζα και μάλιστα χωρίς διακοπές για τσιγάρο.

Επίσης ξέρετε πόσα πράγματα μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος με 200 ευρώ το μήνα που κερδίζω;;;;;;

Αν τα υπολογίσει κάποιος 200Χ12 = 2400 το χρόνο επί 8 χρόνια έχω κερδίσει 19.200 ευρώ.(παραπάνω από 200 το μήνα είναι αλλά έβαλα τόσα) :lol:

Τι άλλα μπορεί να θέλει κάποιος να κόψει τα τσιγάρο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, j2k είπε

Τα οφελη πες τα ειναι κινητρο...

Μεγαλη αυξηση επιδοσεων στο sex

Σημαντικη αυξηση δεικτη ευφυιας

Αυξηση αντοχης - δυναμης

Γενικοτερα αυξηση της συνολικης υγειας πχ εξαφανισμος πονοκεφαλων μπουνταλιασμου κτλπ

Αυτά και άλλα πολλά. Το πρώτο που μου έκανε μεγάλη εντύπωση ήταν η αίσθηση της όσφρησης. Τεράστια βελτίωση! Έπειτα βελτιώθηκε η αίσθηση της γεύσης με αποτέλεσμα να μειώσω το αλάτι στο φαγητό. Και το πιο σπουδαίο η αύξηση της αντοχής. Αυτό ήρθε λίγο αργότερα αλλά είναι εντυπωσιακό όταν συνειδητοποιείς ότι μπορείς να τρέξεις πιο γρήγορα σταδιακά , να περπατήσεις περισσότερη απόσταση και να κάνεις ποδήλατο τόσο άνετα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που σε αυτό το νήμα διάβασα τόσες πολλές πολύ ενδιαφέρουσες ιστορίες.

Κόβεται παιδιά, δεν είναι τόσο δύσκολο. Αρκεί να μη το θέλετε συνειδητά.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...