Προς το περιεχόμενο

Πως να κόψεις το τσιγάρο (πριν σε κόψει αυτό)


MessengerOfGood

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανείς δεν είπε (ακόμα) ότι το ΗΤ είναι 100% ασφαλές. Μόνο το καθαρό αεράκι, αν βρίσκεσαι έξω στη φύση, είναι απόλυτα ασφαλές. Επειδή τυχαίνει όμως να είμαι και εγώ ατμιστής αλλά και ενεργό σε μέλος σε διάφορες ατμιστικές ομάδες στο FB, έχω δει πολλά άτομα που το ΗΤ τους βοήθησε να κόψουν το κανονικό τσιγάρο. Και επίσης έχω δει και αρκετούς που μετά από κάποιο καιρό έκοψαν και το ΗΤ.

Δεν λέω ότι το να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό, όπως έγραψες, είναι λάθος. Απλώς, όποιος θέλει, μπορεί να δει και το HT σαν εναλλακτική λύση,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, ΘοδωρηςGR είπε

Καπνιστής και εγώ από τα 16 μου και σήμερα είμαι 31 και σκέφτομαι σοβαρά να το κόψω μαχαίρι . Κάνω περίπου 12-14 τσιγάρα την ημέρα από τότε που το άρχισα.

Μια ερώτηση σε όσους το έχουν κόψει. Πέρα του ότι κάνει καλό στην τσέπη και στην υγεία να μην καπνίζουμε.. Διάφορα στην υγεία σας, στην αντοχή σας κλπ είδατε; Ρωτάω σοβαρα δεν ειρωνεύομαι. Θέλω απλά να μάθω πόσο καλύτερα αισθάνεται κάποιος σωματικά από όταν ήταν καπνιστής.

Στο ερωτικό και στην ανάβαση σε βουνά πιστεύω είδα διαφορά 100% πάνω, να το θέσω απλά: όταν είσαι καπνιστής, είναι σαν να κάνεις σεξ με στρατιωτική εξάρτηση 30 κιλά πάνω σου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και συγχαρητήρια για το εξαιρετικό θέμα. 

Καπνίζω περίπου 13 χρόνια χωρίς βέβαια να έχω προσπαθήσει να το κόψω . Ένας γιατρός, ειδικός περί τσιγάρου υποτίθεται, μου είχε πει να ορισω μια ημερομηνία και έκτοτε να το κόψω μαχαίρι. Ότι και να κάνω περεταιρω δεν θα βοηθήσει, πχ τσίχλες, ηλεκτρονικό, βελονισμός κα. Έτσι έχω ορίσει τα 30α γενέθλια μου ( την πομενη βδομάδα δυστυχώς) και το έχω πάρει βαριά. Τόσες πολλές απόψεις θα με βοηθήσουν που διάβασα άνωθεν βέβαια.

Τωρα βέβαια θέλω να ρωτήσω, όσοι το έχετε κόψει βέβαια. Πως νοιωθετε τις πρώτες μέρες; έχω ακούσει πως οι πρώτες 2 βδομάδες είναι οι σημαντικές διότι άπαξ και περασουν σου γίνεται ευκολότερο. Ισχύει πως η βουλιμία για φαγητό αυξάνεται η είναι μύθος; αν και γυμνάζομαι συστηματικά δεν θέλω να φτάσω 100 κιλά. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Τωρα βέβαια θέλω να ρωτήσω, όσοι το έχετε κόψει βέβαια. Πως νοιωθετε τις πρώτες μέρες; έχω ακούσει πως οι πρώτες 2 βδομάδες είναι οι σημαντικές διότι άπαξ και περασουν σου γίνεται ευκολότερο. Ισχύει πως η βουλιμία για φαγητό αυξάνεται η είναι μύθος; αν και γυμνάζομαι συστηματικά δεν θέλω να φτάσω 100 κιλά. 

Ναι λιγουρες υπαρχουν. Θες να μασουλας κατιτις. Ενα καλο tip ειναι να εχεις ψιλοκομμενα καροτα με λεμονι η σπιτικα popcorn (τα σπιτικα ποπ κορν αμα γινουν με νερο η λιγο λαδι και χωρις αλατι εχουν ελαχιστες θερμιδες).

Εγω επαψα να ζοριζομαι μετα τις 3 εβδομαδες περιπου αλλα (ΠΡΟΣΟΧΗ) γυρω στο 3μηνο υπηρξε μια εξαρση που κοντεψε να με κανει να ξανακαπνισω. Ειναι η φαση παγιδα "τωρα απεξαρτηθηκα".

Πηρα 7 κιλα αλλα απο τοτε εχω χασει τα 2 και συνεχιζω.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου ειναι εξαιρετικη ιδεα να πατε σε διαιτολογο ταυτοχρονα με την διακοπη του καπνισματος για να μην παρετε 5-15 κιλα

Τωρα ολες οι μεθοδοι,βελονισμοι κτλ σε αλλους δουλευουν,σε αλλους οχι,ειναι προφανως και θεμα εσωτερικης πιστης

Οπως και αλλοι ξεχνανε το τσιγαρο σε ενα μηνα,αλλοι ουτε σε μια ζωη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, greekbusters είπε

σχύει πως η βουλιμία για φαγητό αυξάνεται η είναι μύθος; αν και γυμνάζομαι συστηματικά δεν θέλω να φτάσω 100 κιλά. 

Ισχύει ναι, κόβοντας το τσιγάρο, αυξάνεται η όρεξη.Καταρχην με τον καιρό αποκαθισταται η αίσθηση της γεύσης, οπότε όλα σου φαίνονται πιο νόστιμα. 

Όλες τις περιόδους που έκοψα το κάπνισμα, πήρα κιλά. Θέλει προσοχή και έλεγχο.Εγω αφού έκοψα το τσιγάρο, έκοψα μαζί και τον καφέ, οπότε πειναγα, εφόσον δεν είχα αυτά να μου κόβουν την όρεξη. 

Ειναι και νευρικό το θέμα και πολλοί ξεσπανε στο φαγητό,ένα μπεγλερακι εμένα με βοήθησε πολύ. 

Επισης όταν το είχα κόψει για 11 μήνες, πήρα κιλά και αναγκάστηκα να πάρω ρούχα μεγαλύτερο νούμερο, οπότε τα λεφτά που γλίτωσα από το κάπνισμα, τα έδωσα σε ρούχα. 😜

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Καλημέρα και συγχαρητήρια για το εξαιρετικό θέμα. 

Καπνίζω περίπου 13 χρόνια χωρίς βέβαια να έχω προσπαθήσει να το κόψω . Ένας γιατρός, ειδικός περί τσιγάρου υποτίθεται, μου είχε πει να ορισω μια ημερομηνία και έκτοτε να το κόψω μαχαίρι. Ότι και να κάνω περεταιρω δεν θα βοηθήσει, πχ τσίχλες, ηλεκτρονικό, βελονισμός κα. Έτσι έχω ορίσει τα 30α γενέθλια μου ( την πομενη βδομάδα δυστυχώς) και το έχω πάρει βαριά. Τόσες πολλές απόψεις θα με βοηθήσουν που διάβασα άνωθεν βέβαια.

Τωρα βέβαια θέλω να ρωτήσω, όσοι το έχετε κόψει βέβαια. Πως νοιωθετε τις πρώτες μέρες; έχω ακούσει πως οι πρώτες 2 βδομάδες είναι οι σημαντικές διότι άπαξ και περασουν σου γίνεται ευκολότερο. Ισχύει πως η βουλιμία για φαγητό αυξάνεται η είναι μύθος; αν και γυμνάζομαι συστηματικά δεν θέλω να φτάσω 100 κιλά. 

Κάπνιζα από 17 ετών έως τα 40. 2 μήνες περίπου πριν το κόψω, άρχισα να καπνίζω καπνό ή και τσιγάρα που δεν μου άρεσαν καθόλου γευστικά, ένιωθα να με μπουκώνουν και να με ενοχλούν στο λαιμό, έτσι τα έσβηνα πριν καν καπνίσω το μισό τσιγάρο. Πιστεύω αυτό με βοήθησε να το κόψω και μάλιστα δεν ένιωσα κάποιο  σωματικό στερητικό σύνδρομο. Στο μυαλό βέβαια μου τριγύριζε συνέχεια. Η μόνη λύση να βρεις κάτι να περνάει η ώρα σου, αλλιώς θα το ρίξεις στο φαί ή θα το ξαναρχίσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, greekbusters είπε

Καπνίζω περίπου 13 χρόνια χωρίς βέβαια να έχω προσπαθήσει να το κόψω . Ένας γιατρός, ειδικός περί τσιγάρου υποτίθεται, μου είχε πει να ορισω μια ημερομηνία και έκτοτε να το κόψω μαχαίρι. Ότι και να κάνω περεταιρω δεν θα βοηθήσει, πχ τσίχλες, ηλεκτρονικό, βελονισμός κα. Έτσι έχω ορίσει τα 30α γενέθλια μου ( την πομενη βδομάδα δυστυχώς) και το έχω πάρει βαριά. Τόσες πολλές απόψεις θα με βοηθήσουν που διάβασα άνωθεν βέβαια.

Για όποιον θέλει ένα κίνητρο ακόμα, ας πάρει αυτά ή παρόμοια (διάφανα οπωσδήποτε) για να βλέπει τι βάζει μέσα του.

Επίσης ας περάσει ένα υγρό λευκό πανάκι από μια επιφάνεια σε χώρο που καπνίζει.

Αηδία εγγυημένη.

 

Screenshot_2019-11-07 catalog pdf.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, greekbusters said:

Τωρα βέβαια θέλω να ρωτήσω, όσοι το έχετε κόψει βέβαια. Πως νοιωθετε τις πρώτες μέρες; έχω ακούσει πως οι πρώτες 2 βδομάδες είναι οι σημαντικές διότι άπαξ και περασουν σου γίνεται ευκολότερο. Ισχύει πως η βουλιμία για φαγητό αυξάνεται η είναι μύθος; αν και γυμνάζομαι συστηματικά δεν θέλω να φτάσω 100 κιλά. 

Κάτι ακόμα που εμφανίζεται σε πολλούς είναι ερεθισμένος λαιμός, βήχας, φλέματα για τις πρώτες μέρες, ίσως αυτά τα συμπτώματα κάποιοι τα περάσουν για κρύωμα. Έχω διαβάσει πως προκαλούνται στους περισσότερους που το κόβουν επειδή τα πνευμόνια πετάνε τη σαβούρα, δεν ξέρω αν είναι ουρμπανιά αλλά εγώ το είχα αυτό για καμιά βδομάδα. Ίσως παρατηρήσει κάποιος και αιμορραγία στα ούλα, ειδικά αν έχει ουλίτιδα, καθώς ο καπνός του τσιγάρου είναι αιμοστατικός και περιορίζει τα συμπτώματα όταν καπνίζουμε. 

Για τα κιλά και την όρεξη, είναι θέμα οργανισμού (μεταβολισμού, ορμονών κ.λπ.) αλλά είναι και ψυχολογικό θέμα. Προσωπικά δεν παρατήρησα κάποια σημαντική διαφορά, ίσως επειδή εγώ έκανα και ηλεκτρονικό με νικοτίνη. Γνωστός που το έκοψε είχε φροντίσει από πριν να πάει σε διατροφολόγο και να ξεκινήσει άσκηση, και αντί να πάρει κιλά (που ήδη ήταν υπέρβαρος) έχασε μάλιστα. 

Γενικά, ηλεκτρονικό, θερμαινόμενο, τσιρότα νικοτίνης, υπόθετα νικοτίνης, βελονισμούς, μαχαίρι, σταδιακά, οτιδήποτε και με όποιο τρόπο βοηθήσει κάτι κάποιον να το κόψει, καλό είναι. Αρκεί βέβαια να παραμείνει κομμένο, και να κόψει σιγά σιγά και τον αντικαταστάτη του αν χρησιμοποιεί.

7 hours ago, ntav19 said:

Καπνιζω 16 χρόνια και θελω να καπνίζω μεχρι να φύγω για την κόλαση!!!!

Πολλοί λέγαμε έτσι, μέχρι που δυστυχώς καταλάβαμε πως την κόλαση δεν θα την περάσουμε αφού φύγουμε, αλλά πριν φύγουμε. Και το χειρότερο είναι πως δεν θα την περάσουμε μόνο εμείς, αλλά και οι κοντινοί μας άνθρωποι...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, akpe είπε

Κάτι ακόμα που εμφανίζεται σε πολλούς είναι ερεθισμένος λαιμός, βήχας, φλέματα για τις πρώτες μέρες, ίσως αυτά τα συμπτώματα κάποιοι τα περάσουν για κρύωμα. Έχω διαβάσει πως προκαλούνται στους περισσότερους που το κόβουν επειδή τα πνευμόνια πετάνε τη σαβούρα, δεν ξέρω αν είναι ουρμπανιά αλλά εγώ το είχα αυτό για καμιά βδομάδα. Ίσως παρατηρήσει κάποιος και αιμορραγία στα ούλα, ειδικά αν έχει ουλίτιδα, καθώς ο καπνός του τσιγάρου είναι αιμοστατικός και περιορίζει τα συμπτώματα όταν καπνίζουμε. 
 

Το "κρυολόγημα" σίγουρα σκάει στην επόμενη εβδομάδα που το κόβεις, είναι ενοχλητικό αλλά οπως λες πρέπει να καθαρίζουν τα πνευμόνια.

Ηλεκτρονικό βοηθάει να το κόψεις αμέσως χωρίς να έχεις στερητικά νικοτίνης. Γλιτώνεις την πίσσα τουλάχιστον, μετά το ηλεκτρονικό για να το σταματήσεις είναι άλλο θέμα μιας και έχει πολλά ψυχολογικά που σε κρατάνε να το συνεχίσεις. 

Επεξ/σία από GRat
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, gorilas13 είπε

Και εγώ κάπνιζα για 12 χρόνια 2 πακέτα/μέρα. Το έκοψα μαχαίρι την μέρα των γενεθλίων μου για να μου κάνω δώρο και να το θυμάμαι.

Τις πρώτες μέρες είχα θέμα τα βράδια, γιατί είχα συνηθίσει υπολογιστή και τσιγάρο. Είχα τις μπάρες απο τα φιλτράκια, τις ρουφούσα, μάσαγα τα φιλτράκια οτιδήποτε για να μου φύγει.

Όταν δεις πόσο εξαρτημένος είσαι τις πρώτες μέρες η λύση είναι μπουνιά στο καρφί, κόντρα στην κόντρα και πείσμα..άντε μια μέρα..άντε τρεις..αντε έκλεισα βδομάδα..μέχρι που ξυπνάς μια μέρα και συνειδητοποιείς ότι το ξέχασες τελείως.

Παρόλο που το έκοψα, αν μπορούσα να καπνίζω 3 την μέρα και μόνο αυτά θα κάπνιζα. Απλά επειδή δεν μπορώ, μακριά.

Και 3 την ημέρα κάνουν πολύ μεγάλη ζημιά στην υγεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, akpe είπε

Πολλοί λέγαμε έτσι, μέχρι που δυστυχώς καταλάβαμε πως την κόλαση δεν θα την περάσουμε αφού φύγουμε, αλλά πριν φύγουμε. Και το χειρότερο είναι πως δεν θα την περάσουμε μόνο εμείς, αλλά και οι κοντινοί μας άνθρωποι...

Μεγάλη αλήθεια αυτό, εφιάλτης κανονικός.

Όταν είσαι όμως νέος δεν τα υπολογίζεις αυτά, ούτε τα σκέφτεσαι καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους. Κάπνιζα 1-1.5 πακέτα την ημέρα επί 18 χρόνια. Καταρχήν να πω ότι υπάρχουν πολλοί τρόποι να κόψεις το κάπνισμα και ο καθένας λειτουργεί ανάλογα το άτομο. Η διαδικασία του καπνίσματος είναι εγκεφαλικός εθισμός και όχι τόσο σωματικός. Δηλαδή, δεν πονάς όταν δεν καπνίζεις, όπως με τον εθισμό με άλλες τοξικές ουσίες. Η νικοτίνη είναι μια εθιστική ουσία, αλλά όχι σε μικρές ποσότητες. Νοιώθεις μία νευρικότητα όταν δεν καπνίζεις, αλλά περίσσότερα γι αυτό παρακάτω...

Οι βασικές αρχές μου είναι η εξής:

- Θέλουμε να κόψουμε το κάπνισμα, αλλά δεν μπορούμε. Όποιος δε θέλει δεν πρέπει να το προσπαθεί καν. Το μόνο που θα καταφέρει είναι να κοροϊδεύει τον εαυτό του.

- Αρχικά να καταλάβουμε ότι ΣΕ ΚΑΘΕ άνθρωπο υπάρχει το συνειδητό (λογική σκέψη κτλ) και το υποσυνείδητο. Το δεύτερο δε μπορεί να ελεγθεί άμεσα, αλλά μπορεί να εκπαιδευτεί. Το πρώτο είναι πιο ισχυρό και το δεύτερο πιο επίμονο. Στη ζωή κερδίζει, σχεδόν πάντα, ο επίμονος. Η επιθυμία για κάπνισμα κινείται αποκλειστικά στο υποσυνείδητο και γι αυτό όταν επιβάλλουμε συνειδητά τη διακοπή του στο τέλος καταλήγουμε να το ξαναρχίσουμε: το υποσυνείδητο το ζητάει συνεχώς.

- ΔΕΝ χρωστάμε ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ να κόψουμε το κάπνισμα. Δεν το υποσχόμαστε σε κανένα και δε λογοδοτούμε σε κανένα γι αυτό. Θα το κάνουμε ΟΠΟΤΕ γουστάρουμε και ΟΠΩΣ γουστάρουμε. Αυτό είναι σημαντικό. Αν το κόψουμε για ένα χρονικό διάστημα, δεν το ανακοινώνουμε. Αν μας ρωτήσουν, τότε απλά λέμε φράσεις του τύπου: "τώρα δεν έχω όρεξη να καπνίσω" ή "θα καπνίσω μετά". Αυτό γίνεται γιατί πρέπει να είναι καθαρά δική μας απόφαση και να το κάνουμε, επειδή το θέλουμε εμείς και όχι επειδή το υποσχεθήκαμε σε κάποιον. Επιπλέον, δεν το κόβουμε από φόβο υγείας ή επειδή πχ "πρέπει να το κάνουμε για να μην αναπνέει τον καπνό το παιδί μου" και άλλα τέτοια. Αυτό λαμβάνεται από το υποσυνείδητο ως θυσία και οι θυσίες τελειώνουν κάποτε, άρα πιθανόν μελλοντικά θα ξανακυλήσουμε. Γι αυτό το λόγο και δεν μετράμε τις μέρες που δεν καπνίζουμε. Δεν κάνουμε διαγωνισμό με κανένα.

- Να καταλάβουμε πώς λειτουργεί το κάπνισμα. Αρχικά, είναι θέμα εγκεφαλικό. Είναι μια συνήθεια που έχει μπει στο υποσυνείδητό μας και μας κυβερνάει τη σκέψη και όχι σωματικός εθισμός στην μικρή ποσότητα νικοτίνης, που υπάρχει στο τσιγάρο. Τουλάχιστον, όχι σοβαρός σωματικός εθισμός. Σε βιβλία διάβαζα ότι η νικοτίνη έχει μία ιδιότητα: δημιουργεί προσωρινή παύση των συμπτωμάτων της και στη συνέχεια δημιουργεί νευρικότητα. Δηλαδή, όταν δεν καπνίζουμε για μία ώρα και αισθανόμαστε νευρικότητα είναι γιατί πριν μία ώρα καπνίσαμε και η νικοτίνη εκείνη αρχίζει να επιδρά δημιουργώντας νευρικότητα. Βάζοντας κι άλλη ποσότητα νικοτίνης καταπολεμούμε το φαινόμενο για μία ώρα. Άρα η νικότίνη ΔΕΝ ηρεμεί, απλά καταπολεμά τη νευρικότητα που η ίδια δημιουργεί. Αν ρωτήσετε γιατρούς θα σας βεβαιώσουν ότι η νικοτίνη δεν έχει ηρεμηστικές ιδιότητες.Σε πολύ μικρές ποσότητες αποτελεί ισχυρό διεγερτικό και συνεπώς προκαλεί αύξηση των καρδιακών παλμών και της αρτηριακής πίεσης. Έτσι δίνει στον καπνιστή τη ψευδαίσθηση της εξάρτησης.

- Η διακοπή του καπνίσματος ΔΕΝ είναι "θυσία", δεν επιβάλλεται και δεν γίνεται για να μην πεθάνουμε. Αυτή είναι μια αρνητική οπτική, που προσωπικά με βρίσκει αντίθετο. Ο πατέρας μου πέθανε από καρκίνο του πνεύμονα επειδή κάπνιζε, αλλά έκοψα το κάπνισμα 2 χρόνια μετά το θάνατό του. Δεν το έκανα για να μην πεθάνω. Το έκανα για να βελτιώσω την ποιότητα ζωής μου. Τώρα, πλέον, ευχαριστιέμαι περισσότερο το φαγητό μου, γιατί έχω πιο ανεπτυγμένη γεύση. Σηκώνομαι το πρωί και δεν αισθάνομαι το στόμα μου σαν σόλα παπουτσιού. Ανεβαίνω ανηφόρες και γενικά περπατάω άνετα χωρίς να λαχανιάζω. Μπορώ να πάω να φάω ή να διασκεδάσω χωρίς να έχω στο νου να βγω έξω να καπνίσω. Είμαι πιο ήρεμος γιατί αντιμετωπίζω το άγχος από μόνος μου, χωρίς το τσιγάρο, όπως όλοι οι υπόλοιποι άνθρωποι που δεν καπνίζουν. Δεν έχω στρες που θα βρω περίπτερο βραδιάτικα. Κερδίζω πάνω από 150€ το μήνα, αφού δεν αγοράζω τσιγάρα, τα οποία τα δίνω για πράγματα που πραγματικά μου αρέσουν κτλ. Άρα δεν έχω λόγο να ξανακαπνίσω: τώρα ζω καλύτερα.

Όλοι μπορούν να κόψουν το κάπνισμα. Είναι μια κακή συνήθεια και ταυτόχρονα μια καλοστημένη ανθρωποπαγίδα που δεν έχει να κάνει με την εξυπνάδα ή την αντίληψη του καθενός, αφού δεν ποντάρει στο συνειδητό μας. Η διακοπή του είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ίδια βασική φιλοσοφία με τη διακοπή μιας οποιασδήποτε συνήθειας και ακολουθεί τα εξής στάδια:

- αρχικά δε μπορεί να φανταστείς την καθημερινοτητά σου χωρίς αυτό

- όταν το διακόπτεις νοιώθεις ένα κενό και μία έντονη αίσθηση ότι κάτι σου λείπει (εκεί είναι και η δυσκολία).

- γεμίζεις το κενό με κάτι άλλο, πχ εγώ άλλαξα τρόπο ζωής και ξεκίνησα γυμναστήριο. Τον πρώτο καιρό έτρεχα για 2-3 λεπτά πριν πατήσω τη γλώσσα μου και μετά από 3 μήνες έτρεχα άνετα 15 λεπτά. Καταλαβαίνω ότι για κάποιους άλλους το γυμναστήριο δεν είναι λύση. Εκεί ο καθένας θα γεμίσει το κενό με κάτι άλλο. Την πρώτη εβδομάδα βοηθάει να αποφεύγονται λιπαρά γεύματα και γλυκά γιατί δημιουργούν επιθυμία για κάπνισμα και να καταναλώνεται άφθονο νερό, αφού η δίψα μεταφράζεται σαν έλλειψη νικοτίνης από το υποσυνείδητο γιατί δημιουργεί παρόμοια αίσθηση νευρικότητας. Το ίδιο και η πείνα, γι αυτό χρειάζονται καλά γεύματα χωρίς υπερβολές.

Συγνώμη για το τεράστιο μήνυμα, αλλά προσπάθησα να στριμώξω εκατοντάδες σελίδες σε ένα ποστ. Ο τρόπος που προτείνω είναι ίσως ο καλύτερος γιατί ο στόχος δεν είναι να κόψει κάποιος το κάπνισμα, αλλά να το κρατήσει κομμένο χωρίς πρόβλημα. Είναι απόφαση ζωής. Απλά σηκώνεσαι μια μέρα και λές στον εαυτό σου: "από σήμερα ανήκω στους μη καπνιστές" και τέλος.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vali είπε

Κάπνιζα από 17 ετών έως τα 40. 2 μήνες περίπου πριν το κόψω, άρχισα να καπνίζω καπνό ή και τσιγάρα που δεν μου άρεσαν καθόλου γευστικά, ένιωθα να με μπουκώνουν και να με ενοχλούν στο λαιμό, έτσι τα έσβηνα πριν καν καπνίσω το μισό τσιγάρο. Πιστεύω αυτό με βοήθησε να το κόψω και μάλιστα δεν ένιωσα κάποιο  σωματικό στερητικό σύνδρομο. Στο μυαλό βέβαια μου τριγύριζε συνέχεια. Η μόνη λύση να βρεις κάτι να περνάει η ώρα σου, αλλιώς θα το ρίξεις στο φαί ή θα το ξαναρχίσεις.

Πολύ καλό τιπ, το καλύτερο που έχω διαβάσει για μένα. Όταν κάνω άλλες μάρκες μπουχτιζω και το παρατάω όπως λες. Πολύ καλή ιδέα θενξ!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, MessengerOfGood είπε

Φοβάμαι ότι θα αποθαρρύνεις μερικούς που δεν αισθάνονται τόσο δυνατοί...

Κόβεται και αλλιώς με σταδιακή βιωματική συνειδητοποίηση.

το ξέρω ρε μαν άλλα έχω δοκιμάσει ολες αυτές τις ''πατεντες¨' κάπνισμα σε μικρότερη συχνότητα,εξτρά κίνητρο γυμναστικής,άλλους τρόπους διασκέδασης-παραγωγής ενδορφινών,ηλεκτρονικό, στριφτό ,τσίχλες και συναφή,ξαναλέω λοιπόν παρλαπίπες είναι... η μόνη λύση ειναι μαχαίρι,δυστυχώς οι στιγμές σκανδάλης παραμονεύουν παντού στην καθημερινοτητα (σε μια ταινία σε μια ανάμνηση σε μια στιγμή που βλέπεις κάποιον να καπνίζει σε ενα dejavu το οποίο πριν το έκανες καπνίζοντας)και αν δεν το κόψεις εντελώς είσαι μονίμως σε αυτό το τρυπακι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...