Προς το περιεχόμενο

Πως να κόψεις το τσιγάρο (πριν σε κόψει αυτό)


MessengerOfGood

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Doubt είπε

Μην πέφτεις στην παγίδα της προπαγάνδας των ατμοεμπόρων.

Άλλο βρώσιμο κι άλλο "εισπνεύσιμο".

Η νικοτίνη είναι νικοτίνη, ο χημικός τύπος είναι ο ίδιος και είναι το ίδιο βλαπτική. Τι πάει να πει φυτική; Και το camel άφιλτρο φυτικό είναι.

Έχουν περάσει πάντως 10 χρόνια που κυκλοφορεί το ηλεκτρονικό και τα στοιχεία είναι ενθαρρυντικά.

Νομίζω πως το βιντεάκι με αφορμή τους πρόσφατους θανάτους λέει πολλές αλήθειες.

1) Δεν πέφτω σε καμία προπαγάνδα ατμοεμπόρων. Η μόνη προπαγάνδα που υπάρχει είναι από τις καπνοβιομηχανίες και τις φαρμακοβιομηχανίες που χάνουν πολλά εκατομμύρια κάθε χρόνο λόγω της αύξησης των ατμιστών. Εξού και οι πληρωμένες έρευνες που εμφανίζουν το ΗΤ το ίδιο βλαβερό για την υγεία όσο και το κανονικό τσιγάρο. Εγώ ξέρω από τον εαυτό τι θετικά μου έχει προσφέρει το ΗΤ και πόσο καλύτερα νιώθω από τότε που έκοψα το κανονικό τσιγάρο (έκλεισα ήδη 5ετία που το έκοψα). Και αν δεν πιστεύετε εμένα, ρωτήστε κάποιον ατμιστή από τον περίγυρό σας.

2) Η νικοτίνη, σε αυτές τις ποσότητες, ΔΕΝ είναι βλαπτική. Τώρα αλήθεια, μου συγκρίνεις την φυτική νικοτίνη με προϊόν καπνού;;;

3) Το βίντεο δεν το είδα αλλά θα το δω το μεσημεράκι. Αλλά, όσον αφορά τους πρόσφατους θανάτους, δεν φταίει κανένα HT. Οι άνθρωποι αυτοί χρησιμοποίησαν υγρά τα οποία εμπεριείχαν ναρκωτικές ουσίες (THC) και τα οποία δεν είχαν καμία πιστοποίηση ούτε είχαν περάσει από χημικούς ελέγχους πριν διατεθούν στην αγορά.

Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι ότι τα πρώτα στοιχεία είναι ενθαρρυντικά. Το μόνο που μένει πλέον είναι σε 10-20 χρόνια από τώρα τι αποτελέσματα θα έχουμε. Αλλά είμαι αισιόδοξος. Τέλος πάντων, ο χρόνος θα δείξει τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikorolis είπε

οι μέχρι τώρα μελέτες που έχουν γίνει δείχνουν ότι δεν κάνει ζημιά το ΗΤ

προσωπικά ξέρω τι ζημιά μου έκανε το κανονικό τσιγάρο

και τι μου έχει προσφέρει το ΗΤ στην ζωή μου

δεν έχω καμία εξάρτηση από το ΗΤ (δεν το κρατάω συνέχεια στο χέρι μου)

όσο για το κόστος του μπροστά στο κόστος του κανονικού τσιγάρου (240+ ευρώ) πίστεψε είναι πολύ λιγότερο...

Δεν έχουν δείξει κάτι τέτοιο. Εδώ κάνεις λάθος. Σιγά σιγά βγαίνουν στην επιφάνεια περιστατικά που δημιουργούν ερωτήματα για το αν είναι επιβλαβές ή όχι. Μια απλή αναζήτηση στο γούγλη θα σε πείσει. Παρόλα αυτά: γιατί να ατμίζεις; Τί προσφέρει; Τί κερδίζεις σε σχέση με κάποιον που δεν καπνίζει, ώστε να αξίζει να πληρώνεις για να το κάνεις;

Το πρόβλημα φίλε μου είναι ότι ΕΧΕΙΣ εθισμό στο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Αν δεν είχες δε θα το αγόραζες. Αν θέλεις να τεστάρεις αν έχω δίκιο η όχι κάνε το απλό: σταμάτα το ηλ. τσιγάρο για 1 μήνα. Μπορείς; Αν, ναι κάντο και απάντησέ μου σε ένα μήνα. Φυσικά εννοώ ότι δεν θα καπνίσεις, καθόλου, ούτε κανονικό τσιγάρο. 

Υπήρξα καπνιστής για 18 χρόνια και ατμιστής για 4 μήνες ατμιστής. Δε μιλάς σε κάποιον άσχετο. Προφανώς και ξέρω τη διαφορά. 

Το θέμα είναι ότι είσαι σε λάθος θέμα: εδώ ο σκοπός είναι να κόψεις μια κακή συνήθεια και όχι να την ανταλλάξεις με μία άλλη (πιθανώς) λιγότερο επιβλαβή.

Το άτμισμα ΔΕΝ αντιμετωπίζει την εγκεφαλική εξάρτηση από το κάπνισμα. Σε "αμετανόητους" καπνιστές (αυτούς που δεν ΘΕΛΟΥΝ να κόψουν την κακή τους συνήθεια) είναι μία λύση. Η σωστή είναι να το κόψουν και να τελειώνουν. 

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συζυγος το εκοψε αναγκαστικα λογω καποιας κοινης θεραπειας και επειδη θα κανει επεμβαση στο αμεσο μελλον.

Ας κανει αλλιως... 😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Iris_89 είπε

Ο συζυγος το εκοψε αναγκαστικα λογω καποιας κοινης θεραπειας και επειδη θα κανει επεμβαση στο αμεσο μελλον.

Ας κανει αλλιως... 😂

Το θέμα είναι ότι αν δεν το κόψει για τους σωστούς λόγους και εφόσον έχει κανοήσει, βαθιά μέσα του, γιατί το κάνει, τότε φοβάμαι ότι δε θα το τηρήσει. Στατιστικά, οι περισσότεροι που το κόβουν το ξεκινάνε πάλι στο πρώτο 6μηνο. Μακάρι να μην του συμβεί το ίδιο. Αν θέλεις να βοηθήσεις πρόβαλέ του τα πλεονεκτήματα της διακοπής: καλύτερηη αναπνοή, καλύτερη γεύση στο φαγητό, όχι στόμα σαν σόλα παπουτσιού το πρωί, όχι ανάγκη να ψάχνει μέρος να καπνίσει (αφού έχει απαγορευτεί, πλέον, σχεδόν παντού) κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κομμενο απο την Μεγαλη Τριτη (της Κασσιανης που μετανοησε :P ) και αντικατεστημενο με ηλεκτρονικο γιατι στην πραγματικοτητα μου λειπει το κανονικο και το ποθω.

Μερικες παρατηρησεις: αν ηθελα να το κοψω δεν ....θα το σκεφτομουν σοβαρα... Υπαρχουν δωρεαν ιατρεια διακοπης.

Καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος, π.χ. προσωπικα παθαινω τρελες κρισεις πανικου.

Ναι το τσιγαρο ειναι αγχολυτικο παλια αναβα τρια καπακι και ισορροπουσα. Πιθανον να μου συνταγογραφησουν κατι. Νο προμπλεμ...

Καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος αλλα το αρχικο αδειασμα που νοιωθεις οταν πει ο γιατρος "εφυγες για αμεση {επιλεξτε εξεταση / παθηση}" ειναι κοινο σε ολους.

Το καλυτερο επιχειρημα ειναι αυτο που αγαπατε πιο πολυ, παιδι, σκυλι, χομπι, μηχανη κλπ

Καθε μερα απολαυσης με τσιγαρο στερει ισοποσα μια μελλοντικη μερα απολαυσης με το παιδι, το χομπι τη μηχανη κλπ.

Αυτοπεποιθηση αν ελεγχω τοκ τσιγαρο, μπαινω στο τριπακι και ελεγχω φραπεδες, πιτογυρα βραδυνα κλπ κλπ

Καλη επιτυχια σε οσους προσπαθουν.

Και σε μενα που τα γραφω αλλα δυσκολευομαι να τα τηρησω... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Jophiel είπε

Το θέμα είναι ότι αν δεν το κόψει για τους σωστούς λόγους και εφόσον έχει κανοήσει, βαθιά μέσα του, γιατί το κάνει, τότε φοβάμαι ότι δε θα το τηρήσει. Στατιστικά, οι περισσότεροι που το κόβουν το ξεκινάνε πάλι στο πρώτο 6μηνο. Μακάρι να μην του συμβεί το ίδιο. Αν θέλεις να βοηθήσεις πρόβαλέ του τα πλεονεκτήματα της διακοπής: καλύτερηη αναπνοή, καλύτερη γεύση στο φαγητό, όχι στόμα σαν σόλα παπουτσιού το πρωί, όχι ανάγκη να ψάχνει μέρος να καπνίσει (αφού έχει απαγορευτεί, πλέον, σχεδόν παντού) κ.α.

Θα το τηρησει γιατι αν το ξεκινησει μετα το πολυ σοβαρο χειρουργειο θα αποκτησει clots/πνευμονικη εμβολη κ θα πεθανει. Πιστεψε με, ειναι τεραστιο κινητρο απο μονο του. Εξαλλου ηθελε να το κοψει εδω κ πολλους μηνες, κ το ειχε μειωσει αρκετα πριν το κοψει τελειως.

Συν οτι εχω ασθμα/αλλεργικη στον καπνο, οποτε win win

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Angelo2 είπε

Κομμενο απο την Μεγαλη Τριτη (της Κασσιανης που μετανοησε :P ) και αντικατεστημενο με ηλεκτρονικο γιατι στην πραγματικοτητα μου λειπει το κανονικο και το ποθω.

Μερικες παρατηρησεις: αν ηθελα να το κοψω δεν ....θα το σκεφτομουν σοβαρα... Υπαρχουν δωρεαν ιατρεια διακοπης.

Καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος, π.χ. προσωπικα παθαινω τρελες κρισεις πανικου.

Ναι το τσιγαρο ειναι αγχολυτικο παλια αναβα τρια καπακι και ισορροπουσα. Πιθανον να μου συνταγογραφησουν κατι. Νο προμπλεμ...

Καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος αλλα το αρχικο αδειασμα που νοιωθεις οταν πει ο γιατρος "εφυγες για αμεση {επιλεξτε εξεταση / παθηση}" ειναι κοινο σε ολους.

Το καλυτερο επιχειρημα ειναι αυτο που αγαπατε πιο πολυ, παιδι, σκυλι, χομπι, μηχανη κλπ

Καθε μερα απολαυσης με τσιγαρο στερει ισοποσα μια μελλοντικη μερα απολαυσης με το παιδι, το χομπι τη μηχανη κλπ.

Αυτοπεποιθηση αν ελεγχω τοκ τσιγαρο, μπαινω στο τριπακι και ελεγχω φραπεδες, πιτογυρα βραδυνα κλπ κλπ

Καλη επιτυχια σε οσους προσπαθουν.

Και σε μενα που τα γραφω αλλα δυσκολευομαι να τα τηρησω... :D

Είναι θέμα εγκεφαλικό φίλε μου. Δεν ισχύει αυτή η εικόνα που έχει φτιάξει το μυαλό σου για τη διακοπή. Αν διαβάσεις λίγο θα δεις ότι η νικότίνη είναι διεγερτική τοξική ουσία και όχι αγχολητική. Μόλις καπνίσεις ένα τσιγάρο, μετά από περίπου 1 ώρα αρχίζει να επιδρά και να δημιουργεί άγχος. Ένα νέο τσιγάρο θα αναβάλει τα συμπτώματα για 1 ώρα. Έτσι δουλεύει. Είναι μια καλοστημένη ανθρωποπαγίδα. Αν διαβάσεις το ποστ μου στην προηγούμενη σελίδα θα καταλάβεις. Αν θέλεις να σου προτείνω και κάποιο βιβλίο που τα εξηγεί σωστά και όμορφα στείλε μου pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Jophiel είπε

Δεν έχουν δείξει κάτι τέτοιο. Εδώ κάνεις λάθος. Σιγά σιγά βγαίνουν στην επιφάνεια περιστατικά που δημιουργούν ερωτήματα για το αν είναι επιβλαβές ή όχι. Μια απλή αναζήτηση στο γούγλη θα σε πείσει. Παρόλα αυτά: γιατί να ατμίζεις; Τί προσφέρει; Τί κερδίζεις σε σχέση με κάποιον που δεν καπνίζει, ώστε να αξίζει να πληρώνεις για να το κάνεις;

Το πρόβλημα φίλε μου είναι ότι ΕΧΕΙΣ εθισμό στο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Αν δεν είχες δε θα το αγόραζες. Αν θέλεις να τεστάρεις αν έχω δίκιο η όχι κάνε το απλό: σταμάτα το ηλ. τσιγάρο για 1 μήνα. Μπορείς; Αν, ναι κάντο και απάντησέ μου σε ένα μήνα. Φυσικά εννοώ ότι δεν θα καπνίσεις, καθόλου, ούτε κανονικό τσιγάρο.

Υπήρξα καπνιστής για 18 χρόνια και ατμιστής για 4 μήνες ατμιστής. Δε μιλάς σε κάποιον άσχετο. Προφανώς και ξέρω τη διαφορά. 

Το θέμα είναι ότι είσαι σε λάθος θέμα: εδώ ο σκοπός είναι να κόψεις μια κακή συνήθεια και όχι να την ανταλλάξεις με μία άλλη (πιθανώς) λιγότερο επιβλαβή.

Το άτμισμα ΔΕΝ αντιμετωπίζει την εγκεφαλική εξάρτηση από το κάπνισμα. Σε "αμετανόητους" κανπιστές (αυτούς που δεν ΘΕΛΟΥΝ να κόψουν την κακή τους συνήθεια) είναι μία λύση. Η σωστή είναι να το κόψουν και να τελειώνουν. 

θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική γνώμη/άποψη από εσένα φίλε μου για το ΗΤ

καλές οι μελετες

αλλά μετράει καλύτερα η προσωπική εμπειρία

δεν είμαι καθόλου "εθισμένος" όπως λες στο ΗΤ καθώς μπορώ και χωρίς αυτό

δεν το έχω όλη μέρα στο χέρι μου

ούτε το κρατάω όλη μέρα στο χέρι μου και ατμίζω

κάνω και άλλα πράγματα είτε στο σπίτι είτε στο γραφείο

κανονικό τσιγάρο ή καπνό έχω να βάλω στο στόμα μου από 31/08/2016 θυμίζω σήμερα έχουμε 08/11/2019

επίσης έχω και παραδείγματα του στενού μου οικογενειακού περιβάλλοντος για τις επιπτώσεις του καπνίσματος (κανονικό τσιγάρο)

έχασα τον πατέρα μου το 2000 (σε ηλικία 55) από καρκίνο όπως και μια ξαδέρφη μου (από τα πρώτα ξαδέρφια) σε ηλικία 40+

και σου θυμίζω ότι το έκοψα πριν χρειαστεί για λόγους υγείας γιατί τότε όπως λέει γνωστός οικογενειακός/φίλος γιατρός (από τους καλύτερους στο είδος του) είναι αργά...

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/11/2019 στις 12:39 ΜΜ, Iris_89 είπε

Θα το τηρησει γιατι αν το ξεκινησει μετα το πολυ σοβαρο χειρουργειο θα αποκτησει clots/πνευμονικη εμβολη κ θα πεθανει. Πιστεψε με, ειναι τεραστιο κινητρο απο μονο του. Εξαλλου ηθελε να το κοψει εδω κ πολλους μηνες, κ το ειχε μειωσει αρκετα πριν το κοψει τελειως.

Συν οτι εχω ασθμα/αλλεργικη στον καπνο, οποτε win win

Ok. Αυτό με την υγεία δεν είναι πάντα κίνητρο. Ο πατέρας μου είχε καρκίνο στον πνεύμονα (από το τσιγάρο φυσικά...) και μετά το πρώτο χειρουργείο κάπνιζε για μήνες...

Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι μετά την επέμβαση, στο θάλαμο στο απέναντι κρεβάτι βρίσκονταν ένας κύριος που είχε πάθει εγκεφαλικό και ήταν σε ημικοματώδη κατάσταση. Είχε δικό του καφενείο και κάπνιζε, καθημερινα, παθητικά 20 μάρκες και μία τη δική του. Όταν άνοιξε τα μάτια του, μετά τη νάρκωση, ζητησε τσιγάρο από τον αδερφό μου με νοήματα, γιατί δε μπορούσε να μιλήσει... Φυσικά και δεν του δώσαμε, αλλά το γεγονός λέει πολλά...

Όλοι οι καπνιστές ξέρουν ότι σκοτώνει, όλοι ξέρουν τί προκαλεί, αλλά όλοι καπνίζουν. Γι αυτό διαφωνώ με τις καμπάνιες που προβάλουν τους θανάτους που προκαλούνται από το κάπνισμα. 

Δεν θεωρώ ότι κόβεις το κάπνισμα για να μην πεθάνεις. Μπορεί να το κάνεις και να πετύχει στιγμιαία ή για ένα χρονικό διάστημα, αλλά το καλύτερο είναι να κόβεις έναν εθισμό επειδή το έχεις πάρει απόφαση βαθιά μέσα σου και όχι γιατί αναγκάστηκες. Είναι πολύ καλύτερο κίνητρο να το κόψεις για να βελτιώσεις την ποιότητα ζωής. Δηλαδή, πρέπει να προβάλεται το θετικό μήνυμα και όχι τρομοκρατία.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Jophiel είπε

Δεν έχουν δείξει κάτι τέτοιο. Εδώ κάνεις λάθος. Σιγά σιγά βγαίνουν στην επιφάνεια περιστατικά που δημιουργούν ερωτήματα για το αν είναι επιβλαβές ή όχι. Μια απλή αναζήτηση στο γούγλη θα σε πείσει. Παρόλα αυτά: γιατί να ατμίζεις; Τί προσφέρει; Τί κερδίζεις σε σχέση με κάποιον που δεν καπνίζει, ώστε να αξίζει να πληρώνεις για να το κάνεις;

Το πρόβλημα φίλε μου είναι ότι ΕΧΕΙΣ εθισμό στο ηλεκτρονικό τσιγάρο. Αν δεν είχες δε θα το αγόραζες. Αν θέλεις να τεστάρεις αν έχω δίκιο η όχι κάνε το απλό: σταμάτα το ηλ. τσιγάρο για 1 μήνα. Μπορείς; Αν, ναι κάντο και απάντησέ μου σε ένα μήνα. Φυσικά εννοώ ότι δεν θα καπνίσεις, καθόλου, ούτε κανονικό τσιγάρο. 

Υπήρξα καπνιστής για 18 χρόνια και ατμιστής για 4 μήνες ατμιστής. Δε μιλάς σε κάποιον άσχετο. Προφανώς και ξέρω τη διαφορά. 

Το θέμα είναι ότι είσαι σε λάθος θέμα: εδώ ο σκοπός είναι να κόψεις μια κακή συνήθεια και όχι να την ανταλλάξεις με μία άλλη (πιθανώς) λιγότερο επιβλαβή.

Το άτμισμα ΔΕΝ αντιμετωπίζει την εγκεφαλική εξάρτηση από το κάπνισμα. Σε "αμετανόητους" καπνιστές (αυτούς που δεν ΘΕΛΟΥΝ να κόψουν την κακή τους συνήθεια) είναι μία λύση. Η σωστή είναι να το κόψουν και να τελειώνουν. 

Αυτά τα περιστατικά δεν έχουν καμία σχέση με το άτμισμα. Ή, μάλλον καλύτερα, δεν φταίει το άτμισμα όταν η ανθρώπινη βλακεία ξεπερνάει τα όρια του λογικού. Δεν το προηγούμενο σχόλιό μου που έκανα σε έναν άλλο συμφορουμίτη και θα καταλάβεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/11/2019 στις 12:45 ΜΜ, ikorolis είπε

θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική γνώμη/άποψη από εσένα φίλε μου για το ΗΤ

καλές οι μελετες

αλλά μετράει καλύτερα η προσωπική εμπειρία

δεν είμαι καθόλου "εθισμένος" όπως λες στο ΗΤ καθώς μπορώ και χωρίς αυτό

δεν το έχω όλη μέρα στο χέρι μου

ούτε το κρατάω όλη μέρα στο χέρι μου και ατμίζω

κάνω και άλλα πράγματα είτε στο σπίτι είτε στο γραφείο

κανονικό τσιγάρο ή καπνό έχω να βάλω στο στόμα μου από 31/08/2016 θυμίζω σήμερα έχουμε 08/11/2019

Κόψτο για ένα μήνα τότε. Κάντο και ξαναγράψε. Θα σε πιστέψω αν μου το πεις και θα σου πω ότι έχεις δίκιο. Αν μου πεις ψέμματα, τότε θα ξέρεις ΕΣΥ ότι έχω δίκιο και αυτό μου φτάνει. 

Ξαναγράφω: ήμουν 18 χρόνια καπνιστής και ξέρω ΠΟΛΥ καλά τί σου γράφω. Δε μιλάς με άνθρωπο που "αγορεύει" και το παίζει "σωστός". Ήμουν μέσα σε όλο αυτό που είσα τώρα και σήμερα μπορώ να δω τη διαφορά. Αν με ακούσεις εσύ θα κερδίσεις. Εγώ δε ζητάω ούτε εύσημα, ούτε καν "ευχαριστώ". Απλά, ήμουν ομοιοπαθής και σε καταλαβαίνω καλύτερα από τον καθένα. Ειδικά από αυτούς που δεν κάπνισαν ποτέ. Γι αυτό και ξέρω ότι δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα να προσπαθήσω να σου επιβάλω τη διακοπή μιας κακής συνήθειάς σου. Εσύ αποφασίζεις όταν και όποτε το θέλεις.

Στις 8/11/2019 στις 12:53 ΜΜ, maniacos93 είπε

Αυτά τα περιστατικά δεν έχουν καμία σχέση με το άτμισμα. Ή, μάλλον καλύτερα, δεν φταίει το άτμισμα όταν η ανθρώπινη βλακεία ξεπερνάει τα όρια του λογικού. Δεν το προηγούμενο σχόλιό μου που έκανα σε έναν άλλο συμφορουμίτη και θα καταλάβεις. 

Σου απάντησα. Αλλά σχολίασες μόνο το πρώτο κομμάτι. Στα υπόλοιπα δεν έγραψες κάτι. Τί κερδίζεις που ατμίζεις σε σχέση με ένα μη καπνιστή; Μπορείς να το κόψεις για ένα μήνα; Αν, ναι τότε δεν είσαι εθισμένος. Αν όχι, τότε είσαι εθισμένος στο ηλ. τσιγάρο. Γλύτωσες από κάποια πράγματα, αλλά όχι από το εγκεφαλικό κομμάτι του εθισμού. Αυτό σου λέω.

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι πολύ που διαβάζω τέτοια θέματα..Και εγώ λοιπόν κάπνιζα συστηματικά από το 1992 μέχρι και το 2012.Τα τελευταία 5 χρόνια το είχα περιορίσει στα 6 με 7 τσιγάρα νομίζοντας ότι έτσι θα καταφέρω να το κόψω,αλλά μάταια.Μια στεναχώρια μια χαρά ένα μπαράκι το πακέτο απλά τελείωνε.Το 2012 τον Αύγουστο μετά από μια περίεργη δύσπνοια που μου παρουσιαζόταν κάθε φορά που τελείωνα ένα τσιγάρο πέταξα το πακέτο στα σκουπίδια μια για πάντα.Τελικά και ευτυχώς το πρόβλημα αυτό ήταν από το στρες αλλά αυτό τυχαίως δεν ξέρω με βοήθησε στο να καταλάβω κάτι πολύ σημαντικό..

Αν αγαπήσεις τον εαυτό σου τότε μόνο μπορείς να καταλάβεις την αξία της ζωής.Η ζωή μας έχει τεράστια αξία όχι μόνο για εμάς αλλά και για τους ανθρώπους που μας αγαπούν.Το τσιγάρο αλλά και το ποτό εκτός από τον εθισμό που προκαλεί συνδέονται με τις χαρές τις λύπες αλλά και το άγχος στην ζωή μας..Οπότε όπως και να το δεις είναι πολύ δύσκολο να βγεις από αυτό το λούκι λόγο του ότι η ζωή εχει σκαμπανεβάσματα άρα και το τσιγάρο θα πρέπει το έχουμε δίπλα μας..

Αγαπήστε τον εαυτό σας τώρα γιατί αύριο ίσως είναι αργά.Δεν χρειάζεται ο οργανισμός μας τίποτα να για να καταφέρει να το κόψει.Θέληση και λίγες μέρες στέρησης τίποτα άλλο.Ο οργανισμός αμέσως θα πάρει τα πάνω του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Jophiel είπε

Κόψτο για ένα μήνα τότε. Κάντο και ξαναγράψε. Θα σε πιστέψω αν μου το πεις και θα σου πω ότι έχεις δίκιο. Αν μου πεις ψέμματα, τότε θα ξέρεις ΕΣΥ ότι έχω δίκιο και αυτό που φτάνει. 

Ξαναγράφω: ήμουν 18 χρόνια καπνιστής και ξέρω ΠΟΛΥ καλά τί σου γράφω. Δε μιλάς με άνθρωπο που "αγορεύει" και το παίζει "σωστός". Ήμουν μέσα σε όλο αυτό που είσα τώρα και σήμερα μπορώ να δω τη διαφορά. Αν με ακούσεις εσύ θα κερδίσεις. Εγώ δε ζητάω ούτε εύσημα, ούτε καν "ευχαριστώ". Απλά, ήμουν ομοιοπαθής και σε καταλαβαίνω. Όμως δεν έχω ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα να προσπαθήσω να σου επιβάλω τη διακοπή μιας κακής συνήθειάς σου. Εσύ αποφασίζεις όταν και όποτε το θέλεις.

απλά σου θυμίζω ότι γεννήθηκα το 1972 δηλαδή είμαι 47 χρονών

από 16 έως 44 καπνίζα (28 χρόνια καπνιστής)

από 44 έως τώρα είμαι ατμιστής ή χρήστης ΗΤ

νομίζω τα λέει όλα

επίσης σου είπα ότι γνωρίζω πολύ καλά τον εαυτό μου άρα δεν χρειάζεται να αποδείξω κάτι σε κανέναν

επίσης χαίρομαι που έγινα παράδειγμα στο στενό οικογενειακό/φιλικό/εργασιακό περιβάλλον μου και έκοψαν αρκετοί άνθρωποι το κάπνισμα (κανονικό τσιγάρο) και είτε άρχισαν το ΗΤ είτε τίποτα και απολαμβάνουν ζωή τους χωρίς τίποτα να κάνει κακό στην υγεία τους.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καπνιστής από τα 16 (άτιμη θειά που ξέχασες ένα πακέτο με 3 τσιγάρα στο σπίτι) έως και σήμερα στα 29, με εξαίρεση μια περίοδο το 2010-2014.

Δεν καπνίζω πολύ, πάντα 5-6 τσιγάρα τη μέρα (και παλαιότερα κανονικά και εδώ και 3 χρόνια στριφτά). Ωστόσο αντιλαμβάνομαι ότι ακόμα και 1 να κάνω τη μέρα κάνει αρκετό κακό στην υγεία.
Δεν έχω πρόβλημα να κάνω 1-2 τη μέρα μαζί με το 1 καφεδάκι (όταν συμβαίνει αυτό 4-5 φορές τη βδομάδα, δεν είμαι και πολύ του καφέ), το έχω κάνει κατά περιόδους και είναι μια χαρά.

Ωστόσο αυτό που σκέφτομαι είναι ότι σε περιόδους όπου υπάρχει μεγάλη πίεση (πχ ένα project στη δουλειά ή στα προσωπικά) τότε το βλέπω ως έναν τρόπο για διάλειμμα, για ξελαμπικάρισμα. Εκεί είναι πολύ δύσκολο να κοπεί. Επίσης μαζί με ποτό το βράδυ, αλλά ελπίζω να πιάσει αυτή τη φορά ο αντικαπνιστικός νόμος για να το γλυτώσουμε έστω εκεί.

Τώρα σχετικά με τα κίνητρα, ούτε οικονομικό θέμα μου προκαλεί (σιγά 3-4 καπνοί και παρελκόμενα μπλιμπλίκια ούτε 40€ το μήνα δεν μαζεύονται), ούτε κάτι άλλο.
Προσπαθώ να βρω ένα παραπάνω κίνητρο, χειροπιαστό, για να -προσπαθήσω να- το κόψω, πέρα από το γενικό "κάνει κακό" που φυσικά και αποδέχομαι, γι' αυτό για πείτε. :D Αχ και αυτή η γλυκιά ζαλάδα μερικών δευτερολέπτων όταν έχεις να κάνεις κάνα 10ωρο είναι όμορφη 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ηλεκτρονικό ΔΕΝ είναι αβλαβές και είναι μια κακή συνήθεια όπως γράφτηκε πιο πριν.

Λιγότερο από το τσιγάρο, αλλά όχι αθώο.

Μακριά από μη καπνιστές και ακόμα χειρότερα ανήλικους μη καπνιστές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...