Προς το περιεχόμενο

Πως να κόψεις το τσιγάρο (πριν σε κόψει αυτό)


MessengerOfGood

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/11/2019 στις 12:59 ΜΜ, ikorolis είπε

απλά σου θυμίζω ότι γεννήθηκα το 1972 δηλαδή είμαι 47 χρονών

από 16 έως 44 καπνίζα (28 χρόνια καπνιστής)

από 44 έως τώρα είμαι ατμιστής ή χρήστης ΗΤ

νομίζω τα λέει όλα

επίσης σου είπα ότι γνωρίζω πολύ καλά τον εαυτό μου άρα δεν χρειάζεται να αποδείξω κάτι σε κανέναν

επίσης χαίρομαι που έγινα παράδειγμα στο στενό οικογενειακό/φιλικό/εργασιακό περιβάλλον μου και έκοψαν αρκετοί άνθρωποι το κάπνισμα (κανονικό τσιγάρο) και είτε άρχισαν το ΗΤ είτε τίποτα και απολαμβάνουν ζωή τους χωρίς τίποτα να κάνει κακό στην υγεία τους.

Σου απάντησα: αν δεν είσαι εθισμένος απέδειξέ το στον εαυτό σου και κόψτο τελείως για 1 μήνα. Μπορείς; Αν ναι, τότε έχεις δίκιο και πράγματι ξέρεις τον εαυτό σου. Αν όχι, τότε θα σου πω ότι όλοι οι καπνιστές/ατμιστές λένε ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια. Τα ίδια έλεγα κι εγώ όταν κάπνιζα και όταν άτμιζα: ξέρω τον εαυτό μου, όποτε θέλω το κόβω, τώρα είναι καλύτερα με τον ατμό κτλ.

Το μόνο που έκανε ο ατμός ήταν να ηρεμεί το φόβο του θανάτου από το κάπνισμα, αλλά παράλληλα να μην μπαίνω στον κόπο να αντιμετωπίσω το πραγματικό μου πρόβλημα: την εξάρτηση.

Το θέμα είναι ότι έχεις ακόμα μια εγκεφαλική εξάρτηση από το κάπνισμα. Κάνεις ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο, απλά το αντάλλαξες με τον ατμό. Αν σκέφτεσαι ότι σου είναι πολύ δύσκολο να το κόψεις για ένα μήνα (χωρίς δικαιολογίες για να μην το κάνεις, απλά κάντο), τότε καταλαβαίνεις τί σου γράφω. Αν θεωρείς ότι μπορείς, τότε κάντο και ξαναγράψε μου. Θα σου έχω απάντηση.

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε


Προσπαθώ να βρω ένα παραπάνω κίνητρο, χειροπιαστό, για να -προσπαθήσω να- το κόψω, πέρα από το γενικό "κάνει κακό" που φυσικά και αποδέχομαι, γι' αυτό για πείτε.

Πόσο άλλο πια χειροπιαστό πέρα από αυτά που έχεις δει σε εικόνες και έχεις ακούσει από γιατρούς; Το επόμενο χειροπιαστό στάδιο είναι το κρεβάτι νοσοκομείου με σωληνάκι στην τραχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπνιζα για έξι χρόνια περίπου κι έφτασα να κάνω ένα πακέτο (και παραπάνω καμιά φορά) την ημέρα. Ώσπου διαπίστωσα ότι όσο συνεχίζω να καπνίζω, τόσο επιβαρύνω την υγεία μου. Έτσι το πήρα απόφαση και το έκοψα μαχαίρι. Η πρώτη εβδομάδα ήταν σκέτος εφιάλτης, αλλά κατάφερα να αντισταθώ - και σιγά σιγά άρχισε να ελαττώνεται η επιθυμία να καπνίζω, ώσπου πέρασε εντελώς. Από τότε νιώθω πολύ καλύτερα, και πλέον καπνίζω μόνο... τον καπνό των άλλων (όταν δεν μπορώ να κάνω αλλιώς -ευτυχώς είναι ελάχιστες αυτές οι περιπτώσεις).
Τώρα το σιχαίνομαι και μόνο που το βλέπω, πόσο μάλλον να το μυρίζω ή να το αναπνέω. Και κατάλαβα και την έρμη μάνα μου που, όταν κάπνιζα μέσα στο σπίτι, μου ζητούσε να πηγαίνω έξω γιατί δεν το άντεχε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

 

Προσπαθώ να βρω ένα παραπάνω κίνητρο, χειροπιαστό, για να -προσπαθήσω να- το κόψω, πέρα από το γενικό "κάνει κακό" που φυσικά και αποδέχομαι, γι' αυτό για πείτε. :D Αχ και αυτή η γλυκιά ζαλάδα μερικών δευτερολέπτων όταν έχεις να κάνεις κάνα 10ωρο είναι όμορφη 😛 

 

Υπάρχουν πολλά κίνητρα.

  • Δεν βρωμάς. Δεν το καταλαβαίνεις βέβαια γιατί η όσφρηση σου είναι εντελώς κατεστραμμένη, αλλά ζέχνεις.
  • Έχεις πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση. Κι επειδή αυτό μπορεί να ακούγεται γενικό κι αόριστο, ας πούμε ότι θα αυξηθούν θεαματικά οι επιδόσεις σου στο σεξ. Επίσης το κάπνισμα επηρεάζει την στύση. Ας μην μπούμε σε λεπτομέρειες και πέσει τσεκούρι.
  • Αλλάζει θεαματικά η όσφρηση και η γεύση. Όλα τα φαγητά θα σου φαίνονται πολύ πιο νόστιμα κι αυτός είναι κι ο κύριος λόγος που οι περισσότεροι όταν κόβουν το κάπνισμα παίρνουν κιλά. Τρως περισσότερο γιατί το απολαμβάνεις περισσότερο.
  • Γερνάς πιο εύκολα όταν καπνίζεις, ειδικά στο πρόσωπο το οποίο αφυδατώνεται με τον καπνό. Βέβαια αυτό μπορεί να μην σε απασχολεί καθόλου. Συνήθως οι γυναίκες ενδιαφέρονται γι αυτά περισσότερο.
  • Θα ανέβει η αυτοπεποίθηση σου γιατί θα νοιώσεις περήφανος για τον εαυτό σου που κατάφερες και το έκοψες, ειδικά αν το κόψεις μαχαίρι-που κατά την ταπεινή μου άποψη είναι και ο πιο σίγουρος κι αποτελεσματικός τρόπος διακοπής.

Το κυριότερο όμως, που μπορώ να το πω ως πρώην καπνιστής, είναι ότι άπαξ και το κόψεις, ειδικά αν το κόψεις μαχαίρι και υποφέρεις κιόλας, μετά δεν θα σου λείπει καθόλου. Δεν είναι τίποτα το ενδιαφέρον το τσιγάρο. Μια πικρή αηδία είναι που βρωμοκοπά και δεν σου προσφέρει τίποτα στον οργανισμό. Απλά είσαι εθισμένος και νομίζεις ότι το έχεις ανάγκη. Δεν το έχεις.

Το θέμα για μένα είναι απλό. Επειδή ο σύγχρονος τρόπος ζωής επιβαρύνει πολύ την υγεία (τι τρώμε, τι αναπνέουμε, πόσο άγχος έχουμε κλπ) οι πιθανότητες να σου προκαλέσει πρόβλημα το τσιγάρο είναι πολύ μεγάλες γιατί προστίθεται σε όλα τα άλλα. Παλιότερα η ζωή ήταν πιο υγιεινή γι αυτό βλέπεις 80αρηδες να καπνίζουν χωρίς να έχουν πρόβλημα. Αλλά πλέον οι συνθήκες έχουν αλλάξει και δεν έχουμε αυτή την πολυτέλεια. Που σημαίνει ότι νομοτελειακά κάποια στιγμή θα κληθείς να το κόψεις γιατί θα φτάσεις στα πρόθυρα του θανάτου. Οπότε το κόβεις μια ώρα αρχύτερα και ξεμπερδεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Jophiel είπε

Σου απάντησα. Αλλά σχολίασες μόνο το πρώτο κομμάτι. Στα υπόλοιπα δεν έγραψες κάτι. Τί κερδίζεις που ατμίζεις σε σχέση με ένα μη καπνιστή; Μπορείς να το κόψεις για ένα μήνα; Αν, ναι τότε δεν είσαι εθισμένος. Αν όχι, τότε είσαι εθισμένος στο ηλ. τσιγάρο. Γλύτωσες από κάποια πράγματα, αλλά όχι από το εγκεφαλικό κομμάτι του εθισμού. Αυτό σου λέω.

Στα άλλα δεν σου απάντησα γιατί δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που γράφουμε εδώ. Ναι, είμαι εθισμένος. Η νικοτίνη γι' αυτό το λόγω υπάρχει και αυτός είναι ο σκοπός της. Να σε εθίσει, είτε στο κανονικό είτε στο HT. Αλλά αυτό που κολλάει με αυτό που προσπαθείτε μερικοί να περάσετε ότι το άτμισμα είναι ίδιο με το κανονικο τσιγάρο; Εκεί κολλάω εγώ και εκεί διαφωνώ. Έχετε να πείτε κάτι πάνω σε αυτό; Έχετε να αντικρούσετε με σοβαρά επιχειρήματα; Αν ναι, καλώς και είμαι πρόθυμος να ανοίξω τέτοια συζήτηση. Αλλιώς τζάμπα συζητάμε...

 

22 λεπτά πριν, Doubt είπε

Το ηλεκτρονικό ΔΕΝ είναι αβλαβές και είναι μια κακή συνήθεια όπως γράφτηκε πιο πριν.

Λιγότερο από το τσιγάρο, αλλά όχι αθώο.

Μακριά από μη καπνιστές και ακόμα χειρότερα ανήλικους μη καπνιστές.

Κανείς δεν είπε ποτέ ότι το ΗΤ είναι αβλαβές και αθώο. Το είπαμε τόσες φορές. Είναι κατά 95% πιο ασφαλές από το κανονικό τσιγάρο και είναι ένας τρόπος διακοπής του καπνίσματος.

Και στην τελική, κανείς δεν άρχισε ΗΤ από τη στιγμή που ποτέ δεν ήταν καπνιστής. Και δεν υπάρχει λόγος να το αρχίσει.

 

Υ.Γ. Δεν θα απαντήσω σε άλλα σχόλια γιατί βαρέθηκα να λέω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια και να συζητάμε συνέχεια το ίδιο πράγμα. Όποιος θέλει μπορεί να ψαχτεί και να μάθει διάφορα πράγματα περί HT. Δεν θα αλλάξω σε κανέναν γνώμη και προφανώς δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Το αρχικό μου μήνυμα πήγαινε στο ts και ανέφερα το HT σαν ένα τρόπο διακοπής του καπνίσματος. Καλή συνέχεια, καλό Σ/Κ και μερικοί να είστε λίγο πιο ανοιχτόμυαλοι και δεκτικοί σε νέα δεδομένα που προκύπτουν από την καθημερινή έρευνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fisfirikos είπε

Υπάρχουν πολλά κίνητρα.

  • Δεν βρωμάς. Δεν το καταλαβαίνεις βέβαια γιατί η όσφρηση σου είναι εντελώς κατεστραμμένη, αλλά ζέχνεις.
  • Έχεις πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση. Κι επειδή αυτό μπορεί να ακούγεται γενικό κι αόριστο, ας πούμε ότι θα αυξηθούν θεαματικά οι επιδόσεις σου στο σεξ. Επίσης το κάπνισμα επηρεάζει την στύση. Ας μην μπούμε σε λεπτομέρειες και πέσει τσεκούρι.
  • Αλλάζει θεαματικά η όσφρηση και η γεύση. Όλα τα φαγητά θα σου φαίνονται πολύ πιο νόστιμα κι αυτός είναι κι ο κύριος λόγος που οι περισσότεροι όταν κόβουν το κάπνισμα παίρνουν κιλά. Τρως περισσότερο γιατί το απολαμβάνεις περισσότερο.
  • Γερνάς πιο εύκολα όταν καπνίζεις, ειδικά στο πρόσωπο το οποίο αφυδατώνεται με τον καπνό. Βέβαια αυτό μπορεί να μην σε απασχολεί καθόλου. Συνήθως οι γυναίκες ενδιαφέρονται γι αυτά περισσότερο.
  • Θα ανέβει η αυτοπεποίθηση σου γιατί θα νοιώσεις περήφανος για τον εαυτό σου που κατάφερες και το έκοψες, ειδικά αν το κόψεις μαχαίρι-που κατά την ταπεινή μου άποψη είναι και ο πιο σίγουρος κι αποτελεσματικός τρόπος διακοπής.

Το κυριότερο όμως, που μπορώ να το πω ως πρώην καπνιστής, είναι ότι άπαξ και το κόψεις, ειδικά αν το κόψεις μαχαίρι και υποφέρεις κιόλας, μετά δεν θα σου λείπει καθόλου. Δεν είναι τίποτα το ενδιαφέρον το τσιγάρο. Μια πικρή αηδία είναι που βρωμοκοπά και δεν σου προσφέρει τίποτα στον οργανισμό. Απλά είσαι εθισμένος και νομίζεις ότι το έχεις ανάγκη. Δεν το έχεις.

Το θέμα για μένα είναι απλό. Επειδή ο σύγχρονος τρόπος ζωής επιβαρύνει πολύ την υγεία (τι τρώμε, τι αναπνέουμε, πόσο άγχος έχουμε κλπ) οι πιθανότητες να σου προκαλέσει πρόβλημα το τσιγάρο είναι πολύ μεγάλες γιατί προστίθεται σε όλα τα άλλα. Παλιότερα η ζωή ήταν πιο υγιεινή γι αυτό βλέπεις 80αρηδες να καπνίζουν χωρίς να έχουν πρόβλημα. Αλλά πλέον οι συνθήκες έχουν αλλάξει και δεν έχουμε αυτή την πολυτέλεια. Που σημαίνει ότι νομοτελειακά κάποια στιγμή θα κληθείς να το κόψεις γιατί θα φτάσεις στα πρόθυρα του θανάτου. Οπότε το κόβεις μια ώρα αρχύτερα και ξεμπερδεύεις.

Αυτή ακριβώς είναι και η σωστή απάντηση: είναι λάθος να γράφεις τί παθαίνεις με το κάπνισμα (καρκίνους κτλ). Η τρομοκρατία δε βοήθησε σε τίποτα και ποτέ. Το σωστό είναι να λες τί κερδίζεις με την απαλλαγή από το κάπνισμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, fisfirikos said:

Υπάρχουν πολλά κίνητρα.

  • Δεν βρωμάς. Δεν το καταλαβαίνεις βέβαια γιατί η όσφρηση σου είναι εντελώς κατεστραμμένη, αλλά ζέχνεις.
  • Έχεις πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση. Κι επειδή αυτό μπορεί να ακούγεται γενικό κι αόριστο, ας πούμε ότι θα αυξηθούν θεαματικά οι επιδόσεις σου στο σεξ. Επίσης το κάπνισμα επηρεάζει την στύση. Ας μην μπούμε σε λεπτομέρειες και πέσει τσεκούρι.
  • Αλλάζει θεαματικά η όσφρηση και η γεύση. Όλα τα φαγητά θα σου φαίνονται πολύ πιο νόστιμα κι αυτός είναι κι ο κύριος λόγος που οι περισσότεροι όταν κόβουν το κάπνισμα παίρνουν κιλά. Τρως περισσότερο γιατί το απολαμβάνεις περισσότερο.
  • Γερνάς πιο εύκολα όταν καπνίζεις, ειδικά στο πρόσωπο το οποίο αφυδατώνεται με τον καπνό. Βέβαια αυτό μπορεί να μην σε απασχολεί καθόλου. Συνήθως οι γυναίκες ενδιαφέρονται γι αυτά περισσότερο.
  • Θα ανέβει η αυτοπεποίθηση σου γιατί θα νοιώσεις περήφανος για τον εαυτό σου που κατάφερες και το έκοψες, ειδικά αν το κόψεις μαχαίρι-που κατά την ταπεινή μου άποψη είναι και ο πιο σίγουρος κι αποτελεσματικός τρόπος διακοπής.

Το κυριότερο όμως, που μπορώ να το πω ως πρώην καπνιστής, είναι ότι άπαξ και το κόψεις, ειδικά αν το κόψεις μαχαίρι και υποφέρεις κιόλας, μετά δεν θα σου λείπει καθόλου. Δεν είναι τίποτα το ενδιαφέρον το τσιγάρο. Μια πικρή αηδία είναι που βρωμοκοπά και δεν σου προσφέρει τίποτα στον οργανισμό. Απλά είσαι εθισμένος και νομίζεις ότι το έχεις ανάγκη. Δεν το έχεις.

Το θέμα για μένα είναι απλό. Επειδή ο σύγχρονος τρόπος ζωής επιβαρύνει πολύ την υγεία (τι τρώμε, τι αναπνέουμε, πόσο άγχος έχουμε κλπ) οι πιθανότητες να σου προκαλέσει πρόβλημα το τσιγάρο είναι πολύ μεγάλες γιατί προστίθεται σε όλα τα άλλα. Παλιότερα η ζωή ήταν πιο υγιεινή γι αυτό βλέπεις 80αρηδες να καπνίζουν χωρίς να έχουν πρόβλημα. Αλλά πλέον οι συνθήκες έχουν αλλάξει και δεν έχουμε αυτή την πολυτέλεια. Που σημαίνει ότι νομοτελειακά κάποια στιγμή θα κληθείς να το κόψεις γιατί θα φτάσεις στα πρόθυρα του θανάτου. Οπότε το κόβεις μια ώρα αρχύτερα και ξεμπερδεύεις.

Α μπράβο. Έγραφα μια απάντηση τώρα ότι θα ήθελα να διαβάσω εμπράκτως τι αλλάζει βιωματικά προς το καλύτερο αλλά με πρόλαβες.

Αυτό που μπορώ να συμφωνήσω εκ των προτέρων είναι για τη στοματική υγειινή, ότι σίγουρα δηλαδή το πρωί δεν θα ξυπνάς με το στόμα σαν σόλα και για τη βρώμα γενικότερα, αν και αυτή έχει πιο πολύ να κάνει αν το μαγαζί στο οποίο είσαι έχει καλό εξαερισμό μιας και μέσα στο γραφείο/σπίτι δεν κάνω και με τα στριφτά έχει περιοριστεί πάρα πολύ αυτό το φαινόμενο.

Όλα όσα ανέφερες είναι σημαντικά, και ναι είμαι υπερ του κοψίματος με τη μία, αν και είμαι ακόμα σκεπτικός αν θα το προσπαθήσω στην παρούσα για τους λόγους που ανέφερα πιο πριν.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, maniacos93 είπε

Στα άλλα δεν σου απάντησα γιατί δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που γράφουμε εδώ. Ναι, είμαι εθισμένος. Η νικοτίνη γι' αυτό το λόγω υπάρχει και αυτός είναι ο σκοπός της. Να σε εθίσει, είτε στο κανονικό είτε στο HT. Αλλά αυτό που κολλάει με αυτό που προσπαθείτε μερικοί να περάσετε ότι το άτμισμα είναι ίδιο με το κανονικο τσιγάρο; Εκεί κολλάω εγώ και εκεί διαφωνώ. Έχετε να πείτε κάτι πάνω σε αυτό; Έχετε να αντικρούσετε με σοβαρά επιχειρήματα; Αν ναι, καλώς και είμαι πρόθυμος να ανοίξω τέτοια συζήτηση. Αλλιώς τζάμπα συζητάμε...

Κανείς δεν είπε ποτέ ότι το ΗΤ είναι αβλαβές και αθώο. Το είπαμε τόσες φορές. Είναι κατά 95% πιο ασφαλές από το κανονικό τσιγάρο και είναι ένας τρόπος διακοπής του καπνίσματος.

Και στην τελική, κανείς δεν άρχισε ΗΤ από τη στιγμή που ποτέ δεν ήταν καπνιστής. Και δεν υπάρχει λόγος να το αρχίσει.

Υ.Γ. Δεν θα απαντήσω σε άλλα σχόλια γιατί βαρέθηκα να λέω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια και να συζητάμε συνέχεια το ίδιο πράγμα. Όποιος θέλει μπορεί να ψαχτεί και να μάθει διάφορα πράγματα περί HT. Δεν θα αλλάξω σε κανέναν γνώμη και προφανώς δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου. Το αρχικό μου μήνυμα πήγαινε στο ts και ανέφερα το HT σαν ένα τρόπο διακοπής του καπνίσματος. Καλή συνέχεια, καλό Σ/Κ και μερικοί να είστε λίγο πιο ανοιχτόμυαλοι και δεκτικοί σε νέα δεδομένα που προκύπτουν από την καθημερινή έρευνα.

Σαφώς και έχουν σχέση. Ο εθισμός στο κάπνισμα δεν έχει σχέση με το πώς θα κόψεις το κάπνισμα;

Το οτι αναγνωρίζεις τον εθισμό είναι προς τιμήν σου και το πρώτο βήμα να το κόψεις τελείως. Δεν χρειάζεσαι το ηλεκτρονικό. Δε σου δίνει κάτι, απλά (στην καλύτερη περίπτωση) σου κάνει λιγότερο κακό. Το πρόβλημα μειώνεται, αλλά δεν εξαλείφεται. Άρα το άτμισμα δεν είναι εντός θέματος απάντηση στο θέμα με τίτλο:
Πως να κόψεις το τσιγάρο (πριν σε κόψει αυτό)

δε σου δίνει λύση, απλά βελτιώνει λίγο το πρόβλημα. Είναι πιο έυκολο απ΄όσο νομίζεις. Αν θέλεις στείλε μου pm να σου προτείνω κάποιο βιβλίο. Μάλιστα έχω ένα το οποίο είναι δωρεάν.

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, ikorolis said:

απλά σου θυμίζω ότι γεννήθηκα το 1972 δηλαδή είμαι 47 χρονών

από 16 έως 44 καπνίζα (28 χρόνια καπνιστής)

από 44 έως τώρα είμαι ατμιστής ή χρήστης ΗΤ

νομίζω τα λέει όλα

επίσης σου είπα ότι γνωρίζω πολύ καλά τον εαυτό μου άρα δεν χρειάζεται να αποδείξω κάτι σε κανέναν

επίσης χαίρομαι που έγινα παράδειγμα στο στενό οικογενειακό/φιλικό/εργασιακό περιβάλλον μου και έκοψαν αρκετοί άνθρωποι το κάπνισμα (κανονικό τσιγάρο) και είτε άρχισαν το ΗΤ είτε τίποτα και απολαμβάνουν ζωή τους χωρίς τίποτα να κάνει κακό στην υγεία τους.

Έχω την εντύπωση οτι και το ΗΤ είναι επιβλαβές, και αυτό γιατί ο καπνός μαζεύει ραδόνιο και πολώνιο(προφανώς και στο κανονικό ισχύει αυτό), οπότε δεν γλυτώνεις από αυτά. Γλυτώνεις μάλλον από την πίσσα η οποία κολλάει σαν τσίχλα πάνω στα πνευμόνια κατακρατώντας στο εσωτερικό της τα παραπάνω στοιχεία τα οποία ακτινοβολούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Α μπράβο. Έγραφα μια απάντηση τώρα ότι θα ήθελα να διαβάσω εμπράκτως τι αλλάζει βιωματικά προς το καλύτερο αλλά με πρόλαβες.

Αυτό που μπορώ να συμφωνήσω εκ των προτέρων είναι για τη στοματική υγειινή, ότι σίγουρα δηλαδή το πρωί δεν θα ξυπνάς με το στόμα σαν σόλα και για τη βρώμα γενικότερα, αν και αυτή έχει πιο πολύ να κάνει αν το μαγαζί στο οποίο είσαι έχει καλό εξαερισμό μιας και μέσα στο γραφείο/σπίτι δεν κάνω και με τα στριφτά έχει περιοριστεί πάρα πολύ αυτό το φαινόμενο.

Όλα όσα ανέφερες είναι σημαντικά, και ναι είμαι υπερ του κοψίματος με τη μία, αν και είμαι ακόμα σκεπτικός αν θα το προσπαθήσω στην παρούσα για τους λόγους που ανέφερα πιο πριν.

Το πότε θα το διακόψεις είναι καθαρά δικό σου θέμα. Απλά να πω ότι συνήθως στη ζωή όσο περισσότερο σκέφτεσαι κάτι τόσο πιο πολύ κωλυσιεργείς για να το κάνεις βρίσκοντας δικαιολογίες. Το βλέπω στον εαυτό μου πολύ συχνά με τις δουλειές που κάνω. Αν με το που σκεφτώ κάτι πλακωθώ να το στήσω αποδίδω πολύ καλύτερα με το αν κάθομαι και το αναλύω συνέχεια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Έχω την εντύπωση οτι και το ΗΤ είναι επιβλαβές, και αυτό γιατί ο καπνός μαζεύει ραδόνιο και πολώνιο(προφανώς και στο κανονικό ισχύει αυτό), οπότε δεν γλυτώνεις από αυτά. Γλυτώνεις μάλλον από την πίσσα η οποία κολλάει σαν τσίχλα πάνω στα πνευμόνια κατακρατώντας στο εσωτερικό της τα παραπάνω στοιχεία τα οποία ακτινοβολούν.

δεν ισχύει κάτι τέτοιο φίλε μου

τα συστατικά των υγρών που χρησιμοποιούνται στο ΗΤ

όπως και οι αντιστάσεις που αλλάζεις στον ατμοποιητή είναι από το εργοστάσιο και φυσικά ελεγμένα

και για να απαντήσω στον άλλο φίλο που επιμένει με τα πειράματα

για μένα η αλλαγή από το κανονικό τσιγάρο (μετά από χρόνια) με το ΗΤ σημαίνουν τα παρακάτω

Δεν βρωμάνε τα χνώτα σου / τα ρούχα σου / το σπίτι σου / ο χώρος εργασίας σου.  αν είσαι καπνιστής δεν το καταλαβαίνεις αυτό.

Έχεις πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση (λόγω της φύσης της εργασίας μου καθημερινά μετακινούμε με τα πόδια έτσι κάνω για πλάκα 8.000+ βήματα), ανεβαίνω σκάλες χωρίς να λαχανιάζω.

Αλλάζει θεαματικά η όσφρηση και η γεύση. Όλα τα φαγητά θα σου φαίνονται πολύ πιο νόστιμα κι αυτός είναι κι ο κύριος λόγος που οι περισσότεροι όταν κόβουν το κάπνισμα παίρνουν κιλά (λόγω καλού μεταβολισμού που έχει ο οργανισμός μου δεν ισχύει σε εμένα). Τρως περισσότερο γιατί το απολαμβάνεις περισσότερο.

Θα ανέβει η αυτοπεποίθηση σου γιατί θα νοιώσεις περήφανος για τον εαυτό σου που κατάφερες και το έκοψες, ειδικά αν το κόψεις μαχαίρι-που κατά την ταπεινή μου άποψη είναι και ο πιο σίγουρος κι αποτελεσματικός τρόπος διακοπής.

αυτά είναι ένα πολύ μικρό δείγμα...από τα υπέρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, ikorolis said:

δεν ισχύει κάτι τέτοιο φίλε μου

τα συστατικά των υγρών που χρησιμοποιούνται στο ΗΤ

όπως και οι αντιστάσεις που αλλάζεις στον ατμοποιητή είναι από το εργοστάσιο και φυσικά ελεγμένα

και για να απαντήσω στον άλλο φίλο που επιμένει με τα πειράματα

για μένα η αλλαγή από το κανονικό τσιγάρο (μετά από χρόνια) με το ΗΤ σημαίνουν τα παρακάτω

Δεν βρωμάνε τα χνώτα σου / τα ρούχα σου / το σπίτι σου / ο χώρος εργασίας σου.  αν είσαι καπνιστής δεν το καταλαβαίνεις αυτό.

Έχεις πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση (λόγω της φύσης της εργασίας μου καθημερινά μετακινούμε με τα πόδια έτσι κάνω για πλάκα 8.000+ βήματα), ανεβαίνω σκάλες χωρίς να λαχανιάζω.

Αλλάζει θεαματικά η όσφρηση και η γεύση. Όλα τα φαγητά θα σου φαίνονται πολύ πιο νόστιμα κι αυτός είναι κι ο κύριος λόγος που οι περισσότεροι όταν κόβουν το κάπνισμα παίρνουν κιλά (λόγω καλού μεταβολισμού που έχει ο οργανισμός μου δεν ισχύει σε εμένα). Τρως περισσότερο γιατί το απολαμβάνεις περισσότερο.

Θα ανέβει η αυτοπεποίθηση σου γιατί θα νοιώσεις περήφανος για τον εαυτό σου που κατάφερες και το έκοψες, ειδικά αν το κόψεις μαχαίρι-που κατά την ταπεινή μου άποψη είναι και ο πιο σίγουρος κι αποτελεσματικός τρόπος διακοπής.

αυτά είναι ένα πολύ μικρό δείγμα...από τα υπέρ

Όταν λέω ηλεκτρονικό τσιγάρο εννοώ εκείνες τις συσκευές που βάζεις μέσα τα κοντά τσιγάρα και τα καις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Όταν λέω ηλεκτρονικό τσιγάρο εννοώ εκείνες τις συσκευές που βάζεις μέσα τα κοντά τσιγάρα και τα καις.

καμία σχέση

άλλο πράγμα το ΗΤ

και άλλο πράγμα το IQOS

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι καπνιστής αλλά πιστεύω πως το κόψιμο του καπνίσματος θα πρέπει να γίνεται αργά και σταθερά για αρκετό χρόνο.

Παράδειγμα, μετράς πόσα τσιγάρα κάνεις τη μέρα. Την επόμενη μέρα ( όχι από Δευτέρα) θα κοιτάξεις να κάνεις ένα λιγότερο κρατώντας όμως έναν συγκεκριμένο αριθμό τσιγάρων τη μέρα. Μετά από μια εβδομάδα κόβεις άλλο ενα. Μετά από 1-2 εβδομάδες άλλο ένα κ.ο.κ.

Για να αποφευχθεί ο κίνδυνος στέρησης, αφού έχουμε κόψει 3-5 τσιγάρα, κρατάμε συγκεκριμένο αριθμό για ένα μήνα ώστε να συνηθίσει ο οργανισμός. Συνεχίζεις όπως πριν αλλά μειώνοντας ένα κάθε δεύτερη εβδομάδα.

Όσο μικραίνει ο αριθμός των τσιγάρων, τόσο μεγαλύτερος είναι και ο κίνδυνος ο εγκέφαλος να ξυπνήσει και να πει ωπ! τι γίνεται εδώ! υπάρχει στέρηση νικοτίνης. 

Για αυτό θα πρέπει να δώσετε και χρόνο στον οργανισμό σας να συνηθίζει πρώτα πρώτου κόψετε ένα ακόμη.

Άποψη μου. Καλή τύχη σε όσους θέλουν να το κόψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
14 minutes ago, tonkpils said:

Δεν είμαι καπνιστής αλλά πιστεύω πως το κόψιμο του καπνίσματος θα πρέπει να γίνεται αργά και σταθερά για αρκετό χρόνο.

Παράδειγμα, μετράς πόσα τσιγάρα κάνεις τη μέρα. Την επόμενη μέρα ( όχι από Δευτέρα) θα κοιτάξεις να κάνεις ένα λιγότερο κρατώντας όμως έναν συγκεκριμένο αριθμό τσιγάρων τη μέρα. Μετά από μια εβδομάδα κόβεις άλλο ενα. Μετά από 1-2 εβδομάδες άλλο ένα κ.ο.κ.

Για να αποφευχθεί ο κίνδυνος στέρησης, αφού έχουμε κόψει 3-5 τσιγάρα, κρατάμε συγκεκριμένο αριθμό για ένα μήνα ώστε να συνηθίσει ο οργανισμός. Συνεχίζεις όπως πριν αλλά μειώνοντας ένα κάθε δεύτερη εβδομάδα.

Όσο μικραίνει ο αριθμός των τσιγάρων, τόσο μεγαλύτερος είναι και ο κίνδυνος ο εγκέφαλος να ξυπνήσει και να πει ωπ! τι γίνεται εδώ! υπάρχει στέρηση νικοτίνης. 

Για αυτό θα πρέπει να δώσετε και χρόνο στον οργανισμό σας να συνηθίζει πρώτα πρώτου κόψετε ένα ακόμη.

Άποψη μου. Καλή τύχη σε όσους θέλουν να το κόψουν.

To δοκίμασα έτσι, αλλά κυλάς πάρα πολύ εύκολα.

Λες οκ έλα μωρέ έξω είμαι, περνάς καλά, μιλάει η "συνήθεια", σκέφτεσαι και κάτι σε "οκ θα κάνω 2 λιγότερα αύριο που δεν θα είμαι έξω/θα έχω λιγότερη πίεση" κλπ και περνάει στο ντούκου.
Μετά από μήνες όμως διαπιστώνεις ότι δεν πάει και τόσο καλά όσο θα ήθελες, ή ακόμα και σχεδόν καθόλου καλύτερα. ;) 

Βέβαια σε κάποιον άλλον πιθανόν να λειτουργεί πιο καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...