Προς το περιεχόμενο

Πως να κόψεις το τσιγάρο (πριν σε κόψει αυτό)


MessengerOfGood

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τότε που ξεκίνησα συστηματικά γυμναστική μειώθηκε όποια επιθυμία μου για τσιγάρο. Μου έρχεται μόνο αν πάω για ποτό, μια φορά στο τόσο. Και τότε όχι πάντα. Βέβαια ποτέ δεν ήμουν φανατικός καπνιστής.

Επίσης δείτε αυτό το βίντεο. Αν θέλετε να καπνίσετε μετά, αυτό από μόνο του λέει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, tonkpils είπε

Δεν είμαι καπνιστής αλλά πιστεύω πως το κόψιμο του καπνίσματος θα πρέπει να γίνεται αργά και σταθερά για αρκετό χρόνο.

Παράδειγμα, μετράς πόσα τσιγάρα κάνεις τη μέρα. Την επόμενη μέρα ( όχι από Δευτέρα) θα κοιτάξεις να κάνεις ένα λιγότερο κρατώντας όμως έναν συγκεκριμένο αριθμό τσιγάρων τη μέρα. Μετά από μια εβδομάδα κόβεις άλλο ενα. Μετά από 1-2 εβδομάδες άλλο ένα κ.ο.κ.

Για να αποφευχθεί ο κίνδυνος στέρησης, αφού έχουμε κόψει 3-5 τσιγάρα, κρατάμε συγκεκριμένο αριθμό για ένα μήνα ώστε να συνηθίσει ο οργανισμός. Συνεχίζεις όπως πριν αλλά μειώνοντας ένα κάθε δεύτερη εβδομάδα.

Όσο μικραίνει ο αριθμός των τσιγάρων, τόσο μεγαλύτερος είναι και ο κίνδυνος ο εγκέφαλος να ξυπνήσει και να πει ωπ! τι γίνεται εδώ! υπάρχει στέρηση νικοτίνης. 

Για αυτό θα πρέπει να δώσετε και χρόνο στον οργανισμό σας να συνηθίζει πρώτα πρώτου κόψετε ένα ακόμη.

Άποψη μου. Καλή τύχη σε όσους θέλουν να το κόψουν.

Συνήθως όσοι το κόβουν αργά ξανακυλάνε μετά. Το καλό με το στερητικό σύνδρομο είναι ότι άπαξ και το βιώσεις συνειδητοποιείς σε όλη την έκταση του το φαινόμενο του εθισμού. Γιατί όλοι οι καπνιστές έχουν μια αφηρημένη εικόνα στο κεφάι τους για το τι είναι εθισμός. Θεωρούν ότι απλά το έχουν ανάγκη. Αλλά δεν ξέρουν πόσο. Όταν λοιπόν το κόβεις κι αρχίζουν μέσα σε ώρες τα συμπτώματα όπου παθαίνεις κατάθλιψη, έχεις αϋπνίες, διάρροιες κλπ τότε συνειδητοποιείς με τον πιο άγαρμπο τρόπο πόσο εξαρτημένος είσαι από αυτό το πράγμα. Και γι αυτό μετά δεν σκέφτεσαι καν να το ξαναρχίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ενα μήνα καθαρος .μου δίνει κουράγιο αυτο το ποστ.το εχω ξανακοψει αλλα όπως είπαμε αν πρωην καπνιστης τραβήξει έστω και μια τζούρα το χανει. Κοφτε το πριν δημιουργήσει προβλήματα στην υγεία σας.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 ώρες πριν, maniacos93 είπε

Και στην τελική, κανείς δεν άρχισε ΗΤ από τη στιγμή που ποτέ δεν ήταν καπνιστής. Και δεν υπάρχει λόγος να το αρχίσει.

Μέγα λάθος.

Μετά τους απανωτούς περιορισμούς στις ΗΠΑ, τελευταία εξέλιξη στη μητέρα και παράγωγο του ηλεκτρονικού Κίνα.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-11-01/china-bans-online-sales-of-e-cigarettes-to-protect-adolescents

Υπάρχει παραπομπή εδώ

http://www.tobacco.gov.cn/html/27/2701/270102/89730173_n.html

Google translate

Spoiler

State Tobacco Monopoly Administration
Notice
No. 1 of 2019
Notice on further protection of minors from e-cigarettes

2019-11-01

On August 28, 2018, the State Administration of Markets and the State Tobacco Monopoly Bureau issued the Notice on Prohibiting the Sale of Electronic Cigarettes to Minors (State Administration of the State Administration of Taxation, State Tobacco Monopoly Bureau Notice No. 26, 2018, below Referred to as the "Notice". Since the publication of the "Notice", the awareness of the community to protect minors from e-cigarettes has generally increased, and the phenomenon of directly promoting and selling e-cigarettes to minors has improved. But at the same time, it is also found that minors still know, buy and smoke electronic cigarettes through the Internet. Even e-cigarette companies are blindly pursuing economic interests, and publicizing, promoting and selling e-cigarettes through the Internet poses a huge threat to the physical and mental health of minors. To further protect minors from e-cigarettes, the relevant matters are hereby notified as follows:

As a supplement to traditional tobacco products such as cigarettes, e-cigarettes have their own safety and health risks. They are more selective in raw material selection, additive use, process design, quality control, etc. Some products have smoke leaks and inferior batteries. Quality safety hazards such as the addition of unsafe ingredients. In accordance with the relevant provisions of the Law of the People's Republic of China on the Protection of Minors, in order to strengthen the protection of the physical and mental health of minors, various market entities may not sell electronic cigarettes to minors. Any organization or individual should dissuade and stop the sale of electronic cigarettes to minors.

At the same time, in order to further strengthen the protection of minors' physical and mental health and prevent minors from purchasing and smoking electronic cigarettes through the Internet, we urge electronic cigarette production and sales enterprises or individuals to close the electronic cigarette Internet in time from the date of issuance of this circular. Selling websites or clients; urging e-commerce platforms to close e-cigarette stores in time and timely removing e-cigarette products; urging e-cigarette production and sales companies or individuals to withdraw e-cigarette advertisements posted via the Internet.

The tobacco monopoly administrative departments and market supervision and administration departments at all levels shall earnestly strengthen the promotion and implementation of this notice to protect minors from e-cigarettes. The tobacco monopoly administrative department shall increase the market supervision of e-cigarette products, strengthen the monitoring, dissuasion and suppression of the promotion and sale of e-cigarettes through the Internet, and investigate or notify relevant departments of all kinds of illegal activities discovered.

  announce.

Related links: Interpretation of the Policy on Further Protecting Minors from E-cigarettes
 

       State Tobacco Monopoly Administration
E-cigarett
October 30, 2019

 

Επεξ/σία από Doubt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sagias είπε

Είμαι ενα μήνα καθαρος .μου δίνει κουράγιο αυτο το ποστ.το εχω ξανακοψει αλλα όπως είπαμε αν πρωην καπνιστης τραβήξει έστω και μια τζούρα το χανει. Κοφτε το πριν δημιουργήσει προβλήματα στην υγεία σας.

Είναι και θέμα ψυχολογίας αν έχεις προβλήματα δεν μπορεί να το κόψεις, αυτό που έχει σημασία πάνω από όλα είναι να μην το αρχίσεις κάποτε ήταν μαγκιά τώρα δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς μετά από χρόνια που το είχα κόψει το ξαναξεκινησα λόγω ......... τουλάχιστον το κρατάω σταθερά στα 3 την ημέρα..

Για να το κόψεις τα πράγματα είναι απλά...βρίσκεις μια αφορμή και λες στοπ...ούτε ευχολόγια..ούτε υποκατάστατα ...ούτε τίποτα...απλώς λες Στοπ...το τελευταίο πακέτο απλώς "έλιωσε" μπροστά στα μάτια μου....

Τώρα ψάχνω αφορμή να κόψω και τα 3...απλώς δεν βρίσκω κάτι και το χρειάζομαι για να κάνει reset το σύστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Jophiel είπε

Παρόλα αυτά: γιατί να ατμίζεις; Τί προσφέρει; Τί κερδίζεις σε σχέση με κάποιον που δεν καπνίζει, ώστε να αξίζει να πληρώνεις για να το κάνεις;

Ατμιζεις και καπνιζεις γιατι ειναι μια απολαυση, οπως και αλλα ανθυγιεινά πραγματα.

7 ώρες πριν, fisfirikos είπε

Υπάρχουν πολλά κίνητρα.

  • Δεν βρωμάς. Δεν το καταλαβαίνεις βέβαια γιατί η όσφρηση σου είναι εντελώς κατεστραμμένη, αλλά ζέχνεις.
  • Έχεις πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση. Κι επειδή αυτό μπορεί να ακούγεται γενικό κι αόριστο, ας πούμε ότι θα αυξηθούν θεαματικά οι επιδόσεις σου στο σεξ. Επίσης το κάπνισμα επηρεάζει την στύση. Ας μην μπούμε σε λεπτομέρειες και πέσει τσεκούρι.
  • Αλλάζει θεαματικά η όσφρηση και η γεύση. Όλα τα φαγητά θα σου φαίνονται πολύ πιο νόστιμα κι αυτός είναι κι ο κύριος λόγος που οι περισσότεροι όταν κόβουν το κάπνισμα παίρνουν κιλά. Τρως περισσότερο γιατί το απολαμβάνεις περισσότερο.
  • Γερνάς πιο εύκολα όταν καπνίζεις, ειδικά στο πρόσωπο το οποίο αφυδατώνεται με τον καπνό. Βέβαια αυτό μπορεί να μην σε απασχολεί καθόλου. Συνήθως οι γυναίκες ενδιαφέρονται γι αυτά περισσότερο.
  • Θα ανέβει η αυτοπεποίθηση σου γιατί θα νοιώσεις περήφανος για τον εαυτό σου που κατάφερες και το έκοψες, ειδικά αν το κόψεις μαχαίρι-που κατά την ταπεινή μου άποψη είναι και ο πιο σίγουρος κι αποτελεσματικός τρόπος διακοπής.

Το κυριότερο όμως, που μπορώ να το πω ως πρώην καπνιστής, είναι ότι άπαξ και το κόψεις, ειδικά αν το κόψεις μαχαίρι και υποφέρεις κιόλας, μετά δεν θα σου λείπει καθόλου. Δεν είναι τίποτα το ενδιαφέρον το τσιγάρο. Μια πικρή αηδία είναι που βρωμοκοπά και δεν σου προσφέρει τίποτα στον οργανισμό. Απλά είσαι εθισμένος και νομίζεις ότι το έχεις ανάγκη. Δεν το έχεις.

Το θέμα για μένα είναι απλό. Επειδή ο σύγχρονος τρόπος ζωής επιβαρύνει πολύ την υγεία (τι τρώμε, τι αναπνέουμε, πόσο άγχος έχουμε κλπ) οι πιθανότητες να σου προκαλέσει πρόβλημα το τσιγάρο είναι πολύ μεγάλες γιατί προστίθεται σε όλα τα άλλα. Παλιότερα η ζωή ήταν πιο υγιεινή γι αυτό βλέπεις 80αρηδες να καπνίζουν χωρίς να έχουν πρόβλημα. Αλλά πλέον οι συνθήκες έχουν αλλάξει και δεν έχουμε αυτή την πολυτέλεια. Που σημαίνει ότι νομοτελειακά κάποια στιγμή θα κληθείς να το κόψεις γιατί θα φτάσεις στα πρόθυρα του θανάτου. Οπότε το κόβεις μια ώρα αρχύτερα και ξεμπερδεύεις.

 

Αυτα στην πραγματικοτητα δεν ειναι κινητρα ομως. ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ καπνιστης δεν προκειται να πειστει  να κοψει το τσιγαρο επειδη δεν ...βρωμας και επειδη θα αλλαξει η οσφρηση και γευση και επειδη θα ανεβει ...η αυτοπεποιθηση σου (lol) επειδη το εκοψες. Ακομα και για την φυσικη κατασταση δεν ειναι απολυτο. Αν γυμναζεσαι ακομα και αν καπνιζεις η φυσικη κατασταση σου μπορει να ειναι παρα πολυ καλη και πολυ καλυτερη απο πολλους μη καπνιστες.

Ο μονος λογος που καπνιστης θα σκεφτει να κοψει το καπνισμα ειναι λογοι υγειας. Καρκινοι κλπ....

Επισης οτι απαξ και το κοψεις μετα δεν θα σου λειπει καθολου δεν ισχυει! Τουλαχιστον σε ολους τους ανθρωπους. Ξερω ατομα που το εχουν κομμενο μαχαιρι 5 και 10 χρονια και θελουν οσο τιποτα αλλο να καπνισουν. Και μερικοι το εχουν κανει χωρις να συμβει κατι ...τραγικο ή καποια ιδιαιτερη πιεση στη ζωη τους που να ''δικαιολογει'' κατι τετοιο..

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, sagias είπε

Είμαι ενα μήνα καθαρος .μου δίνει κουράγιο αυτο το ποστ.το εχω ξανακοψει αλλα όπως είπαμε αν πρωην καπνιστης τραβήξει έστω και μια τζούρα το χανει. Κοφτε το πριν δημιουργήσει προβλήματα στην υγεία σας.

Διαβασε ξενα forum με εμπειριες ανθρωπων που το εχουν κοψει για να δεις τι να περιμενεις. Επισης κατεβασε καμια εφαρμογη στο κινητο που σου εχει βραβεια για καθε Χ χρονικο διαστημα που περνας ακαπνος. Συνηθως αυτες εχουν και live chats με ατομα worldwide που χρησιμοποιουν την εφαρμογη και δινει κουραγιο ο ενας στον αλλον στα cravings.
Εμενα με ειχε βοηθησει απειρως αυτο, ειδικα το πρωτο κομματι με τις εμπειριες στερητικων, σημειου που νιωθεις πως σου αξιζει ενα τσιγαρο επιβραβευσης αφου το εχεις κοψει ή τα λιγα δευτερολεπτα που θελεις οσο τιποτα αλλο μια τζουρα (αυτα περνανε ευκολα αν εστιασεις αλλου) κλπ

 

Ερωτηση για οσους το εχουν κοψει.  Ποσοι εχετε δει/βλεπετε ονειρο πως ξανακυλησατε και ξυπνατε με τυψεις?

Απο την απαντηση στην ερωτηση αυτη καταλαβαινει κανεις ποσο κοινα ειναι μερικα πραγματα και πως μπορεις να το αντιμετωπισεις ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, crom251 είπε

Ατμιζεις και καπνιζεις γιατι ειναι μια απολαυση, οπως και αλλα ανθυγιεινά πραγματα.

Αυτα στην πραγματικοτητα δεν ειναι κινητρα ομως. ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ καπνιστης δεν προκειται να πειστει  να κοψει το τσιγαρο επειδη δεν ...βρωμας και επειδη θα αλλαξει η οσφρηση και γευση και επειδη θα ανεβει ...η αυτοπεποιθηση σου (lol) επειδη το εκοψες. Ακομα και για την φυσικη κατασταση δεν ειναι απολυτο. Αν γυμναζεσαι ακομα και αν καπνιζεις η φυσικη κατασταση σου μπορει να ειναι παρα πολυ καλη και πολυ καλυτερη απο πολλους μη καπνιστες.

Ο μονος λογος που καπνιστης θα σκεφτει να κοψει το καπνισμα ειναι λογοι υγειας. Καρκινοι κλπ....

Επισης οτι απαξ και το κοψεις μετα δεν θα σου λειπει καθολου δεν ισχυει! Τουλαχιστον σε ολους τους ανθρωπους. Ξερω ατομα που το εχουν κομμενο μαχαιρι 5 και 10 χρονια και θελουν οσο τιποτα αλλο να καπνισουν. Και μερικοι το εχουν κανει χωρις να συμβει κατι ...τραγικο ή καποια ιδιαιτερη πιεση στη ζωη τους που να ''δικαιολογει'' κατι τετοιο..

Ο καρκίνος είναι κάτι πολύ μακρινό για να πειστεί ο εκάστοτε καπνιστής να το κόψει. Επίσης δεν αφορά όλους, μόλις 1 στους 7 καπνιστές έχει πιθανότητες να πάθει καρκίνο στον πνεύμονα.

Επίσης η τρομοκράτηση δεν λειτουργεί. Όταν λες σε έναν καπνιστή θα πεθάνεις από αυτό επιλέγει να κωφεύσει γιατί δεν μπορεί να διαχειριστεί αυτό το ενδεχόμενο, όπως δεν μπορεί να το διαχειριστεί και κανένας νορμάλ άνθρωπος. Μια σειρά από πιο πρακτικά οφέλη είναι κατά την άποψη μου πιο πειστικός τρόπος να προσεγγίσεις κάποιον. Πολλές γυναίκες κόβουν το κάπνισμα επειδή τις γερνάει ή τους δημιουργεί προβλήματα γονιμότητας.

Το να μη ζέχνεις μπορεί να μη σου φαίνεται σημαντικό, αλλά αν ο/η σύντροφος σου δεν καπνίζει γίνεται σημαντικό. Παει να σε φιλήσει η άλλη στο στόμα και βρωμάς σαν καταγώγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, crom251 είπε

Ατμιζεις και καπνιζεις γιατι ειναι μια απολαυση, οπως και αλλα ανθυγιεινά πραγματα.

Αυτα στην πραγματικοτητα δεν ειναι κινητρα ομως. ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑΣ καπνιστης δεν προκειται να πειστει  να κοψει το τσιγαρο επειδη δεν ...βρωμας και επειδη θα αλλαξει η οσφρηση και γευση και επειδη θα ανεβει ...η αυτοπεποιθηση σου (lol) επειδη το εκοψες. Ακομα και για την φυσικη κατασταση δεν ειναι απολυτο. Αν γυμναζεσαι ακομα και αν καπνιζεις η φυσικη κατασταση σου μπορει να ειναι παρα πολυ καλη και πολυ καλυτερη απο πολλους μη καπνιστες.

Ο μονος λογος που καπνιστης θα σκεφτει να κοψει το καπνισμα ειναι λογοι υγειας. Καρκινοι κλπ....

Επισης οτι απαξ και το κοψεις μετα δεν θα σου λειπει καθολου δεν ισχυει! Τουλαχιστον σε ολους τους ανθρωπους. Ξερω ατομα που το εχουν κομμενο μαχαιρι 5 και 10 χρονια και θελουν οσο τιποτα αλλο να καπνισουν. Και μερικοι το εχουν κανει χωρις να συμβει κατι ...τραγικο ή καποια ιδιαιτερη πιεση στη ζωη τους που να ''δικαιολογει'' κατι τετοιο..

Είναι απόλαυση για ποιον; Για τον καπνιστή και μόνο. Αν καπνίζεις, το κόψεις για κάποιες μέρες και το ξαναβάλεις στο στόμα σου θα δεις ότι ούτε απόλαυση είναι, ούτε ωραία γεύση έχει.

Στατιστικά, η τρομοκρατία δεν βοηθάει. Όπως ξαναέγραψα, ο πατέρας μου πέθανε από καρκίνο του πνεύμονα γιατί κάπνιζε. το έκοψα αρκετο καιρό μετά το θάνατό του και μόνο επειδή ήθελα να βελτιώσω τη ζωή μου. Ο αδερφός μου καπνίζει κανονικά ακόμα και σήμερα. Δε βλέπω να τον κάνει να σταματήσει το κάπνισμα ούτε ο θάνατος του πατέρα μας, αλλά ούτε και οι αποτρόπεες εικόνες έξω από τα πακέτα.

Οτι βοηθάει τον καθένα. Εμένα με βοήθησε το ότι ανέβηκε η ποιότητα ζωής μου. Αν εσένα σε παροτρύνει ο φόβος του θανάτου, τότε ας είναι κι έτσι...

ΑΝ το κόψεις σωστά, δηλαδή καταπολεμώντας και τον εγκεφαλικό εθισμό, τότε δεν έχεις πρόβλημα να σου λείπει. Το έχω κόψει εδώ και 5 χρόνια (κάπνιζα 18 χρόνια) και μόλις μία φορά μου ήρθε να καπνίσω μετά το πρώτο 6μηνό περίπου. Μετά τίποτα. Το αν σου συμβέι κάτι τραγικό ή κάτι χαρούμενο και θελήσεις να το γιορτάσεις με τσιγάρο είναι απλά η διακιολογία για να το ξεκινήσεις. Δε φταίει το γεγονός.

 

Επεξ/σία από Jophiel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας μεγαλώσει σε λαική γειτονια της Αθήνας, είχα φιλους και γνωστους που ξεκίνησαν απο μπαφακια και κατέληξαν στην ηρωίνη.

Που κολλάει αυτό θα μου πεις. Δυστυχώς είναι το ίδιο, ίσως όχι στην ίδια κλίμακα εξάρτησης, αλλά έχουν μεγάλη σχέση.

Ενας δευτεροξάδελφός μου, που έκοψε την ηρωίνη ( δεν έχει σημασία γιατί έμπλεξε...), μου έλεγε ότι δεν καταλάβαινα τίποτε. Ενιωθα ότι θα λαλήσω, πόναγα, το μονο που με ενδιέφερε ήταν πως θα ρίξω πρέζα στον οργανισμό μου. Ουτε καταλάβαινα ότι θα πεθάνω, ούτε τίποτε! Ηταν τόση μεγάλη η ανάγκη μου, που δεν ένιωθα! Οταν την έκοψε, πολέμησα πολύ σκληρά με την κατάθλιψη!

Επειδή είμαι διαόλου κάλτσα, είπα να κάνω ερευνα για να δω τι συμβαίνει σε θέματα εθισμών., καθώς είμαι καπνιστής.

Σε αυτό που κατέληξα απο την έρευνά μου, είναι ότι ο εγκέφαλός μας, είναι έτσι φτιαγμένος, ουτως ώστε να αποφέυγει τον πόνο, και να αναζητάει τις ηδονές! Ψάχνει απεγνωσμένα για ηδονές, για να παράξει ντοπαμίνη. Έτσι, αναζητάμε ηδονες, όπως το τσιγάρο(που είναι ηδονή για τον εγκέφαλο...), το φαί, το σεξ,το ποτό, οτιδήποτε κινητοποιήσει τον εγκέφαλό μας να παράξει ντοπαμίνη. Αν λοιπόν εγώ δεν έχω άλλες ηδονές, ή αν περνάω δύσκολη φάση, ο εγκέφαλος, προσπαθεί να διώξει τον πόνο, αναζητώντας ηδονές. Για αυτό, όταν είμαι χάλια ψυχολογικά, τρώω, καπνίζω, θέλω γλυκό, θέλω ποτό, θέλω κάτι να ξεφύγω απο το άσχημο, και ο εγκέφαλος με κινητοποιεί έτσι ώστε να πέσω στις ηδονές.

Το τί είναι ηδονή για τον καθένα βέβαια διαφέρει.Πχ, ηδονή για κάποιον μπορεί να είναι το γυμναστήριο, αλλά και αυτό, μπορεί να γίνει πρέζα, και να πλακώνομαι όλη ημέρα για να φουσκώσει ο τετρακέφαλος και να νιώσω ηδονή.

Αυτό, λειτουργεί και ανάποδα. Οταν ο εγκέφαλος, ΔΕΝ πάρει την ηδονή (πχ το τσιγάρο) αρχίζει να παράγει πόνο (συμπτώματα), ώστε να σε οδηγήσει ξανά στην ηδονή. Έτσι, αν θέλεις να κόψεις το τσιγάρο, σου ρίχνει συμπτώματα(πόνους, κατάθλιψη, νευρικότητα, αυπνία κλπ) για να σε οδηγήσει πίσω. Αν δεν τα καταφέρει, σε οδηγέι σε άλλες ηδονές, δημιουργώντας σου για παράδειγμα μεγάλο αίσθημα πείνας, ή να νιώθεις ότι έχεις υπογλυκαιμία, ή οτιδήποτε άλλο.

(φανταστείτε όσους κόβουν την ηρωίνη τι τραβάνε, όχι μόνο κατα την διάρκεια του κοψίματος, που είναι 10-15 μέρες, αλλά μετά...........)

Καπνίζω ένα πακέτο την ημέρα. Μου χαρίζει ηδονή. Ναί, είμαι πρεζάκιας. Καπνίζω απο τα 14, πάνω απο 20 χρόνια. Εχω προσπαθήσει 2 φορές να το κόψω, αλλά δεν μπορεσα.

Για όλους αυτούς τους λόγους, δεν θέλω μέσα μου πραγματικά να το κόψω, Οποιος θέλει πραγματικά να το κόψει, δεν πρέπει να σκεφτεί απλά τις 10-15 ημέρες των συμπτωμάτων του εθισμού, Πρέπει να σκεφτεί το μετά! Γιατί το μετά έχει σημασία, γιατι οκ το κόβεις, αλλα αν πέσεις σε κατάθλιψη μετά, δεν έχει νόημα!

Αν πείσεις τον εγκέφαλό σου ότι δεν χρειάζεται αυτή την ηδονή, μαγκιά σου! Η συμβουλή μου είναι να βρεις μια ηδονή που θα αντικαταστήσει το τσιγάρο. Μια υγιής ηδονή, όπως η γυμναστική, η γιόγκα, το περπάτημα, ανάλογα τι αρέσει στον καθένα.

Οπως και να έχει, καλή τύχη σε όσους το κόβουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ λοιπόν την ιστορία μου. 
Καπνιστής του πακέτου, Καρελακι κασετίνα χρυσό. 20 χρόνια
Το έχω κόψει 3 φορές cold turkey, δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μα ποτέ να το ελαττώσω κλπ κλπ. 
Και τις 3 φορές στον 1,5 με 2ο χρόνο νομίζω ότι είμαι καθαρός και ότι δεν το έχω ανάγκη και λίγο που είμαι tipsy στα ωραία ή λίγο φαγωμένος με τους τριγύρω να καπνίζουν τραβάω μια τζούρα και την επόμενη αγοράζω πακέτο. Θυμηθείτε αυτοί που το έχετε κόψει: ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΙΣΟ ΤΣΙΓΑΡΟ, ΜΙΑ ΤΖΟΥΡΑ ΚΛΠ ΔΕΝ ΘΑ ΣΑΣ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ ΝΑ ΚΥΛΗΣΕΤΕ. ΜΑΚΡΙΑ ΒΑΛΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ, ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.
Τον Αύγουστο που μας πέρασε και μετά από πολύ πρήξιμο της γυναίκας, αποφάσισα στις 2/9 να το ξανακόψω. 2/9 είναι που ξεκινάνε και πάλι οι προπονήσεις, καινούρια σεζόν καλή ευκαιρία λέω.
1/9 αγόρασα μια μπλε luxury καρέλια κασετίνα, την απόλαυσα και την Δευτέρα 2/9 ξεκίνησα το μακρύ ταξίδι της κάθαρσης. 8 τσιγάρα που είχαν απομείνει τα έσπασα και πέταξα και το πακέτο.
Λοιπόν συμβουλές για όποιον θέλει από κάποιον παλιό.
Αν έχετε cravings με τον καφέ, πιείτε μαύρο τσάι. Κάθε μέρα με τον πρωινό καφέ έκανα το μισό μου πακέτο, το άλλο μισό τελείωνε την υπόλοιπη ημέρα. Αυτό το μέτρο με βοήθησε και τις 3 φορές πάρα πολύ.
Μετά το φαγητό βρείτε κάτι να ασχολείστε τις πρώτες μέρες. Εγώ πχ που τρελαίνομαι με το τσιγάρο μετά το φαί, σηκωνόμουν κατευθείαν μετά το φαί και έβγαζα τον σκύλο μου βόλτα. Αν δεν έχετε σκύλο κάντε κάποια μικροδουλειά να ξεχαστείτε, βρείτε κάτι που σας αρέσει και που δεν το έχετε συνδυάσει με το τσιγάρο.
Κατεβάστε την εφαρμογή Flamy δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, έχει μερικά goals και το τι κερδίζεις κάθε μέρα στην υγεία σου και στην τσέπη. Είναι ευχάριστο για την αρχή τουλάχιστον. Έχω να το ανοίξω αρκετό καιρό και μόλις είδα ότι έχω εξοικονομήσει 292 ευρώ
Αν σας έρθει όρεξη για τσιγάρο, κάντε κάτι να ξεχαστείτε άμεσα, πάρτε κάποιον φίλο σας τηλέφωνο, να θυμάστε ότι τα cravings κρατάνε 10-15 λεπτά.

Ο δρόμος είναι μακρύς και το ταξίδι έχει ζόρι, εγώ ακόμα βλέπω στον ύπνο μου ότι καπνίζω και ξυπνάω ιδρωμένος, άλλες φορές χαρούμενος που κάπνισα και άλλες φορές ξενερωμένος που και καλά ξαναξεκίνησα μετά από τόσο κόπο. Αυτό να θυμάστε όταν το κόψετε με το καλό. ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΣΑΣ, είναι δύσκολο, πολλές φορές ήθελα να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο να λιποθυμήσω παρά να έχω cravings. Δεν έχει σημασία. Το αποτέλεσμα μετράει και το να είσαι smoke free ενώ ήσουν social smoker είναι ότι καλύτερο.

Εύχομαι σε όλους πραγματικά καλή επιτυχία, να θυμάστε  ότι το κάνετε για τον εαυτό σας, για την υγεία σας και σαν bonus για την τσέπη σας. Να θυμάστε πάντα τα κίνητρα σας.
Η ανταμοιβή είναι ότι καλύτερο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κοψω το τσιγαρο αποτελει ισως την πιο σοβαρη αποφαση που εχω παρει ποτε. Το εκοψα μπαμ, μαχαιρι. Μη καπνιστης εδω και 6 χρονια. Ολα στο μυαλο ειναι... Αλλοι δεν μπορουνε να κοψουν το ποτο, αλλοι το junk food, αλλοι τον τζογο, αλλοι τα ναρκωτικα κλπ. Δε λεω οτι αποκλειεται να αναψω τσιγαρο ποτε ξανα, αλλα ουτε μου λειπει, ουτε αισθηση μου κανει. Ισα ισα που αηδιαζω στην ιδεα και μονο. Καλη δυναμη σε ολους που προσπαθουν να το κοψουν ευχομαι.

10 ώρες πριν, fisfirikos είπε

Υπάρχουν πολλά κίνητρα.

  • Δεν βρωμάς. Δεν το καταλαβαίνεις βέβαια γιατί η όσφρηση σου είναι εντελώς κατεστραμμένη, αλλά ζέχνεις.
  • Έχεις πολύ καλύτερη φυσική κατάσταση. Κι επειδή αυτό μπορεί να ακούγεται γενικό κι αόριστο, ας πούμε ότι θα αυξηθούν θεαματικά οι επιδόσεις σου στο σεξ. Επίσης το κάπνισμα επηρεάζει την στύση. Ας μην μπούμε σε λεπτομέρειες και πέσει τσεκούρι.
  • Αλλάζει θεαματικά η όσφρηση και η γεύση. Όλα τα φαγητά θα σου φαίνονται πολύ πιο νόστιμα κι αυτός είναι κι ο κύριος λόγος που οι περισσότεροι όταν κόβουν το κάπνισμα παίρνουν κιλά. Τρως περισσότερο γιατί το απολαμβάνεις περισσότερο.
  • Γερνάς πιο εύκολα όταν καπνίζεις, ειδικά στο πρόσωπο το οποίο αφυδατώνεται με τον καπνό. Βέβαια αυτό μπορεί να μην σε απασχολεί καθόλου. Συνήθως οι γυναίκες ενδιαφέρονται γι αυτά περισσότερο.
  • Θα ανέβει η αυτοπεποίθηση σου γιατί θα νοιώσεις περήφανος για τον εαυτό σου που κατάφερες και το έκοψες, ειδικά αν το κόψεις μαχαίρι-που κατά την ταπεινή μου άποψη είναι και ο πιο σίγουρος κι αποτελεσματικός τρόπος διακοπής.

Το κυριότερο όμως, που μπορώ να το πω ως πρώην καπνιστής, είναι ότι άπαξ και το κόψεις, ειδικά αν το κόψεις μαχαίρι και υποφέρεις κιόλας, μετά δεν θα σου λείπει καθόλου. Δεν είναι τίποτα το ενδιαφέρον το τσιγάρο. Μια πικρή αηδία είναι που βρωμοκοπά και δεν σου προσφέρει τίποτα στον οργανισμό. Απλά είσαι εθισμένος και νομίζεις ότι το έχεις ανάγκη. Δεν το έχεις.

Το θέμα για μένα είναι απλό. Επειδή ο σύγχρονος τρόπος ζωής επιβαρύνει πολύ την υγεία (τι τρώμε, τι αναπνέουμε, πόσο άγχος έχουμε κλπ) οι πιθανότητες να σου προκαλέσει πρόβλημα το τσιγάρο είναι πολύ μεγάλες γιατί προστίθεται σε όλα τα άλλα. Παλιότερα η ζωή ήταν πιο υγιεινή γι αυτό βλέπεις 80αρηδες να καπνίζουν χωρίς να έχουν πρόβλημα. Αλλά πλέον οι συνθήκες έχουν αλλάξει και δεν έχουμε αυτή την πολυτέλεια. Που σημαίνει ότι νομοτελειακά κάποια στιγμή θα κληθείς να το κόψεις γιατί θα φτάσεις στα πρόθυρα του θανάτου. Οπότε το κόβεις μια ώρα αρχύτερα και ξεμπερδεύεις.

Συμφωνω σε ολα οσα ειπες! Spot on σε ολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...