Προς το περιεχόμενο

επιλογή βάσης δεδομένων


varg88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά.

Έχω κάνει μια μικρή εφαρμογή για έναν φίλο μέσω της οποίας κρατάει κάποια στοιχεία για την επιχείρησή του και στο τέλος μπορεί να βγάζει κάποια στατιστικά αποτελέσματα  μέσω αυτής. Την έχω χτίσει σε asp classic και για βάση δεδομένων χρησιμοποίησα την Access. Οι γνώσεις μου είναι ίσως και κάτω του μετρίου αλλά τουλάχιστον αυτό που έκανα δουλεύει και τον εξυπηρετεί στο 101%. Απαιτήσεις γενικότερα δεν υπάρχουν (π.χ το να χρειαστεί να δουλέψει online κτλ). Παρόλα αυτά διατηρώ κάποιες αμφιβολίες σχετικά με την απόδοση της Access. Φοβάμαι πως μετά από λίγα χρόνια μήπως γίνει υπερβολικά αργή η εφαρμογή στις αναζητήσεις της ή ακόμη και να "κρασάρει" η Access. Μιλάμε για περίπου 1000-1500 εγγραφές ετησίως... Γι`αυτό και μπήκα στη διαδικασία να κοιτάξω και άλλες βάσεις δεδομένων και είμαι σε μια φάση που έχω να επιλέξω ανάμεσα σε Access, MySQL και SQL Server Express.

Η ερώτησή μου είναι η εξής:
- Να προχωρήσω σε αλλαγή βάσης δεδομένων;
- Ποια από τις 3 θεωρείτε καλύτερη για τα μεγέθη που λέω;
- Κάποια άλλη πρόταση;; (πέραν του να περάσω σε php κτλ... βαριέμαι να ξαναγράψω από την αρχή όλον τον κώδικα! γιατί δε βρίσκω ουσιαστικό λόγο)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από χώρο δε θα μείνουμε... αλλά το θέμα είναι πόσο μπορεί να είναι το "μερικά" χρόνια; Δηλαδή λες πως στα 2-3 μπορεί να χρειαστεί να γίνει κάτι; Θέλω να είμαι σίγουρος πως για μια 10ετία θα μπορεί να παίξει χωρίς πρόβλημα από τη μεριά της βάσης δεδομένων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αναβαθμίζεις αργότερα από την Express έκδοση σε μια full, ή στην Developer που την δίνει σχεδόν τσάμπα (€50 νομίζω κοστίζει).

Όσο για τη δεκαετία, είναι πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να σταματήσει να δουλεύει μια database. Η Microsoft υποστηρίζει τα προϊόντα της για τουλάχιστον 20ετία. Η Classic ASP που έστησες το project έχει καταργηθεί από το 2000 κι ακόμα δουλεύει 19 χρόνια μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εάν οι εγγραφές σου δεν περιλαμβάνουν αρχεία... δηλαδή δεν αποθηκεύεις κατι έξτρα εκτός από "κείμενο"...θα πάρεις σύνταξη προτού ζορισεις την Access...με 2gb όριο και με τον ελάχιστο όγκο δεδομένων όπως περιγράφεις δεν υπάρχει περίπτωση...

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, masteripper είπε

Εάν οι εγγραφές σου δεν περιλαμβάνουν αρχεία... δηλαδή δεν αποθηκεύεις κατι έξτρα εκτός από "κείμενο"...θα πάρεις σύνταξη προτού ζορισεις την Access...με 2gb όριο και με τον ελάχιστο όγκο δεδομένων όπως περιγράφεις δεν υπάρχει περίπτωση...

όχι, δεν αποθηκεύω αρχεία μέσα στην access. Απλά για κάποιον λόγο νιώθω μια κάποια ανασφάλεια μαζί της γιατί βλέπω πως οι περισσότεροι την έχουν "του πεταματού".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 1000-1500 εγγραφές ετησίως θα χρειαστεί να περάσουν πολλές δεκαετίες μέχρι να έρθει η στιγμή που θα πρέπει να αντικαταστήσεις την Access και μέχρι τότε δε θα ζεί κανένας απο εμάς εκτός αν γίνουν τεράστια άλματα τεχνολογίας. Πέραν της υποστήριξης της Access απο την Microsoft, δε χρειάζεται να νιώθεις καμιά ανασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι δεν ξέρουν φοβούνται την Access...άμα ανοιγοκλείνει τις συνδέσεις και δεν αφήνεις εκκρεμότητες όλα θα είναι καλά.... ξέρεις πόσες επιχειρήσεις βαρβατες στηρίζονται σε Access και από την ασχετοσυνη που υπάρχει διάχυτη δεν το λένε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα... τώρα είμαι στο σημείο που σκέφτομαι: "Τζάμπα δηλαδή έκατσα να ασχοληθώ με την SQL Express"? αλλά βέβαια η οποιαδήποτε γνώση ποτέ δεν πάει χαμένη. Απλά τώρα κοιτάω πίσω και σκέφτομαι αν αξίζει να επανέλθω στην Access μιας και είναι δοκιμασμένη στο project αυτό.

Νομίζω πως θα προχωρήσω με SQL Express μόνο και μόνο για το prestige! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...