Προς το περιεχόμενο

Σπουδές Δημοσιογραφιας,ΙΕΚ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα.Υπαρχει ένα παλιό θέμα το οποίο είναι κλειστό οπότε πρέπει να ανοίξω ένα άλλο να ζητήσω την γνώμη σας και μια προκαταβολικη συγγνώμη για το σεντόνι.Αυτη τη στιγμή σπουδάζω σε ένα ιδιωτικό ΙΕΚ στην επαρχία στην ειδικότητα τουριστικων επιχειρήσεων.Απο τη νέα χρονιά θα κάνω την πρακτική μου και τον Φεβρουάριο του 2021 τελειώνω.Παρολαυτα είναι κάτι που δεν μου αρέσει ιδιαίτερα,απλά ήθελα να μπορώ να έχω ένα χαρτί να κάνω κάτι.Αυτο που αγαπώ εδώ και χρόνια είναι η Δημοσιογραφια,αλλά λίγο το ότι δεν κατάφερα να περάσω,λίγο το ότι δεν είχα τα χρήματα να έρθω στην Αθήνα να βρω σπίτι κλπ δεν το τόλμησα.Τωρα όμως το πήρα απόφαση και δουλεύω ώστε να μαζέψω ένα καλό πόσο για την αρχή.Μιλησα λοιπόν με το ΙΕΚ του ΑΝΤ1 (πρόσφατα μου είπαν ότι έγινε ΙΕΚ)και τα χρήματα δεν είναι απαγορευτικά (400€ πάνω τον χρόνο σε σχέση με το τι δίνω εδώ) απλά ειναι και το σπίτι και όλα.Τωρα προτάσεις για δουλειά έχω ως διανομέας(επάγγελμα το οποίο κάνω και στη πόλη μου)όμως θα ψαχτω και σε ένα ξενοδοχείο με την ειδικότητα που έχω και θα προσπαθήσω παράλληλα να σπουδάζω.Ειμαι αποφασισμένος όμως θα ήθελα την γνώμη σας...Αξιζει τον κόπο;Μου είπαν ότι είναι 2 χρόνια,η πρακτική γίνεται στον όμιλο ΑΝΤ1 και πως δεν υπάρχει πρόβλημα να είμαι γραμμένος σε 2 ΙΕΚ γιατί ως στόχο έχω μετά την υποχρεωτική πρακτική να πάω να κάνω εγγραφή για το τμήμα του επόμενου Σεπτεμβρίου.Ειμαι 25,5 οπότε έχω αργήσει αρκετά άλλα θέλω να δώσω μια ευκαιρία στον εαυτό μου να μην πω μετά από χρόνια ότι δεν το δοκίμασα.Θα σας διαβάσω με προσοχή,κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη και σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας. 

Επεξ/σία από George6633
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τόσες χιλιάδες ευρώ για ένα χαρτί που πραγματικά δεν σημαίνει τίποτα? Η δημοσιογραφία ειναι καθαρά θέμα δημοσίων σχέσεων. Από κάτι σχολές ΑΝΤ1 και Σταρ δεν ξέρω σχεδόν κανέναν να δουλεύει. Μιλάμε για το μόνο επάγγελμα στην χώρα που κατά 90% το κάνουν άτομα που απέτυχαν στους κλάδους τους. 
Πάνε εκεί στην επαρχία που είσαι σε κάνα μέσο...σάιτ και ραδιόφωνο και ζήτα να δουλέψεις χωρίς λεφτά κάνα χρόνο. Πιο χρήσιμο ειναι αυτό για το βιογραφικό σου παρά μια σχολή στην οποία θα δώσεις πόσες χιλιάδες ευρώ.

Τέλος καλύτερα να το κυνηγήσεις επαρχία το θέμα...στις περισσότερες πόλεις το επίπεδο ειναι τρομακτικά χαμηλό έως ανύπαρκτο...κάποιος με μεράκι και λίγο ταλέντο  μπορεί να μαζέψει όλη την πίτα. Αθήνα ειναι ζούγκλα...όλοι τζάμπα δουλεύουν για χρόνια ολόκληρα χωρίς καμία εξέλιξη μέχρι να απαυδήσουν και να σταματήσουν. 

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Backpacker είπε

Τόσες χιλιάδες ευρώ για ένα χαρτί που πραγματικά δεν σημαίνει τίποτα? Η δημοσιογραφία ειναι καθαρά θέμα δημοσίων σχέσεων. Από κάτι σχολές ΑΝΤ1 και Σταρ δεν ξέρω σχεδόν κανέναν να δουλεύει. Μιλάμε για το μόνο επάγγελμα στην χώρα που κατά 90% το κάνουν άτομα που απέτυχαν στους κλάδους τους. 
Πάνε εκεί στην επαρχία που είσαι σε κάνα μέσο...σάιτ και ραδιόφωνο και ζήτα να δουλέψεις χωρίς λεφτά κάνα χρόνο. Πιο χρήσιμο ειναι αυτό για το βιογραφικό σου παρά μια σχολή στην οποία θα δώσεις πόσες χιλιάδες ευρώ.

Τέλος καλύτερα να το κυνηγήσεις επαρχία το θέμα...στις περισσότερες πόλεις το επίπεδο ειναι τρομακτικά χαμηλό έως ανύπαρκτο...κάποιος με μεράκι και λίγο ταλέντο  μπορεί να μαζέψει όλη την πίτα. Αθήνα ειναι ζούγκλα...όλοι τζάμπα δουλεύουν για χρόνια ολόκληρα χωρίς καμία εξέλιξη μέχρι να απαυδήσουν και να σταματήσουν. 

Σ ευχαριστώ για την απάντηση η αλήθεια είναι ότι δεν είναι τόσο αισιόδοξη αλλά αν αυτή είναι η πραγματικότητα είναι δύσκολα τα πράγματα.Εγω το έχω στο μυαλό μου να βρω ένα ξενοδοχείο στην Αθήνα και παράλληλα να σπουδάζω και αφού το θέλω πολύ να το κάνω ας το κάνω σε κάποιο γνωστό ΙΕΚ και γιατι όχι στον ΑΝΤ1.Τωρα αν υπάρχει κάποιο άλλο ΙΕΚ που μπορεί να προσφέρει καλύτερες ευκαιρίες να το κοιτάξω,αλλά επειδή πραγματικά δεν θέλω να φτάσω 40-50 χρονών και να πω γιατί δεν το τόλμησα,θέλω τουλάχιστον να το δοκιμάσω.Δυστυχώς έρχονται κάποιες καταστάσεις στη ζωή ενός ανθρώπου οι οποίες σε αναγκάζουν να πάρεις καποιες αποφάσεις και εμένα η απόφαση είναι να φύγω από την πόλη μου και κατά συνέπεια από την επαρχία.Θέλω να προσπαθήσω και ας αποτυχω αλλά από την άλλη φαίνεσαι ένας άνθρωπος που έχεις επαφή με την πραγματικότητα και όχι τόσο με το όνειρο που το σκέφτομαι εγώ και συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις η λογική υπερισχύει στο τέλος...Σ ευχαριστώ πολύ και πάλι,το εκτιμώ δεόντως! 

Επεξ/σία από George6633
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/11/2019 στις 10:49 ΜΜ, Backpacker είπε

Τόσες χιλιάδες ευρώ για ένα χαρτί που πραγματικά δεν σημαίνει τίποτα? Η δημοσιογραφία ειναι καθαρά θέμα δημοσίων σχέσεων. Από κάτι σχολές ΑΝΤ1 και Σταρ δεν ξέρω σχεδόν κανέναν να δουλεύει. Μιλάμε για το μόνο επάγγελμα στην χώρα που κατά 90% το κάνουν άτομα που απέτυχαν στους κλάδους τους. 
Πάνε εκεί στην επαρχία που είσαι σε κάνα μέσο...σάιτ και ραδιόφωνο και ζήτα να δουλέψεις χωρίς λεφτά κάνα χρόνο. Πιο χρήσιμο ειναι αυτό για το βιογραφικό σου παρά μια σχολή στην οποία θα δώσεις πόσες χιλιάδες ευρώ.

Τέλος καλύτερα να το κυνηγήσεις επαρχία το θέμα...στις περισσότερες πόλεις το επίπεδο ειναι τρομακτικά χαμηλό έως ανύπαρκτο...κάποιος με μεράκι και λίγο ταλέντο  μπορεί να μαζέψει όλη την πίτα. Αθήνα ειναι ζούγκλα...όλοι τζάμπα δουλεύουν για χρόνια ολόκληρα χωρίς καμία εξέλιξη μέχρι να απαυδήσουν και να σταματήσουν. 

Δουλευουν οσοι τελειωσαν τη σχολη του ΑΝΤ1 αλλα δεν τους ξερεις, πιθανοτατα η κυριως γιατι
ειναι εκεινοι-ες που τελειωσαν πριν το 2000: και προλαβαν την αγορα, πρωτου κλεισει εντελως!!
🔒
Διαολε υπηρχε ατομο που τον θυμαμαι το πολυ για θεληματα καφεδες κλπ με το μηχανακι,
πλεον και για χρονια συμμετεχοντα σε δελτιο σταθμου να εκφωνει σε ειδησεις! (αθλητικα)
🙈

Σημερα βεβαιως δεν υπαρχει λογος κανεις να παει σε αυτες τις σχολες,
οχι καθολου, οταν δεν υφισταται λογος ειδικος και "προσυννενοημενος".
😄
Αλλωστε ακομη και η ακριβοθωρητη ΕΣΗΕΑ εξακολουθει, ως προαπαιτουμενο
της να μην εχει τιτλο σπουδων μεγαλυτερο του...απλου Απολυτηριου Λυκειου!

Επεξ/σία από TheDevilMayCare
Διαολε!
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/11/2019 στις 6:17 ΠΜ, TheDevilMayCare είπε

Δουλευουν οσοι τελειωσαν τη σχολη του ΑΝΤ1 αλλα δεν τους ξερεις, πιθανοτατα η κυριως γιατι
ειναι εκεινοι-ες που τελειωσαν πριν το 2000: και προλαβαν την αγορα, πρωτου κλεισει εντελως!!
🔒
Διαολε υπηρχε ατομο που τον θυμαμαι το πολυ για θεληματα καφεδες κλπ με το μηχανακι,
πλεον και για χρονια συμμετεχοντα σε δελτιο σταθμου να εκφωνει σε ειδησεις! (αθλητικα)
🙈

Σημερα βεβαιως δεν υπαρχει λογος κανεις να παει σε αυτες τις σχολες,
οχι καθολου, οταν δεν υφισταται λογος ειδικος και "προσυννενοημενος".
😄
Αλλωστε ακομη και η ακριβοθωρητη ΕΣΗΕΑ εξακολουθει, ως προαπαιτουμενο
της να μην εχει τιτλο σπουδων μεγαλυτερο του...απλου Απολυτηριου Λυκειου!

 

Καλά πριν το 2000 πάλι δεν είχε κάποιος λόγο να πάει στη σχολή του ΑΝΤ1 γιατί τότε συνέβαινε το αντίθετο...δούλευαν όλοι είτε είχαν τελειώσει μια σχολή είτε όχι. Τότε ξεπετάγονταν τα περιοδικά και οι εφημερίδες και τα ραδιόφωνα σαν τα μανιτάρια. Εποχές ΠΑΣΟΚ. Αλλά έχουν περάσει 20 χρόνια από τότε. Σήμερα ούτε κατά διάνοια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΕΣΗΕΑ;

1) Να εργάζεται σε ημερήσια εφημερίδα των Αθηνών ή σε δελτία ειδήσεων και σε αμιγώς δημοσιογραφικές εκπομπές των ραδιοτηλεοπτικών μέσων.

2) Να είναι Έλληνας πολίτης ή ΄Έλληνας το γένος και να έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ή να έχει απαλλαγεί νόμιμα από αυτές.

3) Να μην έχει καταδικαστεί αμετάκλητα σε ατιμωτική ποινή για κλοπή, υπεξαίρεση, εκβιασμό, απάτη, πλαστογραφία, ψευδορκία, ψευδή καταμήνυση, παραχάραξη, κιβδηλεία και προσβολή των ηθών. Τα παραπάνω αδικήματα πρέπει να έχουν γίνει σε βαθμό κακουργήματος ή πλημμελήματος. `Η μη καταδίκη αποδεικνύεται με πλήρες αντίγραφο ποινικού μητρώου, που ο υποψήφιος οφείλει να υποβάλει μαζί με τα άλλα πιστοποιητικά.

4) Να έχει συμπληρώσει το 21ο έτος της ηλικίας του και να μην έχει υπερβεί το 40ο.

5) Να είναι μόνιμος κάτοικος των Αθηνών (συμπεριλαμβάνονται ο Πειραιάς, τα προάστια και οι συνοικισμοί των δύο πόλεων).

6) Να έχει τουλάχιστον απολυτήριο Λυκείου ή άλλης ισότιμης σχολής Μέσης Εκπαιδεύσεως.

και να βλεπει η κυρα Νιτσα η γειτονισσα την Τσιμτσιλη κ να μου λεει << - Ειδες το κοριτσι μορφωθηκε πω πω τι λογο εχει>>?? χαχαχαχα ε ρε κυρα Νιτσα βλεπεις τον δευτερον Μπαμπινιωτη δεν το συζητω  χαχαχαχα ( και να μενουν τοσοι ανεργοι πτυχιουχοι για δουλεια με 500ε... και αλλοι να παιρνουν χιλιαρικα.) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε έκανα λογαριασμό εδώ μόνο για να απαντήσω σε σένα. Το θέμα δεν είναι να κάνεις κάτι που σου αρέσει αλλά να βγάζεις και αρκετά λεφτά για να ζεις καλά. Ξέρω πολλούς που κάνουν αυτό που τους αρέσει και δεν έχουν μαντήλι να κλάψουν. Ως δημοσιογράφος με 20 χρόνια στο επάγγελμα σου λέω ότι αυτή τη στιγμή παρόλο που έχω δουλειά σε μεγάλο έντυπο Μέσο και παίρνω λίγο πάνω από χιλιάρικο ψάχνω να βρω την επόμενη επαγγελματική μου κίνηση κάνοντας κάτι δικό μου. Γιατί βλέπω ότι το επάγγελμα έχει απαξιωθεί εντελώς, το δημοσιογραφικό προϊόν είναι πολύ χαμηλής ποιότητας και τα νέα Μέσα είναι το μέλλον,  κάτι για το οποίο οι καναλάρχες και οι εκδότες δεν έχουν ιδέα. Τα μισά μέλη της ΕΣΗΕΑ είναι άνεργοι που δεν αναζητούν πλέον δουλειά στο επάγγελμα αλλά την ψάχνουν σε παρεμφερείς χώρους, μάρκετινγκ, social media, δημόσιες σχέσεις κλπ. Επιπλέον τα λεφτά είναι γελοία στο 90% των περιπτώσεων και το χειρότερο είναι ότι οι νέοι όπως εσύ, όταν θα μπεις στην αγορά εργασίας, θα βρεις δουλειά σε κάνα σάιτ με 300 ευρώ 12ωρα ή με 20-25 ευρώ το ρεπορτάζ. Πραγματικά πιστεύω ότι όποιος θέλει πολύ κάτι το καταφέρνει αλλά όπως είναι δομημένη σήμερα στο ελλαδιστάν η δημοσιογραφία θα σε αποθάρρυνα. Θα χάσεις τον χρόνο σου. Τουλάχιστον δες μήπως μπορέσεις με λίγα λεφτά να κάνεις ένα ειδησεογραφικό μπλογκ για την πάρτη σου, να το τρέχεις εσύ ή με συνεργάτη αν βρεις. Διαφορετικά, μισθωτός στη δημοσιογραφία σήμερα είναι αυτοκτονία. Στο λέω ξεκάθαρα

Επεξ/σία από DimDesmo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, DimDesmo είπε

Φίλε έκανα λογαριασμό εδώ μόνο για να απαντήσω σε σένα. Το θέμα δεν είναι να κάνεις κάτι που σου αρέσει αλλά να βγάζεις και αρκετά λεφτά για να ζεις καλά. Ξέρω πολλούς που κάνουν αυτό που τους αρέσει και δεν έχουν μαντήλι να κλάψουν. Ως δημοσιογράφος με 20 χρόνια στο επάγγελμα σου λέω ότι αυτή τη στιγμή παρόλο που έχω δουλειά σε μεγάλο έντυπο Μέσο και παίρνω λίγο πάνω από χιλιάρικο ψάχνω να βρω την επόμενη επαγγελματική μου κίνηση κάνοντας κάτι δικό μου. Γιατί βλέπω ότι το επάγγελμα έχει απαξιωθεί εντελώς, το δημοσιογραφικό προϊόν είναι πολύ χαμηλής ποιότητας και τα νέα Μέσα είναι το μέλλον,  κάτι για το οποίο οι καναλάρχες και οι εκδότες δεν έχουν ιδέα. Τα μισά μέλη της ΕΣΗΕΑ είναι άνεργοι που δεν αναζητούν πλέον δουλειά στο επάγγελμα αλλά την ψάχνουν σε παρεμφερείς χώρους, μάρκετινγκ, social media, δημόσιες σχέσεις κλπ. Επιπλέον τα λεφτά είναι γελοία στο 90% των περιπτώσεων και το χειρότερο είναι ότι οι νέοι όπως εσύ, όταν θα μπεις στην αγορά εργασίας, θα βρεις δουλειά σε κάνα σάιτ με 300 ευρώ 12ωρα ή με 20-25 ευρώ το ρεπορτάζ. Πραγματικά πιστεύω ότι όποιος θέλει πολύ κάτι το καταφέρνει αλλά όπως είναι δομημένη σήμερα στο ελλαδιστάν η δημοσιογραφία θα σε αποθάρρυνα. Θα χάσεις τον χρόνο σου. Τουλάχιστον δες μήπως μπορέσεις με λίγα λεφτά να κάνεις ένα ειδησεογραφικό μπλογκ για την πάρτη σου, να το τρέχεις εσύ ή με συνεργάτη αν βρεις. Διαφορετικά, μισθωτός στη δημοσιογραφία σήμερα είναι αυτοκτονία. Στο λέω ξεκάθαρα

Αρχικά θέλω να σ ευχαριστήσω που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις και εκτιμώ βαθύτατα το γεγονός ότι έκανες λογαριασμό μόνο για αυτό.Η αλήθεια είναι ότι όπως τα γράφεις μόνο θάρρος δεν μου δίνουν παρολαυτα χαίρομαι που είσαι ειλικρινής και εσύ και όλα τα παιδιά.Η αλήθεια είναι ότι είναι δύσκολα τα πράγματα με όλα αυτά που διαβάζω αλλά κάτι μέσα μου με "τρώει" να το παλέψω και να φτάσω σε κάποιο σημείο της ζωής μου για να πω ότι το ήθελα και το δοκίμασα.Ξερω,σίγουρα θα σκέφτεσαι και μεις στην αρχή έτσι λέγαμε και τον ίδιο ενθουσιασμό είχαμε αλλά η πράξη δείχνει το αληθινό πρόσωπο,ίσως και γω στη θέση σου αυτο θα σκεφτόμουν όμως η απόφαση πια είναι ειλιμμενη γιατί αν δεν το δοκιμάσω θα το χω για πάντα μέσα μου.Οχι δεν θέλω να το κάνω για τα 12ωρα και τα 300€ και όχι δεν ψάχνω καριέρες να σου πω την αλήθεια(θα είχα αυταπάτες την σήμερον ημέρα),απλά θέλω να πάρω την γνώση (την οποιαδήποτε γνώση τέλος πάντων μπορεί να σου προσφέρει ένα ΙΕΚ) και να μπορέσω και γω μετά να κάνω αυτό που προτείνεις εάν δεν καταφέρω κάτι καλύτερο.Αν έχω μια τελευταία ας πούμε ευκαιρία να το δοκιμάσω αυτή είναι τώρα μιας και στα 25 δεν είσαι μεγάλος αλλά δεν έχεις και πολύ χρόνο να αποφασίσεις.Θέλω πολύ να σε ακούσω και η λογική αυτό κάνει,αλλά το συναίσθημα μου λέει να προχωρήσω.Μην νιώθεις ότι δεν παίρνω της μετρητοίς όλα αυτά που μου λέτε αντίθετα είναι μια τεράστια βοήθεια να μείνω προσγειωμένος στην πραγματικότητα.Σ ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση,έμαθα πολλά από αυτό το μήνυμα και εύχομαι τουλάχιστον να πάρω τις γνώσεις που χρειάζονται και να πω ότι το κάναμε και αυτό στη ζωή μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Kάποτε σαν επαγγέλμα άξιζε. Τότε που δεν υπήρχε το ιντερνετ, τα social media, και γενικά δεν υπήρχε η κρίση.

Θυμάμαι δημοσιογράφους στη τηλεόραση που με την εμφάνιση της κρίσης, εξαφανίστηκαν και γενικά πλεον εχει πεσει σαν επαγγελμα. Ανεργια, πολλες ωρες δουλειας, μισθοι πεινας και γενικα ενα επαγγελμα με ημερομηνια ληξεως.

Οι περισσοτεροι κοιτανε να μπλεξουν με τη πολιτικη για να μπουν στο κομμα ή στη Βουλη και να παίρνουν αρκετά χρήματα. Αυτοί είναι λίγοι όμως.

Επίσης μη βλέπεις το γυαλί δηλαδή τα κανάλια. Στη τηλεόραση, αυτοί που πληρωνονται καλα ειναι μονο τα ονοματα. Οι υπολοιποι, px ρεπορτερ παιρνουν βασικο μισθο χτυπωντας τρελα ωραρια, αυτοι που εμφανιζονται στο στουντιο για ειδησεις να παιρνουν 900 το πολυ 1200 ευρω και μετα ανεβαινει το ποσο για τα ονοματα.

Παντως στις εφημεριδες και στα ραδιοφωνα η κατασταση ειναι δραματικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...