Προς το περιεχόμενο

Προβληματισμός για αγορά κινητού


ostvarivanje

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρίσκομαι σε λίγο περίεργη φάση. Είμαι ο τύπος του φλασαρίσματος. Πάνω από 10 χρόνια φλάσαρα τηλέφωνα, ακόμα από τα Windows 6 και μετά σε android, σχεδόν μόνο Nexus και όταν μας τελείωσαν αυτά και επειδή δεν ήθελα να ανεβώ σε χρήματα τόσο πολύ, μου προτάθηκε η OnePlus και την τίμησα δεόντος (3Τ, 5Τ, 6Τ).

Τι κάνουμε τώρα; Να πάω σε 7Τ (όριο τα 600 έχω). Ο προβληματισμός μου βρίσκεται στο ότι δε βλέπω και μεγάλη κίνηση από roms και γενικά στο xda. Από την άλλη, σκεφτόμουν μήπως και ηρεμήσω (όχι ότι θέλω) από roms και τα λοιπά και μήπως και πάω σε συσκευή Samsung (που την έχω αποκλεισμένη λόγω Knox αρκετά χρόνια). Βασικά, τρεις συσκευές σκέφτομαι εκτός από το OnePlus 7T: S10+, Note 10+ και P30 Pro. Θα μου πείτε ότι το Note 10+ κοστίζει αρκετά περισσότερα από τα 600 αλλά θυμάμαι πέρυσι τον Ιανουάριο το Note 9 κόστιζε κάτω από 600. Η αγορά θα γίνει περί τα τέλη Ιανουαρίου. 

Απλά, αυτό που θέλω από εσάς είναι μία επιπλέον γνώμη, υπέρ του φλασαρίσματος και του OnePlus ή υπέρ των άλλων τηλεφώνων χωρίς root (εκτός και αν έχει αλλάξει κάτι και ρουτάρονται και φλασάρονται και παραμένουν στην εγγύηση αν τα επαναφέρεις στην αρχική τους κατάσταση). Αν δεν πάω στη λύση της OnePlus, θα ήθελα να πάω σε συσκευή που να υπάρχουν mods (έστω και χωρίς ρουτ), τέλος πάντων να ασχολούμαι με κάτι. Τόσα χρόνια το είχα κάνει ιεροτελεστία πολλές φορές να βγαίνω χαλαρά για καφέ και να φλασάρω.

Τέλος με τι ασχολούμαι. Πολύ facebook, instagram, πολλές φωτογραφίες, έχω μεγάλη τρέλα, google photos, Opera πολύ για browsing, Viber, What'sApp, WeChat, Telegram, Skype. Cloud services: onedrive, gdrive, mega, dropbox. Αυτά σε γενικές γραμμές. 

Ποια η γνώμη σας; Όλες τις γνώμες τις λαμβάνω υπόψη αλλά θα μου άρεσαν οι γνώμες και των κατόχων αυτών των τηλεφώνων. Μέχρι 600 ευρώ μου διαφεύγει κάποιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα Huawei τα ξεχνάς λόγο ότι έχει κλείσει το επίσημο site που έδινε τον κωδικό για το ξεκλείδωμα του bootloader.

Τα Oneplus μπορείς να τα κάνεις ότι θες και αν τα επαναφέρεις ισχύει κανονικά η εγγύηση τους.

Σκέψου αν το πάρεις από την επίσημη ιστοσελίδα της και αν πάθει κάτι και το έχεις ρουταρησμενο στο φτιάχνουν κανονικά (αυτό μόνο από την επίσημη ιστοσελίδα της).

Στα Samsung δεν έχει αλλάξει κάτι ρουταρησμα έγραψε το knox άρα παπαλα η εγγύηση.

Επίσης στα Samsung αν γίνει κάτι και θες να το γυρίσεις σε stock rom(αν έχεις Custom) πρέπει οπωσδήποτε να ξέρεις το σωστό Firmware και από ποια χώρα ήταν (CSC)γιατί έτσι και πας να φλασαρης με Odin κάποια αλλη θα σου βγάλει fail.

Τώρα ποικιλία σε rom εχουν τα Xiaomi μιας και υπάρχει η κοινότητα και αφού σε τρώει να τα πειράζεις έχει πολύ πράμα για διάβασμα.

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ. Απλά να ξεκαθαρίσω ότι αν πάω σε Huawei / Samsung δε σκέφτομαι καν να το ρουτάρω. Απλά θέλω να ξέρω κατά πόσο έχω πράγματα να σκαλίσω στο κινητό από τη στιγμή που δε θα φλασάρω. Ένας youtuber έλεγε ότι το ui της Samsung έχει πολλές επιλογές για σκάλισμα, αλλά ιδέα δεν έχω. 

Για τα OnePlus, ξέρω πολύ καλά με το ρουτάρισμα τι γίνεται και ήδη πέρασαν από τα χέρια μου τρία τηλέφωνά της (3Τ, 5Τ, 6Τ). Απλά τώρα με το 7Τ δε βλέπω μεγάλη ζωντάνια στο xda και φοβάμαι μήπως έχει την τύχει του 7, που ουσιαστικά δεν έβγαλαν καμία ρομ. 

Τι εννοείς η xiaomi ότι έχει πολύ πράγμα για διάβασμα; Xiaomi δεν είχα ποτέ και ίσως το σκεφτώ. Εάν το επαναφέρεις μαμά, είσαι εντός εγγύησης; Θα κοιτάξω λίγο στο skroutz τι κινείται από Xiaomi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε σκέφτεσαι να πας σε Google pixel?  Οκ ίσως γινεις beta tester αλλά μιας και σαρεσουν πολύ οι φωτογραφίες νομίζω δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από τα πιξελ. Το όριο που έχεις θέσει επαρκεί να πας στο περσινό πιξελ 3. Στα συν και το εύκολο Ρουτ και τα mods τα οποία αν θες βαζεις/κάνεις. 

Επειδή στην ίδια θέση είμαι και γω τον τελευταίο καιρό εγώ προς τα πιξελ κλίνω. Είμαι με ένα HTC u11 το οποίο είναι κινηταρα και με έχει καλύψει πλήρως αλλά επειδή έχω λίγο το μικρόβιο του φλασαρισματος μέσα μου το HTC δε μου αφήνει πολλές επιλογές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω σκεφτεί το Pixel 3 XL όμως με φρενάρει το γεγονός ότι έχει μόνο 64gb (αυτό με τα 128gb βγαίνει αρκετά ακριβό), αλλά το κυριότερο που με προβληματίζει είναι το θέμα της εγγύησης. Αν υπήρχε στην Ελλάδα επίσημο market της Google δε θα το σκεφτόμουν καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

 

Τι εννοείς η xiaomi ότι έχει πολύ πράγμα για διάβασμα; Xiaomi δεν είχα ποτέ και ίσως το σκεφτώ. Εάν το επαναφέρεις μαμά, είσαι εντός εγγύησης; Θα κοιτάξω λίγο στο skroutz τι κινείται από Xiaomi. 

Εννοώ ότι έχουν πολλά μοντέλα και πολλές rom που βγάζουν.

Ιδικά η κοινότητα βγάζει κάθε βδομάδα τις δικές τις rom.

Αν ξεκλειδώσεις bootloader δεν έχεις θέμα αν όμως πας παραπέρα και περάσεις Custom χάνεται η εγγύηση.

Διάβασε εδω για την εγγύηση των Xiaomi 

Και εδώ υπάρχουν διάφορη οδηγοί για κάθε μοντέλο

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/31538-Οδηγοί-για-συσκευές-σειράς-Redmi/

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/31540-Οδηγοί-για-συσκευές-σειράς-Mi/

Και εδώ βοηθητικών οδηγών

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/18285-Γενικό-ευρετήριο-βοηθητικών-οδηγών/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Αν είναι να περάσω custom και να χαθεί η εγγύηση μπορώ να το κάνω και με οποιαδήποτε άλλη συσκευή. 

Όπως τα βλέπω τα πράγματα, θα φύγω από την OnePlus και δε θα πάρω το 7Τ μόνο στην περίπτωση που δεν υπάρχει η ανάλογη υποστήριξη σε ROMs, γιατί όπως και να το κάνουμε, το απολαμβάνω ιδιαίτερα. Από εκεί και πέρα, με εξιτάρει το note 10+ και για την τεράστια οθόνη του και για την bezeless εμπειρία του και για πολλά ακόμα. Αλλά και το P30pro για τους φωτογραφικές του ικανότητες αλλά δεν έχω καμία ιδέα και στις δύο εταιρείες για το περιβάλλον χρήσης τους. Ειδικά για το αν μπορείς να αλλάζεις πράγματα για να μη βαριέσαι το ίδιο περιβάλλον χρήσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αν και OnePlus fan δεν θα την ξανά ακουμπήσω. Με απογοήτευσε τρομερά με το 6 και το force close εφαρμογών που ακόμα δεν έχει φτιάξει και ούτε πρόκειται. Δεν θα την πρότεινα σε κανέναν πάντως. Βέβαια και τι να πάρεις? Τα ίδια σκατα είναι όλα. Άλλοι πουλάνε αδιάβροχα και άμα πέσει ποτήρι με νερό βγάζουν μπουρμπουληθρες. Για αυτό και κάθομαι με την απάτη ακόμα και δεν το αλλάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Εγώ πάντως αν και OnePlus fan δεν θα την ξανά ακουμπήσω. Με απογοήτευσε τρομερά με το 6 και το force close εφαρμογών που ακόμα δεν έχει φτιάξει και ούτε πρόκειται. Δεν θα την πρότεινα σε κανέναν πάντως. Βέβαια και τι να πάρεις? Τα ίδια σκατα είναι όλα. Άλλοι πουλάνε αδιάβροχα και άμα πέσει ποτήρι με νερό βγάζουν μπουρμπουληθρες. Για αυτό και κάθομαι με την απάτη ακόμα και δεν το αλλάζω

Για πες μου τη σου παρουσιάζει με το force close?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, saruman123 είπε

Για πες μου τη σου παρουσιάζει με το force close?

Δεν έχω αφήσει ποτέ πάνω από 10 εφαρμογές ανοιχτές. Συνήθως 6 7 Μαξ έχω. Πάει το ριλοντ σύννεφο. Αφήνεις 7 εφαρμογές το βράδυ και το πρωί βρίσκεις 3-4. Αυτό άρχισε να γίνεται από την 9 και μετά και όχι σε μένα μόνο. Ρώτησα 3 άτομα, 5Τ, 6 και 6Τ και το κάνει σε όλους ακριβώς όπως το περιγράφω. Το θέμα είναι όμως ότι κάποιοι λένε πως δεν έχουν θέμα και αυτό είναι τελείως κουλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnyboy είπε

Δεν έχω αφήσει ποτέ πάνω από 10 εφαρμογές ανοιχτές. Συνήθως 6 7 Μαξ έχω. Πάει το ριλοντ σύννεφο. Αφήνεις 7 εφαρμογές το βράδυ και το πρωί βρίσκεις 3-4. Αυτό άρχισε να γίνεται από την 9 και μετά και όχι σε μένα μόνο. Ρώτησα 3 άτομα, 5Τ, 6 και 6Τ και το κάνει σε όλους ακριβώς όπως το περιγράφω. Το θέμα είναι όμως ότι κάποιοι λένε πως δεν έχουν θέμα και αυτό είναι τελείως κουλό.

Άμα σου πω ότι και εγώ πρώτη φορά το ακούω....και δεν μου έχει τύχει ούτε μια φορά!!!!

Πότε το πήρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, saruman123 είπε

Άμα σου πω ότι και εγώ πρώτη φορά το ακούω....και δεν μου έχει τύχει ούτε μια φορά!!!!

Πότε το πήρες?

Μόλις βγήκε, ούτε μήνα. Μα το βλέπω και σε άλλα κινητά 1+ και πριν ένα μήνα το παραδέχτηκαν επίσημα και ότι θα το φτιάξουν αλλά δεν βλέπω φώς, έχουν βάλει πολλά καρπούζια στην μασχάλη

 

https://www.gizchina.com/2019/09/11/oneplus-will-improve-the-closure-of-background-applications/

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

Εγώ πάντως αν και OnePlus fan δεν θα την ξανά ακουμπήσω. Με απογοήτευσε τρομερά με το 6 και το force close εφαρμογών που ακόμα δεν έχει φτιάξει και ούτε πρόκειται. Δεν θα την πρότεινα σε κανέναν πάντως. Βέβαια και τι να πάρεις? Τα ίδια σκατα είναι όλα. Άλλοι πουλάνε αδιάβροχα και άμα πέσει ποτήρι με νερό βγάζουν μπουρμπουληθρες. Για αυτό και κάθομαι με την απάτη ακόμα και δεν το αλλάζω

Εντάξει, εγώ πριν τρία χρόνια είχα ανοίξει ανάλογο θέμα και εδώ όπου ζητούσα συμβουλές σε ποια εταιρεία να πάω. Τότε είχα το Motorola Nexus 6 (και είχαν περάσει από τα χέρια μου το Nexus S, Galaxy Nexus, Nexus 7, και Nexus 4) και ήταν τότε που θα σταματούσε η Google τα Nexus και θα πήγαινε στα πιο premium Pixels και φυσικά και πιο ακριβά. Και τότε μου προτάθηκε η OnePlus και από τότε ανελλιπώς αγοράζω μόνο συσκευές OnePlus (3T, 5T, 6T και ενδεχομένως να πάω στο 7Τ). Όσο περίεργο και αν ακούγεται είναι πολύ σημαντικό κριτήριο για μένα το να ρουτάρεται και να είσαι εντός εγγύησης. Για αυτό και μένω στην OnePlus. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η υποστήριξη από XDA έχει φθίνουσα πορεία. Τέλος πάντων. Έχω μπει και στο τρυπάκι μήπως πάω και στα αλλά, s10+, note 10+ (το note είναι έρωτας) και P30pro, λόγω κάμερας και να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό αλλά με μεγάλο μειονέκτημα να μείνει αρουτάριστο και να μην ασχολούμαι με custom ROMs. 

Αυτό για τα force close το είχα διαβάσει και στο myphone αλλά και στο XDA. Όταν λες ότι όταν ξυπνάς το πρωί ειναι τρεις εφαρμογές ανοιχτές, εννοείς ότι δεν υπάρχουν στα recents ή υπάρχουν και για να ανοίξουν κάνουν reload;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Εντάξει, εγώ πριν τρία χρόνια είχα ανοίξει ανάλογο θέμα και εδώ όπου ζητούσα συμβουλές σε ποια εταιρεία να πάω. Τότε είχα το Motorola Nexus 6 (και είχαν περάσει από τα χέρια μου το Nexus S, Galaxy Nexus, Nexus 7, και Nexus 4) και ήταν τότε που θα σταματούσε η Google τα Nexus και θα πήγαινε στα πιο premium Pixels και φυσικά και πιο ακριβά. Και τότε μου προτάθηκε η OnePlus και από τότε ανελλιπώς αγοράζω μόνο συσκευές OnePlus (3T, 5T, 6T και ενδεχομένως να πάω στο 7Τ). Όσο περίεργο και αν ακούγεται είναι πολύ σημαντικό κριτήριο για μένα το να ρουτάρεται και να είσαι εντός εγγύησης. Για αυτό και μένω στην OnePlus. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι η υποστήριξη από XDA έχει φθίνουσα πορεία. Τέλος πάντων. Έχω μπει και στο τρυπάκι μήπως πάω και στα αλλά, s10+, note 10+ (το note είναι έρωτας) και P30pro, λόγω κάμερας και να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό αλλά με μεγάλο μειονέκτημα να μείνει αρουτάριστο και να μην ασχολούμαι με custom ROMs. 

Αυτό για τα force close το είχα διαβάσει και στο myphone αλλά και στο XDA. Όταν λες ότι όταν ξυπνάς το πρωί ειναι τρεις εφαρμογές ανοιχτές, εννοείς ότι δεν υπάρχουν στα recents ή υπάρχουν και για να ανοίξουν κάνουν reload;

δεν υπάρχουν καν. 

το θέμα με τις καστομ ρομ και γενικά το καστομ κομμάτι έχει απίστευτο παλούκι πλεον. μπρικαρει για πλάκα ακόμα και που είμαι decrypted. εκτος απο το μπρικ δεν παίζει καμία ρομ σωστά και ότι και να κάνω πάλι στην στοκ γυρίζω και ας ειναι χάλι η ραμ. huawei στην παρούσα φάση δεν θα έδινα πάνω απο 500 ευρώ. Τα σπεκς φυσάνε αλλά μόνο εκει, τα υπόλοιπα είναι.......

γράφω κάτι και ας κράξουν τα φαν μποις όσο θέλουν, χέστηκα. λαγκσουνκ δεν ειχα και ούτε θα πάρω ποτέ, αλλά την ποιότητα κατασκευής τους, δεν την έχει κανείς αυτή την στιγμή και ούτε θα την έχουν.-  ας πάρει ο καθένας ότι θέλει, αλλά κρατήστε το έτσι για να έχετε να ξέρετε τι αγοράζετε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, johnyboy είπε

δεν υπάρχουν καν. 

το θέμα με τις καστομ ρομ και γενικά το καστομ κομμάτι έχει απίστευτο παλούκι πλεον. μπρικαρει για πλάκα ακόμα και που είμαι decrypted. εκτος απο το μπρικ δεν παίζει καμία ρομ σωστά και ότι και να κάνω πάλι στην στοκ γυρίζω και ας ειναι χάλι η ραμ. huawei στην παρούσα φάση δεν θα έδινα πάνω απο 500 ευρώ. Τα σπεκς φυσάνε αλλά μόνο εκει, τα υπόλοιπα είναι.......

γράφω κάτι και ας κράξουν τα φαν μποις όσο θέλουν, χέστηκα. λαγκσουνκ δεν ειχα και ούτε θα πάρω ποτέ, αλλά την ποιότητα κατασκευής τους, δεν την έχει κανείς αυτή την στιγμή και ούτε θα την έχουν.-  ας πάρει ο καθένας ότι θέλει, αλλά κρατήστε το έτσι για να έχετε να ξέρετε τι αγοράζετε. 

Τι να σου πω, εγώ σου γράφω από Opera στο 6Τ και έχω 22 εφαρμογές ανοιχτές. Αν παίζει ρόλο έχω oxygen 10 την επίσημη αλλά και σε custom ROM δεν είχα πρόβλημα.  

Θυμάμαι αυτό με το slot a και slot b πέρυσι τον Ιανουάριο με είχε γυρίσει το μυαλό χαχαχαχαχαχαχα. Πλέον αποθηκεύω τα αρχεία μου στο pc και ας κόψει το σβέρκο του. Αν δεν κάνει εκκινήσει και πάει πάλι σε twrp κάνω ένα format τα data και τέλος. Μετά τα επαναφέρω από τον υπολογιστή και βρήκα την ηρεμία μου. Όλα αυτά στο 6Τ που ακόμα δε γίνεται decrypted σε αντιθέσει με το 5Τ (που το έχω παράλληλα) που το έχω decrypted και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Αυτό που βλέπω είναι ότι όσο πάει και το δυσκολεύει η Google το θέμα με τις ROMs. 

Γιατί λες όχι παραπάνω από 500 για Huawei. Εννοείς για τον αποκλεισμό του Τραμπ;

Γιατί την ονομάζεις έτσι τη Samsung; Εντάξει κάποτε είχε λαγκ αλλά πλέον και με το καινούριο περιβάλλον πάει μια χαρά. Μη νομίζεις, από ό,τι διαβάζω και εγώ. Τα μοναδικά Samsung που είχα ήταν δύο Nexus. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...