Προς το περιεχόμενο

Προβληματισμός για αγορά κινητού


ostvarivanje

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Τι να σου πω, εγώ σου γράφω από Opera στο 6Τ και έχω 22 εφαρμογές ανοιχτές. Αν παίζει ρόλο έχω oxygen 10 την επίσημη αλλά και σε custom ROM δεν είχα πρόβλημα.  

Θυμάμαι αυτό με το slot a και slot b πέρυσι τον Ιανουάριο με είχε γυρίσει το μυαλό χαχαχαχαχαχαχα. Πλέον αποθηκεύω τα αρχεία μου στο pc και ας κόψει το σβέρκο του. Αν δεν κάνει εκκινήσει και πάει πάλι σε twrp κάνω ένα format τα data και τέλος. Μετά τα επαναφέρω από τον υπολογιστή και βρήκα την ηρεμία μου. Όλα αυτά στο 6Τ που ακόμα δε γίνεται decrypted σε αντιθέσει με το 5Τ (που το έχω παράλληλα) που το έχω decrypted και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Αυτό που βλέπω είναι ότι όσο πάει και το δυσκολεύει η Google το θέμα με τις ROMs. 

Γιατί λες όχι παραπάνω από 500 για Huawei. Εννοείς για τον αποκλεισμό του Τραμπ;

Γιατί την ονομάζεις έτσι τη Samsung; Εντάξει κάποτε είχε λαγκ αλλά πλέον και με το καινούριο περιβάλλον πάει μια χαρά. Μη νομίζεις, από ό,τι διαβάζω και εγώ. Τα μοναδικά Samsung που είχα ήταν δύο Nexus. 

οχι δεν εννοώ τον αποκλεισμό αλλά κατασκευαστικά και μόνο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, johnyboy είπε

ναι... για την τιμή που εχουν δεν αξίζει με τίποτα. μα με τιποτα. 

Δεν ξέρω, πάντως στο μυαλό μου τα έχω για πολύ ποιοτικά τηλέφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο flashing αξιζε τις εποχές πριν το 2015 που τα κινητά ήταν για πέταμα και με roms και modes και xpodes τα απογείωνες. Πλέον τα κινητά έχουν τα πάντα μέσα. Ενα note τις samsung έχει το 99.9% του xposed ενσωματωμένο και δωρεάν. Το λειτουργικό τις samsung είναι το πιο πλήρες ακόμα και από τα rooted κινητά. Αλλα λόγο του ότι είναι τόσο πλήρες έχει και drain γιατί είναι πολύ γεμάτο από service πλεον.  Σαν κάτοχος παρα πολλών κινητών και όλον τον note εκτος του 7 oλα μα όλα rooted. Aκόμα και το note 9 που έχω τώρα ειναι rooted. Δεν αξίζει να κανεις root πλέον. Tο root αξίζει μετά τα 2 χρονια που το κινητό αρχίζει και παλιώνει και θέλει μια καθαρή rom και έναν καθαρό kernel για να σου βγάλει μια τετραετία εύκολα. Στα samsung πάντως δεν αξίζει το root πρην τα 2 χρονια. Εγώ το κάνω γιατί απλά δεν με νιαζει να του πουλήσω στα 2 χρονια ούτε αν θα χαλάσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, asdfaster είπε

Tο flashing αξιζε τις εποχές πριν το 2015 που τα κινητά ήταν για πέταμα και με roms και modes και xpodes τα απογείωνες. Πλέον τα κινητά έχουν τα πάντα μέσα. Ενα note τις samsung έχει το 99.9% του xposed ενσωματωμένο και δωρεάν. Το λειτουργικό τις samsung είναι το πιο πλήρες ακόμα και από τα rooted κινητά. Αλλα λόγο του ότι είναι τόσο πλήρες έχει και drain γιατί είναι πολύ γεμάτο από service πλεον.  Σαν κάτοχος παρα πολλών κινητών και όλον τον note εκτος του 7 oλα μα όλα rooted. Aκόμα και το note 9 που έχω τώρα ειναι rooted. Δεν αξίζει να κανεις root πλέον. Tο root αξίζει μετά τα 2 χρονια που το κινητό αρχίζει και παλιώνει και θέλει μια καθαρή rom και έναν καθαρό kernel για να σου βγάλει μια τετραετία εύκολα. Στα samsung πάντως δεν αξίζει το root πρην τα 2 χρονια. Εγώ το κάνω γιατί απλά δεν με νιαζει να του πουλήσω στα 2 χρονια ούτε αν θα χαλάσει.

Ναι, δεν έχεις και άδικο. Απλά, ξέρεις, είναι και λίγο αρρώστια και λίγο συνήθεια και κάπου έχεις κάποια πράγματα που δεν τα έχεις με την Oxygen (σε OnePlus αναφέρομαι). Από την άλλη, το να έχεις e-banking σε ρουταρισμένη συσκευή δεν είναι λίγο επικίνδυνο;  

Μου έκανε εντύπωση κάτι που έγραψες, ότι δηλαδή το note έχει ενσωματωμένο το μεγαλύτερο ποσοστό του xposed, δηλαδή έχει πολλές παραμετροποιήσεις σε εμφάνιση (χρώματα, γραμματοσειρές κλπ); Και αυτό είναι προνόμιο μόνο των Note, δηλαδη το s10+ δεν τα έχει όλα αυτά;

Επεξ/σία από ostvarivanje
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ostvarivanje είπε

Ναι, δεν έχεις και άδικο. Απλά, ξέρεις, είναι και λίγο αρρώστια και λίγο συνήθεια και κάπου έχεις κάποια πράγματα που δεν τα έχεις με την Oxygen (σε OnePlus αναφέρομαι). Από την άλλη, το να έχεις e-banking σε ρουταρισμένη συσκευή δεν είναι λίγο επικίνδυνο;  

Μου έκανε εντύπωση κάτι που έγραψες, ότι δηλαδή το note έχει ενσωματωμένο το μεγαλύτερο ποσοστό του xposed, δηλαδή έχει πολλές παραμετροποιήσεις σε εμφάνιση (χρώματα, γραμματοσειρές κλπ); Και αυτό είναι προνόμιο μόνο των Note, δηλαδη το s10+ δεν τα έχει όλα αυτά;

Πάντα θα υπάρχουν μικροπράγματα που θα λείπουν στα non root. Αλλα η samsung είναι η μονη εταιρία προς το παρόν που είναι πιο κοντά στο να σου έχει τα πάντα μέσα. Ενα πολύ μεγάλο λάθος που πιστεύουν πολύ είναι πως το e-banking δεν είναι safe σε rooted phones. Αλλα πρόσεχε τι δεν ξέρουν. Πως τα rooted phones δεν έχουν μέσα τίποτα από analytics service γιατί οι developers προσέχουν πολύ την προστασία και ξηλώνουν ένα ένα τα άπειρα service και τα άπειρα επικίνδυνα service που έχουν root access παντού. Ενώ μια rom τις samsung είναι full σε analytics service ένα πληκτρολόγιο στο playstore είναι γεμάτο analytics service. Πως ξέρεις οτι  δεν είναι keylogger στα analytics service? δεν το ξέρεις και το κανεις install το πληκτρολόγιο. Η προστασία που έχουν η roms από κάποιον καλο developer είναι πολύ πιο ισχυρή από τις σαβούρες που βάζουν στα κινητά μας. Επίσης με ένα rooted κινητό και ένα titanium backup ξέρεις το 99.9% τον service που εχεις μέσα. Ενώ χωρίς root δεν ξέρεις και δεν μπορείς να αποφυγής τίποτα απο τα service. Είναι και τα apps τον τραπεζών επικίνδυνα το encryption τους δεν μπορείς να πεις πως είναι άψογο. Πουθενά δεν είσαι ασφαλής ούτε τα apps που φτιάχνει ο κάθε άσχετος στο playstore και περνούν έγκριση είναι ασφαλή. Oχι όλα τα samsung έχουν το ίδιο λειτουργικό theme store. Λέω note γιατί απλά έχω note. Μπορείς να παρεις s10+ η και το s9+. Η samsung είναι γεμάτη παραμετροποίησης. Εχει και theme store. Βεβαια δεν είναι το theme store που εχεις με το substratum που αλλάζεις μέχρι και το τελευταίο χρώμα στην πιο απομακρυσμένη τέλεια. Αλλα είναι πολύ καλο. Δεν υπάρχει περίπτωση να πας στο λειτουργικό τις samsung και να πεις ποπό δεν έχει τίποτα είναι για πέταμα. Ισα ισα έχει παρα πολλά πράγματα. Μπορείς να δεις και κάνα video για samsung android 9 one ui. Να δεις λίγο τι έχει μέσα σε settings. Η rom μου αυτή την στιγμή στο note 9 είναι 500mb... φαντάσου τι debloat έχει υποστεί και ποσο καθαρή είναι σε κώδικα. Η rom του note 9 τις samsung είναι 5GB φαντάσου τι αχταρμάς γίνετε εκεί μέσα....

PS: Αν δεν βάζεις ότι νάνε εφαρμογές από περίεργα stores και εφαρμογές που ζητάνε πρόσβαση ακόμα και στο πιο απομακρυσμένο σημείο του κινητού σου. Kαι με root και χωρίς root δεν νομίζω να εχεις πρόβλημα στο e-banking.

Επεξ/σία από asdfaster
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, asdfaster είπε

Πάντα θα υπάρχουν μικροπράγματα που θα λείπουν στα non root. Αλλα η samsung είναι η μονη εταιρία προς το παρόν που είναι πιο κοντά στο να σου έχει τα πάντα μέσα. Ενα πολύ μεγάλο λάθος που πιστεύουν πολύ είναι πως το e-banking δεν είναι safe σε rooted phones. Αλλα πρόσεχε τι δεν ξέρουν. Πως τα rooted phones δεν έχουν μέσα τίποτα από analytics service γιατί οι developers προσέχουν πολύ την προστασία και ξηλώνουν ένα ένα τα άπειρα service και τα άπειρα επικίνδυνα service που έχουν root access παντού. Ενώ μια rom τις samsung είναι full σε analytics service ένα πληκτρολόγιο στο playstore είναι γεμάτο analytics service. Πως ξέρεις οτι  δεν είναι keylogger στα analytics service? δεν το ξέρεις και το κανεις install το πληκτρολόγιο. Η προστασία που έχουν η roms από κάποιον καλο developer είναι πολύ πιο ισχυρή από τις σαβούρες που βάζουν στα κινητά μας. Επίσης με ένα rooted κινητό και ένα titanium backup ξέρεις το 99.9% τον service που εχεις μέσα. Ενώ χωρίς root δεν ξέρεις και δεν μπορείς να αποφυγής τίποτα απο τα service. Είναι και τα apps τον τραπεζών επικίνδυνα το encryption τους δεν μπορείς να πεις πως είναι άψογο. Oχι όλα τα samsung έχουν το ίδιο λειτουργικό theme store. Λέω note γιατί απλά έχω note. Μπορείς να παρεις s10+ η και το s9+. Η samsung είναι γεμάτη παραμετροποίησης. Εχει και theme store. Βεβαια δεν είναι το theme store που εχεις με το substratum που αλλάζεις μέχρι και το τελευταίο χρώμα στην πιο απομακρυσμένη τέλεια. Αλλα είναι πολύ καλο. Δεν υπάρχει περίπτωση να πας στο λειτουργικό τις samsung και να πεις ποπό δεν έχει τίποτα είναι για πέταμα. Ισα ισα έχει παρα πολλά πράγματα. Μπορείς να δεις και κάνα video για samsung android 9 one ui. Να δεις λίγο τι έχει μέσα σε settings.

Για το e-banking το σκέφτηκα υπό την έννοια ότι από τη στιγμή που είσαι (με ρουτ) ως υπερχρήστης, ενδεχομένα να είναι πιο ευάλωτα σε εξωτερικές επιθέσεις. Τώρα αν πάμε και πούμε για τα πληκτρολόγια και όλα τα προγράμματα που βάζουμε, πρέπει να μην έχουμε εφαρμογή e-banking στο τηλέφωνο. Βασικά εγώ το χρησιμοποιώ μόνο στον υπολογιστή προς το παρόν. Θα δούμε 

Όσο για τις ρυθμίσεις της Samsung, έχω διαβάσει ήδη για το one ui και άκουσα από youtubers ότι πρέπει να έχεις πολύ όρεξη για να ψάξεις όλες τις επιλογές. Θα κοιτάξω κανένα βιντεάκι να δω. Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι αν η gcam "παίζει" χωρίς ρουτ στα Samsung. 

Όπως, αν δεν κάνω λάθος, έγραψα στο αρχικό μου post, μάλλον προς τα τέλη Ιανουαρίου θα αγοράσω τηλέφωνο και όριο έχω τα 600. Αν πέσει εκεί το Note 10 έχει καλώς, διαφορετικά ίσως πάω σε s10+ (πάντα με την προϋπόθεση ότι δε θα αγοράσω 7Τ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/11/2019 στις 9:54 ΜΜ, saruman123 είπε

Τα Huawei τα ξεχνάς λόγο ότι έχει κλείσει το επίσημο site που έδινε τον κωδικό για το ξεκλείδωμα του bootloader.

Τα Oneplus μπορείς να τα κάνεις ότι θες και αν τα επαναφέρεις ισχύει κανονικά η εγγύηση τους.

Σκέψου αν το πάρεις από την επίσημη ιστοσελίδα της και αν πάθει κάτι και το έχεις ρουταρησμενο στο φτιάχνουν κανονικά (αυτό μόνο από την επίσημη ιστοσελίδα της).

Στα Samsung δεν έχει αλλάξει κάτι ρουταρησμα έγραψε το knox άρα παπαλα η εγγύηση.

Επίσης στα Samsung αν γίνει κάτι και θες να το γυρίσεις σε stock rom(αν έχεις Custom) πρέπει οπωσδήποτε να ξέρεις το σωστό Firmware και από ποια χώρα ήταν (CSC)γιατί έτσι και πας να φλασαρης με Odin κάποια αλλη θα σου βγάλει fail.

Τώρα ποικιλία σε rom εχουν τα Xiaomi μιας και υπάρχει η κοινότητα και αφού σε τρώει να τα πειράζεις έχει πολύ πράμα για διάβασμα.

Κάνεις λάθος στο κομμάτι που γράφεις για τα odin φιλε! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, iwnas28 είπε

Κάνεις λάθος στο κομμάτι που γράφεις για τα odin φιλε! 

Δεν το λέω εγώ αλλά οι περισσότεροι που πήγαν να φλασαρουν.

Δεν είναι και τόσο "ρόδινα" τα πράγματα όπως ήταν παλιά.

Είχα Samsung και ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς έχει γίνει δύσκολο το πείραγμα. Είναι πάρα πολλά τα λεφτά από τα analytics και τις διαφημίσεις. Παρα πολλά.

 

Επίσης όμως είναι μονόδρομος. Δεν γίνεται να έχει φτάσει τόσο μπροστά το hw και να έχουμε αυτή την κατάντια στο sw

Επεξ/σία από johnyboy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ostvarivanje είπε

Για το e-banking το σκέφτηκα υπό την έννοια ότι από τη στιγμή που είσαι (με ρουτ) ως υπερχρήστης, ενδεχομένα να είναι πιο ευάλωτα σε εξωτερικές επιθέσεις. Τώρα αν πάμε και πούμε για τα πληκτρολόγια και όλα τα προγράμματα που βάζουμε, πρέπει να μην έχουμε εφαρμογή e-banking στο τηλέφωνο. Βασικά εγώ το χρησιμοποιώ μόνο στον υπολογιστή προς το παρόν. Θα δούμε 

Όσο για τις ρυθμίσεις της Samsung, έχω διαβάσει ήδη για το one ui και άκουσα από youtubers ότι πρέπει να έχεις πολύ όρεξη για να ψάξεις όλες τις επιλογές. Θα κοιτάξω κανένα βιντεάκι να δω. Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι αν η gcam "παίζει" χωρίς ρουτ στα Samsung. 

Όπως, αν δεν κάνω λάθος, έγραψα στο αρχικό μου post, μάλλον προς τα τέλη Ιανουαρίου θα αγοράσω τηλέφωνο και όριο έχω τα 600. Αν πέσει εκεί το Note 10 έχει καλώς, διαφορετικά ίσως πάω σε s10+ (πάντα με την προϋπόθεση ότι δε θα αγοράσω 7Τ).

Εγώ δεν εχω apps ebanking στο κινητό. Και με root και χωρίς root πάλι προβληματικά είναι όλα. Μέχρι και με root που ξέρω τι τρέχω μέσα στα service μου δεν είμαι σίγουρος ότι είναι safe. Η gcam παιζεισε όλα τα samsung από s7 edge ως note 10+ απλά πρέπει να προσέξεις στο installation και στο load config να βάλεις το σωστό script για το σωστο κινητο και την σωστη version. Η gcam για samsung είναι εδώ https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-arnova8G2/ Ισος με black friday να πάει κοντά στα 640 με μεταφορικά το note10.

Επεξ/σία από asdfaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, asdfaster είπε

Εγώ δεν εχω apps ebanking στο κινητό. Και με root και χωρίς root πάλι προβληματικά είναι όλα. Μέχρι και με root που ξέρω τι τρέχω μέσα στα service μου δεν είμαι σίγουρος ότι είναι safe. Η gcam παιζεισε όλα τα samsung από s7 edge ως note 10+ απλά πρέπει να προσέξεις στο installation και στο load config να βάλεις το σωστό script για το σωστο κινητο και την σωστη version. Η gcam για samsung είναι εδώ https://www.celsoazevedo.com/files/android/google-camera/dev-arnova8G2/ Ισος με black friday να πάει κοντά στα 640 με μεταφορικά το note10.

Άρα καλύτερα να μην το έχεις στο κινητό. Βασικά και με custom ROM δεν ξέρω αν είναι ασφαλής, ούτε ξέρω τι υπηρεσίες τρέχουν. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες για τη gcam. Πιστεύω θα βρω την άκρη αν αποφασίσω να πάω σε Samsung. Έχει διάφορα στις φωτογραφικές ικανότητες του κινητού όπως σε άλλες συσκευές; Γιατί εγώ με το 6Τ το βράδυ είδα μεγάλη διαφορά.

640 ίσως έχει το μικρό εννοείς ε ;Όχι το plus. Καλά, θα δούμε αλλά μάλλον για το μεγάλο θα πήγαινα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ostvarivanje είπε

Άρα καλύτερα να μην το έχεις στο κινητό. Βασικά και με custom ROM δεν ξέρω αν είναι ασφαλής, ούτε ξέρω τι υπηρεσίες τρέχουν. 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες για τη gcam. Πιστεύω θα βρω την άκρη αν αποφασίσω να πάω σε Samsung. Έχει διάφορα στις φωτογραφικές ικανότητες του κινητού όπως σε άλλες συσκευές; Γιατί εγώ με το 6Τ το βράδυ είδα μεγάλη διαφορά.

640 ίσως έχει το μικρό εννοείς ε ;Όχι το plus. Καλά, θα δούμε αλλά μάλλον για το μεγάλο θα πήγαινα 

Με gcam έχει μεγάλη διαφορα. Σε οποιο samsung και να μπει η gcam αρκεί να γίνει σωστή εγκατάσταση. Το plus είναι αρκετά ακριβό μετά τον Μάιο θα πέσει σε καλή τιμή. Αν εχεις ναυαρχίδα περσινή η και προπέρσινη δεν αξίζει με 850 euro το plus. Δεν έχει απόλυτος τίποτα για το οποιο να πας να κανεις μετάβαση και να πάνε τα 850 euro σε καλή μεριά. Μέχρι και η κάμερα του είναι η κάμερα του note 9. Στο note 11 θα μπει η νέα κάμερα της samsung και στο note 11 θα μπει ότι νέο έχει να προσφέρει. Αν προέρχεσαι από κινητό τριετίας η και τετραετίας τότε ok θα δεις καλη διαφορα με το note10+. Αλλα αν είσαι με κινητό του 2018 τίποτα το τρομερό. Tο μικρό το note 10 με τέτοια μπαταρία που έχει δεν θα το έπαιρνα για κανένα λόγο ακόμα και αν έκανε 400 euro. Eμενα προσωπικά δεν μου φτάνει τέτοια μπαταρία ούτε για να βγάλω 1 μέρα αλλα ούτε να βγάλω μιση μέρα με 4g και brightness πανο απο 50%. Aν μπορείς να κουμαντάρεις τόσο μικρή μπαταρία καλο είναι και το μικρό το note 10 τοτε. Εγώ αν είχα το 6τ δεν θα έμπαινα στον κόπο ούτε για 7t ούτε για note 10+. Θα περίμενα με το 6t και θα έπαιρνα note 11. Ισα ισα το 6t  έχει και roms και άνετα σε βγάζει ώσπου να βγει το note 11. Θα έβαζα και κάποια extra λεφτά και τέλος. θα έπαιρνα το note 11 και θα καθόμουν μια τριετία και μετά πάει λέγοντας. Πλέον δεν βλέπεις καμια διαφορα αν αλλάζεις κινητό κάθε χρόνο. Ούτε κάθε 2 χρονια. Kαι ούτε είναι και καμια ανάγκη να αλαζεις γιατί τίποτα δεν έχει extra ένα κινητό του 2019 από ένα του 2018 ακομα και απο του 2017. Tο μονο που κάνουν οι εταιρίες είναι να βγάζουν και να βάζουν θύρες για ακουστικά και να παιδεύουν τον κόσμο. Tα 2019 κινητά προς το παρόν είναι όλα ίδια με τα περσινά του 2018 ακομα και το Note10+. Tο μονο που ίσος κάνει την έκπληξη είναι το xiaomi note 10.

Επεξ/σία από asdfaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...